SLOOTREINIGING EN ONTWATERING EEN UNIEKE DEMONSTRATIE IN ZEELAND 761 ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 VAN de R. L V. I). te Goes ontvingen wij van de hand van de heer 31. van Gastel een artikel over de komende demonstratie over slootreiniging op vrijdag 20 oktol*er tussen 10.00 en 16.00 uur te lerseke. Een unieke gelegenheid voor de Zeeuwen on* ziel* op de hoogte te stellen van de mogelijk heden om de sloten op een niet te dure en een niet te veel arbeidvragende manier uit te voeren. Het onderhoud van de sloten gaat, mede door het afnemend aantal arbeids krachten zowel by de landbouwers als bij de waterschappen, een steeds groter pro bleem vormen. 3Iaehina»l uitvoeren kan uit komst geven, de chemische middelen kun nen eveneens hierbij helpen. Om individueel of voor waterschap of polder uw standpunt te kunnen bepalen, dient u een bezoek te brengen aan de nationale demonstratie te lerseke op vrijdag 20 oktober van 10.00 tot 1C.00 uur. In het demonstratieterrein komen allerlei typen sloten vóór. Daardoor is het mogelijk om de verschillende machines onder diverse praktijkomstandigheden te zien wer ken. Dergelijke sloot reinigingsdemonstraties zijn ook reeds elders in de lande gehouden, meer in het bijzonder in de specifieke weide gebieden. Deze keer wordt de gelegenheid geboden in Zeeland zelf van de verschillen de mogelijkheden kennis te nemen. Benut deze kans U hiervan op do hoogte te stelten. |\E verzorging en het onderhoud van de sloten is een zorgenkindje geworden. Van vele zijden wordt dat volledig erkend. Het tekort aan personeel bij de polders en waterschappen doet ook hier zoeken naar mogelijkheden om dit werk machinaal uit te gaan voeren. Van vrijwel alle slootkanten wordt in de zomer éénmaal het gras met de zeis gemaaid, Het betreft dan nog alleen de slootkanten, dus niet het midden van de sloten. In de sloten en watergangen die bij de polders in beheer en onderhoud waren, werd regelmatig 2 soms 3 maal het riet en verder slootonkruid en vuil gemaaid en uit de sloten ver wijderd. Verder was er een vaste, reeds lang bekende stelregel, wat tevens een polder-eis was en is, dat de sloten eens in de 6, 7 of 8 jaar schoongemaakt, uitgebaggerd of gedolven moeten worden. Binnensloten werden echter pas uitgedaan wanneer in meerdere gevallen reeds enkele jaren was ge bleken dat de waterafvoer stagneerde of dat de drainbuizen onder de inzittende modderlaag uitmondden. Dit laatste moet eigenlijk gezien worden als uitgesteld onderhoud, waarbij dan aanmerkelijk meer grond verzet dient te worden. Zaaitijd van de land bouwgewassen en het begin van de grasgroei kunnen door een goede Mr ontwatering vervroegd XX. y worden, met een gun- V\ stige invloed op de op- X brengst. Door een goede en snelle waterafvoer wordt ook de struktuur r van de grond gunstig c beïnvloed. De mogelijk- heden om de sloten op 1 Af// een niet te dure en een niet te veel handwerk- vragende manier uit te vceren zijn lang niet overal bekend. De breedte van de sloot alsmede de diepte, de kantvorm, de slootbo dem, de begroeiing, de hoeveelheid water enz. spelen een rol bij de keuze van de te gebrui ken of aan te schaffen machine. 3facfia van varvui/in tób/erspiryr/vrt forty (m/ 3 f&rA venru 'fjr i/oof. —SercAeic/ vt/oforop 'oyv/tjx)rbony b'/ ichouf -ri.A Q Jnvfaod van do vorvud/ n op hof woteropioyafvorhony AM de verschillende mogelijkheden te laten zien voor de individuele landbouwers zijn er kleine eenvoudige en goedkope machines, voor waterschappen en polders en/of loonwerkers zijn er gro tere en duurdere machines wordt in samenwerking met verschillende instanties te weten R. L. C. voor Landbouwwerktuigen en Arbeidsmethoden te Wageningen, het I. L. R. te Wageningen, de Unie van Waterschapsbonden, het Waterschap Zuid-Beveland, het Landbouwschap, de Ver. voor Bedrijfs voorlichting Oost Zuid-Beveland en de R. L. V. D. te Goes, een landelijke demonstratie voorbereid, die gehouden zal worden op vrijdag 20 oktober tussen 10.00 en 16.00 uur te Yerseke. Hier zal gedemon streerd worden met verschillende soorten machines. Van bijna ieder soort zullen meerdere types hun werking laten zien. CR komen veegboten die in staat zijn om de be groeiing op de bodem van de sloot en langs het talud te maaien. Deze zijn evenals de bagger- boten geschikt voor de watergangen en bredere sloten. De laatste zuigen de modder met daarbij nog al wat water op en spuiten deze over een breedte van 10 tot 25 meter op het land. Naast de veegboten, die door hun geringe diep gang afhankelijk zijn van een zekere hoeveelheid water, komt er één taludmaaier, die vanaf de bovenzijde van de landkant werkt. Hierbij speelt de breedte alsmede de hoeveelheid water in de sloot geen rol. Deze machines moeten we rang schikken onder de machines speciaal geschikt voor het onderhoud. de genoemde machines beter uitgevoerd worden; het resultaat wordt er zeer belangrijk door ver beterd. Chemisch gereinigde sloot met water MAAST de mogelijkheid om het mechanisch reinigen te bekijken is het ook mogelijk zich in en rond het demonstratie!errein op de hoogte te stellen van het chemisch slootreinigen. Een aantal slootgedeelten zijn ?net een onkruidbestrij dingsmiddel (waaronder ook enkele nieuwe mid delen behandeld. Het riet en verschillende sloot- onkruiden zijn hierdoor naar wij mogen aan nemen tot in de wortels toe afgestorven. Het uiteindelijke resultaat za] aanstaand voor jaar het duidelijkst te zien zijn wanneer de nieuwe hergroei gaat beginnen. Op het demonstratieterrein zal een stand aan wezig zijn alwaar inlichtingen verkregen kunnen worden over de chemische slootreiniging. Er zullen ook diverse apparaten aanwezig zijn, die voor het verspuiten van de verschillende mid- delen geschikt zijn. De drie volgende groepen n.l. de hydrau lische kranen, de vijzel en baggerslepen zijn ge schikt voor het normale onderhoud. Daarnaast ook voor die gevallen waar het niet enkel om hot normale, regelmatig terugkerende onderhoud gaat, maar waar ook gesproken kan worden yan achterstallig onder houd van vele jaren. Speciaal de hydrauli sche kranen werken het beste indien veel grond uit de sloot gehaald moet worden. Daarnaast zullen nog kantensnijders gedemon streerd worden. Deze dienen om de taluds van de sloten in de gewen ste afhelling af te snij den. Hierdoor kan het werk van meerdere van Varende uitvoering van de Ritscher-slootrekiiger

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5