Steun aan landbouw en industrie L. E. I. voorcalculaties in enkele Akker bouwgebieden 1961-1962 Rondgang langs de kringen 1961 &u De melkprijs Spiegel Landbouw en Industrialisatie Trouwens wij nemen aan, dat ze niet geheel of in het geheel niet beant woord zullen worden. De industrie maakt nu eenmaal geen kostprijzen en marges bekend. Een L. E. I. als wij kennen is een unicum. Wat wij in ieder geval vragen, is meer begrip. Niet op grond van sentimenten, maar vanwege het nuchtere feit, dat de landbouw niet zonder meer te vergelijken is met andere bedrijfstakken. Dit blijkt overduidelijk ook binnen de E. E. G. Rektificatie ^LLEREERST, terugkomend op het in ons vorig nummer opgenomen overzicht van de voorcalculatie 1961-1963, moeten wij tot onze spijt meedelen dat in de tabel die bet gecalculeerde arbeidsin komen van de boer 1961-1962 weergeeft, een zeer storende drukfout is geslopen. Het arbeidsinkomen van de boer in het Z. W. kleigebied bedraagt n.l. niet, zoals abusievelijk vermeld staat f8115,— maar f 11.500,-. W aarvoor onze verontschul digingen ZATERDAG It NOVEMBER 1 'J 6 1 IN liet maandblad „Coöperatie*' schrijft Prof. Dr. H. J. Frietema in een hoofdartikel over de Franse Landbomvgids, de Guide Agricole. Deze gids die 350 pagina's telt ziet er ook in druktech nisch opzicht goed verzorgd uit. De uitgever streeft er naar om de Franse boeren in kort bestek waar devolle en verantwoorde adviezen te geven met betrekking tot alle onderdelen van hun bedrijven. Ook voor de Nederlanders, aldus prof. Frie tema, is het om te watertanden dat de ver koopprijs van deze waardevolle landbouwgids op NF 3,50, dus op ruim ƒ2,50 is gesteld. Deze lage prijs is een gevolg van de grote oplage: drie mil joen exemplaren Ten slotte een belangrijke vraag. Wie geeft deze Guide Agricole uit? Het antwoord is: het Philips- concern En daaruit volgt een slotvraag: wat is het motief van de N. V. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven om een dochter- of een klein dochteronderneming op te richten, die zich ten doel stelt de Franse boeren landboiiwtcchnische en landbouweconomische adviezen en voorlichting te geven? Het antwoord daarop ligt voor de hand: niet alleen is deze publikatie een reclamemiddel maar vooral ook door de welvaart ten plattelande in Frankrijk te bevorderen, stimuleert men de ver koop van allerhande Philipsprodukten, in het bij zonder wellicht die van televisietoestellen. Het mo tief is zo voor hand liggend als het maar kan zijn. En toeli houdt Philips ook ons, zij het zonder twijfel ongewild, een spiegel voor, waarin ons aller aktiviteiten op het gebied van de voorlichting be slist niet geflatteerd worden gereflecteerd. 0E in liet Landbouwblad van vorige week uit voerig hekend gemaakte nieuwe melkprijs geeft ons aanleiding tot volgende opmerkingen: a) Minister Marijnen heeft de nieuwe melkprijs op tijd bekend gemaakt; b) Er is weinig verschil tussen de vraagprijs van het Landbouwschap en de beslissing van O ver heidszijde; c) Het is nodig dat de landbouw er aan vasthoudt dat de 5,1 miljard kg geen onveranderlijk gege ven voor de toekomst wordt d) De beslissing over de nieuwe melkprijs is Kabinetspolitiek e) Het Landbouwschap kan tevreden zijn over het resultaat van het nieuw opgezette overleg. De Minister van Landbouw moge op deze weg, welke een hetere gezindheid lijkt te vertegen woordigen, voortgaan. NA destijds reeds bezwaren te hebben kenbaar gemaakt bij Gedeputeerde Staten van Zee land, heelt nu de Gewestelijke Raad Voor Zeeland van liet Landbouwschap, daartoe gemachtigd door belanghebbenden, beroep aangetekend bij de Kroon tegen een door de gemeente Middelburg vastge stelde herziening' van het uitbreidingsplan. In iiet beroep wordt nadrukkelijk gesteld dat de bezwaren zich niet richten tegen de noodzakelijke uitbrei ding maar tegen liet groots opgezette plan van de houw van tenminste 5.000 woningen. Aan de hand van reële cijfers wordt aangetoond dat er echter een reële voorkeur voor vestiging in Vlis- singen en Souburg bestaat en de plannen van Middelburg te optimistisch en te groots Aan opzet zijn. Daardoor wordt, zonder dat daarvoor enige noodzaak aanwezig is een niet-agrarische bestem ming op een abnormaal grote oppervlakte goede cultuurgrond gelegd, waarvan in de komende 10 jaren een belangrijk gedeelte niet benut zal behoe ven te worden. De hoer en tuinder, met zijn gron den in dit plan vallende, leeft steeds in het on zekere over de vraag wat er gaat; gebeuren. Om schakeling van landbouw op fruit- of groenteteelt