FOKVEEVERSLAGEN VEETE> Enige vereenvoudiging van de keuringen lijkt ons, uit oogpunt van een vlotte organisatie en afwerking, wel wenselijk. Zo had de aanwijzing van teveel kampioenen en reserve-kampioenen teveel voeten in de aarde en adviseerden .wij de regelingscommissie om zich hierin een volgend jaar te" beperken. Eén kampioen, resp. reserve-kampioen, van alle koeien en verder aanwijzing van de beste stier en vaars achten wij voldoende. De uitvoering van het keuringsprogramma dient toe te laten dat 's mid dags tijdig een kort défilé van de hoogst bekroonde dieren, tevens uitrei king van enkele hoofdprijzen plaats vindt en van deskundige zijde een beknopte toelichting en samenvatting van de voornaamste resultaten van de tentoonstelling kan worden gegeven. 'tWas jammer dat de tijd hiervoor ontbrak. In vorige jaren werd dit.te Oostburg overigens wel verwezenlijkt tot voldoening van de inzenders en belangstellenden. ïa prij* zelf gefokte drietallen. Eig.: J. Cauwels te Ifeïlle. Ie prijs koeien met afstammelingen. Botermijn van A. C. C. Swartelé te IJzendijke. Een kleine, maar goede klasse vormden de melk gevende koeien, hoogstens 6 mnd. gekalfd, gebo ren in 1057, met 3 eerste en 1 tweede prijs, la Anna van Bakkersdam, een iets tenger, goed gelijnd melktype met niet vermelde afstamming, eig. A. P. v. d. Vijver te Waterlandkérkje; lb Mina 5, mooi gesloten en behangen met iets weinig edele voorhand (v. Grietje's Verwachting) van A. J. Buijsse te Aardenburg, lc Lena (v. Dr. Lentc's Verwachting), een ruim ontwikkelde koe met goed uier van J. Cauwels te Sluis. De rubriek van dezelfde leeftijdsklasse, maar langer dan 6 mnd. gekalfd, bevatte een goede kopgroep met mooie typische dieren. De la prijs behaalde Tosca 5 v. d. Belt (Sjoerd x Tosca 2), fok ker A. E. de Millfano, die tevens een fraaie kam pioene werd van de droogstaande koeien. Best ge lijnde koe met adel van normale ontwikkeling, voor zien van kwaliteitsuier dat niet geheel vierkant is. De lb prijs in dezelfde rubriek werd behaald door E 24ste West Zecuws-Vlaamse Veetentoonstelling kon dit jaar op 20 september j.l. onder ideale weersomstandigheden worden gehouden. Het aantal inzendingen van fokvee was met 130 catalogusnummers van 32 inzenders, waarvan er relatief weinig ontbroken, goed te noemen, terwijl ook dek kwaliteit van het vee bevredigend was. Overigens kunnen we niet van opmerkelijke vooruitgang spreken, waaraan de mutaties in de kleine kernen van melk- en fokvee op de akkerbouwbedrijven wel debet zijn. Hoewel er vrij veel verloop is in de veestapels, boekten een aantal bedrijven, waarbij het meer op melkvee aangewezen bedrijf zijn positie versterkt, resultaten die voor de toekomstige ontwikkeling van de fokkerij hoopgevend zijn. De getoonde fok- en bedrijfsgroepen onder streepten dit. voldoende in kwaliteit, la Zijlstra 111 (Julius x Zijlstra 110) van U. Maes, Eede, 1b Zuidzanster Anna's Wouter (Jelsumer Gerard Wouter x Anna 29) van F. du Bois, Zuidzande, en 2de prijs Julius I (Julius x Gustha) van U. Maes. Agatha 58 Kampioene vaarzen. Eig.: P. van Cruyningen, Zuidzande. BIJ de stieren trok de bijna 3-jarige Lytse Ru- dolf Lytse Epema's Rudolf Jelsumer Ru- dolf Jan 43, Pref. B.) van de K. I.-vereniging West Zeeuws-Vlaanderen, gezien zijn goede kwaliteiten en fraai toilet, de nodige belangstelling. Een stier met uitgesproken adel, die opvalt door goede ver houdingen en gevulde bouw van de romp. Het feeenwerk is niet zijn sterke punt, maar we kon den hierin verbetering constateren. Gelet op zijn goede bloedvoering menen wij, dat meerdere fok kers er goed aan doen deze stier voor hun fok- dieren te gebruiken. Verbetering van type en meer kwaliteit kan van Lytse Rudolf wel verwacht wor den. Hoewel hij geen concurrentie had. was hij een goed kampioen op deze toondag. Wij misten ©p een dag als deze in de rubriek 2-jarige stieren in het bijzonder de dit jaar aangekochte stier Midhöster Pimgrasso van de stierenvereniging Oostburg, terwijl de verenigingen St. Kruis en Eede met Graaf Adema en Julius niet hadden ingeschreven. IN de rubriek Vè-jarige stieren werd Bertram, via Jelsumer Rudolf Jan 48, een kleinzoon van Jelsumer Rudolf Jan 43, Pref. B., van A. C. Swar telé te IJzendijke, getoond en met 1ste prijs be kroond. Is van goed type, die in ribronding nog wat kan winnen en wat weinig uitdrukking in de achterbenen heeft. Tn de rubriek van ongeveer 1-jarige stieren kwam Toscaan 9 van de Belt, door Jelsumer Jan Wouter- Friso Wouter, van A. E. de Milliano te