HET DAUWROTEN VAN VLAS Noord-Beveland blijft buiten het regiem De marktpositie van contractteeltgewassen 789 MELK EN ZUIVEL ZATERDAG 21 OK TOM ER 19 til In ons blad van 30 september j.l. werd door onze medewerker van de rubriek „Melk en Zuivel" onder meer over de consumenten melkprijs op Noord-Beveland geschreven. Naar aanleiding hiervan deed de algemeen secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, de heer C. Zee, ons onderstaand schrijven toekomen waarvoor wij gaarne plaatsruimte verlenen. Red. MAAR aanleiding van het artikel in het Zeeuws Landbouwblad van 30 september j.l. onder de kop „Noord-Beveland blijft buiten het regiem", merken wij het volgende op: Uit dit artikel zouden de consumenten van melk kunnen concluderen dat de prijs voor 1 liter volle melk onverantwoord hoog ligt en dat tengevolge hiervan de melkveehouders grote winsten zouden maken op de door hen verkochte melk. Het is ons niet bekend of de schrijver iets van de melkvee houderij op Noord-Beveland afweet. Bij het lezen ervan menen wij te mogen vaststellen dat dit niet het geval is. Mogen wij de schrijver hierover wat nader inlichten? AP Noord-Beveland worden op een 70 bedrijven de laatste jaren zo rond de 225 melkkoeien gehouden. De zgn. melkdichtheid per km2 is op Noord-Beveland zeer laag (Melkdichtheid Neder land 100; Noord-Beveland 8). Van de totaal 465 ha grasland worden 395 ha of 85 ingenomen door binnendijken. De melk koeien op Noord-Beveland worden gehouden op dijken, wegbermen, enige laag gelegen stukjes slecht weiland, die ongeschikt zijn voor bouwland en soms op kunstweiden. De afrastering van dijken en bermen, het brengen van drinkwater naar de koeien, de vrij grote afstanden, het dikwijls moe ten bewaken van de woeien door zgn. koewachters en het oogsten van hooi, doen de produktiekosten per eenheid melk aanzienlijk stijgen; De boeren op Noord-Beveland, die melkkoeien houden, behoren niet tot de kapitaalkrachtige akkerbouwboeren in deze streek. Zij trachten door het houden van melkkoeien, hoofdzakelijk op binnendijken, in hun bestaansmogelijkheid te voorzien. DE produktiekosten der melk liggen in dit bij- zondere gebied in vergelijking met de door het L. E. I. berekende kosten veel hoger. Deze meerdere kosten worden sinds jaren opgenomen in de consumentenprijs voor melk. Bovendien geven de melkkoeien op Noord-Beveland evenals in overig Nederland in mei en juni belangrijk meer melk dan in nov./dec. De verhouding is on geveer als 3 1. Dientengevolge moet in de zomer een vrij groot gedeelte van de melk worden af geleverd aan een fabriek. In deze periode brengt die melk, in vergelijking met de zgn. wintermeik, relatief weinig op, derhalve een belangrijke ver liespost, die nog vergroot wordt door het bijkopen van aanvullingsmelk in de herfst en winter. Verheugend is dat het Bestuur van het Produkt- sehap Zuivel onze argumenten als juist aanvaard heeft en dat van 5 november 1961 af geen heffin gen over rauwe volle melk meer betaald moeten worden, waar tegenover staat dat over deze melk evenmin zuivelfonds- en melkprijsgarantietoesla- gen zullen worden verstrekt. De melkveehouders en melkhandelaren bereiden in overleg met de fabrieken een regeling voor, waardoor de hogere produktiekosten, vrachtkosten en distributiekosten der melk en de verliezen op overmelk kunnen worden opgevangen. DEEDS nu te suggereren dat de boer 13 cent boven de gemiddelde opbrengst van 27 cent per kg melk zal ontvangen is positief onjuist. Eveneens is onjuist, te stellen dat de slijtersmarge 6 a 7 cent per liter bedraagt. De totale detail handelsmarge, dus het verschil tussen consumen tenprijs (verkoopprijs) en melkveehoudersprijs (inkoopprijs) ligt aanzienlijk hoger. Wij zijn liet eens met de eindconclusie van de schrijver dat de Noord-Bevelanders de beslissing van het P. Z. niet onwelkom is geweest. Immers, invoering van de melkstandaardisalie op Noord-Beveland zou de volgende gevolgen heb ben gehad: a. een lagere prijs der melk voor de melkvee houders (veel hogere transportkosten; lagere fabrieksprijzen in vergelijking met de huidige gemiddelde prijs voor volle consumptiemelk ge leverd aan melkhandelaren en/of rechtstreeks aan consumenten) b. oen lagere detailhandelsmarge voor de melk handelaren (zouden de zgn. melkophaalvergoe- ding moeten derven; deze vergoeding ligt lager dan de melkophaalkosten voor een