Aardappelrooidemonstratie te Sluiskil 766 ZEEUWS LANDBOUWBLAD METHODE 1 a) PEN 1-rijige verzamelrooier zonder ïoofaf- nemerapparaat leverde de aardappelen in zakken af, welke direct op de grond werden weggezet. Dit is dus de methode die veel in de praktijk wordt toegepast. De zakken wor den dan met de hand op een wagen geladen. Dit laatste werd op de demonstratie niet uit gevoerd daar deze werkwijze in de praktijk overbekend is. Op de machine stonden twee mensen voor het af rapen van het loof. Wil men tegelijk rooien en de aardappelen afvoe ren over een niet te grote afstand, dan zijn globaal voor het rondzetten van deze methode nodig: 2 trekkers, 1 a 2 wagens en 6 tot 8 mensen. Onder gunstige omstandigheden kan 1 ha per dag gerooid worden Op de demonstratie was een vierwielige wa gen aanwezig, welke aan de zijkant voorzien was van een automatische zakkenlader, merk Gorter Roodeschool. Het apparaat was op eenvoudige wijze aan de wagen gebouwd. Zijn de zakken op de gerooide ruggen goed wegge zet, dan kunnen al rijdende de zakken betrek kelijk vlug worden opgenomen. Een voordeel is dat het zware l?.r,dwerk komt te vervallen en twee mensen (trekkerchauffeur lader) het werk goed aan kunnen. De capaciteit be droeg onder die omstandigheden bijna 200 zakken per uur. b.) PEN 1-rijige verzamelrooier met loofafnemer leverde de aardappelen in de zak af en deze werden op een aanwezig platvorm geplaatst en meegenomen naar het eind waar ze op een vierwielige wagen werden overgeladen. Een nadeel van deze methode is, dat het overladen tijd kost en dit de capaciteit van de machine drukt. Een voordeel is, dat de zakken aardap pelen direct op de transportwagen worden ge plaatst en dus voor het opladen geen aparte trekker nodig is. Wil men deze methode van rooien en transport rondzetten, dan zijn onge veer 2 trekkers, 2 a 4 wagens en 6 a 7 mensen nodig. De capaciteit zal per dag wat lager lig gen dan bij methode Ia. Een voordeel kan zijn dat de aardappelen tijdens het rooien over een grotere afstand, bijv. naar centrale bewaarplaats, met heizelfde aantal mensen kunnen worden vervoerd. METHODE II ILLEEN methode Ila werd gedemonstreerd. Een 1-rijige verzamelrooier met loofafnemer deponeerde de gerooide aardappelen in een bak «bunker) welke op de machine was aangebracht. Op het eind van het perceel werd de bak op een stilstaande wagen leeggestort. Een voordeel hier bij is, dat er dus geen trekker chauffeur nodig is voor een meerijdende wagen. Als nadeel kan genoemd worden dat het lossen enige tijd in be slag neemt en daardoor de capaciteit van de ma- METH0DE III TVTOG maar zes jaar geleden werd een aard- 1 v appelrooidemonstraiie gehouden met het accent op de mogelijkheid om aardappelen in de zak te rooien. Deze demonstratie had plaats op het bedrijf van de heer A. Ramondt te Sluiskil, waar ook dit jaar de demonstratie werd ge houden. Op de vorige demonstratie was het nog een grote vraag of het rooien van aardappelen direct in de zak wel op diverse zwaarten van grond mogelijk was. Nu het probleem van direct in de zak rooien grotendeels is opgelost, is er een ander probleem te voorschijn gekomen, n.l. van het transport en het lossen van losgestorte aardappelen. Het was daarom een goede gedachte van de landbouwstudieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, om samen met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en diverse andere commissies en instellingen, het accent niet te leggen op de rooimachine maar op de gehele methode vanaf het rooien tot en met het inbrengen van de aardappelen in de bewaar plaats. Bij de opzet van de demonstratie stond de rege lingscommissie dus voor de vraag: welke rooi- machines, welke transportmiddelen en waar is een geschikte bewaarplaats te vinden. Bij de keuze van de machines vi l de nadruk niet op liet merk, maar meer of deze voldeed aan de mogelijkheid een bepaalde methode uit te voeren. Vastgesteld werd de volgende methode te demonstreren: 1. Aardappelen rooien in de zak: a) direct afzetten op het land en met de hand geladen; b) zakken meenemen op platform van de machine naar het einde van het perceel. 