Aanplant van fruitbomen en bodemkartering TUINBOUW Vernieuwing blijft noodzakelijk 742 ZEEUWS LANDBOUWBEAD ]n onderstaand artikel wordt het een en ander verteld over de eisen welke worden gesteld aan de bodem waarin we onze vruchtbomen gaan planten. Ook moet nogmaals gewezen worden op de noodzaak om te zorgen dat men een fruitbedrijf heeft dat „bij de tijd is". De prijzen van appels en peren zijn dit jaar zeer hoog. Wanneer we zien dat kroet en valappels worden verkocht tegen prijzen van ongeveer 30 cent per kg, dan zegt dat nog al wat. Daar zit het gevaar in dat de kweker met een verouderd bedrijf zegt dat het zijn tijd nog wel zal duren en dat hij zich in slaap laat sussen door de gang van zaken in dit jaar. Voor de fruitkweker mag dit echter beslist geen reden zijn om de ver nieuwing van zijn bedrijf uit te stellen, integendeel, het moet juist een stimulans zijn om dat krachtiger aan te pakken. We zijn er volledig van overtuigd dat in de toekomst slechts de fruit kweker met een gezond, modern bedrijf, recht van bestaan zal hebben. Als we zien hoe in binnen- en buitenland de vraag naar kwaliteitsfruit is toegenomen en als we daar tegenover stellen dat in jaren met een nor male oogst het fruit van minderwaardige kwaliteit praktisch niet te ver kopen is, dan wordt het wel duidelijk dat de fruitkweker er voor dient te zorgen dat hij enkel kwaliteitsfruit op de veilingen kan brengen. In Zeeland heeft gelukkig op grote schaal vernieuwing van de be drijven plaats gevonden, vooral in bepaalde oudere centra. Toch vinden we overal nog percelen boomgaard die vernieuwd dienen te worden en daarom hopen we dat ondanks de goede uitkomsten van deze oude boomgaarden in het afgelopen jaar de betreffende telers de moed zullen hebben om de zaak radicaal aan te pakken en te gaan vernieuwen, mis schien maar bij gedeelten, maar toch een begin makend, want voor de toekomst zal dat onmisbaar zijn. We moeten toegeven dat daarvoor moed nodig is, maar de toekomst zal leren dat het nodig is. De telers die in het verleden hebben ver nieuwd, zitten nu goed. In de toekomst zal dat zonder meer in nog ster kere mate nodig zijn. HOEWEL tot op het moment dat we dit schrijven de weersomstandigheden en de temperaturen ons aan de zomer doen denken, weten we toch maar al te goed dat het najaar is aangebroken en dat we er weldra midden in zullen ziten en dan duurt het ook nog slechts even of het is weer winter. De kalender wijst reeds oktober aan. In onze fruitboomgaarden begint het leeg te worden. Peren hangen er praktisch niet meer aan de bomen en bij de appels zijn het nog slechts enkele rassen, waarvan we dan noemen de Golden Delicious en ;le Jonathan en ook deze worden reeds druk geplukt en opgeslagen in de koelhuizen, hetzij door de teler, hetzij door de handelaar. De bladeren gaan reeds hun herfstkleur aannemen en er behoeft nog maar weinig te gebeuren of ze gaan vallen. Voor de fruitkweker betekent dit dat over enige tijd de nieuwe inplant of de vernieuwing van zijn bedrijf de aandacht vraagt. Deze week wilden we hierover graag enkele algemene opmerkingen maken. In de loop van de komende weken hopen we dan dieper in te gaan op de vraagstukken welke samen hangen met de nieuwe inplant. De laatste jaren is er in Zeeland een toenemende belangstelling voor de fruitteelt. De ongunstige .resultaten van de landbouwbedrijven en de redelijke resultaten met de fruitteelt, zijn daar de oorzaak van. We mogen aannemen «lat er ook dit seizoen weer nieuwe aanplant van fruitbomen zal plaats vinden. INZICHT NOODZAKELIJK WANNEER men wil overgaan tot inplant is een eerste vereiste dat men een grondig in zicht heeft in de toestand van de bodem waarin de bomen geplant worden. Dat wil zeggen dat men bodemkartering moet toepassen. Bij deze bodemkartering wordt vooral gelet op de ondergrond, dat wil zeggen op dat gedeelte van de bodem waarin de wortels moeten groeien. We kunnen nog zoveel zorg besteden aan de rassen- keuze en we kunnen nog zo tot in de perfectie gemaehaniseerd zijn maar wanneer we bij.de aan plant geen rekening houden met de toestand van de grond en de eigenschappen van de fruitsoorten die we gaan planten dan zullen we zeker niet het resultaat behalen dat maximaal behaald kan wor den. Er is een tijd geweest dat men bij dit vraagstuk niet zozeer stil stond. Men plantte vruchtbomen neer zonder verder commentaar en het is zelfs wel voor gekomen dat men daarvoor de grond koos waarop landbouwgewassen het niet zo best deden omdat men uitging van de gedachte dat fruit bomen altijd wel groeien. De gevolgen van een dergelijke handelwijze bleven niet uit. De fruit kweker van 1961 kan zich niet meer permitteren dat zijn aanplant een mislukking wordt en daarom moet hij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen Hemen. De gedachte kan naar voren komen: „Ik heb maar een bepaald perceel grond en ik zal het er mee moeten doen. Of deze nu goed of slecht is, speelt voor mij geen rol". Ook in dergelijke om standigheden is het wel degelijk van belang om aandacht te besteden aan de toestand van de bodem