F aardenfokker De winter staat voor de deur Nieuw type band voor de landbouw 857 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1901 M EC HAN AIS TIE (Vervolg van pag. 855) K. V. N. T. V. L. N. dan hij meent. Zijn slotconclusie in De Paarden- A. B. C. To- handel, n.l. dat het coupeerverbod bij kruising ook taal geen bezwaar meer zou zijn, beschouwen we maar 493 386 84 963 als het laatste venijnige prikje achterna, 't Venijn 51 40 9 zit immers in de staart. GEBRUIKSWAARDEKEURINGEN VANWEGE de Instelling voor het Bruikbaar- heids-Ond'erzoek van Paarden (I. B. O. P.), worden gedurende een aantal jaren z.g.n. gebruiks waarde-keuringen gehouden (trekproeven). In het jaarverslag I. B. O. P. 1960, wordt een overzicht gegeven van de door de verschillende fokrichtingen behaalde gebruiks-waarde-certificaten, in volgor de van geleverde prestatie genaamd A., B. en C. Het overzicht strekt zich uit over de jaren 1957 t/m 1960. Hieraan ontlenen wij WIJ ONTVINGEN: Prisma paardenboek door Wouter Slob, Uit-g. Spectrum, Utrecht, prijs 1.25. E? EN goed technisch boek met zeer veel prak- *-* tische gegevens over het paard, paardenge- bruik, fokinrichtingrijkunst, toiletteren, ziekten en voeding. Huisvesting en ook de leeftijdskennis wor den er in behandeld. Een mooi en nuttig boek wat zeer aantrekkelijk kan zijn om bijvals prijs op fokdagen, tentoonstellingen of in de jongeren-orga nisatie ter beschikking temstellen. Gebruikswaardekeuring In de praktijk. ||E landbouwkundigen van de N.V. Ned. Kali-Import Mij stellen zich als gewoonlijk ook dit jaar weer beschikbaar voor het houden van lezingen over bemestingsvraagstukken op de afdelingsvergaderingen. Naast de lezing wordt veelal ook een film vertoond waarbij de keuze uit verschillende onder werpen gemaakt kan worden. Dit jaar zullen een tweetal nieuwe geluids films in kleur worden uitgebracht. Dc eerste, getiteld' „Een omwenteling in de Landbouw", geeft een aardige kijk op de mechanisatie en de nieuwe vormen van bedrijfsinrichting, zoals deze niet alleen bij ons, maar op dit moment ook overal elders in Europa (denk aan de E. E. G.-problemen!) in steeds sneller tempo worden doorge voerd. Een film dus, die stof te over geeft om daarbij een vruchtdragend ge sprek te houden. De tweede kleurenfilm is getiteld: ,,Van bloesem tot vrucht". Deze film is geheel gericht op de fruitteelt. De afzet, de keuze van de grond, het ras en andere belangrijke onderwerpen de moderne boomgaard betreffende, worden in deze film onder de loupe genomen. Het is dus echt een film, die in Zeeland waar de fruitteelt een voorname bedrijfstak vormt, een lezing over bemesting, interessant gevonden zal worden. Aanvragen kunnen gericht worden bij het Landbouwkundig Bureau Zuid der N.V. Ned. Kali-Import Mij, Doornakkerlaan 14, Boxtel, tel. 041062793. Bijzonder jammer vinden wij, dat de heer Boone zijn aanval op het trekpaard lanceert, terwijl hij n.b. lid is van de Afdeling- Zeeland van de K. N. V. T. Niemand kan hem kwalijk nemen dat hij er een bepaalde idee op na houdt. Bat wij het een zot idee vinden is slechts be trekkelijk, want wat de één dwaas vindt, noemt de ander geniaal. Maar lid zijnde van de Afde ling Zeeland vinden wij het toch maar een vreemd geval. Gaarne willen we eindigen met een appèl tot alle fokkers van iedere fokricliting: WERKT en WAART! WERKT aan de uitbouw van Uw fokkerij door de rationele teeltkeus in stam- boekverband en WAAKT tegen hen die Uw mooie fokkerij bedreigen. P. J. LAKO. De volautomatische aardappelrooier - met de ééiirijige wagenrooier blijkt een dagprestatie van ruim 1 hectare reeds mogelijk. Beeld uit de film: „Een omwenteling in de Landbouw". Voor het in Florida in uitvoering nemen van een 15 miljoen dollar-pro gramma, dat is gericht op het verdubbelen van de suikerproduktie, heeft Goodyear een nieuwe band geïntroduceerd. Deze onlangs op de markt gebrachte nieuwe band betekent een interes sante ontwikkeling vanwege zijn bijzondere capaciteiten voor gebruik op modderige bodems. Goodyear heeft de 1.11 m x 1.01 m metende nieuwe „telg" die dus bijna even breed als hoog is Terra-tire genoemd en hem de bijnaam „modder- en mest"-band gegeven. Het geheim van de band is dat met het grote loopvlak een minimale en goed verdeelde druk op de bodem wordt verkregen, waardoor de band vrij wel geen sporen achterlaat. Bij het wetenschappelijk onderzoek dat Goodyear aan het ontwerpen van het profiel liet voorafgaan is in het bijzonder ook rekening gehouden met de gesteldheid van de grond waarop de band dienst moet gaan doen. Uiteindelijk is men gekomen tot een produkt dat uitstekende diensten verricht in terreinen waar de op minder zware of andere speciale taken be rekende banden verstek laten gaan. de wereld niet inzien, hoe een grote verzameling rasloze dieren hierin verandering zouden kunnen brengen. Het merkwaardigste is, dat Boone zelf waar schijnlijk geen behoefte heeft aan kruising. Hij heeft n.l. een prima stal Groningers. Volgens „In de Strengen" (V.L. N.-orgaan) vervoerden zij het vorige najaar 80.000 kg bieten en loof en dat vin den wij een pracht prestatie en we hebben er de zelfde bewondering voor als de internationale suc cessen van het Nederlandse drafwonder Hairos II, de charmante pony-clubs, de landelijke ruiters of het veelzijdige Haflinger-paard. Dit laatste kon volgens Boone trouwens ook beter weggebleven zijn, maar dat zullen de Haflinger-fokkers zelf wel -uitmaken, dunkt ons. De New-Forests, de IJslan- ders, de Fjorden en de Welsh-ponies zijn er ten slotte ook gekomen. Het is dus alleen om het overbodige trekpaard te redden, dat de heer Boone ons wil onderdompe-' len in de chaos van de algemene kruising. Want als 't hek van de dam is, dan heeft ieder dezelfde rechten. Dat het trekpaard als overbodig wordt bestempeld, zit ons ergens toch iets dwars en we bezien dus nog even de gebruikswaarde. Dit zijn de landelijke cijfers en commentaar willen we hierbij niet leveren. Voor Zeeland liggen de cijfers nog gunstiger, n.l.: 119 28 4 151 7 8 15 79% 18Vz V/z (minder dan 50 A.) We merken hierbij op, dat voor het behalen van enig gebruikswaardecertificaat, de verlangde pres taties Voor het trekpaard ca 30 hoger liggen dan voor ieder ander ras. De trekpaardfokkers in het algemeen en de Zeeuwse trekpaardfokkers in het bijzonder, behoe ven zich over de bruikbaarheid van hun paard dus bepaald nog geen grote zorgen te maken. Het zal in de nabije toekomst o.i. ook nog wel niet ge kruist worden, want de dolk van de heer Boone lijkt ons toch aanmerkelijk minder scherp geslepen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13