Het Hoofdbestuur van het K.N.L.G. besprak: RADIO ZITDAGEN -798 H1 Nieuw bietenkapmes BEDRIJFSSCHADE BIJ VOORGENOMEN ONTEIGEN1NC VAN LANDBOUWGRONDEN Zitdagen Boekhoud- bureau LANDBOUWGIDS 1962 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingeniann. Redactie en een prima strooier hoeft niet duur te zijn xnassee zoon ZEE13 W« - LAN D* O U VV B t A D- DE KOSTPRIJSBEREKENINGEN VOOR GRANEN HET hoofdbestuur heeft erop aangedrongen dat bij de vaststelling van de nieuwe richtprijzen voor granen en in het bizonder voor tarwe, rekening wordt gehouden met de in de praktijk voor komende lagere kwaliteit van de opbrengsthoeveelheden dan de standaard waarvoor de richtprijs zal gelden. Het L. E. I. zou hiertoe in zijn kostprijsberekeningen reeds de nodige correcties moeten aan brengen. de ruilverkavelingsovereenkomsten HET hoofdbestuur ziet de uitvoering van ruilverkavelingen bij overeenkomst als een welkome aan vulling op de uitvoering' van wettelijke ruilverkavelingen bij de verbetering van de agrarische structuur. Het is noodzakelijk, dat aan de zozeer op eigen initiatief van de bedrijfsgenoten steunende ruilverkavelingsovereenkomsten recht wordt gedaan. De uitvoering van het programma van de gewone wettelijke ruilverkavelingen mag hierdoor echter niet worden gehinderd. Daarom moeten aanvullende gelden voor de subsidiëring van ruilverkavelingsovereenkomsten beschikbaar worden gesteld. IN „Landbouwmechanisatie" van oktober 1961 wordt de aandacht gevestigd op een door K. A. Groeneweg te Pnttershoek vervaardigd kapmes. Het heeft een gebogen stalen mesklad, dat in een punt uitloopt. Bij het handvat is het mes 8 cm breed. Over de lengte van het mes bevindt zich in het midden een verdikte rug. Deze dient het vastkleven van het mes aan de biet te voorkomen. Het staal van liet. mes heeft een kern met een grotere hardheid. Het aan beide kanten goed geslepen mes snijdt met deze verharde kern. Het handvat is goed van vorm en ligt gemakkelijk in <le hand. Op diverse bedrijven is gebleken dat bij het kop pen met dit nies belangrijk hogere prestaties kon den worden bereikt dan met het traditionele mes. Hoewel in liet begin iets zwaar lijkend, blijkt door het gewicht van het mes en de vorm van de snede (ook dikke bieten meestal in één slag gekopt) het koppen weinig inspannend. Prijs 20, Dinsdag 31 okt. a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur: DE heer Scharringa van het X.N.M.I. met het maandelijks landbouwkundig weeroverzicht. Voorts met medewerking van de heer ir. E. F. van Hijfte, rijkslandbouwconsulent voor N. O., Noord-Brabant, actualiteiten van het gemengde bedrijf. Vrijdag 3 nov. a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur: MET medewerking van de heer ir. W. H. A. van Oyen, rijksveeteelteonsulent voor de provin cie Utrecht, een reportage over de verzorging van het vee op stal. I\E desbetreffende vraag van het lid der Tweede Kamer, de heer Egas, bevestigend beant woordende, deelt de Minister van Landbouw en Visserij de Tweede Kamer mede, dat de Grond kamer voor Gelderland inderdaad, n.I. op 5 juni 1956, een overeenkomst tot overdracht van land aan de Staat der Nederlanden (Ministerie van Oor log) heeft goedgekeurd. By deze overeenkomst waren partijen een prijs van ƒ30.000,overeen gekomen, waarin begrepen een bedrag van 12.420 wegens bedrijfsschade. Het betrof land, dat gebruikt zou worden voor niet-Iandbouwkun- dige doeleinden. Op grond van de destijds gel dende bepalingen heeft de Grondkamer de over eengekomen tegenprestatie getoest aan de hoogst toelaatbare. Uit de beslissing blijkt, dat de Grond kamer bij de beoordeling van de tegenprestatie alleen de overeengekomen prijs van 17.580, voor het land in aanmerking heeft genomen en de bedrijfsschade buiten beschouwing heeft gelaten. Hoewel deze goedkeuring reeds meer dan vyf jaren geleden werd verleend en, daardoor de be weegredenen van de Grondkamer niet met zeker heid meer kunnen worden nagegaan, neemt de Minister aan, dat de Grondkamer het toekennen van bedrytsschade om onteigening te ontgaan toelaatbaar heeft geacht. De minister onthoudt zich van een oordeel ach teraf, omdat de kwestie door verandering van de wetgeving reed.» lang zijn praktische betekenis heeft verloren. Sinds 15 augustus 1956 immers zou een dergelijke overeenkomst zonder nader onder zoek zyn goedgekeurd. het melk prijsbeleid 1961, 1962 IET hoofdbestuur besteedde ruime aandacht aan het door de georganiseerde landbouw aan de overheid voor te leggen voorstel betreffende het melkprijs-garantiebeleid voor 1961/1962. Het