Oostburg, op 1ste prijs. Een voldoende soortig stiertje uit de KS-koe Tosca 2 gefokt, nog wat kortbenig, maar met best achterstel, wel lange, maar iets vlakke, ribben en iets weinig gesloten schouder. Houkje's Witzij (v. Witzij's Adema) van J. F. C. Temmerman te Hoofdplaat, kreeg 2e prijs gevolgd door de nu wat teleurstellende Jansje's Dubbel Rudolf Jan van Iz. Cijsouw te Cadzand. In de rubriek stierkalveren, geb. tussen 1 janu- eri en 1 mei van dit jaar, waren veel absenten, maar bet overblijvende bekroonde 3-tal haalde ruim DE categorieën vaarzen en kalfvaarzen met ongeveer 50 inzendingen, bestond zoals in deze streek regel is, naast eigen fok uit een niet onbelangrijke import uit Friesland. We kunnen constateren, dat de laatste in doorsnee de kwaliteit versterken en waard zijn verder voor de Zeeuwse fokkerij te worden ingezet. Enkele van deze aanwinsten, o.a. de kampioen vaars, verwisselden tegen goede prijs van eigenaar. Overigens was de uniformiteit in enkele klassen weieens ver te zoeken en b.v. veel minder dan men in de Walcherse fokkerij door eigen teelt kan bereiken, hetgeen ook weer niet behoeft te verwonderen. De rubriek oudere kalfvaarzen, geb. vóór 1 .janu ari 1959, had een fraaie koploper in de Friese kalf- vaars Lytse Grytsje, van dezelfde vader als de K. I.-stier Lytse Rudolf van P. van Cruijningen, Zuidzande. Hoewel iets fors van heup terecht met la prijs bekroond, gevolgd door de uit Corrie 3 gefokte Mercedes-doehter Corrie 5 van A. J. Ver- hage, Schoondijke. De kalfvaarzen, geboren tussen 1 januari en I juli 1959, vormden een wat grotere rubriek, die bij wat teveel verschil in exterieur, heel goede 1ste prijzen opleverde. Met la-prijs werd bekroond de Friese Agatha 56 (v. Pieterke Adema R. P. S.) van P. van Cruijningen, die het zelfs tot kampioene van de vaarzen bracht. Een sterke, heel goed ge ribde vaars met passend achterstel, die in uier- aanleg goed tekent, maar minder fijn en mals van huid en als type even, robust, lb in haar rubriek stond een Dr Lente's Verwachting-dochter, n.l. Elsje's Lente van dezelfde eigenaar, die kwalita tief heel goed is. maar iets minder hard. lc Janke 117 (v. Paul F.'R.S.) van Gebr. Haak, St. Kruis, ld Anke 4, een Hiltje's Adema A (Pref. B.)-doch ter, aangekocht door P. van Cruijningen. De klasse vaarzen, geb. tussen 1 juli en 1 nov. 1959, vormde een uniformer geheel met in 't alge meen iets meer adel. la werd Folkertje 75 (d. Age) gefokt op de prima fokstal van N. v. d. Burg te Jelsum. thans een mooi bezit van G. Tas te Water landkerkje. Een zeer edele vaars met goede ver houdingen en afwerking. Werd reserve-kampioene, waardoor ze, gezien haar luxe, o.i. nog niet kreeg wat haar bij deze moment-opname, toekwam. De lb prijs in dezelfde rubriek ging naar een goed- soortige dochter van Sjoerd en Tosca 2, n.l. Tosca 7 v. d. Belt, gefokt door A. E. de Milliano, gevolgd door Rika 2 van Hoofdplaat ld. Ype uit Norma), fokker J. F. C. Temmerman te Hoofdplaat. De rubriek vaarzen, geb. tussen 1 nov. en 31 dec. 1959, was minder opvallend, van wat gewone samenstelling, met als uitblinker Janke 36 tv. Cam- mingha Jacob Cats), gefokt door G. Tas. lb Mari anne 5 (v. Wytsturt Anna's Adema 2) van I. Cysouw te Cadzand. De rubriek jongere vaarzen, geb. tussen 1 jan. en 1 juli I960, liepen in kwaliteit nogal uiteen1. Twee goede Sjoerd-dochters behaalden 1ste prijzen, waarvan de eerste zeer typisch. Ia Sonja 4 van A. Dierikx, lb Liza van dezelfde fokker-eigenaar. De pinken, geb. tussen 1 juli en 31 dec. '60 waren De kampioene van de droogstaande van de Belt van A. E. de Milliano te Oostht door burgemeester Van Leeuwen de erc-r< matig vertegenwoordigd. Een 1ste prijs werd toe gekend aan een, voor de fokkerij wel belovende, typische pink Tosca 8. v. d. Belt (door Jenne 343 uit de fraai gebouwde Tosca 5 v. d. Belt) van A. E. de Milliano. |VE jongste categorieën in 1958 geboren melk- koeien hebben over het geheel nogal wat tekort komingen laten zien. Er waren te weinig dieren van goede klasse bij. De jongste rubriek, geb. na 1 juli 1958, bevatte maar 3 dieren met een vol doende edel kopnummer in Zijlstra 112 (v. Rotter- da Smits 45) van U. Maes te Eede. De rubriek koeien, geb. tussen 1 jan. en 1 juli '58, was numeriek beter vertegenwoordigd, maar nogal heterogeen, met een 2-tal uitlopers in Fini 4 (v. Jelsumer Rudolf Jan 42) van G. F. Modde ila) en Zuidzandster Lady 32 (v. Dr. Lente's Verwach ting) van F. du Bois te Zuidzande. word strikt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10