fabriek) c. gestandaardiseerde melk voor de consumenten, waarvoor zij evenveel hadden moeten betalen als voor de volle melk; d. clandestiene verkoop van rauwe melk (ten platteïande consumeren vele personen liever verse melk dan gestand, melk). OINDS de laatste jaren neemt in Nederland de belangstelling voor het dauwroten van vlas weer toe, aldus Ir. J. C. Friederich, de consulent voor vezelgewassen in „de Vlasbode". Als oorzaken noemt hij onder meer: in Frankrijk wordt meer dan 90°/o van het vlasareaal in dauw root gelegd; het dauw- rootlint gaat tegén behoorlijke prijzen van de hand; deze bewerkingsmethode vereist lagere investe ringskosten aan machines; het eindprodukt kan eerder op de markt aangeboden worden dan het warm water-rootlint, waardoor snellere roulering van het i n deze grondstof gestoken kapitaal. Als laatste oor zaak kan nog vermeld worden het hogere lintrendement. TOCH is het gevaarlijk om zonder meer de in Frankrijk gevolgde dauwrootmethode naar Nederland over te brengen, hetgeen diverse vlas sers tijdens de regenperiode van medio juli tot na genoeg eind augustus reeds aan den lijve hebben ondervonden. De moeilijkheden die men hierbij had te overwinnen, waren vele, waarvan door Ir. Frie derich o.m. naar voren gebracht wordt: de over het algemeen gunstiger weersomstandigheden in de vlasgebieden in Frankrijk, hogere temperaturen en minder neerslag en wind. Het dauwrootproces in ons land, dat 40 tot 50 dagen duurt, kan bij aan houdende regens moeilijk gestopt worden. Che mische middelen gespoten om de roting stop te zetten, brachten geen oplossing, alhoewel hier nog naar een oplossing in de vorm van een fungicide of antibiotica door het I.B.V.L. wordt gezocht. Tevens Het dauwroten is öf voor het vlas öf voor de ondervrucht hinderlijk en schadelijk. Daarbij komt nog dat de prijs voor dauwrootscheven iets lager is het in ons land veelal gebruikelijk een onder vrucht als klaver öf graszaad in het vlas te zaaien, ligt dan warmwaterrootscheven en zijn de stro opbrengsten vooral in het zuiden en zuid-westen van ons land vaak zeer hoog. Bij het trekken van een vlasperceel met opbrengsten van 10 ton en hoger, zal men zeker dienen zorg te dragen, dat de lagen niet te dik liggen en het vlas wat aan de vroege kant getrokken wordt. Bij gelegerd vlas zal het vlas moeilijk in een regelmatige laag kunnen neerleggen, hetgeen voor een gelijkmatige dauw root gewenst is. Het machinaal trekken van grote hoeveelheden vlas zal voorts de risico geven, dat onder bepaalde omstandigheden een grote hoeveel heid vlas tegelijkertijd gekeerd moet worden of gaar is en dus geraapt moet worden. De bestaande keermachines leveren onder droge weersomstandigheden prima werk. Op vochtige kleigrond is het keren praktisch niet uitvoerbaar. Indien er een ondervrucht aanwezig is, treden, vooral bij hoog opgeschoten klaver, vaak stroppin gen op. Op lcopakkers en langs slootkanten zal men toch op de gebruikelijke manier met de hand moe ten keren, hetgeen normaal toch zeker wel twee maal zal dienen plaats te vinden voor een gelijk matige roting. Voorts is gebleken, dat waar deze machines aangedreven door een tractor over het vlas rijden op deze plaatsen het vlas sneller root. Ook de opraapmachine werkt het beste onder droge weers omstandigheden, terwijl deze machine juist onder gunstige weersomstandigheden het moeilijkst kan worden gemist, wil men overroting voorkcrr.cn. De lagere kostprijs van het dauwroot staat of valt echter voor een belangrijk deel met de mogelijk heid van het gebruik van een keeropraapmachine, welke hetzij afzonderlijk, hetzij als gecombineerd type, in diverse merken in de handel worden ge bracht. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat het Wiera- vlas zich beter voor het dauwroten schijnt te lenen, dan het Fibra-vlas. OK TOBE R O VERZI H T. HET mooie herfstweer animeert tot een extra uitzaai van wintergranen, maar het slechte weer tijdens de graanoogst heeft de zaaigraanpositie zodanig beperkt, dat zowel van rogge als van wintergerst het z.g. handelszaad (dat dus alleen door de N.A.K. op partij is goedgekeurd) voor de zaadhandel is toegelaten. Van wintertarwe is het rassensortiment meer gevarieerd met nieuwe rassen als Hector en Ibis, naast de snelle opkomt van Felix en de andere bekende rassen. Min of meer wintervast en ook daardoor met een eigen marktpositie, mede