Is dit een kleuterschool I Openbaar protest SOT MELK EN ZVJVEL tegen discriminatie van de Nederlandse zuivel in de E. E. G. Meen, het is een varkensstal F Van beton F (UpyohQuwti uit licht-betonelementen Betonnen varkensstallen zijn stevig, duurzaam, hygiënisch. Een betonnen varkenshok rot niet. wordt minder gauw vuil en is bovendien gemakkelijk schoon te houden en te ontsmetten, Beton kan door de varkens niet worden aangevreten. De betonelementen voor het moderne boerenbedrijf worden thans in vele betonwarenfabrieken vervaardigd in een zeer goede kwaliteit. Met de nu verkrijgbare betonelementen ';ünt u een zogenaamde Deense, maar ook een gewone varkensstal samenstellen. Wat li ook kiest: helots maakt uw &®makkefijker OOK HAND IN EIGEN BOEZEM BIJEENKOMST NED. TUINBOUWJONGEREN ZATERDAG 28 OKTOBER 1911 drie zuivelorganisaties, die zich uitsluitend bezighouden met de afzet van zuivel en melkproduk- ten, n.J. de Bond van CoÖp. Zuivelverkoopverenigingen, de Nederlandse Vereniging van Kaasex porteurs en de Vereniging van Groothandelaren in Melkprodukten, hebben gezamenlijk bij het Produkt- sc-hap Zuivel de zeer teleurstellende ontwikkeling van het handelsverkeer in de E. E. G. aanhangig gemaakt. In het gezamenlijk openbare protest van deze drie organisaties wordt gesteld dat in plaats van een geleidelijke uitbreiding van het handelsverkeer in de zuivelsector, zoals in het verdrag van de E. E. G. was voorzien, tot nu toe het tegenovergestelde heeft plaasgevonden. Het protest richt zich in de eerste plaats tegen de gang van zaken met betrekking tot de uitvoer naar Frankrijk. Reeds 30 jaar is Frank rijk een afnemer van Nederlandse kaas. Het feit doet zich nu voor dat door de Franse regering sinds I960 voor de Nederlandse kaassoorten nog geen enkele invoermogelijkheid is geopend. andere landen wel. INTUSSEN kreeg Zwitserland een invoermoge lijkheid van 2400 ton, Engeland v oor 500, Finland voor 900 ton en met uitzondering van de Nederlandse kaassoorten de E. E. G.-landen ge zamenlijk 2256 ton. Vernomen werd dat dit E. E. G.- contingent binnenkort verhoogd zal worden met 2100 ton, opnieuw echter met de bepaling dat Nederlandse kaassoorten uitgesloten zullen zijn. Wat de Nederlandse kaassoorten betreft, geldt het invoerverbod ook voor de Edammer- of Goudse kaas die niet in ons land gemaakt wordt. Dit neemt Advertentie men tenminste aan, hoewel blijkens de discussie in het p. Z. naar aanleiding van het genoemde pro test dit ten aanzien van Finland nog niet vast staat. maar wij niet. HET invoerverbod in Frankrijk geldt voor de Nederlandse kaassoorten die al dan niet in ons land gemaakt zijn. We nemen aan dat de Franse regering dit als stelregel heeft. Wanneer dit niet voor 100 zou gelden was de discrimi natie nog veel schrijnender, want trecht wordt gesteld dat de handelwijze van de Franse Over heid een duidelijke discriminatie ten opzichte van Nederland inhoudt. ook andere produkten. VOOR melkprodukten ligt de situatie ongeveer in hetzelfde vlak. Voor zover tot heden bekend is, werden alleen invoercontingenten en -mogelijk heden geopend voor Zwitserland en Denemarken. Ook Nederlands baby-v'oedsel mag sinds kort niet meer in Frankrijk ingevoerd worden, terwijl dit toch een artikel is dat regelmatig in niet onbelang rijke hoeveelheden door bepaalde fabrieken in ons land naar Frankrijk geëxporteerd werd. Deze bedrijven hebben hierin eeri gevoelige klap gehad. In de discussie werd ook gesteld dat andere E. E. G.