,45 «JAAR VEILING K.E.O. in Krabbendijke T l I Tien miljoen omzet veiling Kapelle N 850 DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOUWBLAD ALS we dit schrijven begint er al een Sint Nico- laas stemming te komen in ons wereldje waarin we leven. Deze goed heiligman is onster felijk en brengt ons in een wereld waarin wc graag even willen „onderduiken". Dit geldt voor jong en oud, want allemaal „geloven" we in St. Nico- laas. Is het niet de gelegenheid waarop we reeds lang van te voren gewacht hebben om onze waar dering en liefde te tonen tegenoTvr hen met wie we dagelijks omgaan? De man koopt stiekem een cadeautje voor zijn vrouw en wederkerig is de vrouw al lang bezig om haar man eens echt te verrassen. Zo doen de verloofden, de vrienden, de vriendinnen, de kennissen, de baas met zijn per soneel, de scholen met hun leerlingen. Allen willen we nog wel eens echt kind zijn en Iets krijgen. Is het ook niet heerlijk om in deze tijd van 50 megatonbommen en oorlogsrumoer, van moorden en schandalen, zich eens terug te kunnen trekken In de sfeer van „Sinterklaas Kapoentje"? Wat heeft «lit nu allemaal te betekenen in deze tuinbouwruhriek? Dit heeft ons inziens te be tekenen, dat in de St. Nieolaastijd en de komende feestdagen we ook mee opgenomen moeten worden in de feestétalages van deze feestweken. Als we zien wat de middenstand en ook de grote zaken «loen met hun feest étalages, dan geloven we dat we als fruit„industrie" toch nog wel aan de lage kant zitten wat betreft, het zo aanlokkelijk aanbie den van ons fruit, «lat men het kopen moet. We moeten toestemmen «lat er in de grote steden étalages te zien zijn die werkelijk af zijn. Maar er zijn ook vele zaken, waar we «ie veie vuile kisten en kratten niet een Inhoud zien, «lie allesbehalve tot kopen dringt. Men zou dit niet accepteren in een banketwinkel, chocolaterie of iets dergelijks, w at nven soms nog ziet in een fruit- en groentezaak. Is dit nu alleen «Ie schuld cn de kortzichtigheid van de betrokken winkelier of kunnen wij er ook aan meewerken, dat er tijdens «1e feestdagen vol doende rijp, eetbaar en goed verpakt fruit aan wezig is? We denken b.v. aan Krabbendijke, die elk jaar zijn bekende St. Nicolaasveiling houdt cn ook voor zijn moeite betaald wordt. Zeeland «loet voor de rest niet mee met een speciale veiling. Heb ben wij hier geen fruit voor? Niemand zal dit ont kennen. Wekenlang bereidt Krabbendijke zich voor op deze speciale veiling. De andere grote veilingen kannen dit zeker ook. Ligt misschien het prijsver schil niet zo dat er toch in «leze speciale veiling tenslotte weinig winst zit? Dit is best mogelijk, maar is het reclame-object voor ons goede fruit niet van groter waarde? Ad verteten doet verkopen, zegt men. Goed, is het in mooie étalage-vorm aan huilen van ons fruit ook geen pakkende adver tentie? Zou een aanbieding in klein eenmalig fust of plastic zakje niet bevorderlijk kunnen zijn voor de verkoop in de komende weken? Of laat men alles aan de handel over «lie wel weet wat het meest gevraagde is en de weg wel weet te vinden? We twijfelen «laar geen ogenblik aan, maar zouden we soms zelf niet te veel uit gemakzucht aan anderen overlaten, wat eigenlijk tot onze taak behoort? Als we soms de schitterende verpakking van buiten landse appels van veel mindere kwaliteit zien, «ian lijkt liet soms dat Holland juist hierin niet aan «Ie top staat. Wij zijn in staat om met een prima produkt voor «te «lag te kunnen komen. Alleen de omlijsting ont breekt er wel eens aan. Als men met St. Nicolaas of Kerst of Nieuwjaar ienian«l een cadeautje geeft, «laii gebeurt «lit in een keurige verpakking, soms zo uitbundig, dat de verpakking wel hoofdzaak lijkt. De inhoud kan «lan wel eens danig tegen vallen. Denk b.v. eens aan een doosje honlions. Meer doos en omhulsel dan bonbons. Maar toch haalt niemand het in zijn hoofd om een afgewogen hoeveelheid bonbons in een eenvoudig zakje aan iemand als cadeautje aan te bieden. Valt nu echter de inhoud en smaak ook nog mee, «tan is men dub bel gelukkig. Zouden we in «1e toekomst ook nog niet meer moeten medewerken dat vooral tijdens «le komende feestweken te moeten zorgen dat direkt te konsu- iiioren fruit in een grote hoeveelheid te koop is «*n direkt vanaf de veiling to betrekken is ook in verschillende hoeveelheden en verpakkingen? Onze aardbeien b.v. hebben de markt veroverd in «le klein verpakking van e«»n doosje van 1\/i ons. De chips zijn uit «ik* étalages verdwenen en de huis vrouw neemt I of 2 «loosjes aardbeien mee voor