ABORTUS BANG RUNDVEE 769 TECHNISCHE VOORLICHTING AAN LANDARBEIDERS IN ZEELAND WAT IS ER TOT NU TOE GEDAAN AAN DEZE VOORLICHTING? De werkgever die iu de toekomst wil werken met een vaste kern die alle voor komende werkzaamheden goed kan uit voeren, zal er zijn personeel op moeten attenderen en in de gelegenheid moeten stellen kursussen, demonstraties e.d. te bezoeken. Wil deze voorlichting nu en in de toekomst effekt sorteren, dan is de steun en de sympathie, zowel van werkgever als werknemer, van doorslaggevende beteke nis. Korte wenken ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 V OORLICHTINGSAV ONDEN GEDURENDE de wintermaanden worden er voorlichtingsavonden georganiseerd. Het be stuur van de plaatselijke afdeling van een land arbeidersorganisatie kan een keus uit de onder werpen maken en een dergelijke avond aanvragen, zoals 1. Gebruik en onderhoud van de trekker. 2. Landbouwwerktuigen. 3. Goede werkmethoden met goed handgereed schap veraangenamen het werk. 4. De gevaren van de bestrijdingsmiddelen en hoe deze voorkomen kunnen worden. 5. Bemesting. Veeverzorging en veeverloskunde. 7. Veevoeding. 8. Melkwinning, machinaal en met de hand. 9. De gladiolenteelt. 10. De moestuin. 31. De kippenhouderij voor eigen gebruik. Er wordt naar gestreefd dat zoveel mogelijk de bedrijfsvoorlichters van het betreffende konsulent- schap de inleidingen op deze avonden verzorgen, omdat deze het best op de hoogte zijn met de plaatselijke omstandigheden. De meeste belang stelling ging aanvankelijk uit naar het onderwerp „de moestuin". Ook de onderwerpen over de me chanisatie genieten een goede belangstelling. DEMONSTRATIES IN de zomermaanden worden enkele regionale demonstraties georganiseerd, met het doel de landarbeiders vertrouwd te maken met een voor hen nieuwe arbeidsmethode. In dit verband zijn er op verschillende plaatsen ïn de provincie demonstraties gehouden met de bieterooitang en kopsehoffel. In die gebieden waar nog vrij veel gehokt en géschelfd wordt, zijn op enkele plaatsen enige nieuwe methoden van op- hokken en schelven gedemonstreerd. Het gebruik van het erwteploegje en de erwteduwschoffel is ook op enkele plaatsen getoond. Het voordeel van dergelijke regionale demon straties is dat er een mogelijkheid is om een goede diskussie te voeren over de getoonde werkmetho den. Op het eind van de demonstraties probeerden verschillende aanwezigen de getoonde werkmetho de. In de naaste toekomst wordt gedacht aan de monstraties die op het gebied liggen van het on derhouden en afstellen van landbouwwerktuigen en tractoren. Vervolg van pagina 767.) TENTOONSTELLINGEN AP verschillende plaatsen op Noord-Beveland en Tholen is een tentoonstelling georgani seerd van goed handgereedschap. Het materiaal was dusdanig opgesteld dat het eenvoudig van de ene gemeente naar de andere was te transporteren. Op het proefbedrijf de „Scheldemonden"' te Bruinisse is deze tentoonstelling in de zomermaan den in de stal ondergebracht, zodat bezoekers aan het bedrijf tevens het handgereedschap konden bekijken. EXKURSIES UOOR de eerste maal zijn deze zomer landarbei- ders op exkursie gegaan naar landbouwkun dige objekten en wel kleine exkursies binnen en grote exkursies buiten de provincie. In mei brachten 35 landarbeiders van Noord- Beveland met hun werkgevers een bezoek aan de „Kon. Maatschap de Wilhelminapolder" om daar de aardappel- en bietenverzorging eens nader te bezien. Het personeel van de rationalisatiekern van bedrijven groter dan 20 ha op Tholen bracht met hun werkgevers een bezoek aan de praktijk school te Schoondijke en aan het proefbedrijf de „Scheldemonden" te Bruinisse. .j,.. "r SSfs Opliok- en schelf demonstratie In de Kommissie voor de landarbeidferlsvoor- lichting was voorgesteld om dit jaar 3 grote exkursies te maken. 