SOORT en A bij nieuwe aan plant D R A S S E N K E U Z E 782 TUINBOUW Peren verdienen de belangstelling ZEEUWS LANDBOUWBLAD onze serie artikelen over de vraagstukken rond de aanplant van k fruitbomen en de vernieuwing van verouderde bedrijven, willen we deze week enkele opmerkingen maken over de soort- en rassen-keuze. Daarbij komen we op een zeer moeilijk terrein want het gaat bij de stich ting van een nieuw fruitbedrijf of bij de vernieuwing van een bestaand bedrijf om grote investeringen en de vraag op welke manier dat moet gebeuren is niet gemakkelijk te beantwoorden. i Om fruitkweker te kunnen zijn en blijven in deze tijd is het nodig dat we komen aan een vroege, regelmatige en vooral hoge produktie van kwaliteitsfruit, terwijl de produktiekosten laag moeten blijven. Daarbij willen we ook graag zo gauw mogelijk inkomsten ontvangen van onze investering. Vooral het laatste speelt dikwijls een grote rol en hierdoor valt het ook te verklaren dat velen de voorkeur geven aan appels boven peren. Bij appels immers heeft men reeds na enkele jaren een bevredigende pro duktie en bij peren duurt dat toch minstens wei 7—8 jaar. Vooral als men pas begint kan dat een te lange periode zijn. Toch zouden we graag een pleidooi willen voeren voor de peer op het Zeeuwse fruitbedrijf. De fruitkweker die wil gaan planten staat een vrij ruim sortiment vah peren ter beschikking, waarmee hij kan komen tot een behoorlijke oogst en risicospreiding. Het kost niet veel moeite om toch wel minstens vijf perenrassen op te noemen die in aanmerking komen om geplant te worden. Bij de appels is dat lang niet zo eenvoudig. Daar heeft iedereen de mond vol over Gol den Delicious maar we mogen niet vergeten dat die er reeds zeer veel is aangeplant en nog wordt aangeplant. We zijn zelf ook een grote vriend van de Golden Delicious omdat nu reeds vele jaren achtereen is gebleken dat het de beste appel is van ons sortiment, zeker gezien vanuit het ge zichtspunt van de teler. Toch vragen we ons ook wel eens af waar het heen moet met de Golden Delicious die in zulke enorme hoeveelheden wordt aangeplant. We mogen niet vergeten dat het een appel is die het moet hebben van de zon. wil ze haar gele kleur krijgen. Daaraan kan het wel eens mankeren in ons land. Op type M IX kan een prachtige Golden Delicious worden geteeld maar we vinden overal in de Zeeuwse boomgaarden ook nog zoveel Golden Delicious op andere onderstammen. Daar zijn we toch wel eens bahg voor. speciaal als we ook dit jaar weer zien hoe grasgroen het pro- dukt van deze bomen is, vooral als ze wat ouder worden. DE verhouding tussen appels en peren is de laatste jaren in ons land sterk gewijzigd ten gunste van de appel. De peer is achterop geraakt en daar is geen doorslaggevende reden voor, vooral wan neer we de financiële uitkomsten van de verschillende teelten mede in onze beschouwing betrekken en dat kan toch niet worden nagelaten want daar gaat het uiteindelijk om. We hopen dus dat de peren teelt zich zal uitbreiden in onze provincie omdat deze mogelijkheden biedt. PRUIMEN EN KERSEN DEHALVE appels en peren bestaat er ook de mogelijkheid om pruimen of Kersen te planten. De teelt van zoete kersen is in onze provincie van geen betekenis meer en er bestaat geen aanleiding toe om zich hierop weer opnieuw te gaan toeleggen. Wel denken we aan de teelt van zure morellen die plaatselijk is uitgebreid en goede perspectieven biedt, mede door de toegenomen vraag naar kersen ©p sap in blik of glas. Dat is echter een onderwerp apart waar we misschien later nog wel eens op terugkomen. IAT de teelt van pruimen meer belangstelling verdient dan ze de laatste jaren bij de nieuwe aan plant heeft gekregen, staat voor ons vast. Het moderne fruitbedrijf is niet meer ingesteld op de teelt van pruimen, zo wordt dikwijls gezegd maar toch is het een teelt die zeker nog wel mogelijk heden biedt en de laatste jaren ook steeds goede uitkomsten heeft geschonken. Ook de pruimenteelt is lang niet meer Wat het is geweest en ook hiervoor bestaat geen aanleiding. We willen hier geen plei dooi voeren voor een ongebreidelde uitbreiding van de