en kobalttoestand Uitspraak college bedrijfsleven inzake houd er ij 'an beroep voor het vergunning hengsten- Let op de koper- 856 Verzekerin gszaken Neem geen risiko - het adres is Land bouw Risico. Afscheid mej. M. W. van Nieuwenhuijzen ZEEUWS LANDBOUWBLAD LANDBOUW RISICO MINDER ALGEMEEN bekend dan de Onderlinge Motorvoertuigenverzekering van de Z.L.M. is de Onderlinge Waarborg Mij „Landbouw Risico". Vandaar, dat in de volgende ar i kelen nan deze Onderlinge speciale aandacht besteed zal worden. Door Landbouw Risico worden de volgende verzekeringen gesloten: 1. W. A. verzekering voor het bedrijf en partikulier. 2. Vrijwillige ongevallenverzekering. 3 Vrijwillige ziekengeldverzekering. Om het artikel niet te groot te maken, waardoor moeilijkheden met de redakteur dre.gen te ontstaan, zaï iedere branche afzonderlijk behandeld worden. W.A. VERZEKERING ||ET moge bekend zijn, dat er een wettelijke regeling voor de W. A. verzekering van motorvoer- tuigen op komst is. De minister heeft het ontwerp van wet al bij de Tweede Kamer ingediend cn verwacht wordt dat de Kamerleden zich in het voorjaar 1962 over deze wet zullen uitspreken. Over de afloop van deze bespreking behoeft niet getwijfeld te worden: de wettelijke regeling gaat er door in navolging van onze Benelux-partners en andere landen. Dit betekent dan, dat alle bezitters van motorvoertuigen, van bromfiets tot Cadillac, van freesmachine tot combine, verplicht zullen worden, mits zij aan het verkeer deelnemen, hun voertuig te verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid. r bedoeling van deze wet is duidelijk, n.l. om de gedupeerde bij een verkeersongeval volle dig schadeloos te stellen. Het komt helaas nu nog herhaaldelijk voor, dat een slachtoffer van een verkeersongeval niet schadeloos gesteld kan wor-. den, omdat de dader onverzekerd was en persoon lijk niet in staat is de schade te vergoeden. Het is deze groep van personen met onvoldoende ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover hun medemens welke noopt tot voornoemde wettelijke maatrege len. Hoe dan ook: binnen afzienbare tijd zal het W. A. verzekeren van alle motorvoertuigen ver plicht gesteld worden. De W. A. verzekering van Landbouw Risico heeft evenwel geen betrekking op motorvoertuigen. Zij beoogt juist het W. A. risiko te verzekeren dat op andere wijze dan met motorvoertuigen kan ont staan. De wettelijke aansprakelijkheid van de onder nemer en van de partikulier is n.l. geregeld in het Burgerlijk Wetboek art. 1401 t/m 1407 waar'o.m. staat: elke onrechtmatige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebracht, stelt degene door wiens schuld die schade veroorzaakt is in de ver plichting om dezelve te vergoeden. Bovendien is ir&en niet alleen verantwoordelijk voor de schade veroorzaakt door eigen daad, maar ook voor de schade veroorzaakt door zijn nalatig heid of onvoorzichtigheid. Tevens is men niet alleen verantwoordelijk voor eigen daden en na latigheden, maar ook voor de dadén van minder jarige kinderen, personeel, vee, enz. UET gaat in dezen dus om het W.A. risiko voortvloeiende uit de uitoefening van het be drijf en als hoofd van het gezin. Voorbeelden zijn: schade veroorzaakt aan derden door kinderen; het personeel; uitgebroken vee; loslopende hond; kip pen; bij het sproeien etc. Voor deze W. A. risiko's komt er nog geen wet telijke regeling; hoewel gevolgen van een ongeval even ernstig kunnen zijn als met een motorvoer tuig. Het W. A. bedrijf en partikulier risiko wordt in de praktijk zwaar onderschat; vandaar dat er nog talloze ondernemers zijn, die een dergelijke verzekering niet hebben gesloten. Dit is temeer onbegrijpelijk omdat deze W. A. verzekering slechts een geringe premie vergt. Bij Landbouw Risico zal de W. A. dekking met ingang van 1 januari 1962 verhoogd worden tot ƒ500.000,per gebeurtenis. Dit is een zeer hoge dekking, waarmede men zich veilig kan voelen. Indien men nu bedenkt, dat de premie van zo n W. A. verzekering voor een partikulier met zijn gezin (b.v. rustend landbouwer) slechts 7,50 per jaar bedraagt en voor hen, die wel een agrarisch bedrijf uitoefenen minimum 11,per jaar (pre mie