1. Noord-Zeeland naar het Botlek en Europoort- gebied 2. Midden-Zeeland naar de Viconfabriek; 3. Zuid-Zeeland naar de Claesfabrieken te Zedelgem (België). Binnen enkele weken hadden zich al 800 per sonen hiervoor opgegeven. Omdat dit grote aantal bij de organisatie van het geheel te bezwaarlijk was, moest een beperking worden opgelegd. Aan elke plaatselijke afdeling waarvan één of meer leden deelnamen, is daarom gevraagd of één van hen in het winterseizoen een korte inleiding wil houden over de exkursie, hetgeen is toegezegd. PRAKTIJKSCHOOL TE SCHOONDIJKE AVER het nut en de gang van zaken op deze school zullen wij nu niet uitwijden, maar m de enkele jaren dat zij bestaat, is wel bewezen dat deze vorm van praktisch onderricht uitstekend vol doet. In januari 1962 zal de eerste groep landarbeiders uit Zeeland gedurende een week een kursus vol gen. Gezien het grote aantal aanvragen voor kursus- sen in de komende jaren, hebben we gemeend om reeds nu al enkele weken in januari 3963 vast te moeten leggen. NABESCHOUWING DEZIEN we wat er nu bereikt is.met deze voor- lichting, dan mogen wij niet ontevreden zijn. Het verschil tussen voorlichting aan landbouwers en die aan landarbeiders bestaat hierin dat voor lichting aan landbouwers meer gericht is op een direkte of indirekte inkomens verhoging. Voor lichting aan landarbeiders beperkt zich tot het verlichten en veraangenamen van het werjr en het bedienen van diverse werktuigen. Het financiële voordeel is in de meeste gevallen van geringe betekenis. Omdat de landarbeider er zelden of geen financieel voordeel bij heeft, zal hij praktisch nooit aan zijn werkgever vragen of hij bijvoorbeeld een demonstratie mag bezoeken. R. L. V.D. Goes/Axel. J. VROON. (In verband met d-e plaatsruimte van redaktie- wege iets bekort.) EN veevoederkern heeft tot doel om u te hel pen om goed en voordelig te voeren. De vee voeder voorlichter bezoekt regelmatig uw bedrijf en berekent hoe u het beste de ruwvoerprodukten kunt benutten. Hij adviseert ook de geloenste kracht- voederaanvulling en dit alles voor een gering be drag. Het lidmaatschap van een veevoederkern geeft u dus een zeer groot voordeel. foTOG steeds zijn de weersomstandigheden zeer gunstig om de stoppels eens goed te bewer ken. Maak van deze mooie kans zoveel mogelijk ge bruik en bewerk het land intensief. Volgend jaar ondervindt u daarvan de voordelen in de vorm van minder wortelonkruid en een betere structuur. f~\OK kippen hebben graag droge voeten. Maar bij mistig en regenachtig weer is het moeilijk om het bodemstrooisel droog te houden. Breng daarom nu een dikke laag droog materiaal in de hokken en maak de oude strooisellaag regelmatig goed los, zodat deze op kan drogen. De kippen hebben dan bij vochtig weer minder last van een natte bodemlaag en leggen meer eieren. GOED ploegwerk is een lust voor het oog. Op vele plaatsen worden ploegwedstrijden ge houden. Hoewel het ploegwerk niet altijd even goed is, is het toch de moeite waard te gaan zien hoe het moet of niet moet. Bovendien kunt u er zien hoe eenzelfde ploeg door de verschillende deel nemers is afgesteld. U zult dan grote verschillen opmerken waarom het alleen al de moeite loont er heen te gaan. de bedrijven is dit jaar veel wintervoer ge- wonnen. De daarvoor gemaakte kosten