pruimenteelt maar op het bedrijf hoort toch wel een hoek met pruimen thuis. Vanzelfsprekend beperken we ons daarbij tot de beste soorten van het huidige sortiment waartoe we kunnen rekenen Early Laxton, Czar, Ontario, Mons. Hative en Reine Victoria om de belangrijkste maar te noemen. R ASSEN KEUZE 70 zitten we ongemerkt reeds midden in het vraagstuk van de rassenkeuzen dat aan de orde is zodra de soort keuze is gemaakt. Over ker sen en pruimen zullen we thans niet uitvoerig schrijven maar eerst iets zeggen over de rassen - keuze bij appels en daarna over die bij peren. We hebben reeds opgemerkt dat het hierbij gaat om een moeilijke zaak die niet gemakkelijk in haar algemeenheid te beantwoorden valt. We kunnen echter wel een globale lijn ontdekken die richting geeft aan de fruitkweker ten aanzien van het te voeren beleid. Wanneer we hier verschillende rassen noemen dan zullen we daarbij niet ingaan op de speciale eigenschappen van de betreffende rassen. Het In stituut voor Veredeling van Tuinbouwgewassen geeft elk jaar een rassenlijst voor fruit uit. Daarin kunt u alle gegevens betreffende de verschillen de rassen vinden en we mogen u daar dus wel naar verwijzen. Bij de appels zien we de laatste jaren dat het allemaal draait om Cox's Orange Pippin en Golden Delicious. In het begin van dit artikel wezen we reeds op de goede (en minder goede) eigenschap pen van de Golden Delicious. Ook dë Cox's is zonder twijfel een voortreffelijke appel. Toch zou den we er voor op willen passen om ons al te veel vast te leggen op uitsluitend deze twee rassen. Als alles goed loopt dan is het wel mooi maar op een goed fruitbedrijf moeten we ook zorgen voor een zekere risicospreiding. Cox's Orange Pippin kan soms een zeer lage opbrengst geven en bij Golden Delicious zitten we vooral met het vraagstuk van de kleur der vruchten. ZOMERRASSEN FVE laatste jaren zien we vooral in het begin van het seizoen steeds 'n grote vraag naar appels. Het is dan vakantietijd en dan kan er veel worden verkocht. We zien dan echter ook dat er dan in be trekkelijk beperkte mate appels te koop zijn en die er te krijgen zijn munten niet uit door een voortreffelijke kwaliteit. Er is alles voor te zeggen om meer plaats toe te kennen aan de zomerappeïs en dan denken we in het bijzonder aan Stark Earlyst, een ras dat de laatste jaren sterk naar voren is gekomen. Er zijn wel enkele nadelen maar toch ook vele voordelen en wanneer we dit ras op goede grond planten en er de juiste onderstam voor kiezen dan is het toch wel een aanwinst van het zomersortiment en is er alles voor te zeggen om dit ras aan te planten. Een ander vroeg ras dat perspectief kan bieden is de Tydeman Early Worchester. De fraaie kleur van dit ras en de goede smaak zorgen er voor dat de consument hiervoor veel waardering toont wat zich uit in een hoge prijs. Op het moderne fruit bedrijf dat wordt geleid door een vakman, heeft «lit ras zeker mogelijkheden, al mogen we niet na laten te wijzen op de moeilijke boomvorm. James Grieve is er de laatste jaren al veel aan geplant. Het is een ras dat evenmin zonder be zwaren is maar het biedt eveneens veel voordelen en er is geen beter ras beschikbaar omstreeks deze tijd. Wel zouden we bij aanplant van James Grieve speciaal de aandacht willen vestigen op de rode mutanten van dit ras die thans in de handel zijn. WA de James Grieve komt de Cox's Orange die we vanzelfsprekend ook niet zouden willen missen en dan is er eigenlijk niet veel meer dat in aanmerking komt vóórdat we gaan spreken over de winterrassen. Er wordt wel hard gezocht naar nieuwe rassen maar er is nog steeds niets ge vonden, althans er zijn geen rassen naar voren gekomen waarvan men kan zeggen „dat is het wat we zoeken". Daarom komen we voor de winter rassen toch weer terecht bij Golden Delicious in WANNEER we in de jonge bedrijven komen üi onze provincie dan domineert daar de appel en de telers zitten er goed mee. Toch vergeten we nimmer het gezegde: „Appels moet men planten om rijk te wor den, maar peren kan men niet missen om rijk te blijven" en daar zouden we in dit ver band toch ook graag de aandacht op willen