*^0oor de <^Orouw Een bijzonder geslaagd jubileum VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GR1EP 780 Een goede Belegging: aandelen 'Vereenigd Bezit van 1894'. Vermogen ca. f 8i.C00.000.- ZEEUWS LANDBOUWBLAD TOEN op vrijdagmorgen 13 oktober j.l. ruim zeshonderd Zeeuwse plat telandsvrouwen de grote zaal van de „Prins van Oranje" in Goes binnenstroomden, hoorden wij allerwegen uitroepen van bewondering voor de prachtige versiering van de zaal. Aan de muren prijkten prachtige van gedroogde bloemen en grassen vervaardigde bloemstukken terwijl het podium met een brede rand van hetzelfde materiaal op artistieke" wijze was gedecoreerd. Meteen waren zij in feeststemming en die stemming duurde voort tot het einde van de namiddag, toen iedereen huiswaarts toog in de overtuiging, dat het dertigjarig bestaan van de afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op voortreffelijke wijze was gevierd. De presidente, mevrouw D. KugelSwart, kon in haar openingswoord o.a. welkom heten het ere-lid: Mevr. De Casembroot, de waarnemend burgemeester van Goes Dr. J. W. Noteboom, één der sekretarissen van de. Z. L.M. Ir. J. Prins, een tweetal vertegenwoordigsters vgn de lande lijke bond, mej. W.J. H. Westera als vertegenwoordigster van de stich ting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, vertegenwoordig sters van de Chr. Plattelandsvrouwenbond, de Ned. Ver. van Huisvrou wen, de L. J. G. en Z. P. M. Na het zingen van het Bondslied sprak de presidente een herdenkingsrede uit, die wij tot onze grote spijt wegens plaatsgebrek niet in zijn geheel kunnen opnemen. Wij willen er de be langrijkste punten uithalen, die hieronder volgen. t OKTOBER 1961 is voor de Zeeuwse plattelandsvrouw een bijzondere dag, waarnaar lang van tevoren werd uitgezien als een dag van herdenking. Doch zo'n herdenking verliest veel aan be langrijkheid, wanneer zij wordt afgewogen tegen de reeks van internationale gebeurtenissen, waar mee de hedendaagse mens wordt geconfronteerd.Het wereldgebeuren gaat betrekkelijk buiten ons om, de problemen raken ons niet persoonlijk, hoewel krant, radio en televisie het nieuws uit de hele wereld bij u thuis bezorgen en er op zijn minst wordt verwacht, dat u het respectievelijk zult lezen, beluisteren of zien. In hoeverre heeft het wereldgebeuren bijgedragen tot oprichting van een bond van plattelands vrouwen? Wanneer deze vraag wordt gesteld, blijkt uit historische gegevens, dat de laatste 60 jaar de vrouw een evolutie aan het doormaken is, die voor ons momenteel ressorteert in de viering van het 30-jarig bestaan van de prov. afd. van de Ned. Bond van plattelandsvrouwen. In de loop dei- eeuwen heeft de vrouw i de Europese landen zelden of nooit een rol van betekenis gespeeld. Tenzij van hoge geboorte, zoals Koningin Elizabeth de Eerste van Engeland Catharina de Grote van Rusland of de Hollandse Jacoba van Beieren, nam zij, voor zover wij haar hebben leren kennen door geschiedschrijvers, in het openbare leven een heel bescheiden plaats in. hoewel het Christendom de gelijkwaardigheid van de man en de vrouw predikt, In haar lezing: „Het vrouwenleven in de loop der eeuwen" schetste mevr. Hella Haasse de vrouw, levend in de veilige beslotenheid van het huis een enkele maal over haar onderdeur de wereld inkijkend op deze wijze meelevend met het straat gewoel waaraan zij bij hoge uitzondering deelnam. Tot de kleine categorie vrouwen, die zich be wust met de problemen buitenshuis bemoeien, zou men de regentessen van hofjes, wees- en armen huizen kunnen rekenen. Zij waren nl. vrouwen uit de betere standen, die onderwijs hadden genoten en zich persoonlijk bezighielden met het wel en wee van dergelijke