-landen beticht kunnen worden van discri minatie t.a.v. Nederland. Zo wisten de Belgen te bewerkstelligen dat West-Duitsland enkele bonder den tonnen melkpoeder afnam van de Belgische zuivelindustrie, terwijl slechts enkele tientallen tonnen konden worden geëxporteerd. Door het p. Z. zal grondig onderzocht worden hoe de gehele situatie t.a.v. het handelsverkeer zich de laatste tijd heeft ontwikkeld betreffende alle zuivelprodukten. De mening- vat onder de hand post dat onze handelsontwikkeling wat de zuivel betreft beter zon zijn geweest wanneer we buiten de e. e. G. gebleven waren. D. DIJ de behandeling in het Produktschap voor Zuivel van bet discriminerende Frans invoer beleid voor zuivelprodukten werd duidelijk gestel dat niet over het hoofd gezien mag worden dat van Nederlandse zijde men misschien ook niet op merkzaam genoeg Is geweest. Behalve het laatste E. E. G.-kaascontingent dat Frankrijk waarschijn lijk zal openstellen met uitzondering van de Ne derlandse soorten waren de andere contingenten voor half maart van dit jaar bekend. Eerst nu trekt de georganiseerde handel aan de bel. Wat erger Is: onze regering heeft bij wéten van het P. Z. nog geen enkel waarschuwend geluid laten horen, terwijl de Nederlandse vertegenwoord5ging in Frankrijk toch wel op tie hoogte behoorde t.e zijn. Op Secretariaatsniveau bleek het P. Z. bij het departement van Landbouw wel sinds 1960 op de onbevredigende gang van zaken met betrekking- tot Frankrijk geattendeerd te hebben. Nadien is evenwel nooit gebleken dat dit het ministerie, ge ïnspireerd heeft tot een grotere diligentie op dit punt of dat bepaalde stappen .genomen zijn die luier het gevolg van waren. De indruk bestond dat door de Nederlandse regering aan het geheel te weinig aandacht wordt besteed. Deze kwestie is toch in de allereerste plaats een regeringsaange legenheid, die haar veel zwaarder aangerekend kan worden dan aan het P. Z. Deze is, naar nu blijkt, te veel van goed vertrouwen geweest. Na het tekenen van het verdrag van Rome is men in P. Z.-kringen onvoldoende opmerkzaam ge - weest zodat er nu sprake is van een zekere mate van zelfverwijt. Het P. Z. besloot voor de toekomst via het bureau en anderszins op de totale gang van zaken betreffende de zuivelexport zeer attent te worden. Voorts zal over deze kwestie een onder houd aangevraagd worden bij de Direkteur-Gcne- raal van de Voedselvoorziening en zo nodig nader hand de Nederlandse leden van het Europese par lement ingelicht worden. Ook werd besloten op duidelijke wijze de gehele Nederlandse pers op de hoogte te brengen aangaande de discriminatie die onze zuivelexport in de E. E. G. en in bijzonder door Frankrijk thans moet ondervinden. D. DINNENKORT zal op de Volkshogeschool (e Bergen (N.-H.) een bijeenkomst worden be legd van de groep tuinbouvvjongeren die ons land heeft vertegenwoordigd op de bijeenkomst va» Europese tuinbouwjongeren te Stuttgart in juni van dit jaar. Het Dagelijks bestuur van de afde ling tuinbouw van het K. N. L. O. acht deze aktivi- teiton van de tuinbouwjongeren van grote beteke nis, mede gezien de noodzaak tot aanvulling van de gelederen van het besfuurskader van de tuin bouw in de standsorganisaties. Daarom wordt er door de afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. ook een tegemoetkoming verstrekt in de kosten ver bonden aan deze bijeenkomst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11