Kringkeuring te Middelburg RUWVOEDER EN MENGVOEDER 745 WELK MENGVOEDER GAAN WE DEZE WINTER GEBRUIKEN? PRIJSVERGELIJKING VAN ENIGE RUVVVOEDERM1DDELEN Korte wenken KATERDAG 7 OKTOBFK lüfil GELIJKTIJDIG met de rundveefokkers hield de Kring van Geitenfokverenigingen op Walcheren op 7 sept. j.l. hun 2-jaarlykse kringkeuring. Omstreeks een 50 fokdier'en van vrij goede kwaliteit werden door een 23-tal inzenders voor de jury geleid. Van 't manlijk fokmateriaal zagen we slechts een 2-tal jonge bokken. Eerste werd Sjef 600 R.v.J., een goed type bok met sterke benen, doch iets slap in de rug. Deze bok had de Kring Walcheren enkele dagen tevoren op de geitenfokdag in Den Bosch gekocht; lb. werd Peter 4975 R.v.J. van N. Moes te Middelburg, een goed doch iets fijner type. Van een groot aantal lammeren zagen we Rika 4943 R.v.J. van H. Ridderbos te Gapinge het liefste, een sterk lam met goede benen en rug; lb. werd Marijke 4 van P. J. Klelnepier te Zoutelande met een kleine af wijking in de rug. Een goed doch wat fijner lam was Ria van P. van Sluijs Azn te Zoutelande, zij werd lc ge plaatst. Bij de 1-jarigen werd Els 4772 R.v.J., eig. J. Poppe te Meliskerke la., een wat schrale, goed gevormde geit met matig uier. De lb. prijs was voor Mina 1667 R.v.J. van A. de Bree te Zoutelande, een beste geit met wat hellend kruis. Een beste rubriek vormden de 2-jarige geiten. Juliana van Vrijburg 1674 S. van A. van Eenennaam te Sou burg werd la., een fraaie melkgeit met beste romp, die .tevens kampioen werd. Eveneens een goede geit was Cobi 1670 S., van J. v. d. Knyff te Souburg, die met een iets losse schouder lb. werd. Van de 4 en 5-jarige geiten zagen wij een 7-tal dieren, la Mina 1629 S., van J. van Keulen te Koudeker- ke, een iets fijne geit met goede benen en een mooi uier. Zij werd tevens reserve-kampioene; lb. werd Marie van A. Wisse te Aagtekeike, een geit met goede ontwikkeling doch. met een minder fraai uier; lc. Jans van Sientje 1630 S., eig. K. Kleirtepier te Zoutelande, een goed type geit met brede borst doch matig beenwerk. By de 5 en 6-jarige geiten won Marie 1531 S., van K. Kleinepier het van Annie 1588 R., eig. H. Ridderbos. Een 2-tal beste melkgeiten. In de rubriek oudere geiten zagen we een 5-tal beste dieren die echter al min of meer slytage vertoon den. la. werd Nelly, 1460 R., eig. A. van Eenennaam, een geit met prima produktiecyferg; lb. Hannie 1600 R., eig. J. Nyholt te Koudekerke en lc. Willy 1452 R. van H. Ridderbos. Aardig was de keuring om uit al de aanwezige melkgeiten de geit met de beste uier aan te wijzen. Na enige selectie werd uiteindelyk als eerste aangewezen Marie 1531 S. en als tweede Kornelia 1666 S., beide van K. Kleinepier te Boude wynskerke (Zoutelande). Tot slot kregen we keuring van. afdelingsgroepen. Een 2-tal afdelingen hadden een 2e groep samengesteld, doch dit had beter achterwege kunnen blijven. De 4 beste groepen werden achtereenvolgens gevormd door Boudewynskerke I, uniforme groep, la; Souburg I, een groep met een kleine afwyking, lb; Koudekerke, 2a. en Vrouwenpolder 2b. Het was een mooie keuring al zag het er des morgens naar uit dat de dag zou verregenen. Dit is echter nog meegevallen. Aan de organisatoren alle lof voor de keurige organisatie. Dubbeldam, september 1961 ADR. BRAS. KAMPIOENE JULIANA VAN VRIJBURG. Eig.; A. van Eenennaam, Souburg. RESERVE-KAMPIOENE MINA. Eig.: J. van Keulen, Koudekerke. Voor aanvulling boven een bepaald grond- rantsoen is een goed samengesteld A-voeder met ca. 15 vre en een ZW van 67 —69 altijd op zyn plaats. Op bedrijven met veel voederbieten of aard appelen kan het nodig zijn in het grondrant- soen voeder te gebruiken met een hoger eiwit gehalte, b.v. voor oudmelkse koeien, die 10 1 melk geven. Op de zuivere weidebedrijven, met veel hooi en goed kuilgras, dient men soms in het grond- rantsoen nog extra zetmeelwaarde te geven, b.v. door gedroogde pulp. Het één en ander moet bedryf voor bedrijf bekeken worden. Hoeveel kost een goede A-samenstelling Een A-voeder kan de volgende samenstelling hebben: 200 kg maismeel of maisvoermeel 250 kg roggemeel 250 kg milocornmeel of ged. tarwemeel 100 kg vetrijk lynmeel 100 kg katoenzaadschilfersmeel 75 kg grondnotenschroot 25 kg mineralen 1 kg vitaminepreparaat Gehalte aan vre 15 ruw vet 2 V*3 ZW 67—69. By de huidige pry zen komt de prijs van dit mengsel (indien de veehouder een behoorlijk kwantum te gelyk koopt) op ca 31,per 100 kg. Deze prijs ligt vrij hoog en het is inder daad zo, dat men b.v. in mei j.l. een A-mengsel voor 2,tot 3,per 100 kg minder kon kopen. Inplaats