EBERHARDT Waarom niet duidelijk gezegd CENTRAAL BUREAU Onderling Roerenverzekerings - Fonds Meer dan 100 jaar ervaring Een prima resultaat Aardappelen spruitvorming Fa Gebr. den Herder Stelt de hoogste eisen aan Uw ploeg werk uw vertrouwenszaak Leeuwarden telefoon 05100 27044 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Centraal Landbouwwerktuigenbedrijf 'STATIONSEMPLACEMENT, TERWELSTRAAT - GOES TEL. 01100-6908 indien U Uw kostbare kunstmest regelmatig wenst te verstrooien de énige' centritugaalstrooier met 2 naast elkaar werkende strooischijven. - - - HET is nu 4 jaar geleden dat de gegarandeerde hoeveelheid melk voor het eerst gelimiteerd werd. Voor het jaar 1957/58 gold n.l. een garantie van 1958/59 1959/60 1960/61 1961/62 In de loop van deze jaren echter steeg de melk- produktie van 5,18 miljard tot 6li miljard kg (vol gend jaar circa 6Va miljard kg). De hoeveelheid waarvoor de garantie geldt bleef echter praktisch gelijk. HET VERSCHIL MET DE KOSTPRIJS HE berekening van de kostprijs heeft in de loop van de jaren wel enige veranderingen on dergaan. De uitgangspunten en de bedrijfsgrootte is wat bij geschaafd. We willen ons daarom be palen tot de circa 26 cent die men voor het nieu-. we melkprijsjaar kan verwachten en de kostprijs voor de melk zoals die de laatste keer door het L. E. I. werd berekend. Het blijkt dan dat er slechts één gebied is dat met deze gemiddelde op brengst uit kan; dat is het kleiweidegebied- Het duurst producerende weidegebied, n.l. het veenweidegebied, zit met 27,43 cent bij 3,7 vet hier zelfs al fors boven. De gemiddelde prijs van alle weidestreken is voor 1961/62 gecalculeerd op 26,50. Voor de melk van de gemengde bedrijven op het zand berekende men bij 3.7 °/o vet 28-65. Landelijk 27,50. Aldus de cijfers die het verschil aantonen tussen de kostprijs en de vermoedelijke opbrengst. Waarbij nog moet worden bedacht dat de berekende kostprijzen, gebaseerd op de bijge schaafde uitgangspunten, afkomstig zijn van een geselecteerde groep, sociaal en economisch ver antwoorde bedrijven. Men heeft in ons land over het algemeen nogal belangstelling voor melk, zowel in positieve als in negatieve zin, het is daarom gewenst vooral dui delijk te zijn wat de nieuwe garantieprijs in de praktijk betekent. Dat is niet gebeurd, en dat is jammer. De Consumentenbond zou dan ook mis schien beter begrijpen hoe de kaasvork aan de steel en de melk in de fles zit. 28,90 voor 5,18 miljard kg ƒ28,90 5 28,90 5 ƒ28,50 5.1 ƒ28,10 5,1 MELK EN ZUIVEL HET is vlot verlopen wat de vaststelling van de garantieprijs voor de melk betreft voor het jaar november 1961/62. met als resultaat ƒ28,10 per 100 kg melk met 3.7 °b vet voor 5.1 miljard kg. Deze ministeriële beslissing zal niet teveel stof doen opdwarrelen naar het zich laat aanzien. Het is niet aan ons hier verder kritiek te hebben op de hoogte van de garantie die in georganiseerd over leg tot stand kwam. Waar we wél enige kritiek op hebben is de ..vertaling" van deze beslissing. Men schijnt dit gewoon vergeten te zijn. Wanneer de burgers deze beslissing gelezen hebben in hun dag blad, en waarschijnlijk is dit ook met een deel van de landbouwers het geval, weten ze nog helemaal niet wat dit nu betekent voor de melk die men dagelijks aan de weg ziet staan of dagelijks aan de weg zet- De stedeling weet niet beter of de melk brengt ruim 28 cent