Struktuur en grondbewerking NAJAAR HET Kleinere aardappeloogst in West-Europa 764 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Voor vele schrijvers van landbouwtechnische artikelen schijnt het tegenwoordig een behoefte te zijn om iets te schrijven over de strnktuur. Is dit nu werkelijk zo belangrijk of ondergaat men ook hier de invloed van de mode of hob by's? Ieder die dit jaar de groei der gewassen intensief heeft gevolgd, heeft kunnen zien dat «lit punt inderdaad een levensvoorwaarde is voor een goede en gezonde groei. Zeker nu men vaak niet kan voorkomen dat het land met de steeds zwaarder wordende machines wordt mishandeld blijft uiterste zorg geboden. Struktuurbederf pige grond is een wat ruwe openligging weer wal gewenst. Groenbemestingsgewassen die vorstgevoelig zijn en in een normale winter dus doodvriezen, zoals wikken en Alexandrijnse klaver, moet men op dempige gronden niet al te nauwkeurig onder- ploegen. Wanneer de ploegsneden gescheiden worden door een groene massa, kan dit wel eens een goede drainage zijn gedurende de winter. Pro beert u het eens zonder voorschaar. Natuurlijk moet het ook weer niet al te rommelig zijn, vooral bij veel muur. Het werken met een spitmachine lijkt voordelen te hebben. Voor meer vaststaande resultaten zal echter nog even moeten worden gewacht, omdat het aantal waarnemingen nog schaars is en vaak ook beïnvloed wordt door vele andere faktoren. De natuur kan in de winter veel goed maken maar diegene waarbij dat het minst nodig is, is het altijd' het best af. R. L.V. D. Goes J. KODDE. Wielslip is funest voor de struktuur van de ondergrond Dit kan voorkomen worden Hoewel de grond vaak mooier ploegt bij een diepe voor, is er met uitzondering van de zware maar weinig grond waarbij een diepere bouwvoor dan rh 20 cm gewenst is. Het bakterieleven en de organische stof zijn dan niet over zon grote diepte verdeeld en dus relati?f intensiever. Wordt natte grond diep weggestopt, dan vriest zij weer minder vlug door. Groenbemestingsgewas sen moeten voor een vlotte vertering niet dieper dan 15 k 17 cm worden ondergeploegd. Wacht daarmee in het najaar ook niet te lang. Evenals de diepte zijn tijd en ristervorm afhan kelijk van de grondsoort. Zware grond dient vroeg en vlak geploegd te worden. Hiervoor is een meer schroefvormig rister het meest geschikt. Bij veel ■onkruid of als het volgend jaar een fijnzadig ge was verbouwd wordt is een bewerking met egge off kulfivator in de wintermaanden gewenst. De lichtere gronden en ook de ijzerhoudende poel- gronden (die vaak minder diep geploegd worden) viagen een meer cilindervormig rister. Voor slem- STOPPELBE WERKING HOEWEL bedekking door een gewas altijd nog het beste middel is om een goede struktuur te bevorderen of te behouden blijft er altijd land achter om bewerkt te worden. Voor alle stoppelbewerking geldt: alleen onder droge omstandigheden. Verder zijn wijze van werken en te gebruiken werktuigen afhankelijk van grondsoort en on- 'kiuiden. Praktisch altijd zal eerst (ondiep) geploegd moeten worden, waarna verder met kultivator en of egge kan worden gewerkt. Bij veel zaadonkruiden dient men in ile eerste plaats een goed kiem bed te scheppen voor onkruidzaden. Komt veel wortel onkruid voor dan zal de bewerking dieper moeten zijn om de wortels af te snijden of boven te halen. Een graszaadstoppel moet voor een vlotte omzetting eerst gefreesd wor den. BEKALK ING Zowel bij het gebruik van schuimaarde als andere kalkmeststoffen is de nazomer hiervoor de meest geschikte tijd. Regelmatig verdelen over een droge grond en daarna intensief inwerken zijn de voorwaarden voor een goed resultaat. Wordt de kalk niet goed met de grond gemengd, dan is de werking veel minder en komt er bij het winter- voorploegen ,weer veel kalkloze grond boven. WIN TER VOO R1' LO EG EN In het najaar moet men de grond bewerken, in het voorjaar alleen even zaaiklaar maken. Zo wordt wel eens beweerd. Hierin schuilt veel waars. Weinig dingen zijn echter zozeer aan de grondsoort aangepast als juist het ploegen. Voor alle gronden geldt: zo droog mogelijk. Verder is niets zo funest voor de struktuur van de ondergrond dan wielslip. Moren is daarom (hoe nuttig overigens) alleen aan te bevelen als de grond goed droog is, anders «Jtijd fout. In het algemeen en zeker wanneer de grond nat is moet men oppassen voor te diep ploegen. |YE Boer" het weekblad van de Belgische r,Boerenbond gaf in het nummer van 7 oktober het volgend overzicht van de West-Euro- pese aardappeloogst: In alle Westeuropese landen werd het aardappel- rooien van begin september af sterker doorgezet, zodat het aanbod overal toenam. Daarentegen was de vraag meer beperkt ingevolge het zomerse •weder. Hoewel de prijzen ietwat verminderden, lagen ze overal toch nog boven het Jaag prijzen- peil van de herfst 1980, wat vooral dient toege schreven aan de verminderde aardappelverbouv. Oppervl. in 1.006 ha of 1900 1961 in West-Duitsland 1.041 967 7 Nederland 138 124 10 Frankrijk 784 797 -f 2 Zwitserland 50 49 2 Engeland 280 240 14 Denemarken 92 68 26 Zweden 120 105 12 Het Franse areaal is opgegeven zonder pootgoed, fabrieksaardappelen en vroege aardappelen. Volgens zeer voorlopige ramingen zal in de lan den van de Euromarkt een gezamenlijke aardappel oogst bekomen worden van ongeveer 46 miljoen ton, wat circa 7 procent minder zou zijn dan vorig oogstjaar. In Engeland, Frankrijk, Nederland en West- Duitsland bekwam men midden september hogere prijzen dan op hetzelfde tijdstip van vorig jaar. In het Euromarktgebied kent men in België de laagste prijzen, al liggen ze ook een tiental Fr. per 100 kg boven het peil van vorig jaar. Midden september noteerde men in de West europese landen volgende prijzen per 100 kg: West- Duitsland 157,50 Fr. Beieren en Nedersaksen) Nederland 131,25 Fr. (Bintje, Rotterdamse Beurs); België 106 Fr. (gemiddelde van de laagste noterin gen op de markt van Aalst, Gent, Kortrijk, Kruis- houtem en Turnhout); Frankrijk 124 Fr. (produ centenprijs voor Bintje in omgeving van Parijs) Denemarken 137,50 Fr. (Bintje, Zeeland); Oosten rijk 220 Fr. (producentenprijs in omgeving van Wenen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 8