Het Garantie Prijsbeleid Landbouwhuis Goes ZATERDAG 14 OKTOBER 1901 OVERZICHT wijs en de cultuurtechniek de, nodige aandacht ,_J besteed zal worden. Als laatste argument voor hogere garan tieprijzen willen wij wijzen op de stijgen de kosten. Want dat er in 1962 iets met de lonen en de bijkomende arbeidsvoorwaar den gaat gebeuren, staat wel vast. Hiermee dient reeds nu bij de prijsvaststelling rekening gehouden te worden. TER voorkoming van misverstand willen wij er op wijzen dat de kantoren van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en haar instellingen gevestigd zijn en blijven in het Landbouwhuis op de Grote Markt 28 te Goes DE belangenbehartiging van de Zeeuwse boer, tuinder en fruit teler blijft dus in het LANDBOUWHUIS No. 2601 Frankering bij abonnement: Terneuzen 49e z€ uws ianöbouwbiao WIJ geloven niet, dat onze lezers ons kunnen verwijten veel met schaar en lijmpot te werken. Met andere woorden, wij nemen meestal niet hele stukken van ande ren over, hetgeen natuurlijk een gemakkelijke manier zou zijn om een weekblad te vul len. Juist omdat wij het zelden doen. willen wij deze week dit Overzicht eens beginnen met een passage uit het „Kort Vérslag" van de 851ste vergadering van het Dagelijks Be stuur van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, welke handelt over het land bouwbeleid. Hier volgt zij „Het D. B. beraadde zich uitvoerig over de huidige economische ont wikkeling van het agrarische bedrijf en in het bijzonder over de beleids vraagstukken die hierbij aan de orde komen. Het D. B. constateert vooral in de kringen van de akkerbouw een stemming van ongerustheid. Juist de laatste 2-3 jaar is zeer veel in werktuigen en gebouwen geïnvesteerd. Na de slechte uitkomsten van vorig jaar gaat het er nu op lijken, dat ook dit jaar dooreen genomen weinig gunstig zal worden. De verwachting, dat daardoor toenemende liquiditeitsmoeilijkheden zullen optreden kon het D. B. zeker delen. De vraag doet zich voor hoe aan deze moeilijkheden het best het hoofd kan worden geboden. Zonder aan het oogstrisico als zodanig een andere betekenis te willen toekennen als voorheen stelde het D. B. met klem dat een beleid gevolgd moet worden waarbij in de eerste plaats de in uit zicht gestelde garantieprijzen kunnen worden gehaald. Bij de huidige realisering van de prijzen blijft er te veel tussen zitten. Aan de andere kant wijst de huidige omvang van de investeringen in een richting waarbij •men zich met zorg moet afvragen of het daarmede verbonden risico nog k£n worden gedragen. De moderne bedrijfsvoering is zowel gericht op de zo rationeel mogelijke bedrijfsvoering als op een aanpassing aan de zich nog voortdurend verkrappendé arbeidsmarkt. Voor het moderne gevoerde bedrijf is hier in principe geen weg terug, zodat liquiditeitsmoeilijkheden een niet verantwoorde vertraging van een noodzakelijke ontwikkeling van het bedrijf betekenen. Het D. B. achtte de gelatenheid, die bij sommige akkerbouwers kan worden geconstateerd, een vaag teken. Het D. B. wil weliswaar eerst ken- nis nemen van het beleid dat de regering in 1962 denkt te gaan voeren.' maar daarnaast sprak het als zijn oordeel uit, dat de georganiseerde land bouw de regering moet trachten te doordringen van de werkelijkheid". TOALS men ziet, heerst ook elders ongerustheid over de financiële positie van het landbouwbedrijf. Eenzelfde geluid liet de voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de heer Mertens. horen op de jaarvergadering van deze bond te Den Bosch op maandag 9 oktober. Onder zijn gehoor bevond zich o.a. de Minister van Landbouw. Ofschoon, zo zeide de heer Mertens. er over de grondbeginselen van hét landbouwbeleid en van het garantiebeleid tussen Minister en georga niseerd landbouwbedrijfsleven overeenstemming bestaat, komt het op de uitwerking aan. En daarover bestonden vorig jaar ernstige Verschillen van mening. Het gaat de boeren om de knikkers, alhoewel het spel niet onbelangrijk is. DE GARANTIEPRIJZEN 1 DAAR het gesprek tussen Minister en Land bouwschap over de hoogte van de garantie prijzen nog maar net begonnen is, valt daar nog niet veel over te zeggen. Zoals men