door de vrije nabouw, die van jaar tot jaar sterk kan versciiillen, Is het prijsniveau in een maand sterk opgelopen. De exporteurs richten hun offertes reeds weer op de zomerzaaigranen, zowel zomergerst, zomertarwe als haver, maar de exportpositie wordt be perkt door de rassenlijsten in het buitenland. Deze erkennen de Nederlandse rassen niet gemakkelijk wegens voorkeur voor inheemse rassen van eigen kweekbedlijven. Wel heeft het buitenland veel belangstelling voor onze brouwgerstrassen, voor Condor-haver, in mindere mate voor zaaierwten, waarvan de verbouw werd ingekrompen, maar in meerdere mate voor zaai- lijnzaad van het overheersende Wiera-ras. nE vermeerdering tot elite en originele partijen zaaigranen, peulvruchten en zaailijnzaad vindt plaats op participatie-contract met proportionele verdeling van de afzet, daar de opgang van een nieuw ras zeer onzeker is. Zonder afzet als zaaizaad blijft bestemming voor consumptie of fourage over, maar voor de extra kosten aan zaaigoed, verpleging en keuring wordt dooi de kwekers geen premie gegarandeerd, zodat het netto resultaat trouwens voor beide contractpartners vaak tegenvalt. De prijzen van origineel zaai goed w orden door de kwekersbond met de sectie vermeerderaars vastgesteld en bij een groot contractteeïtareaal wordt wel onderscheid gemaakt in A- en B contracten, wat de afzetkansen betreft. Een premie hoven de betref fende beursnoteringen als tegemoetkoming In de extra kosten, is zeer dubieus, boewei deze contracten op hoop van zegen bij de gegadigde contracttelers toch worden ondergebracht. Van zaailijnzaad is de veldkeuring 25 kleiner dan vorig jaar, zodat een stabiele markt met 80 per 100 kg voor nabouw, ook voor het origineïe- goed een bevredigend financieel resultaat doet verwachten. DE export van graszaden zij het deels tegen lage prijzen als gevolg van de felle concurrentie op «le wereldmarkt, is de laatste jaren voor Neder land snel van grotere betekenis geworden. De overdreven uitbreiding van liet éénjarige Westerwolds raai-landras heeft de exportprijs daarvan zelfs doen dalen tot ƒ60,per 100 kg, waarbij de contractfirma's er bij contract prijzen van 75,a 80,zwaar op moeten verliezen. Ook van de andere raaigraslandrasseii overvoert Nieuw Zeeland de exportmarkt en de Deense handelsprijzen lagen (althans lot voor kort) voor landrassen van beemdlang- bloem, Engelsraai, Italiaans raai en roodzwenk op 100,of daar nog beneden. Vehlbeemd en ruwbeenxl daarentegen op ƒ240,.overeen komend met een telersprys in de participatie verhouding 80 20 tegen 206, Hier te lande is graszaad vrij oogst zeker en de kwaliteit in 't algemeen, behoudens schadelijke onkruidvermengingen, ook van de gazongrassen goed tot zeer goed, waarmee een prae op de wereldmarkt moet worden bedongen. Ook dc zaadteelt van weidegrassen met bladrijke selecties, waarmee de Nederlandse kwekers een voorsprong hebben, is naast de graslandverbetering in het binnenland, ook aanleiding tot meer export, tegen belangrijk hogere prijzen dan voor de hooitypen, vooral die uit concurrente landen. In navolging van de nieuwe kweekmethoden bij bietenzaden met poli-, tri en zelfs reeds monoploïde nieuwe rassen, wordt deze veredelingsmethode ook bij graszaden toegepast, hetgeen nieuwe perspectieven inhoudt. De oppervlakte suiker- en voederbietenzaad loopt in opbrengst en kwaliteit dit jaar weer sterk uiteen van matig tot zeer goed, maar de marktpositie is door de matige oogst in 1960, waarop alsnog uit bet suikerbietenzaadfonds 150,per ha zal worden gesuppleerd, wel gezond. Van voederbieten zaad is, bij een groot rassensortiment, het areaal maar een fractie van het belang rijke suikerbietenzaad, met één internationale exportprijs en een vaste afzet via de suikerindustrie in het binnenland. In november zijn reeds weer de contractprijzen voor de tuinbouwzaden in 1962 te verwachten; in verband daarmee is het van belang dat vooral de opbrengst van tuinbouwerwten in 1960 en 1961 beneden normaal is en dus de marktpositie krap. Voor de eontraetteelt van zaaiuien en gladiolen Is van belang dat de uienteelt belangrijk is ingekrompen en de vrije teelt van gla diolen zich naar het zuidwesten des lands verplaatst, voor zover deskundige arbeidskrachten beschikbaar zijn. Het prijsniveau in de bloembollensector is dit jaar zeer hoog.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13