de maaltijd. Wie in de aardbeientijd «'en kijkje neemt in een fruitzaak in een grote stad en komt op een uur waarop de huisvrouw meestal haar in kopen doet, staat versteld hoeveel van die doosjes in korte tijd verdwijnen in de tassen. HetzeHde gekit, al is het «ian in mindere mate, voor onze frambozen. De stedeling is over het al gemeen een dagjesmens en koopt in wat hij direkt nodig heeft. D«^ aanbieding van ons fruit moet ook hierop gericht zijn. Ken zakje of mandje met heer lijk uitziend fruit «lat men direkt kan konsnmeren, is zeer aanlokkelijk om te kopen. Ook los fruit verpakt in een schone keurige krat lokt meer aan dan fruit misschien van dezelfde kwaliteit in een vuile kist met meermalig gebruikt papier. Wij weten niet in hoeverre «le fruitteler of de afzetorganisatie liier een taak hebben. We zouden HET was op 1 november van het jaar 1916 dat er in Krabbendijke voor de eerste keer werd ge- veild en wel een hoeveelheid uien. Het initiatief hiertoe was genomen door de landbouwvereni- ging E. M. M. Ds datum van 1 november 1916 wordt in verband hiermede aangehouden als de officiële oprich tingsdatum van de veilingsvereniging in Krabbendijke, de veling die eerst de naam E. M. M. droeg, evenals haar pleegmoeder de landbouwvereniging en later de naam K. E. O. kreeg, zijnde de afkor tingen van Krabbendijke en Omstreken Het was onder voorzitterschap van de heer Jac. Welleman dat het veilingschip op Krabbendijke de woelige baren in ging. Woelig zijn deze wel geweest, vooral in de eerste twintig tot dertig jaar. AMD AT het dus 45 jaar geleden is dat de vei- ling in Krabbendijke werd opgericht, leek het ons goed aandacht te besteden aan de ge schiedenis van deze veiling, zulks aan de hand van hetgeen de directie hierover heeft verzameld voor de leden. Toen in 1916 de veiling werd opgericht was, zoals reeds gezegd, de heer Welleman voorzitter; verder bestond het bestuur uit 15 leden waarvan de heer J. van Gorsel vice-voorzitter was; C. Tol lenaar secretaris en J. Frelier penningmeester. Veilingmeester was de heer J. Krijger, afslager H. Fonteine en controleur J. A. Rijnberg. De heer Tollenaar was tevens administrateur van de vereniging. Als lokaliteit werd gebruik ge maakt van het pakstation van de heer Krijger aan de Noordweg. Dit gebouw bestaat nu niet meer maar was gelegen tegenover de toegang tot het tegenwoordige veilingterrein. De eerste veiling was een succes en voor de be trokkenen een stimulans om voort te gaan. Eind 1916 kon het bestuur reeds een goed slot melden van 3.622,17'/2. Een bezwaar was dat de beschik- liier een gedegen onderzoek voor moeten instellen «'n proefnemingen moeten nemen. Wel weten we dat we in «ie komende weken er goed aan zullen doen te zorgen dat er fruit te koop is dat geschikt is om de étalages en «le feesttafels te versieren en te zorgen dat smaak en kwaliteit overeenkomstig is met de omlijsting. Wanneer liet feest is en men ontvangt gasten, ziet men niet op een dubbeltje. Daar is het nu een maal feest voor. Dit dubbeltje kan tenslotte «le teler incasseren «mi de feestvreugde van een goede maaltijd met een goed dessert verhogen. Meestal is «le maaitijd goed, maar het dessert wat eigen fruit betreft niet aanlokkelijk. Vaak neemt men daarom maar een zuidvrucht of een buitenlander" die tenminste nog kleur heeft. Dit kan anders. Wc hebben goed fruit en wat men zelf niet graag of helemaal niet eet, moet men ook een ander niet voorzetten. We hopen «lat in «ie komende weken op alle speciale veilingen prima fruit wordt aangevoerd, de moeite van d«' telers ruimschoots wordt beloond en dit een stimulans mag zijn opdat meerderen hieraan gaan medewerken. Niet alleen in de feest weken, maar het gehele jaar door. Dat ook het prijsverschil tussen goed en minder goed of slecht fruit groter mag zijn dan soms wel eens het geval is in een jaar zoals dit. Het slechte is toch nog «luur en waarom al «lic rompslomp? Vergeet niet dat er na «lit jaar weer een ander jaar komt! Tot volgende week. bare lokaliteit niet aan de gestelde eisen voldeed en aangemoedigd door de gunstige resultaten iq 1916 werd besloten over te gaan tot de aankoop van een gemet bouwgrond met het doel hierop een veilinggebouw te stichten. Op zaterdag 10 november 1917 had de opening van het nieuwe veilinggebouw plaats. In verband met de veilplicht van de produkten en de grote vraag voor export (het was oorlog) bedroeg de geldelijke omzet in 1917 reeds ƒ917.210,77. In 1918 en 1919 waren er nog omzetten van ƒ418.000,— en 307.000,hoofdzakelijk