AMERIKA MEISJESDAG B L J G N A A R IN 1962 0' International Farm Youth Exchange (I. F. Y. E.) .Minnesota Exchange Student Program Trainee-programma Amerikaans Ministerie van Landbouw Trainee-programma Nederland—Amerika Instituut ZATERDAG 11 OKTOBER D1 in „Het Schuttershof" te Goes Wij verwachten ALLE L. J. G.-leden Niemand kan gemist werden Yoimg Farmer Apprentice Program DE PROVINCIALE PLOEG WE DSTRIjb OPMERKELIJK RESULTAAT VAN JEUGDIGE PLOEGER OP SCHOU WEN-DUIVELAN D ÏAIÏ»D*0 1 OKTOBER 1861 fcP grond van de thans beschikbare gegevens mag worden verwacht, dat er ook in 1962 weer diverse mogelijkheden bestaan voor plattelands jonger an om een bezoek aan Amerika te brengen. In het algemeen zullen de kandidaten aan bepaalde eisen moeten voldoen t.a.v. de kennis der Engelse taal terwijl de leeftijd tussen 21 en 30 (in een enkel geval lot 35) jaar dient te liggen. Een goede ge-S zondheid is noodzakelijk. Opgaven voor deelneming zo spoedig mogelijk doch uiterlijk 1 december 1981 bij de plattelands-; jongerenorganisatie waarvan men lid is dan wel bij het Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge; Boeren en Tuinders, Oranjebnitensinfcel 17, 's-Gravenhage (tel. 07085930&). Vóo'r nadere inlichtingen' kunt U zich wenden tot de Prov. secretaris E. J. G. te Goes. Hieronder willen wij graag de mógelijkheden noemen die er zijn. GEORGANISEERD door National 4-H Club Foundation Washington D.C. Het program ma gaat uit van de overtuiging, dat begrip voor mensen het fundament is voor wereldvrede. Door de plattelandsjeugd gelegenheid te geven een andere levenswijze te leren kennen door die zelf te beleven bevordert dit programma de betere ver standhouding tussen de verschillende volkeren. Ongeveer 50 landen uit de gehele wereld nemen aan dit programma deel. De deelnemers hebben een ,,goodwill"-missie te vervullen; het hoofddoel is het contact met de omgeving van het bedrijf. Aan de deelnemers (zowel jongens als meisjes) worden vrij hoge eisen gesteld. Er moéten veel lezingen over Nederland worden gehouden. De deelnemers dienen actief werkzaam te zijn in een plattelandsjongeren-, resp. plattelandsvrouwen organisatie. De reisduur is 6 maanden, terwijl de kosten ƒ1600.bedragen. Dank zij een subsidia van „Caltex Nederland" kan aan degenen dié deze kosten niet zelf kunnen dragen -een tegemoet koming worden verstrekt. - Men ontvangt als beloning een zakgeld, neer komende op 1 per dag. Uiteraard geniet men 'kost en inwoning op de bedrijven. Alle reis- en verblijfkosten die moeten worden gemaakt in Amerika worden vanaf de dag van aankomst tot de dag van vertrek voor de deelnemers betaald. ITNIVEKSITY of Minnesota, St. Paul is hiervan u de organisator. Doel van dit programma .is het kennisnemen van de praktische landbouw methoden in de Staat Minnesota onder supervisie wan de Universiteit. Men zalflink moeten mee werken. Men verbindt zich 9 maanden op een be drijf te werken waarna men eer. 3-maandelijkse cursus aan de Universiteit volgt (Technical certi- jficate Program in Agriculture). Men leeft ge durende die tijd werkelijk als student in de cam pus dormitories. ETen diploma wordt na de cursus ^uitgereikt. Hier worden als eisen gesteld: Algemene ont wikkeling op basis van minimaal U. L. O. opleiding. Voorts tenminste middelbare landbouwschool en ruime praktische ervaring. Het moet vaststaan, dat men na terugkomst weer in het