733 UIT EEN ytfietm Weekboek van W eekoverzicht SRAMwr STSLIKHGEIt ZATERDAG 30 SEPTEMBER 190! 1-j- GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. De vaste stemming op de graanmarkt blijft zich voortzetten. Deze ontwikkeling maakte het nodig om de importheffing, op gerst en harde rogge met 1 te verlagen en vanzelfsprekend werd ook de exportrestitutie'diênovereenkomslig verlaagd. Het aanbod op de inlandse gerst- markt was schaars, waartegenover flinke belangstelling bestond van de zijde der exporteurs, die nog blanco posities moesten dekken. De stemming was vast. Men verwacht pas dan een kentering in de prijzen, wanneer de exporteurs hun posities hebben rechtgetrokken. Inlandse maalgerst was goed prijshoudend met weinig zaken. Inlandse rogge werd slechts schaars aangeboden, waardoor de prijzen aantrokken. Men acht de mo gelijkheid niet uitgesloten dat de aanvoer zal toenemen aangezien het twijfelachtig is of in de toekomst de prijzen in verhouding tot de kosten zullen blijven stijgen. De inlandse havermarkt bleef prijshoudend bij aanhoudende vraag van de zijde der verwerkers. Oplatere levering ging weinig om. Aanstaande week kan de consumptietarwe op basis van de telersrichtprijs aan het V. I. B. worden aangeboden. Het zal wel zó wor den, dat dan ook de meelfabrieken hun biedprijzen op dit peil zullen brengen, omdat het voor hen aantrekke lijker is om de tarwe rechtstreeks van de tarwehandel te kopen en straks niet over te moeten nemen van het V. I. B. Het aanbod in opgeschoonde groene erwten en schokkers was niet groot. De druk die de ver wachte oktoberaandieningen van 3 'erwten en schokkers uitoefende was te groot. Het buitenland toonde weinig belangstelling en de noteringefi voor de exportkwaliteiten bereikten een laagtepunt van 36,50 laten voor oktober-levering. Het prachtige weer heeft in een snel tempo een flinke hoeveelheid bruine bonen aan de markt gebracht, waarvan de prijs in een even snel tempo terugliep. De kwaliteit van de bonen loopt nogal uiteen, maar toch zullen er voorlopig meer dan voldoende goede bonen beschikbaar zijn. Karwijzaad kwam op nieuw in beweging en sloot op 132,50 bieden tot ƒ135 laten. Maanzaad flauwer. Exportkwaliteit bieden ƒ72, laten 73. DE COXSUMPTIE-AARDAPPELMARKT. Aan de exportmogelijkheden van klei-aardappelen naar West- Duitsland kwam deze. week een einde. Het mooie weer bracht daar een ruim aanbod van de eigen telers op de markt.' Tengevolge hiervan daalden de prijzen tot een zodanig niveau, dat de export voor Nederland niet meer interessant was. Ondanks het uitvallen van deze exportmogelijkheid bleef de stemming op de Nederlandse markt vast. Met- bestemming Colombo en Israël moesten ook aankopen verricht worden, waarin men op het huidigo niVeau niet slaagde. Voor deze bestemmingen trokken de prijzen dan ook met ƒ0,50 tot 1 per 100 kg aan. In hoeverre, het binnenland deze hogere prijzen gaat volgen is nog een vraag. Men dient te beden ken, dat er dit jaar heel wat partijen zijn, die niet of moeilijk voor export zijn gereed te maken. Deze partijen zullen voorlopig wel de prijzen voor de binnenlandse voorziening blijven bepalen. DE STROVLASMARKT. Deze was in vergelijking met de voorafgaande weken onveranderd gestemd. Zaai- lijnzaad was vast gestemd. Als oorzaak hiervan geldt in de eerste plaats de verminderde oppervlakte gekeurd vlas, nl. 1960 16.503 ha; 1961 12.134 ha, terwijl voorts de zaadopbrengst per ha tegenvalt. DE RUWVOEDERMARKT. De handel in de verschillende strosoorten bleef gedurende de afgelopen week kalm. Nu praktisch alle stro is opgeborgen is het aanbod voor direkte levering vrij klein. Aan koperszijde is men in het algemeerf niet. bereid de huidige vraagprijzen in te willigen. Een en ander heeft een enigszins weifelende stemming tot gevolg. Voeraardapplen