IV. 3. STRUCTUUR VAN DE LANDBOUW Een goede cultuurtechnische toestand, te bereiken door middel van ruil verkavelingen in de meest ruime zin, is voor het efficiënt voeren van een landbouwbedrijf van het grootste belang. De overheid heeft bij de uitvoering van deze werken een belangrijke taak; aangevraagde ruilverkavelingen dienen zo snel moeglijk uitgevoerd te weiden. De landbouw zelf dient aan de produktie-omstandigheden aandacht te besteden. Onverantwoorde bedrijfssplitsing dient te worden vermeden. Een-goede beroepskeuze is van net grootste belang. Goed onderwijs en intensieve voorlichting via streekverbeteringsplannen zijn van groot belang. IV. 4. BOUWPLAN II 3. MARKTONDERZOEK, ONPERSOONLIJKE RECLAME EN RECLAME VOOR EEN BEPAALD MERK .Voor het vinden van nieuwe afzetgebieden en het peilen van de wensen van de consument zal marktonderzoek noodzakelijk zijn. Vooral voor de export zal coördinatie van dit marktonderzoek nodig zijn. Hoewel aan onpersoonlijke reclame voor een aantal landbouwprodukten .wordt gedaan, dient ook deze reclame te worden gecoördineerd, waarbij de financiering door de afzetorganisaties moet gebeuren. Reclame voor een bepaald merk (uiteraard van goede kwaliteit) is voor een regelmatige afname en groeiende belangstelling van grote betekenis. III. VRAAG EN AANBOD LANDBOUWPRODUKTEN IV. 1. MECHANISATIE Een verdergaande mechanisatie is misschien zelfs in versterkte mate voor de toekomst te verwachten. De rentabiliteit is rekening gehouden met een voldoende overcapaciteit voor een verantwoorde mechanisatie van het grootste belang. Voor de grotere machines geldt dat deze dikwijls zelfs op de grotere be drijven niet rendabel zijn, terwijl dit voor de kleinere bedrijven voor bijna alle machines geldt. Samenwerken zal daarom ook bij de mechanisatie noodzakelijk zijn In bepaalde gevallen zal het uitwisselen, verhuren of gezamenlijk aankopen van werktuigen een oplossing kunnen bieden. Mits een goede opzet en een goede leiding verzekerd is, verdient het stichten van een coöperatie aanbeveling. IV. 2. ARBEIDSVOORZIENING Hoewel het aantal goedgeschoolde arbeiders op de akkerböuwbedrijven sterk terugloopt, zol er behoefte aan deze arbeidskrachten blijven bestaan. Het. aantrekkelijk maken van het beroep van landarbeider verdient de voile aandacht. De onderwijsmogelijkheden dienen aan de huidige eisen te worden aan gepast, waarbij naast de bestaande mogelijkheden gedacht kan worden aan een samengaan met een Lagere Technische School. Werkgeversverenigingen kunnen, voor het minder geschoolde werk, goed werk doen, mits de werknemer het gehele jaar in dienst kan blijven. Mechanisatie en arbeidsvoorziening zijn met elkaar samenhangende aspec ten van het akkerbouwbedrijf. Behalve voor de granen kan Nederland in eigen behoefte van akkerbouw- bouwprodukten voorzien. Door welvaartsstijging zien we' een toenemende vraag naar veredelde pro- dukten en aardappelen. Een lage kostprijs en een goede kwaliteit is van belang. Specialisatie en eventuele extensivering is noodzakelijk.; Aan een zekere teeltbeperking kan niet worden ontkomen. De overheid heeft de taak behulpzaam te zijn bij het inslaan van nieuwe .wegen door: 1. Het beschikbaar stellen van gelden voor onderzoek en het aanstellen van geschoolde krachten voor dit onderzo.ek. 2. De export te bevorderen. 3.-Het verschaffen van garanties of het deelnemen met kapitaal bij grote investeringen. Afzet van kwaliteitsprodukten zoals in de tuinbouwsektor tot stand werd gebracht zal ook voor de landbouwprodukten op een of andere wijze verwezenlijkt moeten worden. Samenwerking op het gebied van de mechanisatie in één of andere vorm. De technische mogelijkheden en de stijgende welvaart bieden grote kansen voor nieuwe verwerkingsmethoden. Met name kleinverpakking van aardappelen, het aanbieden van aardappe len in bewerkte vorm, de conservering van groenten (doperwten) en fruit en d? diepvries bieden vele mogelijkheden. Ee i afwachtende houding op dit gebied kan de boer de boot doen missen. De mogelijkheden om meer invloed bij de verwerking te krijgen zijn: Het versterken van bestaande verwerkingscoöperaties, waarbij leverihgs- plicht noodzakelijk is. Het stichten van nieuwe verwerkingscoöperaties. Vooral de grotere co öperatieve instellingen hebben hier een taak. Het met kapitaal deelnemen aan de. activiteiten van particuliere onder nemingen. Het onderzoek naar nieuwe aanwendingsmogelijkheden en betere ver werkingsmethoden. Hoewel de kosten voor deze research-arbeid wel licht hoog zullen zijn, kan hiervan belangrijk resultaat worden verwacht. Het samengaan van bedrijven waarbij investeringen en research beter te financieren zijn. Mede met het oog op de afnemende arbeidsbezettipg zullen er verschui vingen in het bouwplan optreden. Met uitbreiding van de aardappel-, erwten- en suikerbietenteelt zal de nodige voorzichtigheid betracht moeten worden. De graszaad- en lucerneteelt verdienen aandacht in het bouwplan. Kleinere akkerbouwbedrijven zullen intensievere teelten moeten toepassen. Een goed inzicht in de bedrijfsvoering zal een bedrijfseconomische boek houding en bedrijfsbegrotingen nodig maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15