Het Dagelijks Bestuur vergaderde 1 VOORLICHTING (T één van de belangrijkste taken der landbouworganisaties DEZE WEEK LANDBOUWPOLITIEK E.E.G. LOON- EN PRIJSPOLITIEK LANDBOUWSCHAP No. 260G Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 40e Jaargang Zeeuws lAHÖBOUWBlAÖ Kort verslag van de vergadering van het Dagelyks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden op maandag 13 november 1961 te Goes De voorzitter, Ir. M. lijk welkom. A»-Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen harte- AKKERBOUW DE heer J. B. Becu deelt mede, dat in het Produktschap het bijmengingspercentage voor inlandse tarwe is vastgesteld op 35 De landbouw vertegenwoordigers heb ben hun uiterste best gedaan dit percentage op 40 te brengen, doch konden hiervoor, ondanks de steun van de handel, geen meerderheid verwerven. Het Bestuur acht deze gang van zaken wel teleurstellend en is van mening, dat de georganiseerde landbouw bij de Minister nogmaals moet wijzen op het belang van een zo hoog mogelijk bijmengingspercentage. Het zal ook nodig zijn de mening van de bewindsman te vernemen over de aspekten van dit vraagstuk in de komende Euromarkt. DE heer Becu deelt verder mede, dat de kostprijsberekeningen van het L.E.I. voor akkerbouwprodukten getoetst zijn. Het is gebleken, dat bepaalde verschilled in de kostprijzen tussen de Noordelijke bouwstreek en het Zuid-Westelijke zeekleigebied, groter zijn geworden. De kostprijzen liggen in het Zuid-Westen lager. Dit is voorname lijk het gevolg van hoger uitvallende opbrengsten per ha. Het Dagelijks Bestuur is van mening dat het beeld, zoals dit voor het Zuid-Westen wordt getoond, geflatteerd is, omdat het L.E. I. de kostprijsbedrijven kiest op de jonge kalk rijke gronden, waardoor de opbrengsten gemiddeld te hoog uitkomen ten opzichte van het gehele gebied. Met dit punt dient bij de weging van de cijfers rekening gehouden te worden, terwijl op langere termijn aangedrongen moet worden op meer spreiding van de uit te zoeken bedrijven over verschillende gronden. Het Dagelijks Bestuur houdt naar aanleiding van dit onderwerp een beschouwing over de garantieprijzen, die nog door de Minister voor oogst 1962 moeten worden vast gesteld. De uitkomsten der bedrijven zijn volgens de officiële cijfers uiterst matig. Een ver hoging van het prijspeil in de sektor akkerbouwprodukten moet zeer gewenst geacht worden. In de land- en tuinbouwsektor zijn de besprekin gen over de nieuwe C.A.O'.'c en over de lonen nog in volle gang. RAPPORT AKKERBOUW lïET door een speciaal daartoe ingestelde kom- K missie uitgebrachte rapport inzake akker* bouwproblemen in deze tijd, dat in de vergade ring van het Hoofdbestuur wordt besproken, zal in de volgende week in het Zeeuws Landbouwblad gepubliceerd worden, terwijl het verder in gedruk te vorm aan alle Kringen ter bespreking zal wor den toegezonden. Dit kan plaatsvinden bij gelijk tijdige behandeling in de Kringbesturen van het rapport van het Landbouwschap over „Land bouwpolitiek op langere termijn". GRONDSTRUKTUURPROBLEMEN PEN bespreking over de struktuurproblemen van de grond, waaraan enige praktische boe ren en enkele bij de Cultuur Technische Dienst en Landbouwvoorlichtingsdienst werkzame ambtena ren deelnamen, heeft een rapport opgeleverd. Het rapport is in dit Zeeuws Landbouwblad opge nomen. Naar aanleiding' hiervan bespreekt het Bestuur uitvoerig de stand van de uitgezaaide wintertarwe in de verschillende