Steun aan landbouw en industrie HET was de heer Mertens, voorzitter van de K. N. B. T. B., die er onlangs nog eens op wees, dat niet alleen de landbouw wordt gesteund. Kennelijk was deze op merking geïnspireerd door de in onze pers regelmatig verschijnende berichten, dat de landbouw jaarlijks vele miljoenen uit Rijkskas in de vorm van steun ontvangt. Er rijzen direkt twee vragen. Waarom ontvangt de landbouw steun en ontvangen andere be drijfstakken bijvoorbeeld onze industrie dan geen steun? Hetzij in direkte hetzij in indirekte vorm? DANKDAG No, 2«#5 Frankering by abonnement: Terneuzen ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 4®e Jaargang Z€ UWS lANÖBOÜWBlAÖ OVERHEID EN CONSUMENT HET WAAROM. DIJ het woord,steun moeten v/e toch onmiddellijk aan het waarom denken. Welnu, wij zien de land- bouwbescherming vooral als een stelsel van economische maatregelen met een sociaal doel: een redelijk inkomen voor de werkers in de landbouw te verschaffen. Hierbij zijn naast het sociale motief nog wel andere motieven te- noemen. Wij willen echter niet tc veel uitwijden over de betekenis van dc landbouw voor onze samenleving en nationale economie. De landbouw is blijkbaar niet in staat de eigen boontjes te doppen. Dat is toch niet omdat onze boeren zulke slechte vakmensen zijn of omdat klimaat cn grond ongeschikt zijn. Ook niet omdat we zo'n achterstand in de mechanisatie hebben of de verkaveling van de bedrijpen zo bedroevend is. Integendeel, maar de landbouw is nu eenmaal een bedrijfstak, waarin het zowel nationaal als internationaal bijzonder moeilijk is om de produk tie, lees het aanbod, aan de vraag aan te passen. 'Van nature klimatologische faktoren beïnvloeden de ha-opbrengsten sterk en vanwege het feit, dat het aanbod gebaseerd is °P beslissingen van een zeer groot aantal individuele ondernemers (de areaal-grootte van de diverse produkten). Die beslissingsbevoegdheid kunnen we wel beïnvloeden, maar willen we toch niet ontnemen! De term beheerst bouwplan moge dan ingang gevonden heb ben, daarmee wordt het vraagstuk slechts zeer ten dele opgelost. Tegenstanders van landbouwsteun in de huidige vorm en omvang wijzen er veelal op, dat bescherming tot gevolg heeft, dat de produktie- omvang wordt vergroot. Hierdoor zouden steeds grotere steunbedragen nodig zijn. CONSUMENT IN HET GEDING. |\[T brengt ons op een ander punt, n.l. dat van de inelastische vraag naar veie van onze landbouw- produkten. Een ruime oogst resulteert meestal in een sterke prijsval, die niet in een vroeger sta dium wordt afgeremd door een toenemende vraag. Denken we slechts aan het produkt aardappelen. Daarmee willen we niet zeggen, dat het vraagstuk van de omvang en de in-clasticiteit van het aanbod niet meer de aandacht verdient dan lot nu toe. Niet alleen nationale, maar ook internatio naal, zeker in E.E. G.verband. Want juist de internationale factoren spelen hierbij met name van wege onze exportbelangen een grote rol. Het is niet voor niets, dat ieder land een eigen land bouwpolitiek voert. Dv. problemen worden er alleen maar groter door. Het is bovendien een reden temeer onze eigen landbouw te steunen. Zonder dat zou de bedrijfstak uitgehold worden, zou de concurrentiekracht sterk verzwakken, omdat investeringen ter opvoering van de produktiviteit gèheel achterwege bleven. Wij zijn er heus wel van overtuigd, dat bescherming zijn nadelen heeft, maar de voordelen biijvèn ons inziens vooralsnog prevaleren. We zullen alles in het werk moeten blijven stellen om in economische zin bij te blijven: produkten van hoge kwaliteit tegen lage kostprijs. Helaas resulteert dit meestal tevens in een grotere produktie.' Hiermee is het dilemma wel kompleet maar de weg van afnemende steunmaatregelen dient zeer voorzichtig bewandeld te worden. De sub-marginale bedrijven raakt dit slechts ten dele. Bij de L.E.I.