Landbouwcentrum te Goes officieel in gebruik genomen DONDERDAGMIDDAG 5 oktober is het Landbouwcentrum te Goes officieel in gebruik genomen. In de maanden augustus en september waren de verschillende diensten na het gereedkomen van het gebouw reeds successievelijk verhuisd. Een tiental diensten is nu in dit moderne gebouw, waarvan de kosten van de bouw en liet nieuwe meubilair naar schatting 1 V-> miljoen gulden zullen bedragen, gehuisvesd. De Rijkslandbouw- en Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, het Rijksveeteelt- en Zuivelcon- sulentschap, de Provinciale Melkcontröledienst, de Plantenziektenkundige Dienst, het Bureau van de Provinciale Voedselcommissaris, de Stichting voor Bcdemkartering. de Cultuurtechnische Dienst, de Grondkamer erf ten laatste de Commissie Waterbeheersing en» Ontzilting zijn nu alle in dit ene ge bouw bijeengebracht. DE eerste besprekingen zijn reeds in 1953 begonnen,, waarna in 1954 het plan ter tafel gereed lag. De bouwstop stak, wat de uitvoering betreft, een spaak in het wiel zodat eerst twee jaar geleden met het bouwen begonnen kon worden. Dr. Ir. C. W. C. van Beekom. Voorzitter van het College van Consulenten in Zeeland, is ten nauwste bij opzet en uitvoering van dit plan betrokken geweest. Het bereiken van deze mijlpaal, waardoor de concentratie van de verschillende diensten mogelijk werd, zal ook hem bijzondere voldoening geven. HET fraaie ruime gebouw heeft behalve de begane grond vijf verdiepingen, alle met dezelfde in deling. De administraties van de verschillende diensten kunnen nu in hetzelfde gedeelte onder gebracht worden, hetgeen vereenvoudiging van het interne transport betekent. Voor post, publicaties, enz. kan van een goederenlift gebruik worden gemaakt. DENK AAN HET SLIK DE MINISTERRAADSVERGADERING VAN DE E E. G. Wist U dat....? ENIGE weken geleden werd in deze kolommen, reeds de aandacht gevestigd op de aansprake lijkheid van de vervoerder van suikerbieten voor de door zijn toedoen met slik bevuilde wegen. Maatregelen moeten worden genomen waardoor voorkomen wordt, dat door dit slik, ongelukken zouden kunnen ontstaan. Het regenachtige weer van de laatste dagen waardoor de wielen van de voor het vervoer van de suikerbieten gebruikte transportmiddelen veelal geheel onder de modder de openbare weg op rijden, geeft ons aanleiding hier nogmaals de aandacht op te vestigen. Door de vervoerder dient er dus voor zorg ge dragen te worden dat het slik gëen gevaar voor het openbaar verkeer oplevert. In de eerste plaats moet de weg geregeld grondig schoongemaakt wor den. Zolang dit nog niet gebeurd is, is het zaak de weggebruikers door borden, rode vlaggen enz. voor dit siibgevaar te waarschuwen. Wel moet men bij het plaatsen van deze waarschuwingstekens reke ning houden met de plaatselijke bepalingen van overheidswege. In bepaalde gemeenten is het zelf plaatsen van waarschuwingsborden n.l. niet toege staan. Informeert dus tijdig bij de plaatselijke politie hoe de zaken staan en neemt uw maat regelen! I\E Ministerraad van de E. E. G. zal op 23 en 24 oktober a.s. te Brussel opnieuw bijeen komen. Op landbouwgebied komen dan een aantal belang rijke punten aan de orde, afhankelijk van de nadere vaststelling van de agenda. Op verzoek van minister Marijnen, zal dan onder meer het afsluiten van long-tiirncontracten worden besproken voor pro- dukten, die in een lid-staat aan marktorganisatie onderworpen zijn. Voorts komen in deze Raads vergadering de heffingenvoorsiellen aan de orde voor granen en varkensvlees en zal men verder onderhandelen over de objectieve criteria voor de minimumprijzen. Tijdens de Ministerraad van de E. E. G. van 25- 27 september j.l. te Brussel, heeft de Raad zich in hoofdzaak bezig gehouden met een aantal onder werpen, die niet direct betrekking op de landlmuvv hadden. Het voornaamste onderwerp werd wel ge vormd door de aanmeldingen van nieuwe lid-staten en met die van Engeland als de belangrijkste en gecompliceerdste. De discussies in de Raad hebben zich bewogen over de vragen, wie, waar, wanneer en hoe de onderhandelingen