boerenbedrijf gaat werken. Slechts jongens kunnen deelnemen. Dit programma duurt minimaal 1 jaar en (Ie kosten bedragen 1600,— a 1800,--. Alle reis- en ver blijfkosten tot St. Paul en terug moet men zelf betalen. Voor het werken op het bedrijf staat hier tegenover een beloning van $125 per maand -K1 kost en inwoning. De kosten van de cursus op de Universiteit woruen talies inbegrepen) geschat op maximaal 500. HE organisator van dit programma is het United States Department of Agriculture. Het pro gramma biedt aan jonge plattelanders de gelegen heid kennis te nemen van net Amerikaanse land bouw-, veeteelt-, gemengde- en tuinbouwbedrijf. Er wordt volledig meegewerkt op het bedrijf. Hoewel ook in dit programma de nadruk op het werken op het bedrijf ligt wordt voldoende gele genheid gegeven om ook buiten het bedrijf kennis te nemen van het Amerikaanse plattelandsleven. Geëist wordt een goede algemene ontwikkeling en langdurige praktische ervaring. Deelname praktisch alleen voor jongens; bij uitzondering kunnen in bepaalde gevallen ook meisjes worden geplaatst. Hier is de duur van het programma 6 maanden of langer. De kosten zijn 1600,2000, (afhankelijk in welk deel van de U.S.A. men wordt geplaatst). Alle reis- er. verblijfkosten tot het bedrijf (via Washington D.C.) en terug moet men zelf betalen. De beloning van dit programma wordt geschat op 60,80,per maand, maar is soms hoger. Een gedeelte van de kosten kan men in de U. S. A. dus oversparen! |\E organisatie ligt in handen van The Nether- land-America Foundation, New York. Het programma biedt aan jonge vakbekwame f Nederlanders gelegenheid om een zgn. „trainee- ship" te vervullen op een Amerikaans landbouw bedrijf, teneinde daardoor bredere praktische er varing en bekwaamheid te verkrijgen met de werkwijze" en' omstandigheden op hun terrein in de Verenigde Staten. Er bestaan mogelijkheden voor vee-, akkerbouw-, gemengde- en tuinbouw bedrijven. ^IT jaar zal voor het eerst een grote provinciale bijeenkomst voor de leden georgani seerd worden onder de naam „Meisjesdag". Dit betekent dus dat het accent deze dag op het Z. P. M.-gedeelte van onze organisatie wordt gelegd. Er worden namelijk voorwed strijden gehouden in: Slaatjes maken (Huzarenslaatje), Bloemenschikken (tafelstukje en krans), Linnen bedrukken. De meisjes die hier de hoogste ogen gooien, zullen namens onze provincie mogen deel nemen aan de nationale wedstrijden van de P. J. G. N. op 17 oktober a.s. VYEZE bijeenkomst zal eveneens de provinciale opening; van het nieuwe seizoen betekenen. Daarom worden niet alleen de meisjes, maar ook de jongens verwacht. In de avonduren wordt muzikale medewerking verleend door het sextet „Stokman". In het kort ziet het programma er als volgt 'uit 's Middags 2 uur: Welkomstwoord Meisjes wedstrijden 's Avonds 7 uur: Bekendmaking uitslagen Gezellig programma, met als voor naamste doel het verstevigen van de gemeenschapsband in onze L. J. G. Uitdrukkelijk wordt er ©p gewezen dat de nadruk op het werken op het bedrijf ligt. Dit programma stelt als eisen: U. L. O. of daar mede gelijkgestelde opleiding en middelbare land bouwschool, en goede kennis van de Engels*» taal, met name op vakgebied. Eén of meer jaren prak tische ervaring na de voltooide opleiding. Alleen jongens kunnen deelnemen. De reisduur bedraagt i jaar of langer. De kosten worden geschat op ƒ1600,— a 2000,—, afhankelijk