Opfokwedstrijd voor kalveren op Walcheren Het vet- en handelsvee op de 24e veetentoonstelling te Oostburg NAAST fokvee wordt op de jaarlijkse veetentoonstelling te Oostburg ook vet- of vleesvee en handelsvee aangevoerd. In het bijzonder voor de afdeling vleesvee is er een goede publieke belangstelling. De produktie van rundvlees speelt in West Zeeuws-Vlaanderen vooral op de grotere bedrij ven een behoorlijke rol. Het is te betreuren dat het vee voor deze afdelingen niet in de overi gens goed verzorgde catalogus wordt vermeld. De regelingscommissie geeft tot op de dag van de tentoonstelling gelegenheid tot opgave. Dit is voor de inzenders natuurlijk wel gemakkelijk, niettemin ware te overwegen dit een volgend jaar anders te doen. Voor het publiek is het dan eenvoudi ger de keuringen te volgen. Onder leiding van het lid van de Regelingscommissie, de heer P. van Ooteghem te Breskens, velde de jury bestaande uit de heren A. M. Zuidweg- Burger te Krabbendijke, C. Noordhoek te St. Philipsland en A. H. B. Picavet te St. Jansteen haar oordeel over het aangevoerde vlees - en handelsvee. De ossen, met 4 brede tanden, zwartbont veeslag, maakten een beste in druk. De best bevleesde os van C. J. Pijfferoen te Eede behaalde de eerste prijs en wist het later tot het kampioenschap te brengen. De ossen met 4 brede tanden, M. R. IJ.-veeslrag, waren van gewone kwali teit. De Gebr. de Milliano te Waterlandkerkje wisten in deze rubriek de eer ste plaats te bezetten. Bij de ossen met 2 brede tanden behaalde de goed bevleesde, blauwe os van P. van Ooteghem te Breskens de le prijs. De 2e plaats in deze goede ru briek was voor een os van K. de Feijter. De rode ossen met 2 brede tanden maakten een betere indruk dan de oude re ossen van dit veeslag. De eerste plaats was voor P. van Hijfte te Groede. De Gebr. de Milliano bezetten de 2e plaats. Kampioen Meesvee Oostburg. Os met 4 brede tanden. Eig.: C. J. Pijfferoen, Eede. Groep Zwaar billen vleesvee. Eig.: C. J. Pijfferoen, Eede. ï\E dikbillen waren naar het aantal slecht vertegenwoordigd. De Fa. Ber- tou en Zonen te Oostburg liet een beste, jonge zwartbonte dikbil os zien, die volledig afgemest waarschijnlijk nog wel eens van zich zal doen spreken. Hoewel dit soort vee uiteraard over uitstekende slachteigenschap- pen beschikt is het o.i. toch niet juist de dikbil op de vleesveekeuringen al te zeer te bewieroken. Op zichzelf is nl. het voorkomen van dikbillen een ab normaliteit in de rundveefokkerij. Naarmate 't vee meer is doorgefokt wordt het aantal dikbillen kleiner. Belangrijker is naar onze mening dat het rund vee naast de geschiktheid voor de melkproduktie waardevolle vleeseigen schappen heeft. Bij de huidige fokrichting is dit het geval en wij menen dat dit bij het aangevoerde vleesvee, vooral bij de zwartbonten, ook duidelijk zichtbaar was. In de rubriek vaarzen met 4 brede tanden, zwartbont, toonde C. J. Pijffe roen, voornoemd, een prima dier. die het later tot reserve-kampioene bracht. Een andere vaars in deze zelfde rubriek was reeds te vet. J. Moelaart te Schoondijke toonde een prima zwartbonte vaars in de rubriek vaarzen met 2 brede tanden. Bij de vaarzen zonder brede tanden werd een zwartbont dier van zeer goede kwaliteit voorgebracht door A. Riemens. Bij het handelsvee liet C. J. Pijfferoen te Eede verschillende kalfvaarzen zien. De kwaliteit was uiteenlopend. De heren A. Riemens en J. Moelaart brachten nog enkele goede zwartbonte pinken voor. A. de MillianoPlas- schaert toonde een goede M. R. IJ.