ZEBO Zeeuwse Banden Onderneming GRONINGEN GROTERE OMZET Verzeker uw paarden en rundvee bij 788 KORTE WENKEN CURSUSSEN LANDBOUWWERKTUIGEN EN -TREKKERS y- Landbouwbladreklame Tractor banden verzolen nieuwe tractorbanden Landbouwwagenbanden Assen - Wielen - Velgen ZEEtWS LANDBOUWBLAD Voor de verwezenlijking van de doelstellingen va:? het Landbouwbeleid op langere termijn moet o.m. de nadruk vallen op het met kracht bevorderen van de spoedige realisatie van de Landbouwparagraai van het E. E. G.-verdrag op een zodanige wijze, dat ,,de Europese Markt zal functioneren als een nationale markt" en de handelsbetrekkingen met derde landen geen schade wordt berokkend, maar zo mogelijk zelfs uitgebreid. Onze landbouw is in wezen gezond en „koilkurrenzfahig"slechts één serieuze kwaal bedreigt haar, n.l. die welke men een permanente afzeterisis pleegt te noemen. Deze zoveel mogelijk weg te nemen is een van de belangrijkste, zo niet de belangrijkste doelstelling van het beleid en in concreto is hiervoor een mogelijkheid aanwezig in de uitwerking van de conceptie die ten grondslag ligt aan het E. E. G.-verdrag. Men zou onze landbouw geen dienst bewijzen wanneer aan de genoemde beginselen van het Verdrag, t.w. een vrij ruilverkeer binnen de geschapen Markt, het geen specialisatie van de produktie insluit, en zo mogelijk een uitbreiding van het verkeer met derde, landen, concessies van principiële aard gedaan zouden worden. Een protectionistisch en dirigistisch Landbouwbeleid in de E. E. G. met hoge prijzen, overschotten, contingenteringsstelsels en restanten van nationalistische beschermingsmaatregelen, is eerder een stap achteruit dan een stap vooruit. In de praktijk van de onderhandelingen kan echter een stadium aanbreken waarbij we in een moeilijk par ket kunnen komen te verkeren. Al te grote beginselvastheid van onze zijde kan dan tot gevolg hebben dat de verwezenlijking van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid zo lang op zich laat wachten, dat de nadelen die hieruit voortvloeien groter zijn dan de nadelen die aan een zeker compromis zullen vastzitten. Het gezegde „beter een half ei dan een lege „dop" zal op een gegeven ogenblik een rol kunnen gaan spelen. Beoordelen we de huidige stand van zaken echter goed, dan is het zover nog niet en wordt voor ons Nederlands standpunt reeds meer begrip gevonden dan wel eens het geval is ge weest; volgens sommigen zal bij toetreding van een aantal E. F. T. A.-landen tot de E. E. G.ons uit gangspunt nog versterking kunnen ondergaan. De resultaten bekijkend van de, ontwikkeling van .de E. E. G. op het gebied van de Landbouw, dan kan men helaas niet optimistisch zijn. De recente Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting spreekt hier een duidelijke taal. Wanneer we dergelijke resultaten bekijken, dan moge men zich nog eens afvragen of wat meer opportunisme, b.v. op het gebied van contracten op lange termijn de Nederlandse producent geschaad zou hebben. Wat de toetreding van Engeland betreft kan opgemerkt worden, overtuigd zijnde van de noodzaak om deze stap te laten slagen, dat men daaromtrent geen al te grote verwachtingen dient te koesteren over de resultaten voor ons agrarisch bedrijfsleven, zoals sommigen wel schijnen te doen. Het is hier niet de plaats het probleem van de binding E. E. G.-E. F. T. A. aan een nauwkeurige analyse te onderwerpen; daar ware doch niet noodzakelijk een apart congres aan te wijden. Vol staan kan worden een kernprobleem te signaleren. Er dient dan op gewezen te worden dat vooral de Commonwealth-landen in de gematigde zóne, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, in hoofdzaak produkten voortbrengen die ook in West-Europa geteeld of voortgebracht worden, terwijl deze lan den daarop thans een tariefpreferentie van 10 genieten (Canada voor 80% van zijn handel een gemiddelde preferentie van 10 Australië voor 90 7,5 a 10 en Nieuw-Zeeland voor 90 een preferentie van 18%). Het is moeilijk in te den ken dat deze overzeese boeren er genoegen mee zullen nemen in het komende E. E. G.-heffingen- systeem de omvang van hun leveringen op hun „home market" bedreigd te zien, terwijl zij tege lijkertijd mede de heffingen zouden fourneren voor de Gemeenschapsfondsen van hun concurrenten, de Europese boeren. Een regeling zal dan ook zeker schikkingen moeten vertonen, zodat de vraag resulteert welke kwantitatieve afzetvoor- delen een geïntegreerde Engelse markt n<J>g door slaggevend' zal kunnen opleveren. Ook Dr. Mans- holt heeft dé laatste tijd reeds enkele malen be toogd, dat Wé Engeland bepaald niet moeten izieti als een „uitlaatventiel" voor continentale' over schotten. Vooralsnog reserveren we als standpunt, heel voorzichtig: alle beetjes helpen. Poortvliet Ir. M. A. GEUZE. Ir. A. W. LUITJENS. Goes oktober 1961 DE beste tijd van wintertarwe zaaien is in, de maand oktober. Na oktober neemt de kans op nachtvorstschade aanvankelijk toe. Erwten, karwij en aardappelen zijn zeer goede voorvruchten voor