op en de boer weet dat hij deze prijs beslist niet krijgt. Noch in het persbericht van de overheid, noch in het commentaar hierop van het Landbouwschap is de beslissing „vertaald", waardoor het voor iedereen duidelijk zou zijn wat bij benadering de prijs „af boerderij'' zou worden. Waarom niet duidelijk gezegd dat de hoeveelheid in zuivel en consumptie melkfabrieken verwerkte melk ürca 20 groter is dan waarvoor de garantie geldt. Waarom niet dui delijk gezegd dat de boer als gevolg hiervan op circa 26,dus 2 cent minder per kg melk dient te rekenen. We menen dat zulks ook voor een beter wederzijds begrip bevorderlijk zou zijn. kunt U dit seizoen ver wachten van ons hoge- druk-systeem om tegen te behandelen in kuilen - koelhuizen en schuren. Geeft tijdig op! Loon- en Handelsbedrijf SEROOSKERKE (W.) Tel. (01189) 358 of 412. Adverteren doet verkopen /~\P .veel boerderijen vindt men ergens in een donker hoekjedik onder stof en spinrag, een brahdblusapparaat. Maar niemand weet of het nog werkt. Laat het apparaat nazien,'zodat het U, wan neer het onverhoopt nodig is, niet in de steek laat. Kiest een in de fabricage van werktuigen voor grondbewerking is een waarborg, dat aan Uw meest uiteenlopende wensen kan worden voldaan! Vraagt nadere inlichtingen omtrent onze zeer uitgebreide serie ploegen, cultivatoren en verkruimelaars Vestigingen te Axel, Kerkwerve, Schoondijke, Sprang Capelle en Steenbergen EVEN AFREKENEN ALS het nieuwe melkprijsjaar begint dient nog een defintieve afrekening te volgen over het afgelopen jaar. Men vraagt zich daarom af, hoe veel er nog komen zal. Het is natuurlijk niet mo gelijk de rekening precies op te maken want er zit nog zo het een en ander in de pakhuizen van hét V. I. B. Het was vorig jaar daardoor ook pas eind februari voordat de definitieve afrekening vóór ons lag en het duurde tot circa half maart voordat de boer dit laatste geld ontving. Wanneer wij nu hieronder een taxatie maken dient deze als een benadering bezien te worden. Het ziet er naar uit dat de netto-opbrengst van de industrieel verwerkte melk weinig afwijkt van het voorlaatste melkprijsjaar. Als we dit iets naar beneden afronden heeft alle 614 miljard kg melk per kg 19,20 opgebracht. Het Zuivelfonds moet dan nog verrekend worden. D.w.z. de meer-op- brengst van de consumptiemelk boven de 19,20. Dit wordt toebedeeld aan de 5,1 miljard kg waar voor een garantie gold van 28,50, terwijl het ver lies van het V. I. B. op de ingeleverde zuivelpro1- dukten (boter, melkpoeder en kaas) over alle in dustrieel verwerkte melk, dus ook over de 1,15 miljard kg die buiten de garantie valt, moet om geslagen worden. (Dit laatste is een voordeeltje voor de overheid van circa 13 miljoen). Omge rekend over alle melk brengt het Zuivelfonds circa 2,70 op, dit is over 5,1 miljard kg circa 3,30. Netto-opbrengst was 19,20 -f 3,30 22,50- De ga rantie was 28,50 cent. zodat de garantiebijslag uit het L.E. F. 6 cent bedraagt over 5,1 miljard kg; dit is over 6,25 miljard kg circa 4,90 cent. Als voorschot-uitkering werd uit het Zuivelfonds reeds circa 2,50 cent over alle melk ontvangen, zodat hier nog te verwachten valt 2,70 2,50 0,20 cent. Als voorschotuitkering ten laste van het L- E. F. werd over alle melk reeds circa 3 cent uitgekeerd, zodat hier nog te verwachten valt 4.90 3, 1.90. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4