instellingen. VOOR de aanvang der twintigste eeuw was het grootste percentage der bevolking analfabeet er bestond geen leerplichtwet. Het was wegens de erbarmelijke sociale toestanden, bittere nood zaak, dat kinderen op jeugdige leeftijd meewerk ten op het land, in mijnen en fabrieken. Onder invloed van de renaissance, het humanisme en philosophie kwam een beweging ophet feminis me, dat de achterstelling van de vrouw in een fel daglicht plaatste. Wat eeuwen nodig heeft gehad om tot ontplooiing te komen nl. de algemene ont wikkeling van jongens en meisjes, kwam aan het einde van de vorige eeuw op gang. Het waren vooral vooruitstrevende Engelse vrouwen, die let terlijk en figuurlijk hebben gestreden om de ge lijkstelling met de man op het terrein van arbeid, ontwikkeling en burgerrechten te verwerven. In ons land stonden vrouwen op de bres voor een betere opvoeding van de vrouw, die diende te beginnen met een grondige verandering van de meisjesopvoeding. Aletta Jacobs, die in 1878 als eerste Nederlandse vrouw haar artsdiploma haal de, heeft baanbrekend werk verricht voor gene raties vrouwelijke studenten, die nadien verant woordelijke functies bekleden tot in de hoogste regeringskringen toe. Op 7 juli 1900 werd de leer plichtwet ingevoerd, in 1917 kwam het vrouwen kiesrecht voor de Nederlandse vrouw en sinds 5 jaar is zij handelingsbekwaam. Het analfabetisme is in ons land verdwenen, de levensstandaard ver beterde tot het hoge peil van heden ten dage, on danks de invloed van twee wereldoorlogen en eco nomische crises. Invoering van onderwijs wordt voor de ontwikkeling van de hele bevolking zo belangrijk geacht, dat dit één van de eerste voor waarden is om de onderontwikkelde gebieden op een hoger peil te brengen. MAAR naast de rechten heeft de vrouw ook plichten te aanvaarden. Er wordt verwacht, dat zij een sociaal meevoelend mens zal zijn. Vrouwen, die zich daarvan bewust waren, moes ten wederom in Engeland worden gezocht, waar reeds in 1929 de plattelandsvrouwen de noodzaak onder ogen zagen om te komen tot een interna tionale bond van PI. Vr. In 1930 werd in Neder land een bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen opgericht. In 1931 stond in Goes de wieg met de Prov. baby erin. Deze groeide onder voor- en tegenspoed op. Het ledental steeg gesta dig en bedraagt op het ogenblik ongeveer 2500 leden, verdeeld over ruim dertig afdelingen. In 1931 was het ogenblik aangebroken, dat de onder- en bovendeuren verdwenen, de eerste bondsleden doelbewust over de drempel naar bui ten stapten om zich met hart en ziel te wijden aan het uitdragen van het bondswerk. Het doet ons buitengewoon genoegen, dat er nog zovele pioniersters in de zaal aanwezig zijn. Spreekster ging verder in op de toestanden in de onderontwikkelde gebieden. Als wij een vrouw ontwikkeling kunnen brengen, dan bereiken wij daarmee een heel gezin, want de opvoeding van de man blijft beperkt tot de enkeling. De wereld bond van plattelandsvrouwen heeft het Lady Aberdeenfonds gesticht om jonge intelligente vrouwen uit bovengenoemde gebieden in staat te stellen in Europa te komen studeren om op haar beurt de verkregen kennis door te geven in hun land. Onze Nederlandse wereldpresidente mevr. Van Beekhoff —van Seims heeft dit voorjaar een reis van drie maanden door Afrika gemaakt om zich op de hoogte van de daar heersende toestan den te stellen. Wij staan nog aan het begin van onze opvoe ding tot wereldburgeres. Laat het beroep op u onder 't motto„Bevrijd de wereld van de honger" niet langs u heen gaan. Toon begrip voor de licha melijke en geestelijke honger van meer dan de helft der wereldbevolking. Dan is de zin uit ons bondslied „Aan schoner toekomst bouwen" geen holle frase. Het moet zó zijn, dat het leven voor ons allemaal waard is geleefd te worden. GELUKWENSEN ILS eerste, die daarna gelukwensen aanbood, was daar mevr. De Casembrootbaronesse V, d. Feltz. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een geschenk, bestaande uit twee smaakvolle koekjes schalen. „Laten wij ons oog gericht houden op de toekomst, laten wij daarom elkaar tot steun zijn", zo besloot zij haar vlotte toespraak. Verder voer den het woord de waarn. burgemeester van Goes Dr. Noteboom, het hoofdbestuurslid mevr. Mete ring, mej. Westera namens de Stichting Zeeland, mevr. Van Melle namens de Ned. ver. van huis vrouwen, mevr. M. Evers—Pauw namens alle af delingen, waarbij zij de bioemversiering van de zaal namens alle Zeeuwse leden aanbood. Zij be trok ook mej. J. D. Dekker, die het initiatief voor het maken van deze versiering had genomen in haar felicitatie, want voor haar moet het een grote voldoening zijn geweest het resultaat van haar idee en dynamische werkkracht te zien. Tenslotte voerde mevr. C. KooijmanKrijger als eerste lid van de afd. Zeeland het woord. On der de voortreffelijke leiding van mej. A. v. d. Lee- den werden door haar gemaakte jubileumliederen gezongen, terwijl het zangkoor van de afd. Zuid- Beveland West, als imitatie Zeeuws orkest een uitvoering gaf met. zelfvervaardigde instrumenten, zoals strijkplanken, breinaaldenkokers, klerenhan gers. stofzuigerslangen enz. De dames zongen daarbij voortreffelijk, in het bijzonder de soliste- dirigente mevr. Cardön. PRI.JZ EN FEESTVERSIERING ALS laatste punt van de agenda voor de mor genvergadering volgde het bekendmaken van de prijzen, verbonden aan het vervaardigen van de feestversiering. De prijzen werden als volgt toegekendDeksels1. afd. West Zeeuws-Vlaan deren; 2. afd. Duiveland; 3. afd. Brouwershaven; 4. afd. Wemeldinge; 5. afd. Rilland-Bath. Mand jes: 1. afd. Noordwelle; 2. afd. Noordgouwe; 3. afd. Sluis; 4. afd. Yerseke; 5. afd. Zuidzande, Nieuwvliet, Cadzand. Mandjes, gevuld met stro- bloemen werden aangeboden aan mevr. De Ca sembroot, mevr. KoopmanKlompe, mej. v. d. Leeden, terwijl de assistente van mej. v. d. Lee- den, mej. Ina van Koeveringe een versierd deksel kreeg. Mej. Dekker ontving naast hartelijke woor den van waardering voor het vele door haar ver richte werk een vaas in Delfts wit, gevuld met., strobloemen. NA de middagpauze trad voor het voetlicht het bekende Friese gezelschap van Tetman de Vries met de Jonkershoeve. Dit stuk speelt in de moeilijke dertiger jaren, dus in de tijd toen de bond werd opgericht. V/ij beleefden de moeilijk heden mee van de weduwe met haar twee zoons, die de zwaarbelaste hoeve vrij wilden maken. Hier en daar werd de ernst afgewisseld met rake hu mor. Na de opvoering ontvingen de meewerkende dames van het gezelschap een met droogbloemen versierde mattenklopper, ontworpen door mej. Dekker en uitgevoerd door de afd. West Zeeuws- Vlaanderen. Het was laat in de middag toen de presidente haar slotwoord sprak en de bioemver siering van het podium overdroeg aan de eigenaar van de „Prins van Oranje". Laaiend enthousiast verlieten de ruim 600 Zeeuwse plattelandsvrou wen de feestzaal. Graag willen wij allen, die tot het welslagen van deze dag hun steentje hebben bijgedragen complimenteren mét het succes. P.S. Tientallen leden willen graag een deksel of mandje kopen om zelf voor de huiskamer te versieren. Deze kunnen besteld worden bij de heer Daan Huijssen, Dorpsstraat 55, Wemeldinge. (Het betreft hier een blinde man, die deze artikelen ver vaardigd heeft voor de versiering van zaal en lunchtafel). (Adv.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 4