BOERENJEUGD do Alle hens aan dek De Voorzitter 825 L J G kW ZATERDAG 4 NOVEMBER 19 6 1 CTIJGT de spanning ten top? Dat zou best eens kunnen zijn. Wij weten het eigenlijk niet goed. Zo hier en daar en te hooi en te gras hoor je reakties. O ja natuurlijk, zowel positieve als negatieve. Maar de zaak geniet kennelijk een zekere belangstelling. Je merkt dat er over wordt gesproken en gedacht, dat er wordt gewikt en gewogen, maar ook beslist. Toegegeven, op deze wijze vallen we wel een beetje met de deur in huis en stellen we de zaak waarover het moet gaan wel een beetje achterstevoren aan de orde. Wij willen ons namelijk bepalen bij de kursus „Plattelands jongeren zoeken nieuwe wegen", die van 8 januari t/m 3 februari op drie Volkshogescholen gaat draaien. Geen origineel onderwerp maar wel belang rijk- Enkele punten die hiermee verband houden willen wij dan ook graag nader aanstippen. MET ESSENTIËLE U7AT tijdens de Vierweekse wordt gedaan is welbekend. Veertien dagen geleden hebben wij tenminste in deze kolommen enkele punten genoemd. Met als motto „Is er nog toekomst voor het platteland?" zal een uiterst fris programma worden opgediend, dat bovendien ook nog zeer ge varieerd is- Vele aktuele onderwerpen zullen aan de orde gesteld worden. Bovendien, uit deze pun ten hebt U het wezenlijke kunnen destileren, dus dat waar het hierbij om draait. Het gaat namelijk om verruiming van uw blik, verbreding van uw visie en om verdere ontwikkeling van uw per soonlijkheid. Laten we proberen eens over de muurtjes heen te kijken. Proberen ook ons voor te stellen hoe men in andere hokjes en blokjes denkt en werkt. Dat alles zal het mogelijk maken de situaties om ons heen beter te kunnen beoor delen en doorzien, gemakkelijker en met meer kennis de verhoudingen aan te voelen. Het lijkt allemaal nogal vaag en hoogdravend. Maar het leven bestaat gelukkig niet alleen uit werken en geld verdienen. Werken is een onder deel van ons levende rest is ontzettend be langrijk, deze rest kan het leven enorm rijk maken. Wat verder allemaal gedaan wordt? We willen met dit artikel geen beroemde stuurlui aan wal maken. U moet het zelf in hoogst eigen persoon ervaren, anders kun je er eigenlijk geen verstan dig woord over zeggen. BEZWAREN JA. vier weken is natuurlijk een hele tijd. Oud- kursisten weten echter dat het helemaal niet lang is. Vier weken vliegen om en wij hebben dan ook meerdere malen horen verzuchten: „Eigen lijk moest deze kursus twee weken langer zijn!" Maar ook dit moet je weer zelf meegemaakt heb ben om het te weten. Natuurlijk, wij weten hoe onze leden door het werk opgeëist worden, hoe op hun als arbeidskracht moet worden gerekend. Hopelijk gaat dit echter niet zover, dat men ook in de rustige tijd niet gemist kan worden. Hope lijk kunnen er maatregelen genomen worden die het mogelijk maken om er vier weken uit te breken. Deze kursus is echt niet zomaar een kur sus, maar een volkshogescTiooZkursus. Voor een school kan men meestal wel tijd uittrekken. Welnu, ook deze cursus moet U als een school be schouwen, ook al is dit dan een bijzondere school. (Noem het b.v. levensschool). Geen bezwaar kun nen de financiën zijn, dachten wij. Voor vier weken is 145,een zeer laag bedrag. Trouwens, hoe zou je de waarde van deze kursus in geld kunnen berekenen? MEDEWERKING ALS we het over medewerking bij het werven van deelnemers hebben, denken wij in de eerste plaats aan de aktiviteiten van de Bond van Plattelandsvrouwen voor de Vierweekse. Daar naast is er de Z. L. M., die niet alleen morele, maar ook financiële steun verleent. Denk aan het besluit van het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. om de deelnemers een volledige vergoeding van reiskosten aan te bieden. Dit zijn echt punten die naar ons gevoel de belangrijkheid van