brengt, in verband met de toe te kennen schade vergoedingen, grote risico's met zich mee. Bouw of verbouw van bedrijfsgebouwen wordt praktisch onmogelijk gemaakt. Het beroep besluit met er op te wijzen dat de landbouw aan de ontwikkeling van de gemeente Middelburg gaarne de nodige medewerking wil verlenen, mits bij de gemeente voldoende begrip aanwezig is voor de moeilijkheden waarmede de betrokken boeren en tuinders te kampen hebben. Helaas moet worden geconstateerd dat zulks bij hel vaststellen van dit plan niet het geval geweest is. (Vervolg van pag. 829.) vele ondernemingen in andere sectoren laat ech ter toch duidelijk zien, dat er voldoende winst mogelijkheden zijn. Niet omdat men het zoveel beter doet, maar omdat het nu eenmaal beter gaat. I-Iiermee willen wij geenszins insinueren andere bedrijfstakken hun betere marktpositie niet te gunnen. Maar laat men dan niet altijd wijzen op de steun die de landbouw ontvangt. Op één aspect willen wij nog wijzen. Namelijk op de invloed van het getal in politieke zin. Wat hebben de vakverenigingen voor hun leden op de arbeidsmarkt bereikt? Ook al laten we de over spannenheid van de huidige arbeidsmarkt even buiten beschouwing. Toch veel en mede door hun politieke invloed. Hierbij vergeleken zit de land bouw ondanks onze organisaties toch zeker in de achterhoede. En de getalssterkte wordt er niet beter op! VERGELIJKING. TIE landbouw ontvangt ca. ƒ330 miljoen aan „steun" uit 's Rijks schatkist, is een veel ge plaatste opmerking. Wij weten niet of dit geheel juist is. We weten ook niet wat de industrie in Öirekte of indirekte vorm van overheidszijde ont vangt, om over de invloed op de consumenten prijzen mede door zelfbescherming maar te zwijgen. Helaas, want een poging tot quantificeren zou interessant zijn. Alleen al om het geheel tot betere proporties terug te brengen. En waardoor de bijzondere structuur wellicht beter tot haar recht zou komen. Vragen als: wat zou wellicht een radio toestel of een fiets of een stofzuiger of een elektrisch lampje kosten zonder prijsafspraken of zelfbescherming dus met meer concurren tie en'of invoerrechten e.d., moeten nu on beantwoord blijven. J. Dij. TEWCKDNTEGETROUW zullen in deze mkand en in december per kring met leden van de kring- en afdelingsbesturen, vertegenwoordigers van liet sekretariaat der Z. L. M. en Boekhoudbureau, de jaarlijkse vergaderingen worden gehouden. Hoewel alle bestuursleden een persoonlijke uitnodiging ontvangen, publiceren wij onderstaand toch het voorlopige schema. De voor de verschillende kringen voorlopig vastgestelde datum kan dan alvast genoteerd worden. Het vorig jaar was de belangstelling van de zijde der kring- en afdelingsbestuurs leden, volkomen begrijpelijk door de achterstand wegens de slechte weersomstandigheden in het werk op de bedrijven, over het algemeen zeer matig. Laat dit jaar niemand op deze vergaderingen -ontbreken! MAANDAG 20 NOVEMBER 1961: Kring Walcheren 13.30 uur „De Eendracht", Middelburg. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961: Kring Scliotiwen-Duivelaud 13.30 uur hotel „Huis van Nassau", Zierikzee. MAANDAG 27 NOVEMBER 1961: Kring West Zuid-Beveland 19 uur hotel „Centraal", Goes. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961: Kring West Zeemvs-Vlaanderen 13.30 uur hotel „De Eenhoorn", Oostburg. VRIJDAG 1 DECEMBER 1961: Kring Tholen en St. Philipsland 11.00 uur hotel „Hof van HoHanjt", Tholen. WOENSDAG 6 DECEMBER 1961: Kring Axel 16.00 uur hotel „Rotterdam", Terneuzen. VRIJDAG 8 DECEMBER 1961: Kring Noord-Beveland 9.30 uur v.m. in „Stadswijnkelder", Kortgene. UIT het L. E. I.-rapport nr. 379. dat door overmaking van ƒ5,op girorekening nr. 41.22.35 t.n.v. het L. E. I. besteld kan worden, ontlenen wij nog de volgende gegevens Een overzicht van het gemiddeld arbeidsinkomen van de boer in guldens per bedrijf, volgens de boekhoudingen, laat vanaf 1957 de volgende wel zeer sterk variërende uitkomsten zien. Het arbeids inkomen van de boer omvat de beloning voor handenarbeid, bedrijfsleiding en ondernemerswinst of -verlies. Boekjaar 1957—1958 1958—1959 1959—1960 1960—1961 1 19611962 - Noordel. bouwstr. circa ha 8.700,— 1.700,— 14.950— f 7.350.—» f 6.800,— Oldambt circa 48 ha f 1-000, - 3.850,— 20.300— y 6-300,— 8.100— To verlies l) voorlopige uitkomsten -) voorcalcuiatie Veenkol- circa 20 ha 9.750— 8.250.— 12.150.— f 9.550.— 7.800,- Z. W. kleigebied circa 35 ha f 10.000 18.750,— f 18.700.— 11.950,— 11.500,— (Zie verder pag. 833.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3