van A-voeder kan men ook B- of C- voeder nemen en dit b.v. aanvullen met ge droogde pulp, doch veel gunstiger komt men hier niet mee uit. By A-voeder heeft men het voordeel, dat men tweemaal de hoeveelheid mineralen en vitaminen heeft en dat mist men bij een aan vulling van gedroogde pulp of iets dergelyks. In „Bedrijfsvoorlichting", het maandliiad van de Federatie van Ver. van Bedrijf* - voorlichting Zuid-Holland, troffen wij een tweetal bijdragen aan ovar prijsvergelijking ruw voedermiddelen en over mengvoeders, van de hand van S. de Jong Szn, waaraan het onderstaande ontleend wordt. Bij het beoordelen van de prijzen dèen-t men te bedenken, dat ruw voeder middelen: 1. Over het algemeen tarra bevatten. De hoeveelheid grond kan soms vrij groot zijn. 2. Meer werk vragen en bij bewaring grotere verliezen geven dan de gewone krachtvoeders. Prijsvergelijking Prijs per 100 kg Prijs per eenheid Voedermiddel: omger. ZW in centen Aardapelen 4,21 Aardappelen (kriel) 4,— 24 Natte pulp 1,50 25 Voederbieten (hoog gehalte) 2,50 25 Voederbieten (hoog gehalte) 3.30 Suikerbietekoppen en -blad 1,50 14 Suikerbietekoppen en-blad „2,1-8 Van deze voedermiddelen kon ons nog geen prys opgegeven worden. Daarom zyn 2 pt-yzen genoemd, om een indruk te geven. Gebruik van de bovengenoemde voedermiddelen. Aardapi>elen kunnen uitstekend als voeder voor melk- en mestvee gebruikt worden, zowel rauw als gestoomd. Aan melkkoeien kan men tot 1012 kg per dag per koe voeren. Voor jongvee zijn aard appelen minder geschikt en voor varkens gebruike men bij voorkeur gestoomde aardappelen. Natte pulp is een goed voeder. Bij bewaring heeft men vaak grote verliezen en gezien de prijs van gedroogde pulp. lijkt me de natte pulp dit jaar niet zo erg aantrekkelijk. Voederbieten zijn een gezond voeder en vooral voor jongvee aan te bevelen. De prijs ligt zowel bij ƒ2.50 als bij ƒ3,per 100 kg vrij hoog. Voor fok varkens kunnen voederbieten in hoeveelheden van 810 kg bieten per dag en per zeug aangeraden worden. Suikerbietekoppen en -blad. Indien dit voeder goed geoogst kan worden is het een mooi overgangs voeder van de weide naar de stal. Nog te vaak ziet men in de praktijk, dat men mei dit voeder overdrijft. Bij wegingen in voederkernen kwam men soms aan hoeveelheden van 80100 kg per dier en per dag. Men diene dan wel te bedenken, dat het een eenzijdig voeder is met een eenzijdige .mine rale samenstelling en voorzichtigheid is geboden. Voor de weidebedrijven raden we aan niet meer dan 30 kg per koe en per dag te voeren en het verdient aanbeveling om 1 ons geslibd krijt per koe en per dag bij te voeren. /EDERE boer vindt het betalen van een proces-verbaal weggegooid geld. Maar elk jaar opnieuw worden verschillenden tijdens het bietentransport naar de fabriek geverbaliseerd door eigen schuld.- Zorg voor een goede verlichting van trekker en wagens bij duisternis, laat die defecte richtingaanwijzer eerst repareren, anders betaalt u straks weer dubbel geld. Bestel het door het Land bouwschap uitgegeven boekje „Verkeersv oor schrif ten voor de Landbouw", waarin u alles kunt vinden betreffende de eisen, waaraan bij het gebruik van trekker, landbouwwerktuigen enz. op de openbare weg moet worden voldaan. De prijs bedraagt slechts f 1# ZAAI goed zaaigoed", is een slagzin, die al vele malen in ons blad heeft gestaan. Ver trouw deze herfst alleen goed zaaizaad aan de grond toe en laat het door u bestelde zaad van rogge, tarwe en wintergerst eerst ontsmetten. Stel u op de hoogte van de proefveldresültaten en ga na, welk ras voor uw omstandigheden het beste past. MET het bietenrooien komt ook het bieteloof weer beschikbaar. Breng dit waardevolle bijprodukt nu eens niet in grote hoeveelheden in in het grasland. Het vee kan het voer toch niet verwerken en vertrapt het grootste gedeelte. Beter kunt u het bieteloof door inkuilen reserveren voor de winterperiode. DE beste zaaitijd van wintertarwe is de tweede helft van oktober. Op de lichtere slempige gronden en op percelen waar gemakkelijk duist groeit, kan men beter wat later zaaien. De hoeveel heid zaaizaad dient aan het tijdstip van zaaien en aan de toestand van het zaaibed aangepast te zijn. AARDAPPELKRIEL is zeer goed te bewaren door deze laagsgewijs tussen de natte pulp in te kuilen. Ook in lichte mate door phytophthora aangetaste knollen kunnen zo nog tot een waarde vol veevoer gemaakt worden. Het verdient aanbe veling de aardappelen eerst met een bietemolen in stukken te snijden. De knollen moeten voldoende schoon zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9