11. Aardappelen rooien los in bunker: a) bunker op machine; b) bunker op trekker. chine wat wordt gedrukt. Dit verlies is echter minder dan bij methode Ib. Bij deze methode en dit geldtvoor elke methode met losgestorte aardappelen komt het cr op aan dat er steeds wagens aanwezig moeten zijn om de aardappelen 'van de machine te kunnen overstorten. Het trans port en het lossen bij de bewaarplaats dient dus afgestemd te zijn op de capaciteit van de rooi machine. Treedt, er hier of daar een storing op dan ligt de rest ook stil. Wil men deze methode rondzetten, dan zijn nodig: 2 trekkers, 3 a 4 wa gens en 5 mensen. III. Aardappelen los op meerijdende wagen: a) met 1-rijige rooimachine; b) met 2-rij'ige rooimachine. Voor het transport van de aardappelen in de zak werd gebruik gemaakt van normale vierwie lige luchtbandenwagens, welke grotendeels wer den opgeladen met een Gorter-zakkenlader. Het vervoer van de losgestorte aardappelen had plaats met 2- en 4-wielige kip- en zelflossende wagens. De bewaarplaats bestond uit drie cellen. In elke cel werden met een apart stel transporteurs de aardappelen ingebracht. f|E demonstratie had, na een week uitstel, op 19 september plaats onder zeer gunstige weersom- standigheden. Het is niet de bedoeling om in dit verslag alles weer te geven wat op deze demonstratie te zien was en onderzocht is. Dit zal te zijner tijd, wanneer de beoordeling van de genomen aardappelmon sters omtrent de beschadiging bekend is, in een apart verslag worden weergegeven. We zullen daar om volstaan met een kort overzicht van de gedemonstreerde methoden en gebruikte transportmidde len. a) CEN 1-rijige verzamelrooier met loofafnemer deponeerde de losse aardappelen direct op een meerijdende wagen. Voor het lossen gaat dus geen tijd verloren, waardoor de capaci teit van de machine wat hoger kan liggen Wel is een aparte trekker en chauffeur nodig voor de meerijdende wagen. Wil men het rooien en trans port der aardappelen tegelijk uitvoeren, dan zijn nodig3 trekkers, 3 wagens en 6 mensen. Als attractie was op de demonstratie aanwezig de 3-rijige zelfrijdende rooimachine van fa. De Feij- ter te Breskens. (Waarover reeds in het Zeeuws Landbouwblad van 9 september uitvoerig geschreven werd. Red.) Er werd met deze machine goed werk geleverd en de capaciteit is van dien aard, dat de regelings commissie moeite had om voldoende wagens beschikbaar te hebben om de machine regelmatig te laten rijden. De heer Kalverkamp merkte in zijn mondelinge toelichting op, dat niemand der aanwezigen be hoefte had een dergelijke machine te kopen, maar dat de fa. De Feijter deze machine ook niet te koop biedt. Al met al was het een machtig gezicht deze grote en zware (5400 kg) machine aan het werk te zien. ALGEMEEN kan gesteld worden dat de machines goed rooiwerk verricht hebben, wat deels lag aan de gunstige weersomstandigheden, maar zeker niet minder aan de uitgevoerde bewerkingen tijdens de verzorging (verpleging) van het gewas. Het mechanisch verwijderen van het loof is nog niet een opgeloste zaak. Hieraan zal nog meer aandacht besteed moeten worden. Komen er nog loof- Het rooien door een tweerljige machine, welke de aardappelen los op een meerijdende wagen deponeert. b) pEN 2-rijige verzamelrooier L" met loofafnemer bracht de aardappelen direct op een mee rijdende wagen. Een groot voordeel van deze machine t.o.v. de 1-rijige is, dat de ma chine een dubbele capaciteit heeft waardoor per man dus ook het dubbele wordt gepres teerd, omdat voor de bediening van de trekkers niet direct meer mensen nodig zijn wan- neer tenminste de afstand van het veld naar de bewaarplaats niet boven 1 a 2 km gelegen is. Voor deze methode zijn in to taal nodig: 3 trekkers, 3 wa gens met voldoende laadver mogen en 5 q, 6 mensen. Het lossen van de aardappelen vanaf een vierwielige wagen via een zijafvoerketting naar een transporteur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10