-kostprijsberekeningen spelen zij niet mee. Overigens blijft de betekenis van de landbouw-protectie niet tot deze ene bedrijfstak beperkt. De gehele plattelandsgemeenschap is er mee gebaat en zeer speciaal ook de toeleverings- en verwerkingsbedrijven alsmede de han delsschakels. De uitdrukking pauvre paysans, pauvrc royaume is ook thans nog actueel. Het is duidelijk, dat bij het bestrijden van de landbouwsteun naast de be langen van dc schatkist die van de consumenten in het geding zijn. Het zou bijzonder interessant zyn de invloed van de protectie op de consumenten-prijzen te meten. Gesteld dat dit mogelijk zou zijn, hetgeen wij voorshands betwijfelen. Maar een benaderingscijfer zou al een aardige indicatie geven. Wij hebben overigens het gevoel, dat dit per hoofd van de bevolking een zeer bescheiden bedrag zou zijn. "Velen brengen een of fertje voor weinigen. Geldt hetzelfde niet ten aanzien van steun uil de schatkist? DOET DE LANDBOUW DAN NIETS? MATUURLIJK wel, maar de mogelijkheden zijn nu eenmaal beperkter. Om een voorbeeld le noemen: de samenwerking in de coöperaties heeft wel een grote vlucht genomen, maar omvat slechts zelden de gehele bedrijfstak. Zoveel hooiden, zo veel zinnen geldt zeker voor zo vele boeren-onder- nemers. En zelfs in het geval, dat de verwerking van een bepaall produkt neem melk voor een groot deel -coöperatief gebeurt, vinlt dc af/.et van de eindprodukten via te veel kanalen plaats. Natuurlijk mogen we ons niet bij deze situatie neerleggen. De discussie-nota van het landbouw schap spreekt in deze ook een duidelijke taal. Gro-- tere, bredere samenwerking en concentratie van de coöperatieve afzet en verwerking zijn in de landbouw inderdaad actuele vraagstukken. Dit neemt echter niet weg, dat het elkaar vinden moei lijker ligt dan in vele andere bedrijfstakken. In dit licht gezien betreuren wij het in hoge mate, dat er voorstellen zijn om het fiscale regime voor de coöperaties ongunstiger te maken. Het eigen boon tjes doppen door de landbouw zal er ongetwijfeld door bemoeilijkt worden. Wij houden er ons van overtuigd, dat de zelfbe scherming die de industrie toepast, gevoegd bij de indirekte overheidssteun de consumenten in ster kere mate beïnvloedt dan alle landbouwsteun. De afstand tussen kostprijs en opbrengstprijs is onge twijfeld in de landbouw veel kleiner. Er wordt meerdere malen gesteld, dat het levensmiddelenpakket goedkoop dient te zijn, waar bij het gaat om nationale belangen. Toegegeven, maar de landbouw levert hiervoor grotendeels de grondstoffen. Waarbij het voortdurend opvalt, dat lagere grondstoffenprijzen niet of bijna niet in de verbruikersprijzen doorwerken. Ook dit verschijn sel verdient speciaal de aandacht. De overige schakels beschikken blijkbaar over middelen om de vcordeeltjes aan zichzelf en niet aan de ver bruikers ten goede te laten komen. Overigens krij gen vele nlet-landbouwproducten ook steeds meer 't predicaat: noodzakelijke levensbhoeften. De- wel vaart is daaraan vooral debet. En de afwenteling op de consument gaat bij beheersing van de pro- duktie-omvang en een elastisch aanbod gemak kelijker. De dividend- en reserveringspolitiek van (Zie verder pag. 831.) HOE LIGT HET NU IN DE ANDERE BEDRIJFSTAKKEN? ANDER WIJS, onderzoek en voorlichting zijn ook hier voor een deel over- heidszaak. De belastinggelden worden