vestigen want in deze woorden schuilt een grote kern van waarheid. De lange aanloopperiode is wel een van de sterkste argumenten welke kunnen worden aangevoerd tegen het planten van peren. Een tweede bezwaar dat de tegenstander van peren naar voren brengt is de gevoelig heid voor nachtvorst. Bij appels kan er schade door nachtvorst ontstaan maar btf peren is dat veel groter want deze bloeien gemiddeld veertien dagen eerder dan de appels. Verder wordt wel aangevoerd dat er bij peren geen keuze, is in onderstammen zoals bij de appels. Hier moeten we liet over het algemeen nog doen met de kweek-onderstam en die heeft ook weer bepaalde nadelen, waarvan we in het bijzonder denken aan de vorstgevoeligheid. Het zijn allemaal faktoren die van belang zijn en toch zouden we, ondanks dat alles, hier een pleidooi willen voeren voor de aan plant van peren in onze provincie omdat de ervaring toch heeft geleerd dat het gebied waar wij wonen en ons bedrijf hebben, van nature zeer geschikt is voor de perenteelt. Deze zal hier altijd met meer succes toege past kunnen worden dan elders in het land en de fruitkwekers zullen er verstandig aan doen deze goede kansen van hun gebied voor de perenteelt, ook te benutten. de eerste plaats en verder bij Winston, Laxton Superb en ook denken we nog aan de Jonathan, al kunnen we ons voorstellen dat er telers zijn die daar niets meer van moeten weten. Ook zouden we nog graag de aandacht vestigen op de Goud- reinette. Wanneer we deze telen op de moderne wijze aan jonge, kleine bomen en we hebben dan een vrucht die fraai van kleur is, dan is het toch altijd nog een ras dat mogelijkheden biedt. We zullen hier niet dieper ingaan op deze zaken. Het is niet gemakkelijk om een keuze te doen. We zouden echter willen pleiten voor het planten van minstens 5 rassen en een goede verdeling tus sen zomer- en winterrassen. PEREN ÜN zo komen we nu dan last but not least bij de peren. Een teler die peren gaat planten zal in de eerste plaats denken aan Conference. Een voortreffelijk ras met vele goede eigenschappen (hoge produktie en bewaarbaarheid). Met echter als nadeel dat dit ras in geweldige hoeveelheden is aangeplant in de afgelopen jaren. Hiervan zal een bijzonder groot aanbod komen in de eerst vol gende jaren en we vragen ons wel eens af of er bij dit ras niet teveel van het goede zal komen. Een groot voordeel is echter dat de Conference over enkele maanden kan worden gespreid. Op onze Zeeuwse bedrijven maakt over het alge meen de Précose de Trevoux wel een goede in druk. Er kan aanleiding zijn om van dit vroege perenras wat aan te planten. Hierna hebben we eigenlijk geen peren meer voor eind augustusbegin september want Beurré Hardy en Bonne Louise d'Avranches zijn de ras sen- die na de Precose aan dë beurt komen op het moderne perenbedrijf. Het zijn allebei rassen met goede eigenschappen. Persoonlijk zouden we de voorkeur geven aan Beurré Hardy boven Bonne Louise maar laatstgenoemd ras heeft als voor deel dat het enkele jaren eerder dan Hardy in produktie is. De belangstelling voor Triomph de Vienne is de laatste jaren wat toegenomen, mede door betere oogstresultaten tengevolge van wijzigingen in de ziektebestrijdingsmogelijkheden. Legipont is een peer met veel goede eigen schappen die ook in Zeeland steeds meer naar voren gaat komen en in binnen- en buitenland een goede naam heeft. Op het moderne perenbedrijf zal voorts Doyenné du Cornice niet mogen ontbreken. Nog altijd is dat de fijnste handpeer van het Nederlandse sortiment en gevraagd in binnen- en buitenland om de voor treffelijke smaak. Bovendien is het ook een ras dat zich laat bewaren in het koelhuis, al moeten we er eerlijkheidshalve bij vertellen dat we daar nog niet dikwijls gunstige financiële resultaten van hebben gezien. Die goede bewaarbaarheid geldt ook voor Beurré Alexander Lucas, een ras dat vooral in West- Duitsland zeer gevraagd is en op de Zeeuwse be drijven steeds meer naar voren komt. Het is een peer die veel kilo's geeft en daarom zeker ook de aandacht verdient. (Zie verder volgende pag. Ie kolom.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6