moe- ten via het vee terugkomen. Dit is alleen mogelijk als het voer goed wordt aangewend. Bei eken de aanwezige voorraad en stel daaruit een gaed win- terrantsoen samen. Bij het berekenen van \et voe derrantsoen wil de veevaedervoorlichter of as sistent u graag helpen. |N het Zeeuws Landbouwblad van 30 september werd een bericht door ons geplaatst over de wijzi- fe&ng van het slachtvergoedingsbesïuit, in verband met de bestrijding van bet abortus Bang onder rundvee. De twee punten, waarop deze wijziging betrekking- 3. Vanaf .1 oktober kan, indien de Gezondheids dienst zulks wenselijk acht, deze Dienst een rundveebeslag, waarin een besmetting met abortus Bang is geconstateerd, in zijn geheel doen afslachten met recht op slachtvergoe- ding. Alle aanwezige runderen zijn dan door de Gezondheidsdienst als verdacht aange merkt geworden. Tot genoemde datum was dit niet mogelijk: alleen de als besmet aan gemerkte runderen dienden te worden ge slacht alsmede de aanwezige verdachte drach tige runderen. 2. Het verplichte slachten van bovenbedoelde runderen binnen 20 dagen nadat de Gezond heidsdienst de veehouder schriftelijk heeft be richt, kan nu worden verlengd tot 9 maanden. De besturen van de Gezondheidsdiensten gaan dus na of het wenselijk is dat voor hun gebied één of beide bovenbedoelde wijzigingen van kracht wordt. Dr J. Tesink, direkteur van de Stichting „Provin ciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zee land" deelt ons, naar'aanleiding van het voorgaan de, mede dat het Bestuur van de Zeeuwse Gezond heidsdienst het niet gewenst acht (aangezien de Zeeuwse rundveestapel als abortus-vrij is aan te merken), dat voor Zeeland uitstel van de termijn, waarbinnen de bewuste runderen dienen te worden geslacht, kan worden gegeven. Het Bestuur heeft daarom de Hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouw schap verzocht alleen eerstbedoelde vvijzi- ging voor Zeeland Aan toepassing te verklaren, hetgeen inmiddels is geschied. Voor Zeeland is nu de volgende tekst van toe passing een verdacht rund: een rund dat: heeft, luiden in liet kort: a. op het tijdstip waarop het door of namens de Gezondheidsdienst wordt beoordeeld, niet is aangemerkt als een besmet rund; b. in de vijf maanden onmiddellijk voorafgaan de aan het onder a. bedoelde tijdstip naar het oordeel van de Gezondheidsdienst aan een ernstige besmetting met abortus Bang heeft blootgestaan; c. hetzij gekalfd heeft, zulks niet eerder dan 7 dagen voorafgaande aan het onder a. bedoel de'tijdstip; hetzij drachtig is blijkens een schriftelijke verklaring van eeh dierenarts of een door een dierenarts, dan wel het hoofd van een keuringsdienst, als bedoeld in de Vleeskeu- ringswet schriftelijk als juist erkende mede deling van de betrokken veehouder, mits de verklaring onderscheidenlijk mededeling ten hoogste tien dagen voorafgaande aan meer bedoeld tijdstip is afgegeven onderscheidenlijk gedaan hetzij naar het oordeel van de Gezondheids dienst kennelijk dreigt te verwerpen of ken nelijk in de 48 uren, onmiddellijk voorafgaan de aan het onder a. bedoelde tijdstip heeft verworpen hetzij deel uitmaakt van een rundveebeslag, dat wordt gehouden in een gebied dat naar het oordeel van de Gezondheidsdienst als na genoeg vrij van abortus Bang besmetting kan worden beschouwd en als zodanig door de Hoofdafdeling Veehouderij is aangewezen. Het punt 2 gestelde, n.l. »ïe mogelijke verlen ging- van de termijn van verplichte slachting-, geldt dus niet voor Zeeland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13