827 uit een offitt'm weekboèk vam ftramwroé sukhoek Weekoverzicht IVotcrl ngeii Vervolg BOERENJEUGDPAGINA Ee voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereeni^d Bezit van I894 ZATERDAG m4 N. O V.E M B ER 19U GRANEN, ZADEN, PEULVRUCHTEN. In de afgelopen week was de stemming op de inlandse voergerst- markt aanzienlijk kalmer dan de voorgaande maanden het geval is geweest. Wel werden nog enkele pos ten voor export afgedekt, doch de handel was van weinig betekenis meer. Men veronderstelt dat de inlandse gerstoogst thans grotendeels zijn bestemming heeft gevonden. De inlandse roggemarkt was prijshoudend bij weinig zaken. Er bestond wel enige belangstelling voor dit artikel, maar transacties konden in verband met een schaars aanbod moeilijk tot stand komen. In het begin van de week noteerde haver lager. Later in de week trad enig prijsherstel in, doch ook hier bleef het aantal zaken beperkt. Het aanbod van inlandse tarwe werd vlot door de hoogmolens opgenomen. De markt sloot de week prijshoudend af met. weinig handel. Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt bekend, dat gerekend te zijn ingegaan op vrijdag 27 oktober 1961, des namiddags te 17.00 uur de monopolieheffing bfj de import van voertarwe tot nader order is vastgesteld op 2, per 100 kg. Voorts maakt het Produktschap bekend dat eveneens gere kend te zijn ingegaan op vrijdag 27 oktober des namiddags te 17.00 uur de vergoeding welke wordt ver leend bü de denaturatie van inlandse tarwe tot nader order is vastgesteld op ƒ5,60 per 100 kg. In de loop van deze week kwam er toch we] een redelijke vraag naar de goede groene erwten, waarvoor t.o.v. de 3 kontrakten redelijke prijzen weiden betaald. Tengevolge van de november-aandieningen lie pen de noteringen voor de kontrakten terug, doch dit had geen invloed op de boerensehone partijen. De handel in schokkers verloopt daarentegen zeer moeilijk en het moet werkelijk een mooie partij zijn wit hiervoor een koper interesse opbrengen. Het gaat tot dusverre met cle vraag naar schokkers slecht. In toe nemende mate zijn de laatste weken heel wat schokkers van de oude oogst en lage kwaliteiten van de nieuwe oogst in de veevoedersektor afgezel. Daardoor kan de situatie op do consumptiemarkt alleen maar worden verbeterd. Goede kwaliteiten bruine bonen konden vlot geplaatst worden. Karwijzaad werd de afgelopen week tegen steeds lagere prijzen aangeboden. Blauwmaanzaad is onveranderd kalm gestemd. DL CONSUMPTIE-AARD APPELMARKT. De vraag naar consumptie-aardappelen bleef ook deze week beperkt. Het aanbod was echter niet ruim, zodat de prijs zich praktisch kon handhaven. Naar West- Duitsland heeft een levendige export van zandaardap pelen plaats. Klei—aardappelen worden in mindere mate gevraagd. Naar overzeese landen worden regelmatig kleine kwanlums verscheept, terwijl het binnen-? land voor goecjkokende partijen geïnteresseerd >s- DE STROYLASMARKT. De kalme stemming op de vlaslintmarkt veroorzaakte licht teruggaande prijzen voor de betere nummers. In overeenstemming hiermede geraakte de stroviashandel in een nauwelijks p» ijshoudende situatie. Het zaailijnzaad blijft vast. De noteringen hiervoor trokken weer wat aan. DL KLWVOEDERMARKT. Van industriële zijde werd een redelijke vraag onderhouden naar tarwe- er> gerstestro. In de veehouderijgebieden