VAN ALLERLEI H1 Standaardmonster inlandse tarwe oogst 61 Standaardmonsters groene erwten en schokkers oogst 61 BL KALVEROPFOKWEDSTRJJD WALCHEREN VERGOEDING AAN WERKGEVER BIJ VERZUIM VAN WERKNEMER RUILVERKAVELING STOPPELDIJK ZATERDAG 4 NOVEMBER 196 1 823 Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten gaf in een nota behorende bij de agenda van de openbare bestuursvergadering van 2 oktober een aantal gegevens, waaraan wij het volgende ontlenen. |ET standaardmonster voor inlandse tarwe oogst 1961 werd door een commissie, waarin land bouw, handel, verwerkers V.I.B. en Produktschap zijn vertegenwoordigd, vastgesteld. Bij de beoordeling van het monstermateriaal (300 monsters getrokken uit telerspartijen) is gebleken dat de tarwe uit Zeeland, West-Brabant, Noord- en Zuid-Holland dit oogstjaar van zeer goede kwaliteit is. De tarwe in a'e noordelijke provincies en in de Noordoostpolder is minder, maar toch nog van behoor lijke kwaliteit. Het landelijk standaardmonster heeft een hl. gewicht van 76,5 kg (oogst '60 75 kg) en een schotpercentage van 2,1 (oogst '60 In Holland, Zeeland en West-Brabant variëren de schot percentages van 0,3—0,8 '/c. Groningen heeft het hoogste schot, n.l. 3 Vc. HE ZE zijn eveneens vastgesteld en geven de kwaliteit van de dubbel geschoonde exportkwaliteit aan. Door middel van handlezing werd vastgesteld, dat in het standaardmonster voor groene erwten 6 c/c bezetting en in het standaardmonster voor schokkers 5 bezetting voorkomt, hoofdzake lijk bestaande uit gevlekte erwten. Aangevreten en verkalkte erwten komen als gevolg van de machi nale reiniging praktisch niet in de standaardmonsters voor. De kwaliteit van de groene erwten en schokkers op uiterlijke kenmerken werden hoger gewaardeerd dan het vorige jaar. Ook de kookkwaliteit wordt in handelskringen gunstig beoordeeld. De kwaliteit van de groene erwten in het zuid-westelijk kleigebied is zeer goed. Per teeltstreek doen zich enige verschillen voor, doch gemiddeld is de kwaliteit in dit gebied beter dan in het reste rende gedeelte van het land. De kwaliteit van de erwten, verbouwd in de noordelijke provincies en in de Noord-Oostpolder is duidelijk slechter. De kwaliteit van de schokkers die in hoofdzaak in het zuid-westelijk kleigebied worden verbouwd, varieert eveneens per teeltstreek, doch in mindere mate dan bij de groene erwten het geval is. TEDERS PRIJZEN TARWE IN AUGUSTUS EN SEPTEMBER 1061 ^LIJKENS een voorlopige berekening hebben de telers in augustus en september 1961 voor inlandse tarwe van gezonde doorsneekwaliteit met een vochtgehalte van 17 f/c, bij levering af boerderij gemiddeld de navolgende prijzen kunnen maken. Ter vergelijking zijn daarbij tevens de prijzen ver meld, welke voor die maanden in uitzicht zijn gesteld. (in gld per 100 kg) Maand Gemiddeld gemaakte prijs, basis 17 vocht In het uitzicht week van weekprijs maandprijs gestelde prijs augustus 14—19 28,85 21—26 29,00 28,95 29,10 28— 2/9 29,05 september 49 29,10 11—16 29.20 29,25 29,45 18—23 29,25 25—30 29,40 Uit dit overzicht blijktdat de teler in deze maanden voor tarwe gemiddeld iets minder elan de in uitzicht gestelde prijs hebben kunnen maken, n.l. in augustus 1961 0,15 per 100 kg en in september 1961 0,20 per 100 kg minder. In de laatste week van beide maanden werd praktisch de voor de betref fende maand in uitzicht gestelde prijs bereikt. Door de handel werden grotere hoeveelheden inlandse tarwe voor latere aflevering in voorraad gehouden dan in vorige jaren het geval was, hetgeen mogelijk was door hei: feit, dat andere produk- ten, speciaal gerst, reeds grotendeels waren geruimd. TEDERS PRIJZEN BROUWGERST IN AUGUSTUS EN SEPTEMBER 1961 UOLGENS een voorlopige berekening werden door de telers in de maanden augustus en september 1961 voor boerenschone brouwgerst van gemiddelde kwaliteit, basis 17 vocht, bij levering af boerderij gemiddeld de navolgende prijzen gemaakt. (in gld per 100 kg) Maand Gemidd. gemaakte prijzen, basis 17 vocht week weekprijs maandprijs augustus 30,7- 5/8 26,40 7 —12 27,35 14 19 27,95 27.50 21 —26 27,95 28 8— 2/9 27,90 September 4 9 28,30 11 —16 28,75 28,8? 