De 66e Nationale Trekpaardententoonstelling te Anderlecht 784 Bestrijdingsmiddelen verbeterden kwaliteit ZEEUWS LANDBOUWBLAD De Nederlandse landbouw heeft aan bestrij dingsmiddelen tegen plantenziekten in de jaren 1954 tot 1960 meer moeten uitgeven, omdat de kost- prijs van deze produkten omhoog is gegaan. Maar ook hier geldt: de kost gaat voor de baat uit, want tegenover de hogere kosten staat een aanmerke lijke daling van de schade aan landbouwgewassen, die door allerlei insekten wordt aangericht. Boven dien is door het gebruik van bestrijdingsmiddelen de kwaliteit der geoogste gewassen verbeterd. De Nederlandse landbouwers zien dan ook het nut van bestrijdingsmiddelen terdege in. Gesteund o.a. door de uitgebreide voorlichting door de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen en landbouwcon- sulenten hebben de landbouwers, de bestrijdings middelen op veilige wijze leren toepassen. De beeldgrafiek brengt de stijging van de kostprijs in de jaren 1954 tot 1960 in beeld. Van. vóór de oorlog is geen cijfer bekend. Ï|E Belgische trekpaardfokkers hebben in een lange reeks van deels magnifieke exposities van jaar tot jaar een overzicht gegeven van hun fokkerij. Reeds in 1886, een jaar na de officiële oprichting van het Belgische Stamboek, is men er mee begon nen. De Zeeuwse fokkers, die van oudsher de fokkerij van het Belgische paard tot voorbeeld hebben genomen, kennen in grote trekken de ontwikkeling ervan. Het hoge kwaliteitsniveau dat in de loop der jaren werd bereikt, kon worden getoetst op de jaar- Irjkse Belgische „Nationale". Binnen de muren van de Cinquante- naire <later Centenaire) te Brussel trof men meermalen op de eerste keuringsdag even zo veel Zeeuwse, als Belgische fokkers. Vooral de laatste jaren, nu de reis er heen geen probleem meer is. De fraai gelegen en van een uitstekende accomoclatie voorziene Centenaire op de Heijsqlvlakte is een unieke gelegenheid, ook al ontbreekt er een prachtig demonstratieveld zoals bij ons in Den Bosch. 1|E prijsuitreiking op de laatste dag, door Z. M. de Koning of iemand anders van het Konink- lijk Huis, gaf cachet en het geheel was van een voorname allure. Wel zat er immer weinig vaart in het programma, doch dat nam men op de koop toe, omdat de kwaliteit van het Belgische trekpaard steeds bewondering afdwong. De ..Expo" verdreef het paard twee jaar naar Charleroi, excentrisch gelegen en weinig accomodate biedend. Vorig jaar was men onderdeel van een grote natio nale expositie van alle mogelijke landbouwhuisdieren en deze keer had men onderdak gezocht in de Slachthuizen van Anderlecht. 't Bleek nog weer een stap terug en met bet dalende aantal inschrijvingen, hield de eveneens dalen de publieke belangstelling gelijke tred. Dit laatste kan misschien geschreven worden op het conto van tie dichte mist in de ochtenduren. Zelfs de muzikale omlijsting was niet wat jc noemt. We hebben hoe genaamd niets tegen juke-boxes, maar jitter-bug muziek vormt nu eenmaal niet de passende bege leiding van een trekpaard-show. Het zal allemaal wel een samenloop van niet al te gunstige omstan digheden zijn geweest en we hopen van harte, dat de Belgische fokkers deze, hopelijk tijdelijke im passe, mogen doorbreken. De reputatie en de kwaliteit van het Belgische paard is er goed genoeg voor. Ook nu viel er weer veel te bewonderen, want ergens voelt men zieli toch thuis in liet stamland van le cheval de. trait Beige. krachtig achterbeen en beste gangen. Zij weid kampioene en 't werd luide toegejuicht door de West-Vlaamse supportersschare. Ze kreeg het niet cadeau, deze charmante 4-jarige. De 8-jarige Mar quise d'Impde 57/3415 d. Barnum du Flamand 51/1340 van Joseph Dedobbeleer te Bellingen en René van Malder te Leeuw-Saint-Pierre kwam slechts weinig te kort. Ze is wat minder gespierd, iets eenvoudiger in de voeten, maar bijzonder vlot, typisch en met goede diepte, mooie schouder en in alles van een zekere grandezza. We zouden er nog 20. of 30 kunnen noemen van nagenoeg dezelfde kwaliteit. BIJ de stammoeders werd 1ste: Norma de Bars- dam 56/559 van Arseen Callebert te Zarren vóór de onverslijtbare Costaud-dochter Sarah i!'Heren te van Gebr. Simoens te Stalhille en Zeve- kote. Bij de Stamvaders werd heftige kamp geleverd om de hoofdprijs van Big. Frcs 45.000. De nationale kampioen van 1960: Diogene de Denville 56/92 van Pierre Louis te Jauchelette bleek de haver te