Officiële opening van het Landbouwcentrum in Goes 7m Kr edie t mogelij kheden voor land- en tuinbouw De werkelijke toestand in de paardenfokkerij en hoe we die veranderen ZATERDAG 14 0KT08C5 19 6 1 DE Coöperatieve Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht heeft de goede gedachte gehad in een keurig verzorgde brochure de boeren en tuinders voor te lichten omtrent de verschillende vormen en mogelijkheden van kredietverlening. In het kort worden de diverse kredietmogelijk heden, onderscheiden naar de zekerheid die de kre dietnemer geeft, behandeld. Daarnaast worden bij zonderheden over een groot aantal financiering:»- vormen gegeven, waarvan door belanghebbenden, naar gelang van de aard van hun bedrijf, gebruik kunnen maken. De boerenleenbanken raiffeisenbanken stellen zich tot doel de financiële belangen van de agrari sche bedrijven in Nederland zo goed mogelijk te dienen. Vele land- en tuinbouwbedrijven zullen zich aan de veranderende bedrijfsvoering dienen aan te pas sen, hetgeen de nodige financiële middelen zal vragen. Kapitaal waarover niet beschik! wordt zal aangetrokken moeten worden. Dit boekje wijst kort en overzichtelijk de weg in deze moeilijke materie om een passend krediet of voorschot te kunnen ontvangen. Wanneer de aanvrager be trouwbaar en voldoende vakbekwaam is staat de weg van vele kredietmogelijkheden voor hem open! ||ET eerste deel van dit opschrift stond boven een door mij geschreven artikel in Uw (en andere bladen) en het tweede deel stond boven een artikel, geschreven door de heer P. J. Lako, en verschenen in Uw blad van 2 september j.I. Door omstandigheden kreeg ik dit eerst veel later onder ogen en was derhalve niet in de ge legenheid om er op in te gaan. Toch wil ik dit niet nalaten omdat men anders misschien de indruk zou kunnen krijgen, dat de heer Lako en ik het niet eens zouden zijn. Wanneer men beide artikelen góéd leest zal blijken, dat we beiden van oordeel zijn, dat er wel wat mankeert aan hetgeen gedaan zou kunnen worden tot behoud van onze paardenstapel. Natuurlijk niet van een pa arden sta pel op vóór-oorlogse hoogte maar toch van een aanzienlijke kern. De heer Lako wijst er op, dat de toestand zorgen baart „maar niet in die mate, dat er niet iets aan gedaan kan worden" en hij besluit o.m. met de woorden: „Bij de juiste coördinatie van al deze krachten kon misschien wel eens blijken, dat aan het PAARD een ruimere plaats dient te worden ingeruimd dan thans het geval is Dat de heer Lako hierop wijst was nu juist de bedoeling van mijn bijdrage en van vele artikelen, welke ik op dit terrein pleeg te publiceren. De heer Lako spreekt (als middel ter verbetering over „een juiste coördinatie van al deze krachten". Dat is natuurlijk prachtig, maar met hierop te wijzen hebben wèl de heer Lako en ondergetekende hun plicht gedaan, maar wat gebeurt er dan in de prak tijk? Leest men liet en zegt men: „de lieer Lako heeft gelijk" om dan verder de zaak maar te laten zoals ze is? Want reeds vóór de oorlog werd er gewezen op de noodzaak om de hoofden bijeen te steken en eens wat te „doen". Samenbundeling is nadien méér dan nodig geworden. Maar anno 1961 laat de heer Lako duidelijk marken, dat van een „juiste coördinatie van krachten" nog niets is terecht gekomen. Die coördinatie is geen taak van ons publicisten, maar van de mannen uit de organisaties, welke zich bemoeien met de paardenfokkerij en het ge bruik van paarden. Wanneer er iets van terecht komt zullen de heer l>ako en ondergetekende daar zeker dankbaar voor zijn. SLOB. 0E R. L.V.D. adviseert: Het verdient zeker overweging om dit najaar 15 a 20 van uw voederbieten uit het oogpunt van rotwering, luisdoding en spruitremming (ook al is dit laatste lang niet altijd 100 te behandelen met AA sprutex of Conserbeta. Br-- •-W Mozaïek van natuursteen bij de ingang van het „Landbouwcentrum" te Goes, IJET grote, in strakke stijl opgetrokken gebouw aan de Westwal in Goes Landbouwcentrum Zeeland werd vorige week donderdagmiddag door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, officieel geopend. Het was de wnd. burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom. die het uitgebreide gezelschap ge nodigden, dat zich voor deze gelegenheid in de filmzaal van het nieuwe gebouw had verzameld, van harte welkom heette. De totstandkoming van het gebouw, eigendom van de gemeente Goes, heeft een lange en moeizame voorgeschiedenis gehad, aldus de wnd. burgemeester. Reeds 8 jaar geleden werd het initiatief genomen voor het totstandbrengen van dit voor