i y> W cckovcrxieht fïfgil uit een arftentt weekboek van bram ujr dishkhoek, LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS AUGUSTUS 1961 zaterdag 7 OKTOBER mi GRANEN, ZADEN en PEULVRUCHTEN. De inlandse gerstniarkt was kalmer gestemd, doordal de expor teurs die eigenlijk de laatste tijd de prijs van de gerst bepaalden, zich uit de markt terugtrokken. Het is niet te zeggen in hoeverre deze kalme stemming blijvend zal zijn, aangezien dit in belangrijke mate afhan kelijk is van de positie waarin de exporteurs verkeren. De inlandse gerst, rogge en haver wordt nu gemak kelijker gelaten en het valt niet meer mee om deze voor direkte levering op het toch wel redelijke prijspeil te plaatsen. De inlandse havermarkt was goed prijshoudend gestemd. Het aanbod werd regelmatig tegen vrijwel ongewijzigde prijzen verhandeld. Op de latere levering werden weinig zaken gemeld. Daarbij komt nog dat inmiddels verschillende andere Westeuropese landen hun oogstramingen nauwkeurig hebben kunnen vaststellen. Zweedse en Schotse haver komt aan de markt. Het kleine aanbod inlandse tarwe werd vlot tegen oplopende prijzen door de hoogmolens opgenomen. Engelse, Franse en Deense Brouw- gerst wordt weer aangeboden. Op de brouwgerstmarkt - de laatste tijd onoverzichtelijk keert de rust wat terug. Enkelingen verwachten dat een omgekeerde ontwikkeling van dc brouwgerstmarkt er ook" nog een keer inzit, maar dat lijkt niet waarschijnlijk. Op de fabrieksbiedingen van ca. 30,GO wordt weinig tarwe uit het Zuid-Westen aangeboden, echter wel uit. het Noorden. Voor de goede orde moet nog worden vermeld, dat de heffing en restitutie voor gerst met 1,en voor harde rogge met 2,— werd verlaagd. In erwten en schokkers ging niet veel om. De markt sloot ongeveer 50 ct hoger. De vraag naar schok kers is gering. Hierin wordt in de naaste toekomst weinig verbetering verwacht. Bruine bonen prijshou dend en geen groot aanbod, omdat veel telers het nog wat vroeg vinden om tot verkoop over te gaan. De consumptie koopt echter alleen goed klaar gemaakte en voldoende droge bonen! Waarmede de bonen- telers rekening mee moeten houden. Karwijzaad kreeg na maandag j.l. een aflopend karakter en sloot ca ƒ7,50 lager. DE CONSUMPTIE-AARDAPFELMARKT. De stemming op de aardappelmarkl bleef deze week onver anderd. Nieuwe exportmogelijkheden deden zich niet voor. De binnenlandse prijs bleef gelijk aan, de laat ste noteringen. Thans zgn in Ons land wel alle aardappels gerooid. De netto-opbrengsten liggen in het algemeen bovén die van het vorige jaar. Waarschijnlijk zal het kleinere areaal klei-aardappelen door de hogere ha opbrengsten worden gecompenseerd. DE STROVLASMARKT. Hoewel de strovlasprijzen in feite niet veranderden, werd voor ongercpeld vlas ongeveer 1 ct per kg meer betaald als gevolg van de oplopende zaailijnzaadprijzen. Vanzelfsprekend geldt dit alleen voor levelde goedgekeurde partijen. De vaste markt voor zaailijnzaad resulteerde in iets hogere prijzen. DE RUWYOEDERMARKT. Op het hooi- en stroma rkt overheerste een rustige stemming, waarbij het be staande prijsniveau zich nauwelijks handhaafde door de afwachtende houding van de kopers. Voeraard- appelen vinden vlot kopers op onveranderde prijzen. Het voortdurende goede weer bracht voor bieten- koppen en -blad nog maar weinig belangstelling. Hierin kan de binnenkort beginnende stalperiode wel een verandering ten .goede brengen. OP EN OM DE SLACHT VEEM AR KT. De aanvoeren van vee waren ook de afgelopen week weer aan de