heb ben verdiend en kreeg ze ook. De resterende 140.000 frcs werden verdeeld tussen Toto de Teig - nies 58/56 (Kamp. '58), Max de Schouder vliet winnaar vorig jaar), diens stalgenoot Costaud de la Croix (Gebr. Simoens) en nog een paar die de kruimels opveegden. Het slot hebben we niet meer afgewacht. Geen 4-spannen dit jaar, maar wel een groot aantal 3-spannen, zowel Ardemiers als Belgen. We zagen ze nog buiten opgesteld en behoudens een enkele die afweken in de kleur, waren liet machtige formaties, van superieure kwaliteit en zij zullen ongetwijfeld nog wat show gebracht hebben aan deze 66e expositie, die naar onze be grippen te weinig belangstelling trok. Wc hopen het een andere maal beter te zien, want de Bel gische fokkers en vooral het gerenommeerde Belgische paard verdienen meer. P. J. LAKO. BIJ de dames kon Ninon de Forestaille 61/2327 d. Fiat de Montifaut 47/668 «Kamp. '47) van Albert de Baene te St. Pietérs-Brugge en Victor Beguin te Ramskapelle bij Nieuwpoort, geen kwaad Van een grote homogeniteit waren de Arden- ners, het sympathieke kleine Belgische trekpaard. Hun domein is vooral Hoog-België, ook al treft men er wel een enkele buiten dit fokgebied en al naar hun type, soms als afstammeling van het zware Belgische trekpaard. Dit type nu, is buiten gewoon sympathiek. Tamelijk klein formaat, op vallend door hun grote diepte, gespierdheid, iets gewelfde hals, soms even flauwe rug en vooral gespierde broek. Ronde, vloeiende contouren, als geheel een mals en economisch paard voorstellend. Groot is hun uniformiteit, ondanks de vele kleur schakeringen. Sedert 1935 vormen zij een aparte rubriek op de „Nationale" en hebben hun eigen nationale kampioenen. Bij de hengsten was het deze keer: Dragon de Thiboumont 60 1000 d. Hercule de Tillier 55/1172 van Gaspard Hick te Chevémont-Hombourg on Jules Lemaire te Longlier. Volkomen beantwoor dend aan de hierboven gegeven omschrijving cn met behoorlijke stap en extra vlotte draf. Kampioen merrie: Unie de Jemeppe 61/1157 d. La- boureur de Jemeppe 53/1012 (Kamp. '54) en uit Orgueilleuse de Jemeppe 56 1871 (Kamp. '60) van Gebr. Dumont te Geneppe-Hargimont. Pracht type, zwaar en gespierd met tamelijk correct voorbeen en redelijke gangen. In de eindstrijd werd zij het felst belaagd door haar stalgenote en halfzuster Sarah de Jemeppe 59/1099, d. van Ivraqnette de Jemeppe 52/3219 'Kamp. '53). Extra type, gangen wat eenvoudig, doch met veel adel in hoofd en hals. Kraquette werd 1ste der stammoeders, met stalgenote Mignopne de Jemeppe op de 2de plaats. Een goed gemeubileerde stal, die van de Gebr. Dumont en goed doorgefokt bovendien. Dit bleek ook uit hun 3-spannen vossen, bruinen en bruin- schimmels). Pracht combinaties, alle drie. Kostprijs op basis 100 in 1952/53 De kampioen hengst van de 66e Nationale Trek paardententoonstelling te Anderlecht: BYOU DU BOIS van Marcel van Hollebeke te Sart-Dames- Avelines. WAT ZIJN ZE BEST IN BELGIË DETER te vergelijken met onze paarden en daarom ook in het middelpunt van de belang stelling van onze fokkers, stonden de echte „Bel gen". Wat zijn ze nog best in België. Vooral de merriën, waarvan de topkwaliteit veelvuldiger aanwezig is dan bij ons. Bij de hengsten komt dit minder tot uitdrukking. Ook bij onze Zuiderburen is er kaf onder het koren en dat is niet te ver wonderen als men bedenkt, dat de hengstenstapel er meer dan 2 maal zo groot is als bij ons. Tot Kampioen bracht het deze keer: Bijou du Bois 61/1266 d. Super de Rebecq 50/1686 van M&rcel Vanhjollebeke te Sart-Dames-Avelines. Typisch, zwaar en gespierd met even kort en wat hellend kruis, vóór niet geheel correct maar desondanks met beste gangen en van een zekere allure als Vader. Op de 2de plaats kwam naar onze mening onze eigen favoriet: Dominici d'Aaigem 61/990 d. Evian van 't Kasteelhof 56/1680 van Jacques Paquet Ce Saint-Gery et Grand-Manil. Robuust en sterk ge lijnd met goede diepte, fel gespierd en met beste knie. Niet te veel actie in draf en met opvallend klein hoofd dat wat kinderachtig aandeed. Kwestie van appreciatie, want beide hadden hun kleine tekortkomingen. doen bij de jury. Bij ons trouwens ook weinig, want zij is een schone vertegenwoordigster van haar ras. Fors en toch vrouwelijk gebouwd cn van een bekoorlijk type, diep en goed gespierd met beste schouder, goed voorbeen en voeten, wat weinig

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8