ojiliHfT DE PRAKTIJK 848 Weeroverzicht oktober '61 Korte wenk ZEEUWS LANDBOUWBLAD Woensdag 15 november. |\OOR de vele regen in de laatste weken gaf het machinaal rooien van de bieten overal grote moei lijkheden. Eerst de laatste dagen was dit soms weer mogelijk, afhankelijk van gebied en per ceel. Kopsehoffel en rooitang worden weer veel toegepast. Op Zuid-Beveland vordert het rooien ondanks deze slechte weersomstandigheden regelmatig. Echter gezien de nog vrij grote oppervlakte in de grond staande bieten wordt toch op gunstiger weer ge rekend opdat de rooimachines nog te hulp kunnen komen. De vaste kern kan in handkracht dit resterende gedeelte niet aan. De vorige maal werd voor Zuid-Beveland een gemiddelde opbrengst van 47.500 kg per ha geraamd. Thans ziet het er wel naar uit, dat de opbrengst iets hoger zal komen te liggen. Het suikergehalte ligt gemiddeld even boven de 16 maar dit is slechts een gemiddelde, daar de uitersten ver uitéén liggen. De afrijping van de bieten, in sterke mate beïnvloed door N-gift, voorvrucht, structuur enz. is niet overal gelijk, mede vandaar deze grote verschillen. Ook op Walcheren verloopt de aanvoer van de suikerpeen regelmatig. Naar schatting is 2/3 van de oogst thans geleverd. De kg-opbrengst is goed en het gehalte ligt rond de 16 In West Zeeuws-Vlaanderen loopt het rooien van de suikerbieten op de meeste bedrijven binnen enige dagen teneinde. Met de aflevering begint men echter nog al wat achterstand te krijgen. Bij strenge termijnhandhaving kon dit trouwens na de overvloedige regens niet anders, vanwege het gestegen tarra-percentage. Wellicht laat men bij de berekening van de bruto te leveren hoeveelheid te weinig ruimte voor de hoeveelheid tarra. Dit kan tot niets anders leiden, dat in het vervolg een hoger vermoedelijk te leveren kwantum door de leveranciers opgegeven zal worden, om zich bij on gunstige omstandigheden tegen te zware tarra te dekken. Ook op Schouwen-Diiivelaiul blijft de bietenrooier, indien er voldoende personeel is, voorlopig op stal staan. De overwegend slechte structuur kan geen bietenrooier meer erbij verdragen. Zelfs op de met de hand gerooide percelen, waar met veel moeite het bietenblad en -koppen afgereden worden, laten een treurig beeld zien. Ter verbetering van de structuur zou in feite geen kilo bietenblad en gerstestro van het land afge reden moeten worden. De grond kan deze structuurverbeteraar heel goed gebruiken. Alleen, de paar centen die het blad en het stro oplevert, kan de boer ook weer zo goed gebruiken. Een moeilijke keus! OVER geheel Zeeland wordt schade gemeld op de reeds uitgezaaide tarwepercelen. Slemp- gevoelige gronden, percelen waar de drainage niet voor 100 in orde is, percelen met opgesloten laagten of ondoorlatende plekken, hebben alle veel schade geleden. Verschillende prcelen zullen dan ook bij gezaaid, soms zelfs overgezaaid moeten wor den, hetgeen door de aanhoudende regen thans vrijwel onmogelijk is. De vroegst gezaaide perce len staan er over het algemeen het beste voor. AP Schouwen-Duivelaml heeft de Commissie voor Rationale Veevoeding besloten deze win ter nogmaals een poging te maken om een vol- J. J. POST. HET algemene weerbeeld van oktober was zacht, zonnig en nat. In De Bilt bedroeg de gemid delde overdag-temperatuur 12.1°C tegen 10.7 nor maal. Beter oog komt het zachte weer tot uitdruk king in het aantal dagen met een temperatuur boven normaal. Dit bedroeg n.l. 22; slechts 9 dagen waren kouder dan normaal. Opmerkelijk is ook het uitblijven van nachtvorst. Normaal is, dat oktober 2 dagen telt met een minimum temperatuur in de meteorologische hut beneden 0°C. Daarenboven telt deze maand dan nog enkele nachten waarin het kwik in de hut wel boven nul blijft, maar waarin dicht bij de grond temperaturen ónder nul voorkomen. Dit jaar duur de het tot begin november dat de eerste vorstdagen werden opgetekend. DE hoeveelheid neerslag was in vele delen van het land belangrijk boven normaal. Vooral in het noorden en het zuid-westen van het land werd veel regen afgetapt; op diverse plaatsen meer dan 100 mm. (Leeuwarden 121, Vlissingen 161!). Het Z.O. van het land was met ca. 80 mm wel het droogste gebied. Vooral de week van 16 t/m 21 ok tober was nat, waardoor de fruitpluk enigszins stagneerde. Gelukkig bracht de laatste decade van de maand beter