weet, heeft de bewindsman het plan om de melkprijs rond 1 no vember en de prijzen voor de gegarandeerde ak- kerbouwprodukten rond 1 januari bekend te maken. Het verheugt ons, dat de Tweede Kamer de be handeling van de Begroting van Landbouw heeft uitgesteld tot na 1 januari. Hierdoor krijgen de Kamerleden volop de gelegenheid het hunne te zeggen over het garantieprijzenbeleid en vooral over de uitwerking ervan. .Want daarom gaat het de boer toch in de eerste, plaats. Hij moet leven van wat zijn produkten in werkelijkheid opbren gen ep. .niet van wat op papigr eruit zou moeten komen. Het vorige jaar heeft duidelijk, hpt ver-, schil aangetoond tuisen de werkelijk gemaakte prijzen en de op papier gegarandeerde. Door deze beslissing van de Kamer is een van onze eertijds naar voren gebrachte bezwaren tegen de late prijsvaststelling vervallen. TOCH moeten wij op de keerzijde van de me daille wijzen. Want het is de laatste jaren wel gebleken, dat de debatten in de Tweede Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting zich concentreerden op het garantieprijsbeleid. En daarvan nam de melkprijs dan nog de meeste belangstelling weg. Het leek er veel op, dat de vele andere belangrijke onderwerpen ietwat ver waarloosd werden. Wie de handelingen van de Tweede Kamer aandachtig naleest, weet, dat de Kamerleden ook over andere onderwerpen het hunne zeiden. Maar steeds oulmineerde het debat in dreigende al of niet weer ingetrokken moties over het melk- prijsbeleid. Juist daardoor besteedde de pers vooral aan dit zeker belangrijke onderdeel de grootste ruimte. Dit wekt dan weer de indruk bij het grote publiek, dat de situatie in de Neder landse landbouw alleen beheerst wordt door de bedragen, die uit de schatkist voor het garan deren van de melkprijs nodig zijn. Daarom hopen wij, dat ook aan de akkerbpuw, aan de kwesties rond de voorlichting, het. onder- SCHÏET ER VOOR DE BOER OOK WAT OVER? CR is bij de prijsvaststelling nog een probleenV k waaraan wij enige opmerkingen willen wij., den. Het L. E. I. heeft de berekeningen over de akkerbouwprodukten nog niet klaar, over de melk wèl. Het blijkt, dat de gemiddelde kostprijs van de melk ongeveer met 1 cent per kg gedaald is. Dit- nu zal mede het gevolg" zijn van de hogere ar- beidsproduktiviteit. vooral op de gemengde zand- bedrijven en van de Xeuze vari betere bedrijven. Nu zouden wij het uiterst onbillijk vindérï,' als hét voordéél. dat door déze hogere arbeids- produktiviteit bereikt is, geheel aan de schat kist, de consument en de werknemers ten goede zou komen. De prikkel voor de ondernemer om zijn bedrijf beter en efficiënter te voeren, zou dan geheel weggenomen worden en boven dien zou hij totaal niet profiteren van de wel- vaartsgolf, die over ons land gaat. Een wel- vaartsgolf, die als wij de voorlopige berichten moeten geloven, in 1962 wel weer zal leiden tot niet onaanzienlijke loonsverhogingen. Het is hoog tijd, dat de regering hierbij ook aan de boerenondernemer denkt. Ï1AAR komt nog een tweede argument bij, het- welk voor de melkprijs geldt, maar in nog grotere mate voor de prijzen van de gegarandeer de akkerbouwprodukten. Het is het feit, dat wij., in E. E. G.-verband met de prijzen naar elkander n. en toegroeien. Dat wil zeggen, dat wij in IS erland omhoog zullen moeten. Op 1 januari a. -tjn de eerste 4 jaren verstreken van het E. O.-verdrag. De officiële overgangsperiode di 12 tot 15 jaar. Daar blijven er dus nog 8 tot 11 over. Er liggen verschillende voorstellen v de Europese Commissie, om een begin te h. met een gemeenschappelijk landbouw* bei. Het zou van Nederlandse kant onzes inziens verstandig zijn met de toenadering een begin te maken. Het andere land met de laagste prij zen in E. E. G.-verband. Frankrijk, is ons op deze weg reeds voorgegaan. Wanneer iedereen wacht op iedereen, gebeurt er niets. S. Hierin is geen verandering gekomen door de verhuizing naar het nieuwe gebouw het „Landbouwcentrum" van de verschillende overheidsdiensten ressorterende onder het Ministerie van Landbouw zoals de Voorlichtingsdiensten, Grondkamer en andere instanties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1