deze kur sus zwaar onderstrepen. Punten ook die ons er extra van overtuigen dat wijzelf veel aandacht aan de Vierweekse moeten besteden. Hiernaast willen wij echter ook graag appelleren aan het adres van de ouders zelf. Wij weten en merken hoe belangrijk de houding van de ouders is. Hope lijk zijn juist de ouders ervan overtuigd dat het volgen van deze „school" voor hun zoons en doch ters noodzakelijk is. Hopelijk zijn ook met name de ouders bereid een en ander zo te regelen dat hun zoon of dochter deze Vierweekse kan volgen. HET WORDT SPANNEND HE komende weken zal een enorme aktiviteit zich rondom de Vierweekse moeten ontwik kelen. In onze vergaderingen zal dit punt uitvoe rig aan de orde moeten komen. Ook de Z. L. M.- afdelingen en de afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen vragen wij om in de vergade ringen aandacht aan de kursus te willen besteden. Vorig jaar hebben elf Zeeuwse jongeren deze kur sus gevolgd. Naar onze mening moet dit aantal ook nu zeker zo groot zijn. Ergens is de grootte van het aantal deelnemers voor ons als organisa ties namelijk een prestige-aangelegenheid. Na tuurlijk dit is een bijkomend punt. Het gaat om het belang van deze kursus en daarvan zijn wij meer dan overtuigd. Overigens, er is wel haast bij een en ander. Er is slechts plaats voor 110 deelnemers. Vorig jaar moesten 20 kandidaten afgewezen worden en het ziet ernaar uit dat dit aantal dit jaar nog groter zal zijn. Veelzeggend is dat reeds 65 mensen zich definitief opgegeven hebben. Het wordt dus rennen en dringen om erbij te komen. Beslis daarom zo spoedig moge lijk. En als er vragen zijn van welke zijde dan ook, als-u-blieft stel ons die. Vraag om een fol der en om inlichtingen. Wij willen en moeten ook in ons Zeeland duidelijk demonstreren „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe we zn'." G- v. V. WE vorige week werd er in het eerste gedeelte van dit artikel op gewézen hoe belangrijk het is dat „een voorzitter" het vertrouwen van allen geniet. Daarnaast dient hij over de nodige tact te beschikken. En ten laatste moet hij een goede „.spelverdeler" zijn. De schrijver van deze bijdrage ir. F. van Putte meent dat op dit laatste het verwijt naar voren zou kunnen worden gebracht; „Dat is zuivere theorie, U heeft gemakkelijk praten, maar als de anderen het wel geloven en de zaak maar laten sloffen, dan moet je er zelf wel aan gaan staan." Inderdaad is dit vaak de practijk. Als je het zelf niet doet dan gebeurt er helemaal niets. Een ander krijg je er niet voor. Hoe moet onze conclusie nu luiden? Dat het in theorie wel aardig is, dat de voorzitter de spelverdeler is die de anderen met passes bedient, maar dat hij in werkelijkheid overal zelf moet zijn, wil er wat gebeuren Dat geloof ik toch niet. In bepaalde gevallen zal dit wel zo zijn. Maar ik ben ervan overtuigd, dat het in vele andere gevallen louter op verbeelding en inbeelding berust. Een voorzitter die het tactisch aanlegt en die ook vertrouwen toont in anderen, die voorzitter hoeft heus niet alles zelf te doen Natuurlijk, als ik de pretentie heb dat ik alles zelf het beste kan en dit achteloos laat merken, ja, dan durft niemand mij werk uit handen te nemen. Maar zou daar echt niet wat zelfoverschatting aan ten grondslag liggen? Of onderschatting van onze collega's d.w.z. onvoldoende vertrouwen in hun capaciteiten? Tegenwoordig kun je moeilijk loopjongens krijgen. Niemand voelt er voor. om andermans opdrachten letterlijk uit te voeren, terwijl hij er per soonlijk helemaal niet bij is betrokken. Maai- als iemand naar mij toekomt en zegt: Jó, dat en dat staat voor de deur. Kunnen wij samen niet iets versieren om tot een leuke avond te komen of tot een leuke activiteit? Als men mij zo benadert en als gelijke met mij overlegt, dan voel ik het