-pinkvaars. Bij de groepen-keuringen behaalde C. J. Pijfferoen met een prima groep zwartbont vee, waaronder de kampioen en de reserve-kampioen, de eerste prijs. Gebr. de Milliano te Waterlandkerkje vertoonden een behoorlijk goede doch meer gewone groep M. R. IJ-vleesvee. Samenvattend mogen we vaststellen dat vooral de afdeling vleesvee op deze tentoonstelling een goede omlijsting van het. geheel vormt. Naast de inzendin gen van veehandelaren en slagers zouden de mesters zelf er goed aan doen voor deze afdeling in ruimere mate in te schrijven. C. DEN ENGELSEN. In een daartoe uitgereikt boekje moesten de deelnemers wekelijks aan tekeningen maken omtrent de verstrekte voeding en verdere bijzonderheden tijdens de opfokperiode. Aan de hand van de aantekeningen omtrent de voe ding worden de opfokkosten berekend gedurende het eerste halve levensjaar van de kalveren. De opfokkosten bleken uiteen.te lopen van bijna ƒ104,tot ruim 224,-— en waren gemiddeld ƒ138,Nu was,, het opvallend, dat de duurste kalveren helemaal niet het beste waren ontwikkeld. Zo liep het gebruik van volle melk uiteen van 14 tot 515 kg. Gemiddeld was dit nóg aan de hoge kant met 209 kg. De gewichtsvermeerdering per dag bedroeg gemiddeld 717 gram en liep uiteen van 647 804 gram per dag. Bii de oudere kalveren was de gemiddelde dagelijkse gewichtsvermeerdering ca 45 gram per dag lager dan bij de kalve ren geboren in januari en februari. Een doelmatige opfokmethode, waarbij het vooral aankomt op een goede pensontwikkeling, behoeft niet duur te zijn. De jury had voor de voeding ook een cijfer toegekend, dat met 10 werd vermenigvuldigd. Maximaal kondén voor de voeding en de resultaten daarvan dus 100 punten worden hehalld. Op de eindkeuring tenslotte werd gelet op het toilet van het kalf (maxi mum te behalen punten 40) en omgang en voorbrengen maximaal 20 punten), voor de voeding en de resultaten daarvan dus 100 punten worden behaald. Voor alle deelnemers waren prijzen beschikbaar. Ze hadden ook allen goed hun best gedaan, maar degenen waar de voeding minder doelmatig en duur was gebleken, gaf de hoge vermenigvuldigingsfaktor een flinke duw naar beneden voor het aantal behaalde punten. De einduitslag was als volgt: 1. Jan J. Breel te Gapinge met kalf Ada 217 punten 2. Maatje S. Verhage te Koudekerke met kalf Nellie 211 3. Simon Simonse te Koudekerke met kalf Margriet 210 4. Magda v. d. Sluis te Quarlespolder met kalf Gina 208 5. Krijn Coppoolse te Oostkapelle met kalf Juliana 206 6. Pièternella Louws te Biggekerke met kalf Irene 201 7. Elisabeth de Visser te Zoutelande met kalf Gretha 196 - 8. Andries Maljaars te Westkapelle met kalf Clara .191 9. Abram Maljaars te Koudekerke met kalf Aukje 10 188 10. Adrie Brasser te Veere met kalf Marijke 12 180 11. Jan van Tatenhove te Serooskerke met kali Nelly 158 Willem Verhage te Westkapelle, wiens kalf op 7 september ziek was, kreeg een troostprijs. Gezien bet resultaat van deze eerste wedstrijd op Walcheren wekken wij gaarne alle jongeren bp zich zo spoedig mogelijk hij W. Jan se te Zoutelande» Raadhuisplein 16, te melden voor de volgende wedstrijd. Er kan worden meegedaan niet vaar.skalvere»idie geboren worden vóór 1 februari 1962. C. DEN 1SNGELSEN. HOOR het eerst werd op Wal- cheren een opfokwedstrijd voor kalveren gehouden, waar van de eindkeuring plaats vond op de 9e fok veedag voor Walche ren, gehouden op 7 september j.l. te Middelburg. Deze wedstrijd, georganiseerd door de landbouw- jongerenorganisaties heeft wel laten zien dat er met zo'n wed strijd veel te leren en te zien is.' Vóór de eindkeuring had de .jury aangewezen door het bestuur van de Ver. voor Be drijfsvoorlichting bestaande uit de heren G. Koole, Jac. de Nood, W. Janse en ondergeteken de, de deelnemers reeds een 4-tal malen bezocht. Aan de hand van deze bezoeken was reeds een maximum van 100 punten toege kend voor de onderdelen: oppas en algemene verzorging huisvesting en weide omgang en voorbrengen netheid en boekhouding. J. i. Breel, Gapinge le prijs opfokwedstrijd. Slmon Simonse in volle aktie met zijn kalf Margriet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13