werd het moeilijker om op het bestaande prijsniveau gerste- en erwtestro te plaatsen. De intrede van de stalperiode betekent wel een verbetering van .de afzetkansen voor bietenkoppen, maar de prijs hiervoor blijft vrij laag. an breekpeen bestond er een ruim aanbod. De vraag was sterk en is nog wat toegenomen. Afnemers waren het binnenland en de verwerkende industrie in West-Duitsland, Engeland Italië en België. In Cast.ri- cum noteerde men dinsdag j.l.: B. 16,40 ƒ18,60; C. ƒ14 ƒ22 en D. ƒ16,50 18,40. Alles per 100 kg. Hoewel de kwaliteit van de uien plaatselijk wat tegenvalt, waardoor de hoeveelheden die voor export ge schikt zyn beneden de verwachtingen blijven, is er toch alle reden oni in een verheugde stemming op de afgelopen week terug te zien. Door de krachtige vraag liepen de prijzen namelijk wederom iets op. In St. Anna land kwam men dinsdag tot deze noteringen: grof ƒ14,57, middel 18,04-18,10 drielingen ƒ23 29 en picklers 24,47—24,51. Alles per 100 kg. De belangrijkste afnemer was West-Duitsland In mindere mate werd verladen naar Engeland,, waar echter Spanje onze afzet nog steeds bemoeilijkt.' Afrika bleef eveneens tót de kopers behoren. A A «DA I'PF.l .T LIJM IJ N MAR KT (Weekbericht 26 oktober1 november JLJHtl.j verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Amster dam; voor Zeeland: Goes tek 01100^—6451. De lusteloze stemming op de aardappeltermijn- markt blijft nog voortduren, hetgeen ook deze week tot uiting is gekomen in een geringe omzet van 260 contracten (v. yv. 82 contracten). Aanvankelijk gaver, de noteringen voor de Bintje op het voorjaar een daling te zien van 20 a 30 ct, maar op de laatste beursdag (1 nov.) trad weer her stel in en werd weer het peil bereikt van het begin dezer verslagperiode. CONSUMPTIE- A AR DA PPELEN. Bintje 35 mm opw.: voor de najaarsmaanden bleek geen belangstelling te bestaan met ver uiteenlo pende laat- en biedprijzen, maart gaf een omzet van 10 contr. op ƒ13,80 met een slotkoers van 14,10 laten en ƒ13,70 bieden; april noteerde 15,10 en 15,00 om later terug te vallen lol 14.70 met enkele contracten om weer snel te her stellen op het peil van 15j00. de "slótnoteringen lagen voor april op 15,00 en 14,90. Alpha 40 mm opw.: april had een omzet van 33 conir., openend op 14,00 met 13,70 als laagste notering, terwijl daarna weer 14,00 werd gedaan om op 13,90 te sluiten. Furore 40 mm opw.: gaf een afdoening van 5 contr., n.l. 2 op 13,80 en 3 op 14,00. I 'OOTAAR D APPELEN. Bjntje A 35/45: voor november geen zaken. Slotnote- ring laten 20,50 e" bieden 19,00. BEURSBERICHT MARKT GOES. 31 okt. 1961. Granen en peulvruchten. Gerst, basis 17 f 25 - ƒ30; Tarwe, basis 17 f 28 - 30; Haver 22— 23; Kleine groene erwten 26ƒ30,50; Schokkers ƒ2629,50; Bruine bonen ƒ4062,50, alles boe- rensèhoön af boerderij per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering ƒ9ƒ10; Bintje, 35 mm opw., export sor tering ƒ9,50ƒ10; Alpha, 35 mm opw., export sor tering 88,50, alles per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voedevaardappelen noteerden 2,253 p. 