Kort Verslag Uitreiking 8000ste poiis AKKERBOUW TUINBOUW WERKGEVERSBELANGEN IS ENQUETE AFDELINGEN No. 2602 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 21 OKTOBER 1961 49e Jaargang Zeeuws lAHÖBOUWBlAÖ van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. Af. gehouden op maandag 16 oktober '61 te Goes DE Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker deelt mede, dat de heer Geuze ver hinderd is de vergadering voor te zitten, daar hij buitens lands vertoeft. AKKERBOUW DE heer J. B. Becu deelt mede, dat in de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap gesproken is over een eventuele areaalheffing op konsumptie-aardappelen. Gezien de huidige ontwikkeling, ook in E. E. G.-verband, stond de Hoofdafdeling afwijzend tegenover een dergelijke heffing. Ook is gesproken over een eventuele kontingenterings- regeling voor de suikerbieten. Ook hiervoor werd niet ge voeld. De verwachte suikerproduktie zal dit jaar ongeveer gelijk zijn aan de konsumptie, hoewel een afwijking naar boven met een daaraan verbonden kleine korting niet tot de onmogelijkhedeh behoort. Het Bestuur kon zich met beide standpunten verenigen. DE voergraanprijzen vallen tot nu toe niet tegen. Het Bestuur bespreekt nog de ontwikkeling in de E. E. G., waar heffingsvoorstellen voor granen ter tafel zijn ge bracht. De gevolgen voor de produktie en de prijs van onze granen zijn nog niet te voorzien, zolang deze voor stellen zich nog in het stadium van bespreking bevinden. Er heeft in Portugal weer een internationaal Vlaskongres plaatsgevonden. Er komt meer wederzijds begrip. Men was algemeen van mening dat er voor een West-Europees areaal van 100.000 ha afzet te vinden is. Ook heeft men zich be raden of er in E. E. G.-verband stappen te ondernemen zijn, die stabiliserend zouden kunnen werken op produktie en prijs. De kostprijsberekeningen van het L. E. I. voor akker bouwproducten zijn gereed, maar nog niet gepubliceerd. Op de gemengde bedrijven blijkt de kostprijs van de melk te zijn gedaald en de kostprijs van de voedergranen te zijn gestegen. TUINBOUW EEN door de sekretaris opgestelde nota inzake de ont wikkeling van de tuinbouw in Zeeland en de positie van de Z. L. M. dienaangaande, wordt uitvoérig besproken. Besloten wordt een goede deskundige kracht aan te trek ken, die op het sekretariaat de belangen van de aange sloten tuinbouwers kan behartigen. In het Zeeuws Land bouwblad zal meer aandacht aan de Tuinbouw worden be steed. De reorganisatie van de Tuinbouwkommissie zal verder ontwikkeld en uitgevoerd worden. Overleg met de technische organisaties over een juiste verdeling van werk terrein zal noodzakelijk zijn. WERKGEVERSZAKEN DE heer C. J. v. d. Werf geeft een uiteenzetting over de stand van zaken in het vlak van de werkgeversaan gelegenheden. De krapte op de arbeidsmarkt duurt onver minderd voort. In 1962 krijgen wij zeker te maken met een DE ontwikkeling bij de Onderlinge Verzekerings Maatschappij voor Motorvoertui gen der Z. L. M. blijkt in versterkte mate voortgang te vinden. Kon in november 1960 de 7000 ste polis uitgereikt worden, in september 1961 werd alweer een nieuwe mijlpaal bereikt, n.l. de 8000 ste polis. Deze sterke en spectaculaire groei is ongetwijfeld mede een gevolg van de gun stige premie voor waarden, welke ondanks liet toenemende verkeer en de stijgende reparatiekosten op een zeer laag niveau gehandhaafd konden blijven. Voor de Uitvoerende Commissie van de Maatschappij was er reden te over aan dit feit bijzondere aandacht te besteden. Zo werd dan op donderdag 12 oktober 1961 de 8000ste polis officieel uitgereikt aan de heer A. P. G. de Lange te Nieuw- en St Joosland. JYEZE officiële uitreiking vond plaats in tegenwoordigheid van de Algemeen Secretaris der Z. L. M. en die der Noord-Brabantse Mij van Landbouw en bet Dagelijks Bestuur van de Kring Walcheren der Z. L. M. In de gehouden toespraken werd er op gezinspeeld, dat nog lang niet alle voer tuigen van leden der Z. L. M. en de Noord-Brabantse Mij van Landtiouw bij de Onder linge zijn verzekerd. Wel werd de verwachting uitgesproken dat nog vele van de leden t.z.t. hun voertuigen, enz. ter verzekering zouden aanbieden, zodat binnen zeer afzienbare tijd weer een volgende mijlpaal bereikt zal worden. nieuwe loonsverhoging. Ten aanzien van de vrije zaterdag ontspint zich een debat, waarin wordt gewezen op de moeilijkheden van de landbouw in de industrialiserende gebieden, wan neer de arbeidsvoorwaarden in de landbouw achter blijven. Er dient zeker gestreefd te worden naar gelijke voorwaarden, maar dan dienen deze ook in de kostprijsberekening opgenomen ie worden en in de garantieprijzen tot uitdrukking te komen. AGRARISCH-SOCIALE VOORLICHTING IIET werkplan 1961/1962 voor agrarisch-sociale voorlichting, zoals in de laatste vergade- ring van de werkgroep van de Z. L. M. is besproken, wordt goedgekeurd. De aktivi- teiten zullen weer hoofdzakelijk gericht zijn op de Streekverbeteringsgebieden. Het gespreks- groepenwerk zal worden uitgebreid. Aan beroepskeuze en aan financieringsvoorlichting zal de nodige aandacht besteed worden. De Algemene Stichting voor beroepen- en beroepskeuze, waarbij de Z. L. M. nauw is betrokken, zal met zijn werkzaamheden beginnen dank zij het aantrekken van een kracht. Kaderkursussen, lezingen en exkursies zullen worden georgani seerd, waarbij ook de samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen en de Jongeren organisatie gezocht zal worden. ENQUETE IN een tweetal afdelingen zal in samenwerking met het Boekhoudbureau. een enquête onder alle leden gehouden worden. Hierbij zuilen vragen over het werk van het Boek houdbureau, de verzekeringsafdeling, het bureau grond- en pachtzaken, over de agrarisch- sociale voorlichting, het Landbouwblad en de behartiging van de werkgeversbelangen gesteld worden. Het doel zal zijn een beter inzicht te krijgen in de vraag, hoe onze leden over het werk der Z. L. M. denken. VERGADERINGEN HET Hoofdbestuur zal op maandag 13 november bijeenkomen te Goes. De Algemene \er« gadcring zal op maandag 18 december te Middelburg worden gehouden. RONDGANG KRINGEN EVENALS de vorige jaren zullen Boekhoudbureau en Sekretariaat weer in alle kringen vergaderingen beleggen met de besturen van alle afdelingen. Het programma zal in het Landbouwblad gepubliceerd worden. Allen krijgen een persoonlijke uitnodiging.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1