wintertarwe ex ook een tijdig vrijgekomen bietenperceel is geschikt. Moet U op met voet ziekte besmet land tarwe zaaien, neem dan een ras iaat minder gevoelig is en zaai niet te vroeg. ZORG er voor, dat bij het ploegen het zooiijzer aan de grond blijft. Een trekkerploeg met een te korte topstang en een te hoog aansluitingspunt gaat gemakkelijk 'op zijn punt lopen, waardoor de ploegsneden slecht gekeerd worden. Slecht, geploegd land, u kijkt er de hele winter tegenaan en de ge wassen groeien volgend jaar minder goed. OP vele percelen, die vorig jaar slecht geploegd zijn met veel slip van de trekkerwielen in de voor, is een ploegzool aanwezig, die losgemaakt moet worden om lucht, water en wortels door te laten. Bevestig een ondergronder aan de ploeg en woel daarmee de ploegzool los. Diep ivoelen heeft geen zin en doe het ook niet als de grond nat is, vanwege het dichtsmeren van de ondergrond. LID zijn van een veevoederkern, kost V per dag een dubbeltje over de gehele stalperiode, met inbegrip van de kosten voor een najaars- en voor jaarsvergadering. Bij sommige melkveehouders zijn de produktiekosten van de melk een dubbeltje per kg te hoog, onder meer tengevolge van perkeerde voeding. Wanneer U lid wordt, krijgt U deskundig advies voor de veevoeding en mede daardoor lagere produktiekosten. f)E opbrengsten lopen tussen de boeren onder- ling soms geweldig uiteen. Op het ene bedrijf is men met de aardappelen jaren aaneen zeer goed geweest, op het andere bedrijf slecht. Wanneer U gemiddeld over enkele jaren niet meer dan f2500, per ha haalt, kunt U beter stoppen. Hoogstens kunt U nog een enkele ha aanhouden voor rendabel werk in de zomer voor de vaste kern. fo[U het droge stof-gehalte van het gras laag is, zijn de koeien gemakkelijk dun op de mest, omdat er een tekort is aan zetmeel en droge stof. Door bijvoedering in de weide van produkten, die veel ruwvezél bevatten, zoals graszaadstro, droge pulp en snijmais, wordt de conditie van de dieren beter en de mest weer vast. T 7AN de meeste overjarige graszaadpercelen is de nagroei thans gemaaid. Heeft U dat nog niet gedaan, doe het dan alsnog want dit is van grote betekenis voor de opbrengst. Vergeet ook niet om na het maaien nog wat stikstof te geven. Voorzover U het hooi niet hebt kunnen winnen, ruim toch de rommel op want het gras lijdt sterk onder het rottende hooi. 7V7U de dagen korter worden, is het nodig om deze weer te gaan verlengen, wat dan spe ciaal bedoeld wordt voor de kippen, die een dag lengte vragen van 14 uur. Zijn de dagen korter, 'Cm moet U tijdig kunstmatig ve- lichten. Daar dan 'de behoefte aan drinkwater groot is, moet U ook zorgen, dat steeds volop fris water ter beschikking staat. TI/AT is beter: piekeren over slechte bedrijf suit- komsten en de ontevredenheid spuien via politieke gesprekken met collega's of de handen in elkaar slaan en nagaan wat er aan de bedrijfsorga nisatie hapert Zorg. dat het bouwplan is afge stemd op de vaste arbeidskern. Misschien zijn de opbrengsten te Jaag of is er te veel geld in dure machines gestoken. Schenk daar eens aandacht aan. \TAJ AARSGRAS en klaver laat zie' minder ge- makkelijk conserveren, waardoor het kuil- voer vaak slecht wordt opgenomen. Een mogelijk heid is suikerbietenkoppen over het perceel uit te spreiden. Door deze tegelijk met de mdaikneuzer te laten verwerken en in te kuilen, kunt U een prima voer verwachten. Per ha >jn ongeveer 8 ton bietenkoppen nodig. DE Stichting Vakopleiding „Smecoma" deelt ons mede, dat in Zeeland de volgende Landbouw werktuigen- en Landbouwtrekkers-cursussen wor den georganiseerd: Goes. Op vrijdag 20 oktober 1961 aanvang 19.30 uur zal een bespreking plaats vinden in de „Prins van Oranje". Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de heer G. v. Damme, Dorpsstraat A 22 te 's-Gravenpolder, telefoon 01103346. Zierikzee. De bespreking zal op donderdag 2 november 1961 worden gehouden, aanvang 19.30 uur in het „Huis van Nansson". Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de heer P. Steutel, Blok 19 te Zierikzee, telefoon 011102427. Axel. Op vrijdag 3 november 1961, aanvang 19.30 uur, zal er een bespreking worden gehouden in de „Stadsherberg", Weststraat 1. Aanmeldingen dienen te worden gericht aan de heer F. Mangold. Rozemarijnstraat 27 te Zaamslag. tel. 01153—2272. (Advertenties) MA Af,SCHA PP IJ J DirectieB. L. LEOPOLD, dierenarts Opgericht in 1903 Ruime reserves GEVESTIGD TE UTRECHT Goedkoper dan coveren - 100 °/o garantie Extra hoge en zware kammen ALLE MATEN zonodig met VELGEN en BINNENBANDEN ALLE MATEN NIEUW - GEBRUIKT - GECOVERD Met of zonder wielen en binnenbanden Uw adres voor snelle en voordelige levering van elke band. MIDDELBURG Kromme Weele 17a Tel. K 1180 - 3993-2417-2328 BERGEN OP ZOOM: (filiaal) Beursplein 5-5a Tel. K 1610 - 5879 HOOGERHEIDE (fabriek en centraalmagazijn) Industriecentrum 24 - Tel. K 1646 - 548 Filiaal AXEL; Koestraat 21-23 - Tel. 01155-923

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 12