18 —23 28,95 25 30 29,25 Zowel in Nederland als in andere West-Europese landen werd voor de oogst 1961 het areaal, hetwelk met zomergerst werd bebouwd, sterk uitgebreid. De verwachtingen ten aanzien van de voor brouw gerst te maken prijzen waren dan ook somber ge stemd. Vóórdat de zomergerst van de oogst 1961 aan de markt kwam, werd dientengevolge reeds, zij het in beperkte mate, boerenschone brouwgerst tegen prijzen, variërende van 25,50 tot 26, per 100 kg bij levering af boerderij in vóórverkoop verhandeld. De buitenlandse kopers toonden, daar de voor brouwgerst beschikbare komende hoeveelheden tegenvallen, in toenemende mate belangstelling voor de Nederlandse brouwgerst, zowel voor direct» als voor latere leveling. Hierdoor liepen de prijzen voor boerenschone brouwgerst regelmatig op, hetgeen mede het ge volg was van dekkingsaankopen van exporteurs. De gemiddelde prijzen, welke in de verschillende gebieden werden betaald, liepen nogal uiteen, het geen uit onderstaand overzicht blijkt. (in gld per 100 kg) augustus september Friesland 27, 27,65 Noord-Oost polder 26,50 27,90 Betuwe 26,70 27,10 Zuid-Holland 27, 27,40 Zeeland 27,65 28,95 Noord-Brabant 28,— 29,35 De hoogste prijzen weiden betaald in liet zuid westelijk kleigebied, alwaar in Hoofdzaak het ras Balder wordt verbouwd. In de overige gebieden wordt hoofdzakelijk Delta verbouwd, welk ras voor mouterijdoeleinden minder gewild is dan Bal der. Het Centraal Brouwerij Kanteoi verhoogde zijn aankoopprijs begin september" 5961 tot 30, - per 100 kg, welke prijs nadien niet meer werd ver hoogd. Gezien de hogere prijzen welke bij export of verkoop aan exporteurs konden worden ge maakt, vonden praktisch geen verkopen aan het C. B. K. meer plaats. AAN- EN VERKOOP VAN INLANDSE TARWE DOOR HET VOEDSELA'OOR ZIEN INGSIN- EN VERKOOPBUREAU (V. I. B.) OVEREENKOMSTIG de gemaakte afspraken werd de handel in de periode 25 t, m 29 sep tember j.l. voor het eevst in dit seizoen in de ge legenheid gesteld inlandse tarwe op basis 17 vocht aan te bieden aan het V. I. B. tegen een prijs van 30,64 per 500 kg boordvrij binnenland, welke prijs ongeveer overeenkomt met 31,05 per 100 kg bij levering franco aan te wijzen pand. Ondanks het feit, dat de meelfabrikanten op 25 september j.l. nog slechts een prijs betaalden van 30,55 per 100 kg bij levering franco fabriek, wel ke prijs op 2 oktober 1961 met 0,20 per 100 kg werd verhoogd, werd tegen cïe verwachting in slechts een zeer geringe hoeveelheid tarwe aan het V.I.B. aangeboden. In totaal.werd 950 ton aangeboden, waarvan echter 400 ton bij aanbieding en/of bij levering wegens kwaliteitsafwijkingen werden geweigerd. In totaal werd derhalve ca 550 ton van de handel overgenomen. Dat het aanbod aan het V. I. B. zo beperkt bleef, ondanks het ver schil tussen de prijs, welke bij verkoop aan de meelfabrieken kon worden gemaakt en de prijs, welke door het V. I. B. werd betaald, is groten deels het gevolg van het feit, dat de handel onder de huidige omstandigheden wegens voldoende op slagruimte niet direct tot aflevering van de be schikbare tarwe behoeft over te gaan. Alvorens tot droging ten behoeve van langdurige opslag te besluiten, werd de door het V. I. B. aan gekochte hoeveelheid inlandse tarwe ten verkoop op basis 17 vocht aangeboden aan de bereiders van meel en bloem voor consumptiedoeleinden te gen een prijs van 31,55 per 100 kg bij aflevering in oktober 1961 franco fabriek. De gehele hoeveel heid werd