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst af bedrijf ƒ110-- ƒ117,50; Weidehooi, idem f85—-f95; Graszaadhooi: Veldbeemd 45 47,50, Roodzwenk 3032,50, al les per ton. Stro. Gerstestro ƒ58—ƒ60; Tarwestro 58--ƒ 60, grote balen ƒ60ƒ65; Erwtenstro ƒ5560; Schok- kerstro 5055, alles per ton af bedrijf. Uien. De prijs van uien bedroeg 1416 per 100 lig. onafgestaari en geleverd aan de sorteerin richting. Vlas. Ongerepeld vlas 19—25 cent per kg, gere peld vlas 2430 cent per kg. Eieren, 1,70- 2,10 per kg. RUW VOEDERS OP DE ROTTERDAMSE BEURZEN EN MARKTEN. Graszaadhooi, roodzwenk 27,50- 30; veldbeemd ƒ40ƒ42,50; Weidehooi ƒ80--ƒ85; Luzernehooi ƒ95; Tarwestro, grote pakken 62,50-65, kleine pak ken 60 62,50; Zomergerstestro f 57,50 f 60; Erwtenstro ƒ57,50—ƒ60; Schokkerstro ƒ55—57,50; Voederbieten 2,50; Suikerbietenkoppen 20. FRUIT AFZET 25—31 OKTOBER 1961. De grootste aanvoer bestond uit Jonathan. Plaat selijk werd hiervan tot 110 tori exportkwaliteit per veilingdag aangevoerd. Het percentage I liep gelei- delijkaan terug, begonnen met eerst 45, toen 40, werd nu ruim 30 in klasse I geveild, met daarnaast bijna 70 klasse II. De prijzen werden voor dit ras iets trager. Wel werden enkele partijen bloed rood gekleurde Jonathan beter betaald, tot 75 cent. Deze prijs werd bereikt op de woensdag in Middel burg gehouden exportveiling. Hier was een ruime aanvoer, welke voor goede prijzen van de hand ging. Goudreinette minderde in aanvoer. Golden Deli cious nam toe, overwegend was de kleur nog aan de groene kant. Bij de peren waren het hoofdzakelijk Enkele noteringen: I 11 III Cox's Orange Pippin 62 - 116 62 100 37- -78 Golden Delicious 52—100 48- 89 30- 70 Goudreinette 58-73 51- 68 46 -50 Jonathan 53—75 50- 60 33- 18 Comtese de Paris 39—47 31 -42 14- -33 Saint Remy 33—35 32- -33 22- -25 De provinciale afzetcommissie voor fruit sloot bet seizoen af met een driedaagse excursie naar Enge land. In het graafschap Kent, de „tuin van Enge land", waren veel fruitaanplanlingen te zien, bij het er langs rijden bleken hierbij goede percelen te zijn, een grote oppervlakte zag er echter minder verzorgd uit. In het pakstation van de East Kent Packers te Favershavem waren veel goede Conference te zien, terwijl men volop bezig was niet het sorteren van een prima kwaliteit Cox's Orange Pippin, hier kwam praktisch geen stip in voor. Aan de groothandelsmarkt voor fruit en groenten in Londen, in Covent Garden, waren Nederlandse WOVEMBER, de slachtmaand, dient zich al weer aan en wijst op de nog weinige tijd, die ons in '61 rest. Vroeger, vooral in de oorlogstijd, kon men 's morgens vroeg de strobranden overal lus sen de huizen zien! Eerst wat woest geschreeuw van een varken, wat stilte en daarna de brand er in. Het met stro branden moest het haai- eraf branden; later werd met water de buitenkant van het varken grondig afgeschuurd. Soms ook nu nog in de slachthuizen wordt met warm water het haar er af geschuurd, doch de zwoerdjes zijn van 't strobranden lekkerder dan van het warmwater schoonmaken. Als we vroeger naar school gingen wisten we wel, waar geslacht werd en vóór schooltijd werd ei' even langs gegaan om een stukje spekzwoerd op te halen. Je kon er zó lekker lang op kauwen, zo lang, dat je soms in school er nog mee bezig was. •De meester, die alles direkt door had, sommeer de dan om Wat haast te maken, want het was geen prettig gezicht al die kauwende monden! Nu worden er voor huisslachting niet veel var kens meer gemest. Destijds waren er op ons dorp wel eens 140 huisslachtingen! Nu maar een stuk of 8. Het was voor de