De meisjesdag TOEIC OMST „KRACHT" L J G &EL Is er nog 0 je moet willen, anders houdt alles op 0 je moet de ontwikkeling doorzien: dan kun voor het platteland 0 Lessen lichten je in over: 0 gegevens omtrent reisgelegenheid, hetgeen men dient mee te nemen, e.d. worden aan hen, die zich voor deelneming hebben opgegeven, tijdig toegezonden 0 voorkeur voor een van de 3 volkshogescholen kan worden opgegeven. De definitieve indeling wordt echter door de volkshogescholen ge maakt, omdat daarbij rekening moet worden gehouden met dè samenstelling van dë groe pen en het totale aantal opgaven 0 bef maximale aantal deelnemers is 110. ZATERDAG 2! OKTOBER 19 6 1 OP zaterdag 14 oktober werd in het „Schuttershof" te Goes een „Meisjesdag" door de L. J. G. en Z. P. M. georganiseerd. Deze dag is bedeeld om in wedstrijdverband zowel het esthetisch ge voel, als de gezonde sportiviteit te ontwikkelen. Om twee uur werd deze bijeenkomst geopend door de Provinciale Voorzitter van de L. J. G., de heer H. C. van der Maas. Deze sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de juryi leden, die zich bereid hadden verklaard, de diverse werkstukken te beoordelen. Hij lichtte in zijn ope ningswoord' de naam „Meisjesdag" toe. Deze naam is gekozen om duidelijk aan.-te geven dat deze aktiviteït speciaal voor de Z. P. M. afdelingen bestemd is. Ook de meisjeswedstrijden zullen een vast onderdeel van het provinciale'programma gaan uitmaken. De jongens hebben sinds jaar en dag im mers al hun ploegwedstrijden, trekker-behendigheidswedstrijden enz. De „Werkgroep To'sjeswerk" wil er voor zorgen dat ook de meisjes hun vaste aktiviteiten krijgen. De wedstrijd bestond uit drie delen: 1. Bloemenschikken. 2. Slaatjes maken. 3. Linnen bedrukken. Er was voor elk onderdeel ongeveer een uur beschikbaar, terwijl het materiaal voor iedere deel neemster hetzelfde was. Er werd rustig gewerkt en de resultaten waren goed. De deelname was niet groot, maar dit was ook nog maar de eerste keer, dat een dergelijke wed strijd in deze vorrn georganiseerd werd. Volgend jaar zullen er zeker meer deelneemsters zijn. De winnaressen zullen op 17 oktober Zeeland-vertegenwoordigen op de nationale wedstrijden van de P. J. G. N. te Numansdoip. De volgende dames behaalden het hoogst aantal punten: Bloemenschikken 1. Mien Kielman, Sluiskil 193 pnt. 2. Janny Tollenaar, Hoek 189 3. Meta Lepoeter, Kattendijke 187 4. Riet van Cadsand, Hoek 161 5. Lien Verstraten, Axel 157 6. Ina Post, Kortgene 152 Het maken van een slaatje: 1. Lies Luijk, Colijnsplaat 132 pnt. 2. Nelly Meulenberg, Kamperland 129 3. Ina de Dreu, Goes 128 4. Mien Kielman, Sluiskil 127 5. Ina Post, Kortgene 120 6. Els Noteboom, 's-Heer Arendskerke 118 Het maken van stof druk werk 1. Sonja Verplanke Groede 37 pnt. 2. Ria Wolfert, Hoek 36 3. Mien Kielman, Sluiskil 34 ALDUS luidt de grote vraag, die op de Vier- weekse kursus ..Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen", centraal gesteld zal worden. Haal je je schouders daarover op? Heb je er niet veel vertrouwen in? Het is ook nogal een ondoorzichtige zaak, en je hebt het gevoel, dat je toch geen invloed hebt op de gang van zaken. Maar jóuw eigen toekomst hangt er van af! De mogelijkheden die je krijgt, èn de moeilijk heden die zich voordoen, hangen samen met de ontwikkeling van de landbouw en het platte land. En omgekeerd: wat je zelf van je eigen bedrijf maakt, wat je in je dorp en de vereniging doet, de manier waarop je thuis leeft en werkt dat bepaalt mee de toekomst van het platte land! Je hebt het zelf grotendeels in de hand! Je kunt het er bij laten zitten öf nieuwe wegen zoeken! Wat je daarvoor nodig hebt? je de lijnen doortrekken 0 je moet de nodige kennis en inzicht hebben 0 je moet de nodige vaardigheden aanleren 0 en tenslotte: onzekerheid overwinnen en: meedoen. Hoe je daartoe komt? 0 van huis uit moet je de wil en de bereidheid meegekregen hebben om van je leven wat te maken 0 op de scholen en in verenigingen heb je al heel wat kennis vergaard en bekwaamheid opgedaan 0 op de volkshogescholen heb je een kans om juist dat inzicht te verwerven, dat je de grote lijn doet zien in de veelheid van de feiten; om je die vaardigheden eigen te maken, die liggen op het gebied van het Nadat de voorzitter de prijzen had uitgereikt, werd de dag besloten met een gezellig bal. Als extra attractie was er de volksdansgroep uit Axel, welke voor prettige afwisseling zorgde. Alles met elkaar was het een goede dag voor de vereniging, die zeker in de toekomst herhaling verdient. T T ORItiNTERINGSRIT L. J. G. 1)15 Streek West Zeeuws-Vlaanderen van de L. J. G. houdt op zaterdag 21 okt. a.s. een Oriëntatierit voor bromfietsen, voor hun leden. De start van deze rit is op