delen van de provincie. De vele regens van de laatste weken hebben dit gewas geen goed gedaan en er zijn 'veel afwijkingen en mis lukkingen. Ook wordt de situatie op Schouwen besproken, die zich op dit punt opnieuw slecht laat aanzien. Het Kringbestuur zal alsnog een bespreking .aan vragen met de Wetenschappelijke afdeling van dé Cultuur Technische Dienst. L. J. G. DE L.J. G. zal in december een Jongerennum* mer van het Zeeuws-Landbouwblad verzor gen. Voorts wordt op 9 december, in samenwer king met de Z. L. M„ een middag georganiseerd over de mogelijkheden in Oostelijk Flevoland voor jongeren. WERKGEVERSAANGELEGENHEDEN OVER het gehele landelijke loonbeleid is nog volop overleg aan de gang tussen werkgevers, werknemers en Regering. De konjunktuur is bepaald iets aan het afzwak ken. Het is wel bekend dat de Regering grotere loonsverhogingen ongewenst acht. Bij dit alles spelen produktiviteitsstijging, huurverhoging en belastingverlaging een rol. Zeeuwse agenda, Uitbreidings plannen pag. 846 Rondgang langs de kringen pag. 847 Uit de praktijk pag. 848 De Tuinbouwrubriek deze keer op pag 850/851 De Vicon Steketee bietenrooi- machines pag. 852 Raad voor de landbouwvoor lichting in Zeeland Van de B.V.A.B. en Wist u dat? pag. 853 Paardenfokkerij pag 854/855 Verzekeringszaken pag. 856 Boeren jeugd pag. 859 Zaadteeltflitsen en De markt positie van contractteeltgewas- sen pag. 861 Marktberichten pag. 863 7ITDAGEN Boeklioudbureau der Z.L.M. pag. 846 WAM eerlijk te zijn, mij ontbreekt een duidelijke lijn in de huidige politiek", aldus ir. C. S. Knott- nerus in het begin van zijn rede gehouden op de algemene vergadering van het Kon. Ned, Landbouw Comité te Utrecht. Ir. Knottnerus kwam tot deze conclusie na in het kort het melkprijs- beleid besproken te hebben. Een plausibele verklaring waarom de Minister zo hardnekkig aan het kwantum van 5,1 miljard vasthield, kon Ir. Knottnerus niet vinden. Blijkbaar is niet alleen het prin cipe van een beperkte garantieprijs voldoende, maar heeft ook het kwantum een zekere betekenis. Welke betekenis de Minister hieraan toekent is niet duidelijk. De boerenstand heeft er echter recht op te weten wat de Minister van Landbouw voorheeft. Ir. Knottnerus was van mening dat de onrust die in Nederland onder de boeren heerst terug te voe ren is tot een gevoel van onzekerheid. Een onzekerheid voortkomende uit twee verschijnselen n.l. de mechanisatie en de E. E. G. \VER de E.E.G. merkte Ir. Knottnerus op dat hoewel de Nederlandse land- en tuinbouw gaarne de vrije markt van landbouwprodukten binnen de E. E. G. tot stand ziet komen, de Nederlandse regering aan de partner-landen duidelijk zal moeten maken dat zij alleen dan bereid is volgende stan- pen te doen, indien de landbouw wordt meegenomen. Niet zozeer is van belang of in deze ene markt dezelfde prijs heerst maar wel dient het autonome ingrijpen in de handelsrelaties tussen partner-landen ten spoedigste te worden beëindigd. Dat betekent een afbraakregeling voor de minimumprijzen en geen intercommunautaire sluisprijzen Het is niet helemaal duidelijk of het Nederlandse bedrijfsleven nog even vastbesloten achter deze politiek staat vastgelegd in het Verdrag van Rome. Mocht tot nu toe de Nederlandse regering zich ver zekerd weten van de steun van het Parlement alsook van het gehele bedrijfsleven, thans nu de over- (Zie verder pagina 847)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1