met Engeland moeten worden gevoerd. De aanwezigheid van minister Marijnen reeds in dit voorbereidende stadium is een afspiegeling van de voor de hand liggende ge dachte, dat de landbouwbelangen (Gemenebest!) bij de komende onderhandelingen een grote rol zullen spelen. Er is besloten, dat de eerste zitting niet de Engelsen op 10 en zonodig 11 oktober a.s. in Parijs zal plaats hebben. Daarbij is Engeland gevraagd mondeling uiteen te zetten wat voor moeilijkheden een eventueel lidmaatschap van de E. E. G. voor Engeland meebrengt en welke op lossingen voor ogen staan. De lid-staten verkrijgen daarnaast gelegenheid aanvullende toelichtingen te vragen. Op basis van deze informatie zullen dan de eigenlijke onderhandelingen in de eerste helft van november aanvangen. De onderhandelingen zullen in Brussel worden gevoerd, wellicht met een slotzitting te Bonn. Ten aanzien van de Deense aanmelding heeft de Raad besloten aan de Deense regering voor te vstellen, de eerste inleidende besprekingen op 25 oktober te Brussel met de Raad te voeren. Over de aanmelding van Ierland zal de Europese Com missie de Raad eerst een nader advies moeten uit brengen. De Raad Is voorts akkoord gegaan met de associatie van Suriname bij de Gemeenschapde onderhandelingen over de associatie met de Neder landse Antillen duurt voort, evenals de gedachten- wisseling over de inhoud van een associatieverdrag met Turkije. (Foto: K.L.M. Aerocarto N.V.). Behalve een groot aantal kamers, zijn er drie laboratoria, grote kantine, filmzaal, vergaderruimten enz. in het gebouw aanwezig. Zeeland is de eerste provincie waar een dergelijke concentratie van diensten verwezenlijkt kon worden. Dank zij het enthousiasme van Ir. A. W. van der Piassche die voor de realisering van deze plannen geijverd heeft. DE miljoenennota 1962 in uitzicht stelt een belastingverlaging per 1 juli 1962? Deze was ook tegen 1 juli 1961 reeds in uitzicht gesteld, maar werd later uitgesteld. Belangrijk is het bericht do.t de loonbelasting en de inkomstenbelasting worden verlaagd. Dit kost „vader staat" een paar honderd miljoen gulden. De verlaging i-oor de werkende gehuwde vrouw gaat echter reeds in per. 1 januari 1962. Ook voor de belastingen geldt nu blijkbaar „dames voor". H^EN aanzien van de vennootschapsbelasting moet het bedrijfsleven een bittere pil" slikken. Sedert 1957 was het tarief ..tijdelijk" met 4% verhoogd. Dit „tijdelijk" gaat nu verdwijnen, maar van deze 4 krijgt de helft nu het stempel „blijvend". Wij willen dit niet kritiseren, buitengewone omstandigheden wettigen buitengewone maatregelen maar bewondering kunnen wij voor dergelijke maatregelen niet opbrengen. De verlaging met 2gaat pas in met 1 januari 1963. Tenslotte wordt ook een bijzonder invoerrecht op stookolie gelieven, voorzover deze niet wordt ge bruikt voor* particuliere verwarming of verlichting. Ook dit kost het bedrijfsleven weer geld. Enerzijds dus verlaging, anderzijds ook weer verhogingen. ET is voor een eenvoudige burger niet altijd even eenvoudig om het vaderlijkein de maat regelen van vadertje Staat" te ontdekken. Het gaat in zo een miljoenennota of beter miljarden- nota voor een klein land als het onze, overigens over enorme bedragen. Uitgaven 11.160.000.000, Ontvangsten 10.885.000.000,- Tekort 275.000.000,— Tegenover de miljarden is het tekort maar een „tekortje", maar ongeveer 2iA%. ELK een enorm verschil inet ongeveer een eeuw geleden. In 1864 gaf de Staatsbegroting een bedrag aan van ongeveer 100 miljoen gulden, voor 1962 (zie boren) 11.160 miljoen, dat is meer dan 100 maal hoger. Van 1864 tot 1938 waren de staatsuitgaven ongeveer vertienvoudigd, dat is in een periode van ongeveer, y.eeuw. Sedert 1938 zijn ze. méér dan vertienvoudigd, dus in ongeveer eeuw. Daar zit vaart in. U weet stellig dat velen menen: „er komt niets van terecht". Deze mening delen wij niet, maar er is Wel veel stuurmanskunst nodig om als minister van financiën (en economische zaken) te zorgen dat het schip van Staat niet op de klippen loopt. MEUERS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3