direct door dc maalindustrie tegen ge noemde prijs van het V. I. B. overgenomen, zodat het V. I. B. op dit moment niet meer de beschikking heeft over inlandse tarwe van de oogst 1961. UNIGE tijd geleden (19 augustus) werd in een artikel aan het hierboven genoemde onder werp aandacht besteed. O.m. werd gesteld dat alleen het loon over de «aren. verzuimd in verband niet medische behan deling, wordt vergoed. Onderzoeken en kontroles door specialisten kunnen echter, vooral voor de genen, die daarvoor van het platteland naar de stad moeten gaan, eveneens zeer tijdrovend zijn. Wordt liet onderzoek gevolgd door een behandeling, dan is het ook bezwaarlijk om bij de vergoeding van verzuimuren onderscheid te maken tussen onder zoek- en behandelingsuren. Ook is het weer zo, dat een onderzoek niet altijd een behandeling tot gevolg behoeft te hebben. Hierbij is b.v. te denken aan kont role-bezoeken aan Konsultatiebureaus T. B. C., periodieke stof wisselings- en bloedonder zoeken e.d. Aangenomen kan worden dat ook deze onderzoeken tot doel hebben dreigende arbeids ongeschiktheid te voorkomen. In verband met het één en ander heeft de B. V. A. B. besloten de geldende regeling inzake vergoe ding werkverzuim wegens geneeskundige behan deling uit te breiden. In het vervolg zal dan ook vergoeding worden gegeven bij werkverzuim we gens medische onderzoeken en/of kontroles, indien deze niet door de huisarts worden verricht en ie wiet buiten de werktijd kunnen plaats vinden. Voor het overige is er geen wijziging gekomen Sn de richtlijnen zoals wij deze de vorige keer heb ben vermeld. 0E Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Wal cheren" wil in samenwerking met de land- bouwjongerenorganisaties op Walcheren, de C. J. B. T. B. en L. J. G., weer een kalveropfokwedstrijd organiseren. Enige deelnemers melden zich reeds aan. De organisatoren willen echter zo spoedig mogelijk weten wie van plan zijn aan de, wedstrijd deel te nemen. Deelname is mogelijk voor alle landbouw jon geren zowel meisjes als jongens die interesse hebben voor de kalveropfok. Dc leeftijd is gesteld op 12 tot 30 jaar. Het is de bedoeling dat een vaarskalf wordt op gefokt dat geboren is in de periode van begin no vember 1961 tot 1 febr. 1962. Opgaven tot deelname aan deze wedstrijd tc richten aan: W. Janse, Raadhuisplein 16, Zoute- lande, tel. 1186209, vóór zaterdag 18 november a.s. Het ligt in de bedoeling eind november een in structiebijeenkomst met de deelnemers te organi seren. Aan de deelnemers van de vorige wedstrijd zal op deze bijeenkomst een getuigschrift worden uitgereikt. Willen zij die reeds over een kalf beschikken, of In de loop van november er één verwachten, dit zo spoedig mogelijk opgeven aan vorengenoemd adres. Het kalf kan dan direkt geschetst en inge schreven worden voor de wedstrijd. Hef mieggeld bedraagt ƒ3,per kalf. Deelname met meer dan één kalf is mogelijk. Jongeren, de vorige wedstrijd werd een groot succes. De deelname kan nog groter zijn. Meldt u zo spoedig mogelijk aan! Ook niet-Ieden van «le jongerenorganisaties kunnen deelnemen. W. J. I1E R. L. V.D. ADVISEERT: VOER niet tot nieuwjaar half-rotte biete- koppen. Kuil ze liever nu in om dan dit najaar wat vroeger met liet voeren van de bieten te beginnen. Het opruimen vóór en het voeren na 1 april is dan minder een pro bleem. OP donderdag 23 november a.s. des namiddags van 14.00 tot 18.00 uur te Hulst in „De Koning van Engeland", Houtmarkt 2, zal onder leiding van een lid van het College van G. 8., een vergadering worden gehouden, waarin overeenkomstig artikel 42 der Ruilverkavelingsvvet 19.74 zal worden be sloten of at dan niet tot ruilverkaveling van gron den In het ruilverkavelingsblok „Stoppeldijk" zal worden overgegaan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11