Nederland nog unieke gebouw, waarin vele van de overheidsdiensten, werkzaam op het terrein van de landbouw in onze provincie, zijn ondergebracht. Dank zij de medewerking van de oud-directeur-generaal voor de Landbouw, ir. A. W, van de Plassche en het college van Gedeputeerde Staten, kon, na het overwinnen van vele moeilijk heden, 2 jaar geleden met de bouw worden begonnen. Tot zijn genoegen kon de wnd. burgemeester mededelen dat de gemeente Goes had besloten, als dank voor de bijzondere verdiensten, de heer Van de Plassche de eremedaille in zilver van de stad, de hoogste gemeentelijke onderscheiding, aan te bieden DE Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gewaagde in zijn openingsrede eveneens van de moeilijkheden bij de voorbereidingen tot de bouw van dit complex. De provin cie is er, aldus de Commissaris, bijzonder trots op dat hier in Zeeland het eerste consulentenhuis tot stand is gekomen. Met de wens dat mede door dit gebouw, waardoor vele werkzaamheden efficiënt en gemakkelijker kunnen geschieden, de Zeeuwse landbouw moge groeien en bloeien, verklaarde hij het Landbouwcentrum voor geopend. DE directeur-generaal voor de Landbouw, ir. J. W. Wellen, was de eerste van een rij sprekers die de gemeente Goes en de voorzitter van het College van Consulenten, dr. ir. C. W. C. vau Beekom, als vertegenwoordiger van de gebruikers kwam gelukwensen met dit prachtige en efficiënte gebouw. Hij noemde vooral het economisch aspect als één der belangrijke overwegingen voor het tot standbrengen van dit gebouw. Uit de woorden van de directeur-generaal was voorts op te maken dat hij dit complex gaarne zag als een proefneming waar de overige provincies ook hun voordeel mee zou den kunnen doen. Het samenbrengen van de rijksdiensten (met name de voorlichtingsdiensten) zag hij als aanleiding om het probleem van de centralisatie van deze diensten waar reeds lange tijd over wordt gesproken eens nader te bezien DE voorzitter van de Zeeuwse Landbouw-Maatschappij. ir. M. A. Geuze, liet zijn gelukwensen, vervat in een geestige toespraak, vergezeld gaan van een cadeau, aangeboden door de Z. L. M., N. C. B. afd. Zeeland. C. B. T. B. afd. Zeeland, de drie landarbeiderorganisaties A. N. A. B., de Katho lieke Landarbeiders en de N. C. L. B, de Kon. Ver. „Het Ned. Trekpaard", Vereniging tot Verbetering van Rundvee, de Zeeuwse Groeiitetelersvereniging en 't Landbouw Coöperatie-Centrum. Het geschenk,, een schilderij van de kunstschilder A. A. van Meurs uit Bergen op Zoom, voorstellend een dravend paard, zal een plaats krijgen in één der vergaderzalen van het „Landbouw-Centrum". De heer Geuze bracht o.m. in zijn toespraak naar voren dat niet alleen dit gebouw maar geheel Goes als landbouwcentrum van de provincie wordt gezien. Ten aanzien van de voorlichtingsdiensten wees hij op het grote belang van de psychologische zijde van het werk. Ook het gevoel mag in deze steeds technisch wordende wereld niet worden vergeten. Hij sprak de wens uit dat „dit paard" niet als conservatief maar als symbool van de betekenis van dit levende aspect zou worden gezien. Met de gelukwensen van het agrarisch bedrijfsleven besloot de heer Geuze zijn toespraak. MAMENS de Zeeuwse exporteurs van landbouwprodukten bood vervolgens de heer P. v. d. Have gelukwensen aan. Tevens werd als geschenk een radio voor de cantine aangeboden. Nadat door de architect, de directeur van Kortewegs Bouwmaatschappij en namens het gezamen lijk personeel van het Landbouwcentrum gelukwensen waren aangeboden, werd het woord gevoerd door de voorzitter van het College van Consulenten, dr. ir. C. W. C. van Beekom, die dank zeide voor alle gelukwensen en geschenken. Een persoonlijk woord van dank richtte spreker tot de oud-direc teur-generaal voor de Landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche, voor diens steun bij de realisering van dit project. De heer Van Beekom liet deze woorden vergezeld gaan van een oude wandtegel voorstel» lende „De torenbouw van Babel". De wnd. burgemeester sloot zich in zijn slotwoord bij deze woorden van dank aan. Tenslotte sprak de heer ir. A. W. v. d. Plassche een woord van dank voor de onderscheiding hem door de gemeente Goes verleend. Tevens dankte hij voor de vele vriendelijke woorden aan zijn adres gericht en voor het geschenk dat hij van dr. ir. Van Beekom mocht ontvangen. Na dit officieel gedeelte bezichtigde het gezelschap het gebouw en bleef daarna voor enige tijd iw de cantine van het gebouw bijeen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3