weer, zodat eind oktober vrijwel overal de oogst binnen kwam. Het aantal uren zon neschijn bleef iets boven normaal. In De Bilt wer den 116 uren zon geregistreerd tegen 102 normaal. VROEG SNOEIEN. Probeer deze herfst eens vroeg met de snoei te beginnen. Als liet blad wat gaat vallen kunt u genist gaan snoeien. Al wat u vóór januari snoeit is gewonnen. JONGE BOMEN snoeien we liever nog niet. Dit kan het beste gebeuren als liet risico voor strenge vorst voorbij is. In vorige jaren heeft de ervaring geleerd dat jonge Iwmen dit- kort vóór een vorst periode gesnoeid waren, beduidend meer schade opliepen dan ongesnoeide bomen. Hiermede kunt u rekening houden en bovendien bereikf u een goede arbeidsverdeling en minder tijdnood. doende aantal veehouders te bewegen een voeder rantsoen te laten opstellen. Dit kost slechts 7, per bedrijf en dit bedrag verdient iedereen die er aan mee doet dubbel, en nog wel meer, terug. Van de meer dan 600 veehouders waren er de vorige winter slechts 27 deelnemers. Een droevig resul taat, niet alleen voor de mensen die zich hiervoor inspannen, maar nog meer voor de veehouders zelf. De meerderheid voert maar op de gok en heeft geen 7,over voor zo'n belangrijke zaak. Veel handel in aardapelen en uien is er op het eiland dit jaar nog niet en tegen matig tot slechte prijzen. Alles loopt stroef en een brug zou in deze zaak zeker verbetering brengen. De bonen zijn op vele bedrijven mislukt anderzijds zeer goed. Hier en daar staan ze zelfs nog buiten! De meeste hopen schuimaarde zijn verdwenen. Dit is een veelomvattend werk geweest en de hoop leeft dat dit extra werk resultaten op zal leveren. Er staat momenteel overal veel water op het land en van veel wintertarwe komt dan ook weer niets terecht. OP Walcheren is nog betrekkelijk weinig op wintervoor geploegd. Wel zijn weer verschil lende veehouders, met het begin van de stalperiode op machinaal melken overgegaan. Veelal gaat dit samen met uitbreiding van de melkveestapel. De beschikbare stalruimte is daarbij dikwijls de grote moeilijkheid, die verdere uitbreiding onmogelijk maakt, of zo die wordt toegepast grote investerin gen vragen. Daarbij komt nog, dat voor vele van de na de oorlog gebouwde boerderijen de indeling zodanig is, dat uitbreiding van de stal haast niet mogelijk is. Voor de grondgebruikers in het ruilverkavelings- gebied Kleverskerke staat thans de „operatie" v oor de deur. Tijdens aanleg van wegen en waterlopen en kavelinriehtingswerk zal het soms moeilijk boeren zijn. Door begrip te tonen voor de situatie, en medewerking te verlenen waar dit mogelijk is, kan echter veel worden bereikt en zal het ongemak gemakkelijker te dragen zijn. IN Zuid-Be vela ïul is het op wintervoorploegen vooral in de jongere polders reeds ver gevor derd. De geploegde grond heeft hier niet noemens waardig van de vele regen geleden. Op de lichtere gronden maar ook in de oudere kalkarmère pol ders is de geploegde grond daarentegen nogal dichtgeslagen. Op vele bedrijven zijn er reeds verschillende kui len met bietenkoppen en -blad gevuld. Goed afwer ken en behoorlijk zwaar belasten is wel gewenst, maar wordt wel eens tot het laatste bewaard. De oogst van de voederbieten is vrijwel overal reeds aan de hoop of in de schuur gebracht. De op brengst valt iets tegen en iigt nog al wat lager dan vorig jaar. De prijs van de uien trekt de laat ste weken nogal aan. Regelmatig worden er afge leverd. De kwaliteit valt hier en daar tegen. Het preimotje blijkt in meerdere gevallen hiervan de oorzaak te zijn. UOOR West Zeeuws-Vlaanderen zit het de staftv V bonentelers ook dit jaar weer niet erg mee. Als gevolg van de ongelijke opkomst van dit ge was, had men op verschillende percelen te kampen met een onregelmatige - en gedeeltelijk zeer late afrijping. Van de laat gezaaide stambonen, over wegend twee maal gezaaid, staan nog enkele per celen op de ruiters. Staan deze ruiters nog steeds behoorlijk, dan kan het met de schade nog wel mee vallen, maar in de meeste gevallen komt het an dere uit. Een paar perceeltjes late stambonen zijn met goed resultaat in ongedorsen toestand met beetjes tegelijk en direct na het plukken in een aardappel koelcel met verwarmde lucht gedroogd. Naar we horen verluiden komen de droogkosten echter nog al hoog te liggen. Hier en daar zagen we een perceel weiland waar van