2 B IJ L A G E ZEEUWS LANDBOU W BLAD L KOSTPRIJSBEREKENINGEN EN GARANT1EBELEID ft LS basis van het garantiebelc-id in de landbouw worden de kostprijsberekeningen gehanteerd. Zoals algemeen bekend is, staat deze methode de laatste tijd in het middelpunt van de belang stelling. De commissie staat op het standpunt dat, wanneer men uitgaat van het belang van een gericht landbouwbeleid, waarbij onver brekelijk een prijsbeleid hoort, men niet zonder cijfers kan werken. De overheid zal willen beschikken over cijfers om haar beslissin gen te nemen en de landbouw zal over cijfers dienen te beschikken om het regeringsbeleid te kunnen beoordelen en om voorstellen te doen. [Verder is de commissie zich bewust dat voor het opstellen van deze cijfers (de kostprijzen) bepaalde afspraken noodzakelijk zijn en blijven. Er bestaat geen enig juiste en werkelijke kostprijs. iVoor welke kostprijsberekening dan ook, men zal steeds dienen uit te gaan van een aantal uitgangspunten. Een gevaar bij het omringen van de kostprijsberekeningen met steeds meer vaststaande uitgangspunten en strakke richtlijnen be staat echter hierin dat men van de werkelijke situatie afwijkt. In het algemeen hebben wij in Nederland te veel de neiging tot perfectioneren. Dit geldt ook bij de berekening van de kostprijzen. Deze worden dan steeds scherper gesteld, met lage garantieprijzen. De prijzen wisselen ieder jaar en de gewone boer kan het niet meer volgen, daar het systeem te technisch wordt. Wanneer men bij voorbeeld het argument van het efficiënt werken hanteert en men gaat achteraf een aantal kostprijsbedrijven buiten het gemiddelde houden, dan werkt dit een zekere willekeur in de hand en gaat men de kostprijs doelbewust in een bepaalde richting beïnvloeden. De commissie is dan ook van mening dat het be drijfsleven bij de keuze van de kostprijsbedrijven ook in de toe komst zeer nauw betrokken zal moeten blijven. De met behulp van de vastgestelde richtlijnen aangewezen bedrijven zullen vol ledig geadministreerd moeten worden. De boer moet echter volkomen verantwoordelijk blijven. Het moet dan ook niet mogelijk zijn dat men acjiteraf zegt: het bedrijf is niet goed gevoerd, met als gevolg dat met een dergelijk bedrijf geen rekening wordt gehouden. Het toekomstige landbouwbedrijf wordt steeds kapitaal,sintensiever. NORMALISERING /*\OK door het normaliseren van allerlei gegevens dreigt een verschil te ontstaan tussen de cijfers van de kostprijsberekeningen en de werkelijk heid. Zo gaat men bij de opbrengsten, kosten en dergelijke steeds meer de nadruk leggen op een toekomstige ontwikkeling onder genormaliseerde om standigheden, waarbij minder de werkelijke gemiddelden over de laatste jaren een rol spelen. De risicofactor kan hierbij te veel uitgesloten worden. De commissie wil hier wel uitdrukkelijk wijzen op hetgeen we in 1959 en 1960 gezien hebben in de praktijk. Zo bleek dat ook het risico van de kwaliteit van een gegarandeerd produkt als tarwe tot gevolg kan hebben dat men in werkelijkheid aanzienlijk beneden de garantieprijs blijft. Bij de kostprijsberekeningen zal men naar de mening van de commissie meer dan tot nu toe rekening dienen te houden met het feit dat de landbouw een tijd meemaakt, waarin de verhoudingen zich dienen te wijzigen. In een snel tempo groeien we naar een totaal andere bedrijfsvoering. Grote aantallen landarbeiders verdwijnen uit de landbouw; de landarbeidersstand veroudert in een steeds sneller tempo. Het is duidelijk dat we in de land bouw binnen zeer korte tijd met belangrijk minder mensen en een steeds toenemende mechanisering van het werk voor de opgaaf staan weer een even wicht te bereiken. Hierbij moet dan tevens nog een oplossing gezocht worden voor het feit dat het werk met minder moeite kan gebeuren, dat de arbeids tijd verkort moet worden en de beloning hoger dient te zijn. Het zal hiervoor nodig zijn dat het landbouwbeleid daarop gericht wordt dat het landbouwbedrijfsleven dit tempo kan bijhouden en ook financieel nog voldoende krachtig blijft. Volgens de commissie houdt het nu toegepaste systeem onvoldoende rekening met deze ontwikkeling. Door het normaliseren van b.v. de werktuigkosten komen risico's van miskopen en het noodzakelijk vlugger afschrijven van werktuigen, die in technisch opzicht reeds verouderd zijn voordat zij uit een oogpunt van rendement afgeschreven zijn, zeer onvoldoende tot uitdrukking in de kostprijsbe rekeningen. Met de reserveringen, die noodzakelijk zijn Zorg dient aan de kwaliteit besteed te worden. voor een snelle aanpassing en modernisering van het be drijf is onvoldoende rekening gehouden. KAPITAALS-INTENSIEF JJET toekomstige landbouwbedrijf wordt steeds kapitaalintensiever, waarbij de investeringen en afschrijvingen steeds groter worden. De commissie vraagt zich af of een jonge boer, die op dit moment een bedrijf begint, uiter aard aangepast aan de huidige en toekomstige eisen, die men aan de bedrijfs voering moet stellen, uitgaande van het thans geldende systeem van kost prijsberekeningen, financieel de zaak rond kan krijgen. Zij is van mening dat het landbouwbeleid zodanig moet zijn dat deze jonge boer zijn bedrijf toch rendabel kan opzetten. FINANCIERING TSTAT betreft de financiering meent de commissie dat ook intern de boeren- stand hieraan de grootst mogelijke aandacht dient te besteden, waarbij aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden dient plaats te hebben. Men dient zich in eigen kring bewust te zijn dat ook op dit gebied de inzichten dienen te veranderen. Voor zover dit verantwoord is, zal men meer gebruik dienen te maken van de verschillende financieringsmoeeliikheden. VRI JE PRODUKTEN TNE commissie is van mening dat het feit dat de prijsontwikkeling van de niet gegarandeerde produkten een steeds dalende tendens vertoont, zelfs tot een peil dat beneden de kostprijs ligt, de positie van de akkerbouw bedrijven aanzienlijk verzwakt heeft. Zou deze ontwikkeling zich in de toe komst voortzetten, -dan zullen er enige belangrijke maatregelen genomen moeten worden. De vraag zal dan ook onder ogen gezien moeten worden of vergroting van het gegarandeerde vlak mogelijk is. Bij het garantiebeleid zelve zal zeker ook met deze tendenz rekening gehouden dienen te worden. Hoewel de commissie niet ontkent dat er een zeker verband tussen produktie en afzetmogelijkheden moet bestaan, wil de commissie toch wijzen op het grote gevaar van kwantumbeperking van de gegarandeerde produkten. De mogelijkheden om de produktie te beperken zijn vrijwel niet aanwezig, door het feit dat men geen mogelijkheden heeft in de richting van de vrije pro dukten. Gebundeld aanbod van grondstoffen of deelname op zekere basis ten aanzien van het novivlasprocédé kon niet tot stand komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10