hoofdbestuur baseerde zich op de uit de voorcalculaties van het L. E. I. berekende gemiddelde lande lijke kostprijs en stelde, dat deze prijs in elk geval verhoogd diende te worden met het effekt van de opgereden produktiviteitssijging. Het gegarandeerde kwantum moet een vergroting ondergaan over- eenaomstig de stijging van de melkproduktie; node kan het hoofdbestuur hierbij de vorig jaar vast gestelde hoeveelheid als uitgangspunt aanvaarden. Zou de vergroting van de gegarandeerde hoeveel heid niet geheel kunnen worden gerealiseerd, dan zou het effekt daarvan in de prijs moeten worden gecompenseerd. De verrekenprijs voor in consumptie te brengen melk moet naar de mening van het hoofdbe stuur worden gehandhaafd op het huidige niveau, zulks mede in het kader van het streven naar een betere valorisatie van de melk. Het hoofdbestuur had reeds eerder de invoering van een meerprijzenstelsel bij de melk afge wezen, maar sprak zich nu uit voor de noodzaak om op andere wijze de duurder producerende ge bieden tegemoet te komen. Het meende dat dit zou kunnen geschieden door het verstrekken van extra financiële middelen, zowel voor een extra vosrgraantoeslag op de lichte gronden als voor het nemen van produktiviteitsbevorderende maatregelen in bepaalde gebieden met ongunstige produktie- omstandigheden. het mengvoe;der-controlebeleid Aan de hand van het resultaat van een eerste bespreking met de op de landbouworganisaties steu nende controle-stichtingen, C. L. O.-controle en A. C. V., heeft het hoofdbestuur de conclu sie getrokken, dat vooralsnog voortgegaan moet worden met het streven naar eenheid en gelijkwaar digheid in het. beleid van beide controle-instellingen. Het K.N.L.C. en de N.C.B.T.B. zullen zich hier bij in eerste instantie tot de Stichting A. C. V. dienen te wenden. KOUDEKERKEWoensdag 1 november in hotel „Walcheren", van 9.001.00 uur. OOSTBURGWoensdag 1 november in café ..De Windt". WISSENKERKE: Woensdag 1 november in hotel .,De Kroon". MIDDELBURG: Donderdag 2 november in hotel „De Eendracht". ZIERIKZEEDonderdag 2 november in hotel „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 4 november in hotel „De Druiventros". AXEL: Zaterdag 4 november in „Lozanne", van 3.005 00 uur. EVEN NOTEREN! *AN het overzicht van belangrijke evenemen- ten in het R.A.I.-gebouw voor de komende maanden ontlenen wij: 1/133/12 1961 Concours Hippique. 22/127/1 1962: Nationale Tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig". 5/415/4 1962 Huishoudbeurs. DEGIN november verschijnt de nieuwe Landbouwgids opnieuw met een ver hoogde oplage. Overigens in dezelfde uit voering als vorig .jaar, maar de hanteerbaar heid bij het naslaan i,s wederom verbeterd. Vele actuele aspecten van belang voor het boerenbedrijf worden behandeld. Er zijn artikelen over de werktuigencoöperatie, de loonwerker, over bedrijfsverzorging, bedrijfs- vereenvoudiging, opslag en afzet van granen, afvoer van graan met graantank, gebruik van meerdere werktuigen in de werkgang, één- of tweemansbedrijven. Arbeidsorgani satie en mechanisatie krijgen eveneens grote aandacht. Speciale aandacht is gegeven aan de volle- grcnds-groenteteelten, de istamboektokkerij, de paardenstapel, het gebruik van grasland en de verschillende beweidingssystemen, als mede aan het probleem van de leg bij kip pen en de noodzaak van kwaliteitsverbete ring. In het hoofstuk voor het gezin komen arti kelen voor: Hoe het werk in de huishouding zo goed mogelijk te doen, door dit te orga niseren, door het gebruik van de jur'.ste ap paraten en door de juiste lichaamshouding. .De prjjs van de Landbouwgids 1962 is ge handhaafd op 8,en bij abonnement 6,50 (Stichting Landbouwgids, Zuilenstraat 11 te Utrecht). zeeuws voorlichtingsinstituut op verzekeringsgebied (z.v. b.) KORTGENEDonderdag 2 november 1961 in „De Korenbeurs", van 11.0013.00 uur (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER z. L.M. MIDDELBURGDonderdag 2 november 1961 in hotel „De Eendracht", van 15.00—17.00 uur (de heer De Lange). waarin opgenomen „De Boerenjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010 en 5012 Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuzen. Roestvrije schoepen en bouten. Ideale V-snaar overbrenging; dus geen dure slijtage. Zeer,nauwkeurig regelbare strooibreedte van" 3 tot 10 m; voor korrelvormige en poedervormige meststoffen. Draaiende trechter, dus nooit brugvorming. Met beschermde aftakas. 1495.— N.V Köi\:r, hlvkc ■■H.->..iclnf»4tiehsopij WcJ ').C' v - 'pc-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 2