krappe kant. De handel verliep vlot, waarbij vooral de prijzen van de slachtdieren van goede en prima kwaliteit zich goed wisten te handhaven. Het aar-bod van melk- en kalfkoeien, guste koeien en jongvee was voor de tijd van het jaar naar verhouding klein. Desondanks was de handel in deze diersoorten ge drukt en de prijzen waren vooral niet hoger dan de vorige week. De handel in slachtvarkens verliep deze week opnieuw in mineur. Het aanbod van slachtvarkens op de beurs in Utrecht was groot; de vraag daarentegen stelt de laatste tijd teleur. Dientengevolge ondergingen de pryzen opnieuw een daling en wel met ongeveer 0,04 per kg geslacht gewicht Varkens van 71 tot 90 kg geslacht gewicht noteerden prijzen van 2,07 tot 2,09. De prijsdaling van de zwaardere varkens was veel groter. Varkens van 130 kg levend gewicht en zwaarder werden verhandeld tegen prijzen van 1,60 tot ƒ1,65 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. Vooral voor deze laatste categorie sloot de beurs zeer flauw. Hoewel de biggenmarkt wat kooplust betreft zeer zwak gestemd was, bleven de prijzen praktisch ongewijzigd. Breekpeen. Vooral in de Noord-Hollandse teeltgebieden bestond er een ruime aanvoer. De vraag was heel redelijk, waardoor de prijzen niet ongunstig waren. Export had plaats naar Engeland en Italië en in kleinere mate naar België en West-Duitsland. J.l. dinsdag werd in Avenhorn besteed: B 12,90—15,30; C ƒ11,60 16,40 en D 10,60, alles per 100 kg. Uien werden in ruime mate aangevoerd. De vraag van West-Duitsland en Engeland bleef goed op peil, zodat de prijzen onveranderd op het niveau van de vorige week bleven. Tot de afnemers behoorden ook Afrika en de Ned. Antillen. In Middelharnis noteerde men dinsdag 3 okt.: grof ƒ10,50 middel ƒ11,36— 11,40, drielingen 14,50 en picklers 21,07, alles per 100 kg. A AR D APPELTERMIJNM AR KT. Weekbericht 28 sept.4 okt. 1961, verstrekt door G .de Vries Zonen, N.V., Amster dam; voor Zeeland: Goes, tel. 01100—6451: Gedurende de afgelopen verslagperiode werd weinig belangstelling aan de dag gelegd daar het prijspeil vrijwel stabiel bleef. De totale weekomzet beliep dan ook slechts 260 contracten (3900 ton) tegen 757 contracten in de voorafgaande week. CONSUMPTIE-AAR D Ar PELEN. Bintje 35 mm/+ oktober werd gedaan met con tracten op ƒ10,90 en maart met 6 contracten op ƒ14,20; april gaf een omzet van 220 contracten ope nend op 15,40 werden nog transacties afgesloten op 15,20 als laagste notering maar kon de notering zich de laatste dagen weer handhaven op 15,40. Alpha 40 mm/+ april werd met 27 contracten ver handeld op 13,70, 13,80 en 13,90. Furore 40 mm/-!- geen zaken tot stand gekomen met voor april een laatprjjs van 14,70 en een bied prijs van 13,80. POOT- A A RDAPPELEN. Bintje A 35/45 voor november werden 5 contracten gedaan op ƒ20,50 maar bij het sluiten van de beurs werd dit nog wel gelaten maar lag de bieding 1,50 Jager. BEURSBERICHT MARKT GOES. 3 oktober 1963. Granen en peulvruchten. Gerst, basis 17 25 ƒ28; Tarwe, idem, 28-29,75; Haver ƒ22—ƒ23; Kleine groene erwten 26ƒ30; Schokkers 26f- 29,50; Bruine bonen 4064,' alles bóerenschoón af boerderij per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35' mm opw., binnenlandse sortering 8,259,25, pei* 100 kg levering aan de sorteerinriehting, sorteerkosten voor rekening van koper. Bintje, 35 mm opw., export sortering 8,75: ƒ9,25; Alpha, 35 mm opw., ƒ8; Voèderaardappelen noteerden 2,25, alles per 100 kg. Hooi. Lucernehooi 105110; Weidehooi 75 ƒ85, alles