UIT DE PRAKTIJK 816 De werking van cacao-afvalkalk ZEEUWS LANDBOUWBLAD Woensdag 1 november. IIET weer heeft het de laatste weken behoorlijk laten zitten. Machinaal rooien van de bieten bleek niet meer mogelijk. Het vlotte verloop van de campagne die zich eerst zo gunstig liet aanzien werd door de vele regen plotseling vertraagd. Kopschoffel en rooitang, zo bleek ons uit alle delen van de provincie, zijn momenteel weer het meest gebruikte handgereedschap. Toch gaat ook nu nog over het algemeen het transport van het land veel gemakkelijker dan het vorige jaar. De ondergrond is vaster. Op de meeste bedrijven was een voldoende hoeveelheid bieten in voorraad aanwezig om aan de leveringsplicht te kunnen voldoen, zodat geen direkte moeilijkheden ontstonden. Bij het gunsti ger weer van de laatste dagen is of zal machinaal rooien weer snel op gang (ge)komen zijn. Als een of ander lagedrukgebied tenminste weer geen roet in het eten gooit! Al' ZUID-BEVELAND was naar ruwe schatting vóór de regens ongeveer de helft van de suiker- V bieten gerooid. De opbrengsten vallen niet tegen, waarschijnlijk ligt het gemiddelde zo rond de 47.000 kg per ha. Plaatselijk komen echter door slechte struktuur of door aantasting van bieten- cystenaaltjes wel percelen voor die tegenvallen. Hoewel het af en toe moeilijk is een gemiddelde van het suikergehalte te geven omdat de verschillen soms zó groot zijn, laat zich aanzien dat dit zich juist boven de 16 bevindt. WEST ZEEUWS-VLA AN DEREN taxeert dat tot op heden ruim de helft van de bieten zal afge leverd zijn. Er is wel wat meer gerooid, maar toch ziet men nog weinig bieten op hopen aan de harde weg liggen. Trouwens noeh de hoge temperatuur, noch de vele regen van de laatste weken hebben het op voorraad rijden van de bieten uitgelokt. De meest groei is er nu wel uit en bij langer uitstel kunnen de meerdere kilo's dan wel eens veel kosten. Ook op SCHOUWEN-DUIVELAND vragen de bieten de volle aandacht. Het suikergehalte blijft daar maar matig en een gemiddeld gehalte van 15*2 wordt geschal. De opbrengst valt niet tegen, maar ei zijn meer slechte percelen dan het vorige jaar. Op THOLEN en ST. PHILIPSLAND zijn op maandag jJ. de bietenrooiers weer gestart. Enkele fa brieken konden al niet eens meer op volle kracht draaien. Bij de fabrieken der V. C. S. kon men af gelopen week „vrij" leveren, zo veel als men wilde, waarvan de bedrijven die met de hand rooien of zij die op voorraad gerooid hebben, hun voordeel konden doen. Onder slechte omstandigheden vond de landelijke bietenrooidemonstratie plaats. Alleen het feit dat er toch nog bieten gerooid kon den worden, kan al als een positief winstpunt beschouwd worden. Overigens heeft een demonstratie onder deze slechte omstandigheden maar betrekkelijke waarde, omdat geen enkele boer dan bieten gaat rooien. WANNEER we zo in Zeeland rond rijden komen we tot de conclusie, dat er heel veel tarwe is gezaaid, ondanks het feit dat de richtprijs nog steeds niet bekend is. De boer hoopt vanzelfsprekend dat de tarweprijs niet zal dalen, eerder dat zij zal stijgen, iets wat gezien de Euromarkt-ontwikkeling toch wel de meest juiste gang van zaken zou zijn. Zowel de reeds gezaaide als de nog met winter tarwe in te zaaien percelen geven overal moeilijk heden. Wateroverlast, plassen op het land enz. zullen plaatselijk wel eens een minder goede sla ging geven. Hoewel er wat de waterschade be treft, als steeds grote verschillen te zien zijn, zul len er toch wel weinig tarwepercelen zijn waar niets aan mankeert. Nu is een klein verdronken plekje in een per ceel op zichzelf niet zo erg, maai- veel vervelender is het. als een groot deel van de grond is dichtge- slempt en de tarweplantjes als magere dunne sprietjes uit de grond komen. In sommige gevallen zal men er goed aan doen, om wanneer het water wat is weggezakt, de tarwe onder te ploegen en eventueel opnieuw te zaaien. Nu kan men nog een halve vrucht uitrijden met redelijke kans om een vol gewas in de plaats te ki i.jgen. Kan men dan dit najaar niet meer zaaien, dan ligt een omgeploegd perceel toch in veel betere staat om zomertarwe in te zaaien, dan wan neer men een half gewas wintertarwe in het voor jaar moet uitrijden. Op