afkomstig van het veilen van aardappelen en uien. Hierdoor kon toen de veilingexploitatie nóg sluitend worden gehouden. MOEILIJKHEDEN EN OMMEKEER. IN de jaren 1920 tot 1940 ging het echter moei- lijk. De veiling leed een armoedig en nood lijdend bestaan. De omzetten schommelden tus sen 32.000,en 115.000,per jaar. Verschei dene jaren was de veiling slechts 6 tot 8 weken in bedrijf. De baten waren onvoldoende om de lopende kosten te dekken. Rente en aflossing drukten als een zware last op de bestuursleden. Deze waren namelijk persoonlijk verantwoordelijk voor eventuele tekorten. De leden hadden geen aansprakelijkheid. Meerdere malen werd er dan ook gesproken over liquidatie van de vereniging. Er werd echter stand gehouden. In 1939 kwam er reeds enige verandering en de oorlogsomstan digheden in 1940 brachten een totale ommekeer. Voor veel produkten v/as de veilplicht -Ingesteld. Steeds meer appels en peren werden aangeboden om in Krabbendijke te veilen, want de fruit kwekers uit dit gebied behoefden nu geen voor keur meer te hebben voor Goes, Amsterdam en Utrecht. Een groot probleem was het beschikbaar stel len van fust voor de telers. De veiling had het niet. Daarom werd er met de veiling Goes een contract afgesloten om dit vraagstuk op te los sen. Na afloop van dit contract (in 1943) besloot het bestuur op eigen kracht verder te gaan. Er kwamen steeds grotere aanvoeren van fruit, steeds meer kleinfruit werd er aangevoerd en in de win termaanden gaven uien en peen het nodige werk. In verband met zijn leeftijd trok de heer Tolle naar zich terug als administrateur en in zijn plaats werd per 1 januari 1943 de heer A. Dom misse benoemd tot boekhouder-kassier. Hij is thans direkteur van deze veiling, een post waarop hij werd benoemd toen in 1959 de direkteur de heer S. G. Nooteboom zich enkel ging bezig hou den met zijn werk als direkteur van de veiling in Goes. (Zie ver«ier volgende pagina, 1ste kolom;) T JORIGE week vrijdag was het voor de veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving'' te Ka- pelle een bijzondere dag. Toen passeerde^de omzet van deze veiling namelijk, het recordbedrag van tien miljoen gulden. Een niet alledaagse gebeurtenis dus en de dagelijkse gang van zaken werd er dan ook een ogenblik voor onderbroken. Bij die gelegenheid richtte veilingdirecteur A. C. de Klerk zich tot handelaren en telers die aanwezig waren bij de verkoop en hij wees op het heugelijke feit dat had plaats gevonden. De hondelaar die het bedrag van tien miljoen gulden vol maakte, was de heer C. A. van Oosten te Krabbendijke; deze kreeg een kist sigaren en voor de andere aanwezigen was er een sigaar en een consumptie. In de geschiedenis van de veiling in Kapelle is het nog maar één keer voorgekomen dat de omzet boven de tien miljoen gulden uit kwam. Dat was in het boekjaar 1957'58, toen er werd geveild voor een bedrag van 11,4 miljoen gulden. Op het ogenblik is het boekjaar van de veiling Kapelle ruim zeven maanden oud en er kan dus nog heel wat gebeuren in de komende vijf maanden. De mogelijkheid zit er-in dat een record bereikt zal worden. J-JBT vorig boekjaar werd geveild voor een bedrag van 7,8 miljoen gulden. Het bedrag van dit jaar steekt er dus wel zeer gunstig bovenuit. Als oorzaken van deze hoge omzet noemde de heer de Klerk het feit dat er steeds hoge prijzen zijn betaald, zowel voor de goede kwaliteiten appels en peren als voor het industrie-fruit. Verder noemde de heer de Klerk als zijnde zeer belangrijk het feit dat er de laatste jaren een sterke uitbreiding van de fruitteelt heeft plaats gevonden in Kapelle-Biezelinge en Omgeving. In de jaren 19451950 werd er 400 ha boomgaard aangeplant in het gebied van de veiling Kapelle. Na 1950 zijn er nog enkele honderden hectaren aangeplant en verder zijn de meeste oude boomgaarden in dit gebied gerooid en opnieuw ingeplant. Daarbij werden steeds de nieuwste inzichten gevolgd en het gevolg hier van is dat er voortdurend een groot aanbod is van eerste kwaliteit fruit van de zgn. moderne rassen. Elk jaar wordt de aanvoer van fruit op de veiling in Kapelle groter en het eind is er nog lang niet in zicht, want er zijn nog veel bedrijven die in produktie gaan komen. Deze groei heeft ook in belangrijke mate bijgedragen tot de omzetvergroting. Het is te begrijpen dat er vreugde was bij de veiling Kapelle over het bereiken van deze belangrijke mijl paal, waardoor weer een keer werd bewezen hoe belangrijk dit Zeeuwse fruitgebied is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6