het Kerkplein te Oostburg. Voor deelname dient men in te schrijven van 1 uur tol I uur 45 minuten, in café „Victorie5' (de heer J. Adriaansen). „samen leven, samen werken en samen pra ten"; om die vrijheid van bewegen te'krij gen, die je in staat stelt je inzicht' en je vaardigheden te gébruiken om nieuwe wegen te zoeken voor je zelf en voor het- platteland! PROGRAMMA-PUNTEN. Er zal gesproken worden over vragen als: heb je belang bij de wereld buiten je damhek? regeert de boer nog zijn coöperaties en orga nisaties, of regeren zij hem? moet er meer vrijheid zijn in de landbouw? zullen de Duitse boeren in Europa de prijzen bepalen? waar ter wereld blijven wij met onze zuivel? wat betekenen asfaltwegen en bromfietsen, radio en televisie voor het platteland? de miljoenen randstad Holland en de lande lijke stadsrand Nederland? kunnen dorpen sterven en streken leveh? wat moeten wij met de industrie? waar blijven landarbeiders en middenstanders? komt de boer alleen te slaan? zullen boer en boerin de slaaf van hun bedrijf worden boer en boer is twee! willen plattelandsmeisjes nog wei met boeren zoons trouwen? wat maak je van je huis. wat maakt je huis van jou? wie zal er'thuis de baas zijn? wie helpen ons „bij te blijven"? - komt de kerk er nog aan te pas? de huidige politieke vraagstukken de kerkelijke en levensbeschouwelijke richtin gen in ons land de ontwikkeling van het platteland in dè laatste vijftig jaar 72S PROVINCIALE FOTOWEDSTRIJD VAN DE L. J. G. TT zult zich nog herinneren dat ter gelegenheid van de Z. L. M.-manifestatie, de afgelopen zo mer een fotowedstrijd werd gehouden. Als thema hadden we toen gekozen de zeer toepasselijke tirel „Delta einde eerste fase". Het geweldige succes van de wedstrijd en de grote deelname heeft ons doen besluiten zó'n wedstrijd nog eens te houden. Daarom deze aankondiging en afkondiging aan de fotowedstrijd voor het seizoen 1961 1962, waarvoor nu als thema is gekozen „'Kracht". Onge twijfeld een vrij abstracte titel, die sommigen mis schien iets vaag lijkt ten opzichte van wat nu eigen lijk de bedoeling is. Het- gaat er echter om dat u een staaltje van kracht op de gevoelige plaat (film) vastlegt. Daarbij kun je aan een liele boel dingen denken. Wat de landbouw betreft zal dat mogelijk het- ploegen kunnen zijn. Daarbij wordt immers de grond vanéén gesneden en omgewenteld. Ongetwij feld iets waarbij je aan kracht denkt. Verder het voorbeeld van paarden die een afge laden wagen met bieten van het land trekken. Ook elders in de natuur zijn ongetwijfeld „krach ten" aanwezig, die vastgelegd kunnen worden (bijv. de winter). Natuurlijk kun je „kracht" ook in de industriële sector zoeken, enz. U ziet het. Dit onderwerp laat uw fantasie de vrije loop. Met het thema „kracht" kunt u alle kanten uit en hebt u zeer veel mogelijkheden. Vermelden wij tot slot dat: de foto's op briefkaartformaat ingezonden moeten worden plus het negatief van de foto. (na beoordeling krijgt u het negatief terug gezonden het zowel zwart/wit als kleuren opnamen mo gen zijn. dat u net zoveel foto's in mag zenden als u wil. dat de inzendingen 15 februari 1962 binnen moeten zijn (u krijgt dus ruim de tijd om uw keuze te bepalen en het beste onderwerp te bedenken en op te zoeken). de uitslag op de Kulturele Dag 10 maart 1962) bekend wordt gemaakt, terwijl dan tevens 6e foto's tentoongesteld worden. over de uitslag niet gediskussieerd kirt) worden. voor de eerste prijswinnaar een wisselbeker be schikbaar is. Graag veel succes en goede resultalen met uw „kiekkast" loegewenst! 0 Wij lezen boeken en gedichten zien schilderijen luisteren naar muziek en voordracht kijken naar films gaan op excursie 0 en wat doen we verder? praktisch werken in de gebouwen en op de terreinen vrij vormen in materiaal en kleur zingen dansen sport en spel beoefenen handvaardigheid beoefenen zelf een inleiding houden de tchniek van het discussiëren en vergaderen leren 0 de cursus wordt gehouden van 8 januari tot 3 februari 1962 op de volkshogescholen te Bak- keveen, Bergen en Eerbeek, en is opgezet in samenwerking met het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Nederland. 0 zowel jongens als meisjes kunnen deelnemen 0 om voor deelneming in aanmerking te kunnen komen moet men de leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt. 0 de kosten bedragen 145, -, inclusief excursie- kosten dit bedrag kan worden betaald bij aankomst op de volkshogeschool 0 de reiskosten worden volledig door de Z. L. M. gesubsidieerd. Hel is dus zaak om er als de kippen bij te zijn (vorig jaar moesten ook 20 opgaven geweigerd worden) 0 Opgaven graag zo vlug mogelijk bij bet Secretariaat van de L. J. G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17