geperst af bedrijf per ton. Graszaadhooi: VeJdbeemd 45-/47,50; Roodzwenk ƒ30—ƒ32,50 per ton. Stro. Gerstestro ƒ55 60; Tarwesiro ƒ55ƒ60, grote balen ƒ6065; Erwtenstro 5557,50 Schokkerstro 50— 55, alles per ton, af bedrijf. De handel verloopt in het algemeen wat rustiger. Uien. De prijs van uien bedroeg 7,5010 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinriehting. Vlas. Ongerepeld vlas 17—24 cent per kg, gerepeld vlas 2429 cent per kg. Eieren, 1,101,53 per kg. EIERMARKT BARNEVELD. Aanvoer 2.300.0Q0 stuks, handel vlug. Prijzen (per 100 stuks)Eieren van 60 tot 65 gram 11,7512,75, algemene prijs ƒ12,20; kiloprijs ƒ1,97 basis 62 gram. RUW VOEDERS OP DE ROTT. BEURZEN EN MARKTEN. Graszaadhooi, roodzwenk ƒ27,50ƒ30; veldbeemd ƒ40— ƒ42,50; Weidehooi ƒ80—ƒ85; Luzernehooi ƒ100—ƒ105; Tarwestro, grote pakken, ƒ57,50ƒ60; kleine pakken, 52,5057,50; Zomergerstestro 52,5055Erwtenstro 50—55Schokkerstro tol ƒ50; Voeraardappelen ƒ2. Voor winterlevering is de belangstelling wat verflauwd. In het algemeen ver loopt de handel wat trager. FRUIT AFZET 27 SEPTEMBER—3 OKTOBER 1961. öp donderdag 28 september werd de rustige maand september verstoord door een korte ljevige onweers bui, welke naast veel regen jammer genoeg plaatse lijk ook hevige hagel bracht. Vooral in Borssele, ook in Katlendijke en Wemeldinge werd grote schade aangericht. Vooral Golden Delicious leed veel, veel getroffen vruchten werden in enkele ogenblikken tot kroet-kwaliteit teruggebracht. In de veilingen kwam een forse aanvoer, met op peil blijvende prijzen voor de meeste rassen. In de appels werden veel Cox's Orange Pippin geveild, ex port deed 63—100, III 22—70. In deze snel rijpende appel kwam veel stip voor. Goudreinette werd in groene toestand geveild voor export 57—71, III 25 55 ct. Grote blokken Glorie van Holland deden in een mooie kleur voor export van. 6070 ct, III 3759. Met Jonathan werd een begin gemaakt, export bracht van 5473 cent op. Laxton's Superb export bracht van 48—65 cent op, III deed 34—43 cent. 3 oktober. Wc- waren gisteravond getuige van een gebeu ren, dat zeker de moeite waard is om dit in ons blad te vermelden. De Commissaris der Koningin opende n.l. te Goes, hei nieuwe gebouw van de Stichting Centrale Plattelandsbibliotheken voor Zeeland, die vroeger te Middelburg gehuisvest was. De Commissaris hoopte in zijn openingswoord, dat deze nieuwe bibliotheek het goede boek over geheel Zeeland zal verspreiden en nog in groei zou toenemen 28 dorpen hebben er boeken van, dat is nog veel te weinig). Het boek heeft grote invloed op de vorming der persoonlijkheid zei de voorzitter der Zeeuwse afd. der Stichting, burgemeester D. M. Vermei, op het verkrijgen van een ruimer in zicht; het is een gemakkelijk verplaatsbaar en be trekkelijk goedkoop middel. In Nonze tijd, waarin de geest der vervlakking een te grote kans krijgt, waarin pers, radio en televisie het passief onder gaan van veelal betrekkelijke waarden in de hand werken, is het noodzakelijk om de plattelandsbevol king te activeren in het zelfstandig een mening vormen over allerlei zaken, die als een lawine op hen aanstormen. De lezer kan door het goede boek tot geestelijke volwassenheid worden gebracht en daarnaast zal hij zich na een dag van dikwijls één tonig en soms geestdodende arbeid kunnen ont spannen en zijn vrije tijd, die de moderne tijd hem aanbiedt, zinvol besteden. Dit zijn ware woorden, die ook door plattelandsbewoners ter harte geno men kunnen worden. En dan dringt zeker de vraag