afhankelijk van de bedrijfsgrootte)dan moet men zich afvragen of het niet hoogst onverant woordelijk is zo'n W. A. verzekering niet te sluiten. Wanneer zich immers een ernstig VV. A. ongeval voordoet, b.v. met als gevolg blijvende invaliditeit, dan kan dit éne schadegeval 100.000,200.000, en meer kosten; dit hangt af van de leeftijd en funktie van de gedupeerde. De veroorzaker van dit ongeval zal genoemd be drag op tafel moeten brengen en kan zich nimmer beroepen op het feit, dat een dergelijke verzeke ring voor hem niet te betalen was. Vandaar, dat wij alle leden van de Z. L. M. ernstig willen adviseren een W. A. verzekering bedrijf en partikulier risiko alvast vrijwillig te sluiten en niet te wachten tot ook deze verplicht gesteld wordt. Men wachte zich bij de groep onverantwoor delijke personen gerekend te moeten worden! de L. AP vrijdag 27 oktober werd in tegenwoordig- heid van de leerkrachten der school, de dames van de Kommissie van Toezicht en enkele genodigden officieel afscheid genomen van mejuf frouw M. W. van Nieuwenhuijzen als direktrice van de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen- De voorzitter van de Kommissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs, de heer Ter Haar Ro- meny, schetste mej. Van Nieuwenhuijzen als een bescheiden persoonlijkheid, die evenwel de school een warm hart toedroeg. Onder haar leiding kwam de school tot grote bloei, zodat zij al zeer spoedig de moeilijkheden van ruimtegebrek on dervond. Aanvankelijk werden enkele lokaliteiten buiten de school gehuurd, terwijl momenteel hierin voorzien is door het plaatsen van een hou ten lesbarak in de schooltuin. Mede dank zij de vasthoudendheid van mej. Van Nieuwenhuijzen kwam in 1960 voor de eerste maal een „vormingsklas" tot stand, terwijl deze ook dit jaar doorgang kon vinden. Als blijk van waardering bood de heer Ter Haar Romeny de scheidende direktrice namens de Zeeuwse Landbouw-Maatschappij een oude landkaart van Zeeland aan in mahoniehouten lijst, terwijl hij besloot met haar als toekomstige doktersvrouw veel geluk toe te wensen. Mevrouw M. Scheelevan Hoeve, voorzitster van de Kommissie van Toezicht, dankte vervol gens voor de prettige samenwerking gedurende de afgelopen twee jaren- Zij herinnerde aan de prettige sfeer, welk de kommissie steeds weer trof bij een bezoek aan de school, waarbij mej. Van Nieuwenhuijzen zich steeds een goede gast vrouw toonde. Namens de Kommissie van Toe zicht werd haar een zilveren vaasje aangeboden. De heer F. P. de Kubber, sekretaris van de kring Axel der Z. L. M., sprak mede namens de voorzitter enkele woorden van afscheid, daarbij wijzend op de cyclamen, welke de kring Axel aan de school had laten bezorgen. De heer W- Slabbekoorn voerde vervolgens namens de leerkrachten het woord. Hij legde de nadruk op de prettige verstandhouding, welke mej. Van Nieuwenhuijzen onder het schoolperso- neel wist te scheppen en te handhaven. Namens hen bood hij een grote ingelijste foto aan van de Schelde, zoals deze bij stormweer in Terneuzen te zien is. Als laatste van deze rij sprekers sprak mej. M. Geluk als kollega-direktrice van de naburige school te Axel woorden van d?mk voor de vriend schap van mej. Van Nieuwenhuijzen ondervon den. Zij bood gaarne de nieuwe direktrice haar hulp aan bij het moeilijke begin. Na de koffiepauze ging de heer Ter Haar Ro meny over tot de installatie van de nieuwe direk trice mejuffrouw M. N. Zandee voordien lerares aan dezelfde school. Hij toonde zich ver heugd, dat mej. Zandee de r 2rantwoordelijkheid die de leiding over een school als in Terneuzen met zich meebrengt aandurfde, hetgeen door mevr. Scheelevan Hoeve later werd onder streept. Mej. Van Nieuwenhuijzen dankte vervolgens alle sprekers voor de vele lof die haar is toege zwaaid en voor de mooie cadeaux. Zij constateer de dat vele zakelijke kontakten uitgegroeid bleken tot persoonlijke kontakten. Dank bracht zij ook aan ieder, die met haar had samengewerkt in het belang van de school. Mej. Zandee de nieuwe direktrice toonde zich verheugd met haar benoeming, daar zij als lerares van de gang van zaken in de school op de hoogte is. Zij dankte voor het vertrouwen in haar gesteld en deed een beroep op haar kollega's ach ter haar te staan in de zaken de school betref fende. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst, waar na velen van de gelegenheid gebruik maakten per soonlijk afscheid van mej. Van Nieuwenhuijzen te nemen. A. v. d. L. een complex van genoemde afwijkingen. Deze te korten kunnen worden opgeheven door een flinke gift koperslakkenbloem, een koper- en kobaltzout- toediening. Voor zover dit nog niet gebeurd is willen wij iedere veehouder op de zand-, dal- en rivierkleigronden adviseren om deze winter van tenminste één perceel van het bedrijf naast het gewone standaardonderzoek op pH, fosfaat en kali, ook koper en kobalt te laten onderzoeken. Blijkt dat de toestand te wensen overlaat en is in het verleden nimmer een bemesting met koper slakkenbloem ed. toegepast, dan verdient het aanbeveling om alle percelen een dergelijke be mesting met sporenelementen te geven. Mochten de grondmonsters inmiddels al ge nomen zijn en zijn geen sporenelementen aange vraagd, dan kan men alsnog een aanvullend on derzoek aanvragen. Even een briefkaartje naar het Bedrijfslaboratorium met de datum wanneer de monsters zijn genomen en het komt in orde. UET College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft uitspraak gedaan in het geding tussen de eigenaar van de bij commissiekeuring goedge keurde hengsten Ajax en Baron Ajax en het Land bouwschap. Bedoelde eigenaar had beroep aange tekend tegen een beslissing van het dagelijks be stuur van het Landbouwschap, waarbij op zijn aanvraag om een vergunning tot het houden van genoemde hengsten, afwijzend was beslist. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap was tot deze beslissing gekomen, omdat grond van ver schillende omstandigheden moest worden ver wacht, dat door het verlenen van de vergunning, de belangen van de paardenfokkerij niet zouden worden bevorderd. Deze omstandigheden waren de onbekende afstamming van deze hengsten, als mede hun minder goede exterieur in vergelijking met die van de in de omgeving gestationeerde hengsten, die bij stamboekkeuring waren goed gekeurd. Door de eigenaar van de hengsten werd gesteld, dat in de Paardenwet 1939 de vrijheid van fok- richting is gewaarborgd en derhalve een vergun ning tot het houden van een bij commissiekeuring goedgekeurde hengst niet mocht worden gewei gerd. Ook de door het College van Beroep inge schakelde getuige-deskundige was van oordeel dat het besluit van het dagelijks bestuur, strijdig was met de vrijheid van fokrichting. In zijn uitspraak concludeert het College van Beroep o.a. dat de Paardenwet-1939 niet in de weg staat aan een regeling als vervat in de Verorde ning Hengstenhouderij van het Landbouwschap. Wat betreft de vrijheid van fokrichting is het college van oordeel dat deze vrijheid niet volstrekt is, doch beperkt blijft tot het fokken van zekere typen van paarden. Het college is met het Landbouwschap van oor deel dat wegens de onbekende afstamming van de betrokken hengsten bezwaarlijk van een fokkerij van een bepaald type kan worden gesproken. Aan de hand van bovenstaande belangrijke overwegin gen heeft het College van Beroep het door de eigenaar van bedoelde hengsten ingestelde beroep verworpen. UIT het onderzoek van het Bedrijfslaborato rium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, Groningen, Geldrop en Goes is ge bleken dat de koper- en kobalttoestand van veel graslandpercelen sterk te wensen overlaat. Beide elementen worden onder de sporenelementen ge rangschikt en ofschoon er zeer kleine hoeveel heden nodig zijn is een goede toestand van uiter mate groot belang voor een goede gezondheids toestand van het vee. Tekorten aan koper kenmerken zich onder an dere door een dor haarkleed, vërlaagde melkgift en vetgehalte, minder^ goed drachtig worden en speciaal bij het jongvee ook beenafwijkingen in de vorm van blokvoetjes, bolspat enz. AP kobalttekorten reageert het rundvee onder andere met Rkzuchtverschijnselen en een donzige dorre beharing. Omdat koper- en kobalt tekorten vaak samen voorkomen, zien we dikwijls

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12