schooljeugd altijd een uitje, zo'n huisslachting. Eerst het varken schreeuwend uit zijn hok halen, dan laten lopen wat zelden uit zichzelf ging, het omtrekken, steken (een zeer bloedig geheel) en dan branden. Later moesten de varkens eerst met een schietmasker worden ge schoten en daarna gestoken. Het maken van ge draaide worst, zult, leverworst en soms ook bloed worst was een prettige bezigheid. De tijden zijn wel wat veranderd. Was men vroeger trots op een spekvarken met 1012 cm speklaag op zijn rug, tegenwoordig moet men geen spek of vet meer hebben. De slagers kunnen het niet meer kwijt; mager vlees wordt gevraagd en hel randje vet er af gesneden. Mede daarom is het vlees ook zo duur, het vet en spek brengt te weinig meer op. De mesterij van stieren is zeer toegenomen, deze hebben ook veel magerder vlees dan vaarzen, en ook de baconvarkens voor de uitvoer zijn vel loos. Zo verandert alles en moet de afzet naar de vraag worden geregeld. We hebben door de vele regen in korte tijcl op de tarwepercelen, die nog niet boven waren, tarwe die gestikt is door gebrek aan lucht. Overal zie je op de lage plekken dat er te veel van 't goede is gevallen. Dit is wel jammer, je kunt nu nog niet weer inzaaien, omdat het te nat is. En de vogels zitten soms op deze plaatsen te wachten tot het zaad ontkiemd bovenkomt. Het zaaien ging wat beter dan vorig jaar, toen het maar niet lukken wou. Nu zijn er lieel wat ha gezaaid. Conference en Zwijndrechtse Wijnpeer aangevoerd, ook veel komkommers en wat sla. Do kwaliteit van deze produkten was goed, algemeen bleek bij na vraag dat de handelaren uitstekend tevreden waren over de kwaliteit van het Nederlandse produkt België en Noord-Amerika waren ruim vertegen woordigd met fruit, er was op deze markt veel ear- tonverpakking te zien. nig mensen over. We hebben al enkele eigenschap pen genoemd, welke de voorzitter zouden sieren. Hieraan moet natuurlijk worden toegevoegd, dat hij een fatsoenlijke kerel is. Maar fatsoenlijk wil ook weer niet zeggen, dat hij nooit een steek mag laten vallen. Dat doen we allemaal. Het is m.i. vol doende, dat ieder bij hem het gevoel heeft, dat de man eerlijk probeert om het goed te doen. Dat is meer dan genoeg. Sterker nog, een voor zitter kan misschien wel te fatsoenlijk zijn. Zo doorgewinterd netjes, letterlijk in alles een voor beeld, zo onervaren in het werkelijke leven, dat hij te ver afstaat van het. gewone lid. Dan kan hij on geschikt zijn als leider en vertrouwensman. TOT BESLUIT HIERBIJ zullen we het laten. Er is misschien al veel te veel over de voorzitter verteld. Nog maals gezegd, het is niet de bedoeling dat we el kaar nu gaan nameten om te zien of een ander wel voldoende aan de maat is. Het is alles ter over weging, misschien komen we aan de hand hiervan tot de ontdekking, dat we aan bepaalde punten tot dusver onvoldoende aandacht hebben geschonken. Dikwijls is het woord voorzitter gevallen. Dat was louter om de gedachten te bepalen. Vele opmerkingen gelden evengoed voor alle be stuursleden. Want ieder zal uit ervaring weten, dat het goed draaien van een vereniging groten deels afhankelijk is van twee factoren: in de eerste plaats het onderlinge samenspel binnen het bestuur en ten tweede de verhouding tussen het bestuur en de leden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15