Lnlokkery WERKELIJK ZO? 855 Z E E U S LANDBOUWB L A D voudige reden dat het kruisen van verschillende types niet eens bij de Paardenwet is verboden. Er is wel een kruisingsverbod, in de oorlogsjaren bij „ministeriële beschikking" vastgelegd in het Paardenbesluit 1941. Deze beschikking droeg een lijdelijk karakter en de afwikkeling ervan werd in handen gelegd van de betreffende Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, t.w. Het Landbouwschap. Door deze instantie werd tenslotte de Verordening Hengstenhouderij uitgevaardigd, welke op 15 februari 1959 in werking trad. Hierbij is het krui sen van verschillende types verboden. Dit verbod geldt niet voor de eigen merries, voor zover ze minstens 30 dagen voor de dekking gezinsbezit waren van de houder van een hengst, waarvoor een dekvergunning is afgegeven. In enkele geval len kan ontheffing worden verleend, b.v. als in een nagenoeg niet te bereiken gebied geen hengst van eenzelfde type aanwezig is of dit gebied hier voor onbereikbaar is. We denken in dit verband b.v. aan de Waddeneilanden. Het mooie is, dat de onderhavige verordening is geredigeerd op voor dracht van de. Commissie Paardenhouderij van het Landbouwschap. Een commissie waarin alle fok richtingen zijn vertegenwoordigd door gedelegeer den van de desbetreffende stamboekorganisaties. Een verordening dus, die tot stand is gekomen door en voor dé fokkers. Het beste bewijs derhalve, dat de fokkers van alle fokrichtingen er niets voor voelen de klok 20 jaren terug te zetten en terug te keren naar de voor-oorlogse kruisings-misère. HET KRUISEN ALS FOKDOEL UET kruisen van paarden van verschillend type en/of -ras, is zeker geen onbekend ver schijnsel. Vrijwel alle thans bekende paardenras sen zijn in de oorsprong van hun huidige status, 'kruisingsprodukten. Soms is dit doelbewust ge beurd, doch zeer vaak ook geschiedde het onder toevallige omstandigheden. Men denke in dit ver band aan b.v. de grote volksverhuizingen en rond trekkende legerscharen tijdens jarenlang durende veldtochten. In de loop der eeuwen heeft zich dan ook een groot aantal paardenrassen ontwikkeld met de voor ieder ras kenmerkende rastypische eigenschappenNaast nen, dat er veel meer warmbloedhengstcn In Zee land moeten worden gestationeerd. Ziet U de aap uit de mouw klimmen, geachte lezer? Het krui- singsprodukt type Boone zal mooi zijn, met een groot uithoudingsvermogen, veel meer tempera ment, veel vlugger en over het „algemeen" lief van karakter, geringere onderhoudskosten (voer), sterker tegen allerlei ziektes, veel gemakkelijker fokken en waarom ook niet, een geringere veulen- sterfte. Nu zouden wij natuurlijk kunnen aanvoe ren dat vooral het trekpaard bekend is om zijn uit houdingsvermogen, met liet oog op de schaarste aan vakbekwaam personeel meer dan voldoende temperament bezit, vlug genoeg en niet „over het algemeen" doch specifiek lief van karakter is, voor deliger (bijna uitsluitend ruwvoer) en nog een heleboel andere voortreffelijke eigenschappen. We zouden kunnen wijzen op de uitstekende „dravers" op de „Nationale", de duurzamen en vruchtbaren als b.v. de 18-jarige Jo K. 38168 van Stallen de Dobbelaëre, IJzendijke waarvan dit jaar het 14de veulen werd geregistreerd, de 21-jarige Manninetta K. 30702 rhet haar 16de veulen en de 18-jarige Nora van Zwanenburg K. 40250 van van Soelen te Oost-Souburg die jarenlang tot de familie van de heër Boone heeft behoord. Ook zon der dit alles schijnt het ons, dat er in de hele win kel van Sinkel maar nauwelijks genoeg «textiel voorhanden is, om des heren Boone's schamele argumentatie te bedekken. Toch heeft hij van dit probleem wel studie gemaakt. Hij heeft de kruising tot in 3de generatie gevolgd, verder niet, want dan is men al zo ver op warmbloed ingesteld dat het geen gevaar meer oplevert. En hiermee is de aap dan wel helemaal uit de mouw. U kunt 't allemaal echt lezen in De Paardenhandel. Zelf twijfelend aan de uitkomsten, moeten de ongewenste dieren dan maar worden geslacht. Geen bezwaar, want volgens de heer Boone is toch 75 van de veulens hiervoor bestemd. Wat dit laatste betreft, advise ren we de heer Boone, zijn licht eens op te steken bij de Zeeuwse handelaren, die dit jaar reeds zo vele zaken deden met b.v. een Overijsselse collega. Het wordt alles volgens het directe systeem Boone opgelost. Behalve misschien het kruisingsresultaat. grote verschillen vindt men soms ook bepaalde punten van overeen komst. Bepalen we ons tot de beide grootste fokrichtingen in Neder land, dan onderscheiden we het trekpaard