ja o u B e HERNIEUWDE IMPORT VAN HAFLINGERS G 0 ZATERDAG 4 NOVEMBER 19 6 1 821 0. *m O j «t»A O snapering gegeten, dit in tegenstelling tot Amerika waar de potatochips bijna dagelijks hun weg naar de keuken vinden en het verbruik omstreeks 50 zakjes per hoofd per jaar bedraagt. Ook de Nederlandse huisvrouw zal op den duur steeds meer het verpakte produkt, waarvan de toebereiding een minimum aan tijd kost, gaan vragen. Zoals de afzet nu ligt behoeft slechts één dag per week geproduceerd te worden om aan de vraag te kunnen voldoen. Het moment waarop bijvoorbeeld 40 uur per week geproduceerd kan worden ligt nog in de verwijderde toe komst. Het in de gebouwen en machines ge- investeerde vermogen bedraagt echter circa miljoen gulden op basis van vervangingswaarde, zodat de heren Weststrate, nu zij na jarenlang experimenteren een goed produkt op de markt kunnen brengen, zich ten volle op de afzet gaan inzetten. Met de verwachting dit succes op zo kort mogelijke termijn te kunnen be reiken bi. APN1EUW klonk in de Bosse Veemarkthallen het gehinnik en -hoefge- trappel van een groot aantal paarden. Deze maal was het afkomstig van ruim 100 Haflingers (100 merriën en 2 hengsten), die op 24 oktober j.l. door de Stichting „Haflinger Club" bij loting werden toegewezen aan de hiervoor gegadigden. Aangezien voor toewijzing van een Haflinger niet minder dan 430 aanvragen waren ingediend, had de Voorzitter van de „Haflinger Club", dr. ir. Van Meel, een talrijke schare belanghebbenden en belangstellenden onder zijn gehoor.. Onder de- laatsten merkten we ojn. .op:. Dr. Grohsmann, handelsattaehé'bij .de Oostenrijkse Ambassade.; Otto Schweiszgut, Secretaris- Generaal van het Tiroler Haflinger Verband; Ir. Rijssenbeek, Directeur van het Veeteeltwezen; M. Nieuwenhuijse, Secr. Commissie Faardenhouderij van het Landbouwschap; Dr. Brus, Directeur Prov.-Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant, en Ir. Grijns, Rijkslandbouwconsulent voor Midden-Brabant. Van K. V. N. T.-zijde waren o.m. aanwezig de Ere-Voorzitter Jhr. J. van Vre- denburch, Vice^ Voorzitter Era. Kallen en- verscheidene hoofdbestuursleden. Daags tevoren had de keuring voor dekking van de hengsten plaats gevon den. Behalve de 2 nieuwelingen nam aan deze keuring ook deel de van 't voorjaar ingevoerde hengst Welkom van G. J. Toorten uit Maren (N.-Br.). Middelzwaar genre met goede, voor de Haflinger ras-typische kenmerken. Stapt vóór wat frans, doch heeft een schitterende draf actie. Wat zwaarder en met wat rondere contouren in Nobel van W. M. Bons en Zonen te Mill I N.-Br.). Beste schouderen uitstekend gespierd' met even hoog kruis. Correct beenwerk, doch minder vlot dan zijn voorganger.' Als laatste vérscheeli voor de jury: Waaghals van de Fa. Dekker uit Axel." Wèt lichter Van formaat mhar' uitermate chique en met veel distinctie en duidelijk zijn Arabische afstamming tonend. Correct beenwerk, dat zowel in stap als in draf vlot wordt gebruikt. Alle drie verwierven het goeókeüringsprecficaat van de Jury*. 1|ITGEZQNDERJD een enkel wat, kleiner ep daarom iets minder gewaar- deerd exemplaar, was de collectie, merriën van .een. uniforme en goéde kwaliteit. Een groot aantal van hen leek drachtig en de conditie viel te loven. Daar de vraag momenteel het aanbod verre overtreft, lijkt het ons goed U in het kort te vertellen, op welke wijze men een Haflinger kan bemachtigen. Hiertoe kan men een aanvrage indienen bij de Stichting „Haflinger Club", Koninginnegracht 43 te 's-Gravenhage. Daar er een wachtlijst bestaat, ge schiedt toewijzing in principe bij loting. Vooraf wordt een gemiddelde prijs vastgesteld. Deze was ditmaal op 1040,gefixeerd, met dien verstande, dat bij drachtigheid het eerste terugvalt aan de Stichting. Voor 500,meer kan men het veulen zelf behouden en voor circa 2.000,— kan men uitzoeken en éveneens het veulen behouden. Men kan dus alle kanten uit. Naast de reeds gevormde kern in de Maaskant, is thans een kern gesticht in het Land van Cuijk en wijde omgeving. Afzonderlijke exemplaren vonden reeds hun weg naar vrijwel alle provincies. Hier omheen zullen in de nabije toekomst meer dere kernen worden gevormd om de hengstenexploitatie lonend te maken en het dekproces te vergemakkelijken. Ook in Zeeland is dus momenteel een Haflinger hengst ter- beschikking voor het overigens nog geringe aantal mer riën'. Of de Haflingér-fokkerij ook in Zeeland reële kansen heeft om zich te ontplooien, dient nog te worden afgewacht. Temeer, daar in Zeeland slechts de trekpaardfokkerij van werkelijke betekenis is. BLIJKENS ingewonnen informaties zijn de eerste ervaringen gunstig uit» U gevallen. Van de dit voorjaar ingevoerde merries (40) bleek verreweg het grootste deel drachtig. De aan de stichting teruggeleverdë veulens werden voor zeer goede prijzen afgezet. De meeste bleken op het land taaie en harde werkers te zijn. Zowel voor de concourswagen als onder het zadel toonden ze voortreffelijke rijkwaliteiten. Hun grote veelzijdigheid staat dus wel vast. Al hoewel de ontwikkelde krachtsprestaties bijzonder groot zijn, geloven we niet, dat de Haflinger een concurrent van het trekpaard is. Zeker niet in de zware kleigebieden. Op de lichtere gronden en kleine -bedrijven zal het functioneel wel voldoen in die gevallen, waar een trekpaard te groot óf wel te zwaar wordt geacht. Voor wat Zeeland betreft en voor hiermee vergelijkbare gebieden, zien wc sïjn voornaamste toepassing in aanvullende werkzaamheden naast de reeds aanwezige motorische trekkracht. Dus daar, waar thans misschien geen enk<d paard meer aanwezig is. Vooral ook, omdat de Haflinger voortreffelijke rij kwaliteiten bezit en bijzonder goedaardig is. Misschien vindt het zijn plaats op bet kleine bedrijf, in de tuinbouw of wel in de fruitcultuur of boomkwekerij. Verschillende aanvragen duiden hierop trouwens. De Haflinger zonder meer afwijzen zou kortzichtig zijn. Tenslotte zullen ze zelf moeten bewijzen in een bepaalde bestaande behoefte te kunnen voorzien. Tot zo lang willen we gaarne ons definitief oordeel opschorten. Over de ontwikkeling van de Haflinger- fokkerij zullen we U in ieder geval van tijd tot lijd op de hoogte houden. P. J. LAKO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9