Schouwen-Duiveland is het opmerkelijk dat reeds vroeg en droog op wintervoor geploegde per celen er gunstiger bij liggen. Dit geldt dan in het bijzonder voor die percelen waar direkt gips op is gestrooid. Voor diegenen die nog niet voldoende waarde aan gips zouden hechten, moet deze me ning, na al deze regen, mede weggespoeld zijn, want het gunstig effect is duidelijk zichtbaar. In het algemeen kan voor alle te natte percelen toch wel gesteld worden dat door het spoedig in orde maken van de drainage, door herleggen of opnieuw draineren of alleen plaatselijk trachten om door middel van enkele schelpentrechters op de bestaande reeksen getracht moet worden alsnog de drainage behoorlijk te laten functioneren. AP WALCHEREN is een gedeelte van de voe- dei bieten gerooid en in de schuur of in de kuil gebracht. Enkele telers nemen een proef een gedeelte van de voederbieten zo diep te koppen dat spruitvorming niet meer mogelijk is. Deze wijze van handelen maakt het opruimen of kop pen van de bieten in het voorjaar overbodig. Het gevaar is niet denkbeeldig dat er in deze diep ge kopte bicten veel rotting zal optreden. Daar de houdbaarheid van voederbieten van jaar tot jaar veel uiteen kan lopen, zijn deze proeven, ook al zouden deze slagen, nog geen maatstaf dat dit de meest efficiënte methode zou zijn. Op verschillende bedrijven worden de koeien 's nachts opgestald. Voor mens en dier is dit aan trekkelijk. 's Mofgens in de wei melken is thans geen pretje. Op stal kan ook doelmatiger worden bijgevoerd, en het grasland heeft minder te lijden. Overigens is er over het algemeen een ruime win tervoorraad voedsel aanwezig Op de meeste be drijven is er een ruime voorraad hooi gewonnen, terwijl er veel kuilprodukt en voederbieten aan wezig zijn. Ook bij een ruime voedervoorraad is het ge wenst deze zo effektief mogelijk aan te wenden. Het berekenen of het laten berekenen van voeder rantsoenen is dan ook beslist geen overbodige luxe. I\E slootreinigingsdemonstratie op ZUID-BEVE- LAND in Ho vmseke Moer is alweer bijna 2 weken achter de rug. Spijtig voor e«ui .„..eek is het toch wel dat een ooiwPdeat od moet meiken dat de onder- houdstoestand van de sloten nogal wat te wensen overlaat. Het is wel zo dat ook voor de water schappen er een gebrek is aan arbeidskrachten. Echter thans is het zo dat er voldoende types machines aanwezig zijn waaruit de waterschappen, do loonwerkers of desnoods enkele landbouwers te samen een keuze kunnen doen om een zeer groot deel van het thans nog met de hand uitgevoerde onderhoudswerk machinaal uit te gaan voeren, Jammer is het wel, dat door de vele regens van de voorafgaande dagen voor de uitvoering van het werk van verschillende machines een teveel aan water aanwezig was. De prijzen van de uien zijn de laatste weken iets gestegen. Op dit moment wordt er echter weinig afgeleverd. Hier en daar blijkt echter dat ondanks de gunstige weersomstandigheden bij de oogst de houdbaarheid van de uien niet meevalt. OOK in WEST ZEEUWS VLAANDEREN is men op de veebedrijven druk in de weer om de voederbieten te verzamelen. Deze komen nu, na de regen, goed binnen met wat aanklevende grond. Diverse partijen aardappelen zijn reeds behan deld met een kiemremmingsmiddel. Het warme herfstweer heeft de aardappelen wel erg vroeg uit hun rustperiode gehaald, want in veel opge slagen partijen zag men reeds half oktober een begin van spruitvorming, zelfs in de luehtgekoelde bewaarplaatsen. THOLEN en ST. PHILIPSLAND gaat. nu het weer verbeterd is, verder niet het op wintervoor ploegen. Het is al november. De zwaardere stukken lig gen al „om", zodat nu de lichtere percelen aan de beurt komen. IIET vergaderseizoen nadert weer. Problemen genoeg voor SCHOUWEN-DUIVELAND om over te spreken. Vele, die het vorige jaar van be lang waren, zijn vaak nog moeilijker komen te liggen. Eén daarvan is het voortdurend afvloeien van arbeidskrachten uit de landbouw. De Delta werken zuigen steeds meer mensen weg. Er wor den lonen verdiend van ƒ120,tot ƒ180,netto per week. Er is geen enkele boer die daar tegen op. kan! Een ieder zij graag een goed Joon gegund, maar men vraagt zich wel eens af, of deze hoge lonen wel nodig zijn. Het is wel erg dat dit daar