stamboekorganisatie: Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" K. V. N. T.) en het landbouw- ttifgpaard stamboekor-» ganisatie; „Vereeniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfok- kerij in Nederland" V. L. N.). Het trekpaard is een specifiek landbouw- paard dat zich v.n.l. ont wikkeld heeft uit liet zwaardere inlandse lanabouwpaard x Bel gisch trekpaard. Invloe den van vroegere Shire- importen uit Engeland zijn thans vrijwel te verwaarlozen. Daar Zeeland van oudsher een hecht bolwerk is van de trekpaardfokke rij en deze fokrichting ook thans nog de enige van betekenis is, hoeven we over de karakteris tieke eigenschappen van het trekpaard niet verder uit te weiden. De V. L. N. registreert z.g.n. warm- bloedpaarden en wel 2 tvpcs, t.w.: het lichte en tamelijk hoog in het bloed staande Gelders type en het wat zwaardere en iets minder hoog in het bloed staande Groninger type dat sterk is inge steld op de Oldenburger, die dan ook vaak voor veredeling is gebruikt. De trekpaardfokkers fokken dus één type en kruisen niet. De warmbloedfokkers kruisen wel. Binnen het eigen stamboekverband heeft men een aantal Gelderse hengsten aangewe zen om Groningse merriën te dekken' en hiertoe ook Franse volbloeds ingeschakeld. Wellicht om tege moet te komen aan de wensen van de landelijke ruiters, die iets meer rijpaard wensen. Terzake achten we alleen de V. L. N.-fokleiding competent en we' zuilen ons dan ook van ieder commentaar hierop onthouden. OPHEFFING KRUISINGS VERBOD WU wil de heer Boone verschillende types krui- sen en verlangt hiervoor opheffing van het kruisingsverbod. Eenzijdigheid is hem hierbij niet vreemd, want hij wil uitsluitend trekpaardmerries laten dekken door Gelderse of Groninger heng sten. Hij heeft n.l. vastgesteld, dat de landbouw geen behoefte meer heeft aan het zware trekpaard. Én waar de warmbloedfokkerij in Zeeland vrijwel van geen betekenis is, kan dit alleen maar beteke Ploegen. IEDER weet, dat het hengstenbestand van iedere 1 fokrichting de laatste jaren is aangepast aan de ingekrompen paardestapel. Er worden dus ieder jaar belangrijk minder hengsten goedgekeurd dan vroeger. Nu vindt Boone bovendien het gemiddelde trekpaarddekgeld, volgens hem 70,80, te hoog. Het kan bij stationnering van voldoende warmbloedhengsten best voor ƒ25,Over het ieder jaar vast te stellen minimum-dekgeld zullen we maar zwijgen. In gezamenlijk overleg wordt dit de laatste jaren steeds bepaald op ƒ40, 't Is duidelijk, dat er bij het plan Boone een stroom warmbloedhengsten naar de trekpaardge- bieden zou komen, logischerwijs van een kwaliteit die thans niet goed genoeg wordt geacht. Of heeft de warmbloedfokkerij zo'n overvloed aan klasse- hengsten, dat het gehele trekpaardgebied er voor ƒ25,per merrie mee kan worden bediend? En als de heer Boone dan in de Paardenhandel schrijft, dat men dan bovendien van „die grillen van jury leden af is", dan snappen we er helemaal niets meer van. Dan wil hij blijkbaar de hele selectie maar afschaffen en ieder naar hartelust laten kruisen. Vrijheid - blijheid. Het ideale paard komt dan o.i. toch wel heel erg hoog in de lucht te han gen. Maar misschien heeft het iets te maken met dé „leefbaarheid" op het platteland. Wanneer de heer Boone hieraan tekort komt, dan spijt ons dat oprecht, doch we kunnen met de beste wil van Zie verder pagina 857.) dat u i het verzoek van Uw redaktie onze in diti er L. n, wa| ?n ka tndho één) an dc over erop rover imenti bedt het 11 Pa; lie Bo lai'dei ebruai inde eer ner opgenomen artikel over de paarden- one uit Ritthem voldoen. Niet zo zeer s om zo te zeggen ons leven, maar veeleer oepen, die afbreuk zouden kunnen doen tussen trekpaard- en warmbloedfokkers, verliespunten zal zijn van deze polemiek. Boone bedoeld als een antwoord op een ardenfokkerij in deze kolommen (Wouter men kunnen lezen in het Z. L. B. van 2 ook niet in herhaling treden, aangezien beft. Misschien zouden we in onze arga- n van de heer Boone hebben getwijfeld, n een -cel van precies dezelfde strekking was blad v. d. Centrale Bond van Paarden- mdel". (16 september j.l.). Dit, in zijn an Paardenhandelaren afdeling Zeeland nu wezenlijk afgeschaft worden"? Een op de Algemene Vergadering van de :e Utrecht, aan de orde werd gesteld. n visie gaf over de paardenfokkerij van PAAR DEN WET EN KRUISINGSVERBOD TOT geruststelling van de heer Boone kunnen we hem mededelen, dat hij geen verdere pro paganda hoeft te voeren om dc Paardenwet 1939 af te schaffen, teneinde van het kruisingsverbod af te komen. Dit zou weinig uit halen, om de een-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11