in welk deel van de U.S.A. men wordt geplaatst. Alle reis- en verblijfkosten lot het bedrijf en terug naar Nederland moet men zelf betalen. De beloning is helaas niet precies aan te geven. In ieder geval kan men alle kosten van de reis heen en terug volledig terugverdienen in de U. S. A. HIT programma wordt georganiseerd door het Ohio Farm Bureau Federation, Columbu^. Het wil jonge plattelanders de gelegenheid geven om de landbouw- en markt methoden in Ohio te bestuderen en om vertrouwd te raken met de pro gramma's van de plattelandsorganisaties. Hot leren begrijpen van de Amerikaanse zeden en ge woonten wil men tevens via dit programma reali seren. Men moet volledig meewerken op het be drijf. Geëist wordt een goede algemene ontwikkeling, benevens praktische ervaring op het bedrijf. Zo wel jongens als meisjes kunnen deelnemen. De reièduur is 1 jaar, terwijl de kosten ongeveer ƒ1600,bedragen. Als beloning geniet men hier $50,— per maand kost en inwoning. Voor 1962 is echter de opgavetermijn voor lit programma reeds gesloten. 7 A TER-DAG j.I. is In de Willielminapolder weer de strijd om de provinciale titels van het ploegen gestreden. Bij redelijk weer en met een goede, belangstelling hebben de deelnemers bun beste beentje voor gezet. Hieronder volgen de ver korte uitslagen. De vetgedrukten zijn leden van onze organi satie.) KON DG AANDE TREKKER PLOEGEN 1. A. W. Mesu, Arnemuiden, 243 pnt. 2. P. de Kraker, Terneuzen, 236 pnt. '3 L. J. de Jager, Dreischor, 22712 pnt. 5. C. de Jager, Wolphaartsdijk, 223 ('z pnt. 8. J. Dieleman, Zaamslag, 216 Vz pnt. TREKKER WENTELPLOEGEN 1. P. Luteyn, Zuidzande, 226'l» pnt. 2. F. Klaassen, Zierikzee, 220'ij pnt. 3. A. Lampert, Biggekerke, 218 pnt. 9. L. Verhage, Koudekerke, 197'2 pnt. PA A R DEN WEN TELPI-O EG EN 1. D. Lorier, Middelburg, 223 pnt. 2. 1). Vos, Koudekerke, 221 .\4 pnt. 4. Iz. Wisse, St. Laurens, 219 pnt. Wij willen onze leden die hier voor de L. J. G. meegeploegd hebben nog hartelijk bedanken. Daar bij gaan onze felicitaties vdor de behaalde resul taten. Graag wensen wij de leden die onze L.J. G. nationaal zullen vertegenwoordigen on de P. J. G. N.-ploeg wed strijd en op 17 oktober veel sukses toe. ZATERDAGMIDDAG 18 september is op een perceel bouwland van de heer J. Jde Vlie ger te Zonnemaire de selectie ploeg wedstrijd ge houden voor de afvaardiging naar de Provinciale ploegwedstrijd. Deze wedstrijd is onder uitstekende weersom standigheden gehouden en er werd in twee groepen geploegd, nl. met rondgaande en met wentelploegen. D IJ dé rondgaande ploegen behaalde L. J. de Jager uit Dreischor, evenals vorig jaar, de eerste prijs met 371}4 punt. Tweede werd P. Hen- drikse te Nieuwerkerk met 339 punten. IJ de wentelploegers behaalde de zestien jarige W. DE BOER uit Haamstede met maar liefst 413}^ punt de eerste prijs. Tioeede werd V. bij de Vaate. Kerkicerve, met 39814 punt. en derde F. Klaasse, Capelle bij. Zierik zee met 39414 punt. Het oordeel van de jury was dan ook dat men over de geleverde prestaties tevreden kon zijn, maar dat de deelname aan deze wedstrijd te ge ring was. Toch mag gerust gezegd worden dat het ploeg- comité van Schouwen en Duiveland op een ge slaagde wedstrijd terug kan zien. (Hoewel de provinciale ploegwedstryden alweer achter de rug zijn, menen wij dit verslagje alsnog te moeten plaatsen. Red.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17