de zode erg veel is stuk getrapt. Vooral waai suikerbietenkoppen in de weide gevoederd worden, is plaatselijk niet veel meer dan een modderpoel overgebleven. AP Noord-Beveland is de vraag aan de orde v gesteld of het aanbeveling zou verdienen een luzernedrogerij te stichten. ,;De Bron", het maand blad van het L. C. C„ berichtte over deze vergade ring, dat de vrijwel algemene mening was, dat de luzerneverbouw, die op Noord-Beveland achterligt t.o.v. de rest van Zeeland, uitgebreid dient te wor den. Het werd niet wenselijk geacht deze uitbreiding te verwerken tot luzernehooi, daar hier de arbeids factor te sterk bij gaat spelen. De droogcapaciteit dient dus in Midden-Zeeland uitgebreid te worden. Men kan dit doen door op Noord-Beveland een coöperatieve groen voederdrogerij te stichten. Een volledig nieuw bedrijf met een capaciteit van 1500 kg gedroogd produkt per uur vergt een investering van ca. 1,2 miljoen gulden. Ondanks deze zeer be langrijke investering, achtte men het zeer wel mo gelijk een nieuw bedrijf rendabel te maken. Men zou ook in eerste instantie een luzerne- telersvereniging op kunnen richten en gaan pra ten met een in de buurt staand particulier droog- bedrijf. Door een samenbundeling op welke wijze ook, kan een betere prijs gemaakt worden. Want wat zijn de bezwaren van de Noord-Beve- landse boeren? Dat zij voor hun luzerne aanmer kelijk minder betaald krijgen dan hun collega's in Oostelijk Zuid-Beveland, die lid zijn van de coöpe ratieve groenvoederdrogerij „Tholen" G.A. of hun collega's, die lid zijn van de coöperatieve groen voederdrogerij „Schouwen en Duiveland" G.A. Of het particuliere bedrijf rekent dus te veel voor winst, afschrijving en nieuwe investeringen, of als tegenstelling, en dit komt in diverse coöperaties ook wel eens voor, men reserveert te weinig voor nieuwe investeringen. Ook op Noord-Beveland is er de laatste jaren in toenemende mate sprake van piasvorming. Aan deze piasvorming ligt een complex van factoren ten grondslag, waarvan vooral een tweetal opval len. Door steeds zwaardere machines die steeds frequenter op de akker gebruikt worden treedt er een langzaam maar zekere verdichting op ergens in de grond, meestal even onder de bouwvoor. Er ontstaat zo een voor 't water steeds mindere door latende laag, die de drain haar functie voor een deel ontneemt. Het oppervlaktewater wordt als het ware afgesneden van de drain. Er is een vrij duidelijke aanwijzing, dat in deze toestand verbe tering kan worden gebracht, door met een zgn. „móorhaak" de verdichting boven de drains onge daan te maken. Het is goed, om de ervaringen, die dit jaar met deze wijze van werken zijn opge daan, eens te bundelen en conclusies te trekken. Eén van de andere factoren kan een versleten drainage zijn. Omstreeks 1910 is heel wat land op Noord-Beveland gedraineerd en er rekening mee- houdende dat de levensduur van een drainage kan worden gesteld op 30 a 50 jaar, dan houdt dit in, dat op dit ogenblik menige drainage versleten is. Jammer genoeg wordt er op Noord-Beveland op dit terrein nog niet veel aan de drainages vernieuwd. Elke dag uitstel kost echter geld. Dat de ogen van menig Noord-Bevelander op dit punt geopend mogen worden! EN als laatste een schrijven dat wij ontvingen van de Hoofdassistent voor Bodem en Bemes ting. de heer K. Buwalda. Naar aanleiding van /.ijn artikel over Caeao-afvalkalk. In aansluiting op ons artikel in dit blad van zaterdag 4 november j.L betreffende cacao-afval kalk, delen wij u mede van de Coöperatie te We- meldinge de navolgende aanvulling te hebben ont vangen. Naast de cacao-afvalkalk, die wordt gebracht on der de namen „Organo" en „Scik" is er ook nog een derde nJ. ...Sim". Alle zijn afvalprodukten afkomstig van drie ver schillende cacaofabrieken. Het verschil is veel meer een kwestie van naamgeving dan van samen stelling. In kwalitatief opzicht zijn de verschillen, voor zover eventueel aanwezig, zo klein, dat zij in praktisch opzicht geen betekenis hebben. Volgens de Coöperatie te Wemeldinge kan het produkt „Sim" door hun geleverd worden voor de volgende prijzen: bij scheepsaanvoer: ƒ11,50 per ton, afgehaald te Wemeldinge, ƒ14,50 per ton. franko bedrijf; bij auto-aanvoer vanaf fabriek: ƒ15,50 per ton, franko bedrijf (in hoeveelheden van 16 ton).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4