OU w Augurkenteelt op Zuid-Beveland WOLFEDERATIE Groenbemester onderwerken 18.50 21.95 LANDBOUWHUIS «A^-soio 873 T/PS' voor nuttige en waardevolle geschenken J-JET lezen van vakbladen is vooral in de wintermaanden een nuttige bezigheid. Men verrijkt er zijn kennis mee en steekt al gauw iets op zvaar men zijn voordeel mee kan doen. Uit hoofde v&n onze regelmatige werkzaamheden, houden we uiteraard ook altijd bij wat er in binnen- en buiten landse vakbladen wordt geschreven. Enkele weken geleden hadden toe daarbij een interessante gewaar wording. Eerst lazen we het zeer lezenswaardige Fruitteeltblad van de Belgische Boerenbond. Daarin werd o.m. het advies gegeven om de groenbemester te gaan onderploegen. Er werd voorts gezegd, dat wanneer naar de bomen toe wordt geploegd, dit tevens een bescherming geeft tegen strenge wintervorst. Bij peren op kwee werd dit een alleszins voorzichtige maatregel genoemd. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1 9 d I Windscherm noodzakelijk DE augurkenteelt, waarmede dit jaar in het fruitteeltgebied te Kapelle-Biezelinge een proef is genomen, heeft nu het eerste seizoen achter de rug en liet is thans mogelijk de resultaten en ervaringen te toetsen aan de verwachtingen welke werden uitgesproken op een in het voorjaar gehouden voorlichtingsavond, georganiseerd door het veilingbestuur met medewerking van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Daar werd vastgesteld dat de teelt op de beschikbare gronden en gezien de klimaats omstandigheden, zeker mogelijk moest zijn, waarbij de nadruk gelegd werd op voorkeur voor kleine bedrijven, waar deze teelt behoorlijk kan icorden verzorgd naast die van bomen, bramen en frambozen. Een grote rol speelt daarbij de vraag of voldoende arbeidskracht aanwezig is om de augurken bij warm weer praktisch dagelijks te plukken. Na uitvoerig overleg tussen de veilingdirectie en de industrie, waarbij tenslotte een contractprijs van f 0,80 per kg voor de A-B-sortering en van f 0,30 voor de C-D kon worden verkregen, zijn 44 kwekers met de teelt begonnen op een oppervlakte van 6 ha in totaal. Eén bedrijf zaaide 1 ha in, de rest was verdeeld over vele kleine perceeltjes. Als ras werd gekozen de Baarlose Nietplekker (Tereken VIII). f-JET begin van de teelt liet zich al direct ongunstig aanzien, omdat na het zaaien in mei (dit geschiedde pracitsch overal met zuaimachientjes op rijen, met later volgende uitdunningeen lange koude en droge periode intrad, welke tot opnieuw inzaaien noodzaakte. Evenals overal had men daarna te kampen met de minder fraaie zomer, die te weinig zon (warmte is voor de augurken onmisbaar) en te veel regen bracht, zodat de produktie geringer werd dan normaal, en laat op gang kwam. De eerste aanvoer vond plaats op 22 juli. Men had aangenomen dat circa 90.000 kg augurken van de 6 ha zou kunnen worden geoogst. Dit werd door genoemde oorzaken minder en ongeveer midden september was 65.000 kg aangevoerd. Het warme weer dat daarna nog kwam, deed er nog wat goed aan en men heeft tenslotte te Kapelle een totaalaanvoer van bijna 75.000 kg bereikt. Welke ervaringen zijn nu opgedaan TN een onderhoud met de veilingdirecteur, de heer de Klerk, kwamen vooral de volgende punten naar voren: In de eerste plaats blijkt het nodig te zijn dat op een of andere wijze een windscherm voor de augurken wordt gevormd, bijv. door andere gewassen (tuinbonen, erwten, graan). De pluk dient op tijd tè geschieden, opdat zoveel mogelijk in de sortering A-B kan vallen. De sortering zelf dient nog met meer nauwkeurigheid uitgevoerd te worden. Dit is een kwestie van organisatie, waarbij gezorgd moet worden dat de beteelde oppervlakte afgestemd is op de te verwachten aanwezige arbeidskrachten. Voor de gezinsbedrijven liggen hier de minste moeilijkheden. Gebleken is verder dat men bij dit nieuwe gewas hoegenaamd geen last van ziekten had. Er is vrijwel niet met bestrijdingsmiddelen gewerkt behoeven te worden. J-JET weer was ongunstig, toch acht men de resultaten niet slecht.. De meeste kwekers zxdlen door- gaan en men verwacht enige toename van de augurkenteelt in dit gebied. Het veilingbestuur streeft er naar de aanvoer in de toekomst zelf te veilen, waartoe uiteraard de aanvoeren groter en regelmatiger zullen moeteitzijn. In dat geval zou later de contractteelt niet meer worden voortgezet. Als eindresultaat kan worden vastgesteld, dat de proef is geslaagd, ondanks ongunstige weers- omstandigheden en enige bijkomstigheden, welke zijn toe te schrijven aan de nog geringe ervaring met deze teelt. Deze resultaten zullen er zeer waarschijnlijk toe leiden, dat Zuid-Beveland in niet al te verre toekomst als teeltgebied voor augurken zal gaan meetellen, temeer daar ook elders in dit gbeied in dit seizoen met deze teelt een begin werd gemaakt. v. Y. Wollen mohair shawls Pracht collectie heerlijk warme shawls in bizonder fraaie ruitdessins. - Een cadeau waar U eer mee inlegt! 