blijkbaar betaald kan worden, en er boeren op Schouwen zijn die nog. steeds op de beslissing wachten of er een vergoeding van de in het voor jaar geleden schade vergoed zal worden! ZOALS wij reeds eerder berichten heeft het Pro- duktschap voor Zuivel besloten af te zien van de standarisatie van consumptie-melk op- NOORD-BEVELAND. Deze aangelegenheid zal na verloop van een vijftal jaren opnieuw in beschouwing worden ge nomen, daar verwacht mag worden, dat de ophef fing van het isolement dan volledig zal zijn door gewerkt. Voorts is besloten, dat de door veehouders op Noord-Beveland met ingang van het .nieuwe melk prijsjaar gewonnen melk, die niet aan een zuivel fabriek wordt afgeleverd, niet meer in de regelin gen inzake de garantieprijs en de verrekenprijs zal worden betrokken. Dit betreft dus in het algemeen de door de veehouders op Noord-Bevcland vanaf 5 november 1961 gewonnen melk, die als zodanig rechtstreeks of via slijters in consumptie wordt ge bracht. Daarom zullen op de hiervoor bedoelde melk geen heffingen, toeslagen en uitkeringen van toepassing zijn. EN tenslotte nog de bestrijding van Rhizoetonia- zifckte bij poot aardappelen. Deze moet in de herfst plaats vinden en het is nu de juiste tijd deze uit te voeren. Het is alweer een hele tijd geleden dat wij de methoden van ontsmetting en de ont smettingsmiddelen in het Landbouwblad vermel den, n.i. in het nummer van 9 september pag. 676. Slaat u het nog eens op of vraag de redaktie om het u toe te zenden. AMDAT de laatste tijd in toenemende mate de aandacht op dit produkt wordt gevestigd, leek het ons goed hierover enkele bijzonderheden mede te delen. Waarschijnlijk als gevolg van het feit dat in het Zuidwesten de schuimaarde als kalkmeslstof en ten dele ook steeds meer als „organische" meststof voor struktuurverbetering een overheersende plaats inneemt, bestond er tot dusver weinig belangstelling voor cacao-afvalkalk. Niettemin zijn er in andere delen van het Tand met dit produkt al jaren vergelijkende proeven genomen waarbij de resultaten over het algemeen gunstig waren. UET wordt onder de namen „Organo" en „Seik" in de handel gebracht en is zoals de naam al aangeeft een afvalprodukt van de cacaofabrieken. Het is over het algemeen fijnkorrelig en goed uit- strooibaar. De prijs wordt in sterke mate beïn vloed door de vrachtkosten en kan franco perceel plaatselijk wel 20,per ton bedragen. De samenstelling is volgens de „Landbouwgids 1961" als volgt: 2530 organische stof 10% kalk (CaO) 1 stikstof (werkingsfaktor 20-% 1 fosforzuur (P2O5) 1% kali (KaO) 50—50 vocht. Wanneer we zien dat schuimaarde 510 orga nische stof bevat en 20 kalk (CaO) dan blijkt dat tussen deze twee min of meer „organische" mest stoffen een principieel verschil bestaat. BIJ de keuze van de meststof moeten we dan ook bedenken wat we in dit speciale geval willen bereiken. De volgende mogelijkheden kun nen zich o.a. daarbij voordoen. a. Een perceel bekalken met de bedoeling om direkt de pH en de struktuur te verbeteren. Hierbij kunnen we het eenvoudigst en het goedkoopst gebruik maken van schuimaarde of een gezakte hencica e.d. kalkmeststof als dolokal, b. De struktuur van de grond verbeteren door organische bemesting maar de pH weinig of niet verhogen. Op slempige zavelgronden komt dit nogal eens voor. Natuurlijk is de teelt van een groen bemestingsgewas altijd het goedkoopst en geeft bovendien een bodemhedekking. Is dit in verband met het bouwplan moeilijk toe te passen, dan zou in die gevallen cacao-afvalkalk op zijn plaats zijn. Een bemesting van 15 ton per ha is dan wel maximaal. I)e aanwending moet voor de stoppelbewerkingen of in het voorjaar voor het zaaiklaarmaken plaats vinden. Speciaal in de tuinbouw bestaat behoefte aan een organische meststof die tevens de pH van de grond verlaagt. Voor dit doel komt vooral het produkt tuinturf in aanmerking. Samenvattend kunnen we dus opmerken dat cacao-afvalkalk vooral daar toepassing verdient, waar de teelt van groenbemestingsgevvassen om bepaalde redenen niet uitvoerbaar is en waar een organische bemesting van belang is, die de pH van de grond weinig of niet beïnvloedt. c. R.L.V.D, Goes K. BUWALDA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4