want bepaalde gebreken in de bodem kunnen soms door ingrepen vooraf, worden verbeterd. We mogen er dus van uit gaan dat het nood zakelijk is, volkomen op de hoogte te zijn met de toestand van de bodem waarin we gaan planten en daarom laten we bodemkartering toepassen. Indien dit nog niet is aangevraagd dient dat wel op zeer korte termijn te gebeuren want de tijd dringt. ONDERZOEK BODEMPROFIEL DODEMKARTERING komt in het kort neer op het in kaart brengen van het betreffende per ceel door middel van profielonderzoek tracht de bodemkarteerder te weten te komen uit welke lagen het bodemprofiel is opgebouwd. Met behulp van een grondboor worden op verschillende plaat sen in het perceel gaten geboord tot een diepte van 1.25 m onder het maaiveld. De zwaarte van de grond wordt bekeken, de dikte van grondlagen, de diepte van de storende lagen, de structuur van de ondergrond, de waterhuishouding, kortom alles wat van invloed kan zijn op de groei en de stand van de vruchtbomen. Door middel van de bodemkartering komen we dus achter de blijvende eigenschappen van de bodem en op grond hiervan kunnen we een ver antwoord plantschema samenstellen. Voor vruchtbomen is vooral een ongestoord pro fiel van enorme betekenis. Wanneer daar wat aan ontbreekt kunnen we vooraf soms een grondbe werking toepassen om dat wel te verkrijgen. De resultaten van het onderzoek worden ver zameld op een zgn. bodemkaart en deze wordt aan de eigenaar van het perceel toegezonden met aanwijzingen omtrent soort en rassenkeuze, plant- afstanden enz. De bodemkartering kost wat geld maar we moeten dit beschouwen als de kost die uitgaat voor de baat en de moderne fruitkweker kan dit niet meer missen. Ifet is misplaatste zuinig heid wanneer men denkt het geld van de bodem kartering te kunnen uitsparen. Het is heel goed mogelijk dat men na ontvangst van het advies van de bodemkarteerder, zijn oorspronkelijke plannen moet wijzigen, maar dat kan dan ten minste nog gebeuren. Het is heel goed mogelijk dat men bericht krijgt dat een perceel dat men voor peren had bestemd, enkel maar voor appels geschikt blijkt te zijn. Het kan best gebeuren dat een ander perceel waarop men appels op onderstam type M 1 X had willen planten, daar voor niet geschikt blijkt te zijn en dat het beter is onderstam M 11 te nemen, We. noemen zo maar enkele dingen. Er zijn verschillende mo gelijkheden. GRONDBEWERKING WE denken in dit verband ook aan de grond bewerking die misschien uitgevoerd moet worden om tot een zo goed mogelijk geheel te komen. Bepaalde omstandigheden van de grond kunnen de oorzaak zijn van stagnatie in de groei. Wanneer er storende lagen in de grond voor komen zullen de wortels hiervan de hinder ondervinden en dat heeft weer zijn invloed op de algemene toe stand van de boom. De laatste tijd is het woelen meer en meer naar voren gekomen. Hierdoor worden kleilagen ge broken. Alvorens dit toe te passen moet men ech ter wel goed weten of er geen brokken mee ge maakt kunnen Worden. Dat geldt ook voor het diepploegen dat op sommige percelen goede resul taten kan geven. In voorgaande jaren zijn in onze provincie wel goede resultaten bereikt met het door elkaar ploe gen van een grofzandige ondergrond met de slib- houdende bouwvoor. Hierdoor nam zowel de groei als de vruchtbaarheid toe en de kans op vocht- gebrek is op deze gronden veel minder geworden. Het is een nog al dure bewerking van de grond maar voor alle grondbewerking welke nodig is voor de aanplant van fruitbomen geldt dat ze niet gauw te duur is en dat nalaten er van soms meer geld kan kosten. WATERHUISHOUDING WE hebben nog niet gesproken over het belang van een goede waterhuishouding om een goed resultaat te verkrijgen op het fruitbedrijf. De grond mag niet te droog zijn, maar een natte bodem kan ook funest zijn, denk maar eens aan de schade welke het vorig jaar ontstond tengevolge van.de regen. Wanneer men eenmaal heeft ingeplant is het erg moeilijk daarin nog veranderingen aan te bren gen. Ook de waterhuishouding verdient dus vooraf de aandacht. In het rapport van de bodemkarteerder zal meestal ook wel een opmerking voorkomen over de manier waarop het perceel gedraineerd behoort te worden. Ook willen we wijzen op het belang van het openhouden van de afvoersloten voor het water. Op heel wat percelen mankeert daar veel aan en de gevolgen blijven vooral in een regenperiode niet uit. Wanneer we het geheel samenvatten dan gaan we er van uit dat het absoluut noodzakelijk is dat we bodemkartering toepassen alvorens over te gaan tot de aanplant van fruitbomen. Indien daarin wordt geadviseerd tot bepaalde grondbewerking dienen deze beslist te worden uitgevoerd. Vooral is dan ook belangrijk dat dit plaats vindt bij droog weer op droog land. Hierdoor wordt de structuur van de grond gunstig beïnvloed. De tijd dat de teler zich kon veroorloven „op hoop van zegen' zijn vruchtbomen aan de grond toe te ver trouwen, is voorbij. Er is vakmanschap nodig om fruitkweker te zijn en ook hierbij geldt dat een goed begin het halve werk is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6