4.2.J „Victory" breiwol Moderne meerkleure.twol mei hef „Noorse" effect. Speciaal geschikt voor warme en sterke kleding Z.jU Heron-slipover Sportieve, warme slipovers met V-hals en lange mouwen. Verkrijgbaar in 'diverse moderne multicolours Dames-truien Bizonder mooie truien met het zo gewilde Noorse streepeffect. In diverse leuke en sportieve kleuren en kleurenkombinaties goed en.,, goedkoop VAN ALLES WAT HENK bij de teelt van wintel-bloemkool dat tot ver in de herfst rupsen en luizen actief kun nen zijn. Houdt beide in de gaten en bestrijdt ze tijdig. NKELE ogenblikken later lazen we ook in Groenten en Fruit over het onderwerken van de groenbemester en daarin werd de raad gegeven om dat vóór de winter niet te doen. Het belang rijkste nut van een groenbemester noemde Groenten en Fruit het tegen gaan van de structuur bedervende invloed door slagregens in het najaar en de winter. In het voorjaar komt de grond meestal prachtig onder de groenbemester vandaan, zo werd gezegd. Twee adviezen dus, die ogenschijnlijk geheel tegenover elkaar staan. We meenden er goed aan te doen hierop deze week iets te schrijven. Het wil ons namelijk voorkomen dat beide adviezen juist kunnen zijn, wat dan niet wil zeggen dat ze beiden even goed toegepast kunnen worden. E willen voorop stellen, dat we in onze Zeeuwse boomgaarden over het algemeen weinig groen- bemesters tegen komen. Ze hebben echter wel een grote waarde en in jonge boomgaarden vinden we ze dan ook wel. Wanneer men veel waarde hecht aan de „massa" van de groenbemester in de grond, dan moet men het voor de winter onderploegen. Men heeft dan een flinke massa in de grond die daar haar werk kan doen. Aan de waarde als bescherming tegen wintervorst geloven we niet zo erg. PERSOONLIJK zouden we echter de voorkeur geven aan een groenbemester mede als middel om structuurbederf van de grond tegen te gaan en dus in het voorjaar onder ploegen. We hebben dan toch de wortels die hun werk kunnen doen en bovendien het grote voordeel dat met name de slagregens geen invloed hebben op de structuur. Het is niet zo dat het onderploegen van een groenbemester in het najaar altijd verkeerd behoeft te zijn, maar onder onze Zeeuwse omstandigheden zouden we toch de voorkeur aan het voorjaar geven. den. Dit appèl wordt steeds dringender. We kunnen niet zeggen, dat we het niet weten. De huidige we reldsituatie is zó, dat de bewoners uit de wel vaartswereld en uit de hongergebicden in eikaars broodschaal kunnen kijken. We zijn ons bewust dat aan al deze problemen ontzettende moeilijkheden zitten. Maar de woorden van Koningin Juliana dat zodra we beginnen te beseffen dat 't voor ons allen ernst betekent, komt ook medegevoel in actie, zijn nog steeds onvermin derd van kracht. Wanneer we deze drie dingen oogst (welvaart - dankdag en honger) met elkaar in verband brengen, zal dit zeker ons op dankdag iets te zeggen hebben. Ook wij kunnen helpen. De Ned. Jeugd Gemeenschap heeft reeds het voor treffelijke initiatief genomen om geheel onze jeugd te betrekken in een grootscheepse anti-honger actie. Zullen we. als ouderen achter blijven? Ge legenheid genoeg voor ons allen om hieraan mee te werken Onze verantwoordelijkheid kan zich daar niet aan onttrekken. Indien we daar nog niet. van overtuigd zijn, laat ons op Dankdag daar eens over nadenken. Tot volgende week WINTER BLOEMKOOL vraagt droog land. Een goede ontwatering, waardoor plassen op het land voorkomen worden is dan ook noodzakelijk. Door waterlast afstervende wortels, worden niet meer vervangen en achterstand in het gewas is daarvan het gevolg. PR is veel vraag naar plantmateriaal van fruit- bomen. De veelgevraagde rassen als Golden Delicious en James Grieve zijn uitverkocht en grote bestellingen voor het volgend jaar zijn reeds bij de kwekers geplaatst. Bestel daarom tijdig uw plantmateriaal. AOK het aanbod aan onderstamiiietjés, in het bijzonder type IV is praktisch nihil. Er wordt meer geplant dan vroeger en ook de vervanging en uitbreiding vraagt het nodige materiaal. DEGIN, nu de drukteperiode achter de rug is. zo spoedig mogelijk met de snoei. Nu zijn de dagen nog betrekkelijk lang en is het weer over het algemeen nog vrij gunstig. De tijd gaat snel, er zijn straks veel feestdagen en onwerkbaar weer. DIJ het L. E. I. afd. Tuinbouw is rapport 110. 380 verschenen, waarin de kostprijsberekeningen opgenomen zijn van de teelt van aardbeien in de open grond in de teeltcentra Zuid-Beveland, Bom- melerwaard, Zundert en de ZuidhoIIandse Eilanden. De totale kosten in guldens per 10 are bedragen voor de genoemde gebieden resp. f 902,f 1417, ƒ719,— en 935,—. De opbrengsten in kg per 10 are bedragen voor Zuid-Beveland (Regina) ƒ875,Bommelerwaard (Talisman) 1500,W. N.-Brabant Jucunda) 850,en Z. Holl. Eilanden (Jucunda) 1200, De kostprijs in guldens per 100 kg laten in de zelfde volgorde van deze gebieden de volgende bedragen zien: ƒ103,ƒ94,ƒ88,ƒ78, Vergelijking dient met de nodige voorzichtigheid te geschieden. Afwijkende bedrijtstypen en rassen verschillen veroorzaken kost prijsverschillen. De kosten van het rapport bedragen ƒ3,en het kan worden besteld door overmaking van dit bedrag op postrekening 41.22.35 t.n.v. het L. E-1.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17