plan als een deel van myzeif. En dan ben ik ook bereid om me daarvoor in te zetten. Dat is het geheim van de spelverdeler. Wie in volle vrijheid met anderen samen iets vvii bereiken, moet zijn collega's ten volle vertrouwen, ook hun goede wil en hun eapaciteiten. Wie eerst zelf alles bedisselt en uitmaakt, vindt later geen helpers meer om het uit te voeren. GÉÉN EENMANSZAAK NATUURLIJK moet een voorzitter ideeën hebben, liefst de meeste. Maar het is de kunst om deze gedachten onopvallend in bespreking te geven. Ruwe denkbeelden, waaraan nog gepolijst en veranderd kan worden. Het moet hem plezier doen, als anderen een wijziging voorstellen. Wel is het een hele toer om van je eigen dierbare ideeën afstand te doen. Maar daartegenover staat als grote winst, dat het uiteindelijk plan een gemeenschappelijk plan wordt, waar ieder een eigen stukje persoonlijk gedachte in heeft zitten. Zo ontstaat een team, dat op de duur betere resulaten bereikt dan een éénmanszaak. Ook werkt dit prettiger ende toekomst is verzekerd. Als de voorzitter ermee uitscheidt, valt de hele boel niet in elkaar, maar 'wordt het team gewoon aangevuld. Nu komt het voor dat de voorzitter vooraf weet, dat hij een bepaald iets het beste zelf kan opknappen. Die belangrijke brief bijv. kan hij beter zelf schrijven. Toch moet hij dit niet doen. Hij moet vertrouwen tonen in een ander, waardoor deze gestimuleerd zal worden er het beste van te maken. Mogelijk zal de bewuste brief nog lang niet volmaakt of ideaal zijn, maar al doende leert men. Door iemand het werk uit handen te nemen leert de man niets. Integendeel, zijn zelfvertrouwen en enthousiasme slin ken en die moeten juist groeien Als ik een bepaald werk aan een ander overlaat, dan kunnen er twee dingen gebeuren. Hij doet het slechter dan ik of beter. In ieder geval anders. Ieder heeft zijn eigen methoden en inzichten. Laat waardering blijken, boor niemand in de grond met critiek. Tenslotte moeten wij draaien op mepsen die geleerd hebben en de kans hebben gehad om naar eigen idee te werk te gaan. Zo, komen er zelfstandige figuren, zo kweken we kader. AMBASSADEUR DEN ander aspect van het voorzitterswerk is, dat hij tijd heeft voor iedereen. Ideaal is het, als hij met alle leden af en toe eens een praatje kan maken. Voor de vergadering, tijdens of na de bijeenkomst of bij andere gelegenheden. Hiervoor is het nodig, dat de voorzitter de persoonlijke omstandigheden goed kent. Dit brengt mee, dat hij tevens een soort vraagbaak kan worden. Hij moet van vele dingen iets afweten. AM de zaak geheel rond te maken, staan we nog even stil bij één zijde van het voorzitterschap. Hij is immers de man, die de vereniging ver tegenwoordigt, representeert. Heeft een andere vereniging feest dan gaat de voorzitter daar naar toe. In andere besturen, in overleg-colleges en in grotere verbanden behartigt de voorzitter de belangen van zijn leden. Het mooiste zou natuurlijk zijn als hij daarvoor een representatieve figuur is, die vlot kan spreken. Maar daarop mogen we ons niet blindsta ren, dit is goeddeels de buitenkant. Er zijn vele voorbeelden van uitstekende en graag geziene vertegenwoordigers, die helemaal niet zo vlot 'waren. Ook kennen we allen de voorbeelden van vlotte figuren, die men liever zag gaan dan komen. Een beetje zelfvertrouwen is ruim voldoende. En als we het dan toch benauwd krijgen bij de gedachte, dat we moeten opdraven zometeen, dan is het goed te bedenken, dat we hef er toch nog beter van af gaan brengen, dan waartoe het overgrote deel der aanwezigen zelf in staat zou zijn. VOORBEELD? MOET de voorzitter een voorbeeld zijn voor de leden, zo wordt weieen» gevraagd. In alles een voorbeeld, 's Jonge, jonge, dan hielden we wei- .(Zie verder pag. 827.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13