naar voren: kunnen en tvillen we hieraan mee werken Ook onze landbouw jongeren kunnen zich deze vraag stellen of zij bereid zijn om dit culturele werk, dat van zeer veel belang is, te helpen bevor deren. Laat ieder, die zich geroepen voelt, zich in verbinding stellen met de directrice der leeszaal, mej. Meurs of Ds. Koren van Misse, die alle ge wenste inlichtingen kunnen geven. Nog een blik op ons werk: Het droge weer ;s voorbij en ,,de peeslik" is er weer. Toch rooien w e weer al beter door de regen en wordt ons zaailand ook weer gemakkelijker bewerkbaar. Straks rijden de zaaimachines weer hun ronden, zorgend voor het brood zomer '62. Wat vroeg U? Suikercijfers, ja, er ligt nogal wat verschil, doch het is zoals we vorige week taxeerden ruim V2 gemiddeld meer. We hoorden van 13 tot 19 gemiddeld 16,5 ','c, dus 't valt niet af. Er moet toch geen suiker te veel komen, dan wordt er weer afgetrokken en veel te ingewikkeld. Neen zo maar gewoon, zoveel kilo tegen de volle prijs rekent ons 't gemakkelijkst! Bij de peren kwamen grote partijen Doyenné du Cornice voor de klok, export deed 87 100, III 4880 ct. Beurré Alexandre Lucas werd in een mooie kwa liteit geveild voor 6581 et voor export, III deed 16 - -27 ct. Veel stoofperen werden al geveild, Saint Remy export deed 31—37 ct, III 17—20 ct. Aardbeien leden veel van de regen, 11 bracht de laatste dagen nog van 3565 cent per 250 gram op, afwijkend werd met 2035 cent betaald. Bramen deden van 25—32 cent per doos, per kg van 4550 ct. Druiven deden van 150170 cent per kg. De handel in hard fruit werd deze week geken merkt door een vlot verloop. Van appelen was de aan voer ruimer dan tevoren, terwijl het aanbod o.a. was samengesteld uit de rassen Cox's Orange, Ellisons Orange, Notarisappel, Allington Pippin, Ingrid Marie, Goudreinette en plaatselijk ook reeds uit Laxtons Suberb en Lombartscalville. De vraag was sterk ge noeg om dit grotere aanbod op te vangen, zodat de prijzen zeer gunstig bleven. De afzet vond plaats naai de binnenlandse markt, de industrie, België, West- Duitsland en in kleinere mate naar Engeland. B\j peren was er een ruim aanbod van Conference en Légipont, terwijl de Doyenné du Cornice opviel door dc byzonder goede prijzen, die dit ras reeds op bracht. Verder kwamen in de aanvoer voor nog wat Bonne Louise, voorts Beurré Alexander Lucas, Beur ré Clairgeau, Maagdepeer, Président Loulreuil en Zwüdrechtse Wijnpeer. In de sector stoofperen was St. Remy goed vertegenwoordigd, die op de huidige prijzen vlot wordt aangevoerd. De pryzen waren ook voor handperen zeer gunstig. De vraag was namelijk heel sterk. Afnemers waren de binnenlandse markt, de industrie voor belangryke hoeveelheden ook West- Duitsland en België en in mindere ofschoon niet te onderschatten mate Zweden, Engeland, Denemarken en Ierland. DE landbouwprijsindexcijfei s over augustus 1961, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, vertonen geen veranderingen van beteke nis ten opzichte van de voorgaande maand. Het algemeen landbouwprijsindexcijfer steeg met 1 punt tot 99, hetzelfde cijfer als in augustus 1960. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten daalde met- 1 punt lot 101 en ligt daarmee 21 punten lager dan verleden iaar in augustus. Het groepsindex- cijfer voor veehoudei-yproduklen steeg met 1 punt, tot 98 (augustus 1960: 93). De index voor de kosten factoren steeg, eveneens met 1 punt, tot 149 (augus tus 1960: 144).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19