dus ook voor andere bedrijf slak- kén gebruikt. Laten we ons overigens beperken tot de Industrie, wel wetende dat deze vele takken kent. Over steun aan de industrie wordt weinig of niet geschreven. Dit kan ver schillende oorzaken hebben. Of wel de industrie kent geen overheidsprotectie dan wel ze is niet spectaculair en treedt miet naar bulten. Invoerrechten en contingenteringen zijn in vele branches geen onbekende klanken. Indirekte overheidssteun, die ongetwijfeld prijsverhogend voor de verbruikers kan wer ken. De afbraak van de tolmuren binnen de E.E.G. wijst er op, dat de schut ting voor de buitenlandse concurrenten een realiteit isr. Veel belangrijker is ons inziens echter de zelfbescherming, die de industrie weet toe te passen. De rvloed hiervan op de consumenten-prijzen valt hierbij niet te ontkennen. De grotere mogelijkheden ten aanzien van het» beheersen van de produktie- omvang zijn hier groter en de vraag-elasticiteit is veelal gunstiger. Het aan tal ondernemingen is kleiner en aan de produktiviteitseisen is gemakkelijker te voldoen. Ziehier een aantal ingrediënten, d:'e een goede basis vormen voor zelf bescherming. Marktrcgulaties en -beïnvloeding soms -beheersing allemaal tenderen ze naar een sterkere marktpositie. De lijst van fusies, kartel-regelingen en allerlei andere vormen van samenwerking in de brede zin van het woord is werkelijk indrukwekkend. Daarentegen staat de boer op de markten zwak. ZIJN er veel zinsneden in de Schrift te vinden, die ons op het eerste gezicht zoveel moeite opleveren als het: „Weest niet bezorgd voor de d g van morgen" Zeker moet dat gelden voor de plattelander, de boer. Wat doet die anders dan zorgen voor de dag van morgen, op het land, voor het vee, in de gewassen, bij de voorraden Is dat niet zijn taak Gaat het niet over een van de beste menselijke eigenschappen, de voor zorg Is de Hoeve „Voorzorg" dan geen goede naamgeving Hebben we er niet goed aan gedaan ons voor deze oogst weer dag aan dag in te span nen en mogen we het nu niet op de Dankdag aan laten komen TI/E weten het natuurlijk wel, dat het Evangelie spreekt van de vogels die niet zaaien en niet maaien en God voedt ze. Doch het leven is meer dan het voedsel. Laat dat, nu er weer een herfstige Dankdag nadert, op U inwerken. Het betekent immers dat in de eerste plaats gezocht moet worden naar het Koninkrijk Gods en dat dan alle andere dingen toege worpen zullen worden. Het is voor ons, gewone mensen, eigenlijk een averechtse zaak. We zorgen in de eerste plaats i amers voor onszelf. De zorg voor het eigen behoud, de zorg voor de toekomst van het gezin cn van het bedrijf winnen het. En toch blijkt duidelijk dat het niet genoeg is in de tweede plaats naar het Koninkrijk Gods te zoeken. God vraagt men sen die zó geloven, dat ze het wagen willen de gewone en buitengewone dagelijkse zorg op dc tweede plaats te schuiven. Geloven wil zeggen: ver trouwen en wagen T X/IE gelooft, weet dat het dan niet om een onberaden waagstuk gaat. W God heeft lief; God regeert, en daarbij: God zorgt. Wij kunnen voor het leven niet zelf werkelijk zorgen. Christus is voor ons gestorven en de last is op Hemde „zorgen" heeft de Zoon der mensen op Zich genomen. Zijn verlossing houdt verlossing van de „zorg" der mensen in. Daarom is de Dankdag méér dan de Dankdag alleen voor het gewas. Het is steeds een Dankdag voor iaat God ons in Christus gegeven heeft en ziet alle andere dingen, ook de oogst onzer inspanningen, waarvoor u>e van jaar tot jaar in de weer zijn, zullen ons toegeworpen worden. G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1