waren iets meer gevraagd. OP EN OM DE SLACHTVEEMARKT. De aanvoeren van het vee bleven tot nog toe voor de tijd van jaar aan de matige kant. Ongetwijfeld is het gunstige weer daaraan mede debet. De handel in slachtvee verloopt tot nog toe; dan ook gunstig. De prijzen waren gemiddeld eerder iets hoger. Ook de handel in gebruiksvee, guste koéien en jongvee vei-loopt tot nog toe prijshoudend. De varkènsbeurs in Utrecht geeft helaas een heel ander beeld te zien. De handel verliep zeer traag en de prijzen van de varkens in de courante gewichten daal den met ongeveer 4 ct per kg geslacht gewicht. De no tering voör de rubriek van 71 tot 90 kg geslacht ge wicht kwam daarmee op het niveau van 2,10 tot 2,12. De handel in de zwaardere varkens verliep erg stil. De prijzen waren hier belangrijk lager .dan de vorige week. Varkens .van 130 kg levend en zwaarder werden verhandeld voor prijzen van liep over de gehele linie traag met ca. 15 per stuk gedaald. Waarschijnlijk als gevolg van de lagere prijzen heeft men het aanbod van breeltpeen deze week wat af geremd. De teruggang in de prijzen kwam evenwel niet tot staan. In beperkte mate werd ook vei laden naar West-Duitsland. België en Italië. In Avenhorn betaalde men dinsdag deze prijzen: BI 12,80ƒ15,50, C 10,20—12,90, alles per kg. De aanvoer van uien was wederom ruim. De markt was vrij stabiel zodat geen bijzondere veranderingen in het prijspeil optraden. De middennotering noteerde omstreeks 10—12 per 100 kg, drielingen ƒ15 ƒ21 en picklers ƒ21ƒ25. Zowel Engeland als West-Duitsland namen een aanzienlijke hoeveelheid af. Klei nere verladingen vonden plaats naar Afrika en de Ned. Antillen. )k lager pan ae vorige ween. vamens.van iou Kg ïeveup en /wuiuutr wuiucu 1,68 tót Ij,70; per kg levend gewicht met 4 kg tarra. Ook 'dq b'jgge.nhandel ver- iag met verdertdbïendelpïjjzeri. ;In énkele weken tijds zglfs ^zijn de Ipiggenprijzen ld. I t AARDAPPELTERMIJNMAKKT. Weekbericht 2127 september 1961, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam, voor Zeeland: Goes tel. 011006451: Met een weekomzet van 757 contracten (11355 ton) tegen 583 contracten in de voorafgaande week werd blijk gegeven van een vrij behoorlijke belang stelling. De prijsstijging van de vorige week .werd vrijwel weer geheel ongedaan gemaakt met noteringen, welke voor de Bintjes rond 30 a 40 ct. lager waren. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Bintje 35/-|- oktober noteerde 11,50 en 11,30 met een omzet van 12 contr.maart gaf met een omzet van 81 contr. geringe schommelingen in het prijspeil n.l. van 14,30 tot 14,50 om te sluiten op 14,20; april werd met 608 contracten verhandeld op f 15,70 bij het begin der week om geleidelijk terug te vallen op ƒ15,30 en ƒ15,40. Alpha 40/+ met een omzet van 43 contracten kon de notering zich handhaven óp 13,80 en 13,70 met 16 contr. op 13,90, sluitend op 13,80. Furore 40/ -J- op april werden 3 contr. verhandeld op 14,50. - POOT-AARDAPPELEN: Bintje A 35/45 geen zaken. BEURSBERICHT MARKT GOES (26 sept, IÖ61). Granen en peulvruchten:Gerst, basis 1725 ƒ29; Tarwe, basis 17- 28—29,45Haver 22— ƒ24; Kleine groene.erwten ƒ26—ƒ29; Schokkers ƒ26 29; Bruine- bonen 40ƒ62. Alles boerenschóon af boerderij en per 100 kg. Aardappelen: Bintje, 35 mm opw. binnenlandse sor tering 8.259,25 per 100 kg levering aan de sor- tei inrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Bintje, 35 mm. opw., export sortering 8,759,25 per 100 kg. Voederaardappelen noteerden 2 per 100 kilogram. Hooi: Lucernehooi, geperst af bedrijf ƒ100ƒ105; Weidehooi, geperst af bedrijf ƒ75—ƒ85; Graszaad- hooi (veldbeemd) 4547,50, (roodzwenk) 30. Alles per ton. UienDe prijs van uien bedroeg 7,50- -ƒ 10 per 100 hg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. Stro: Gerstestro 57,50; Tarwe.'tro ƒ57,50, 'grote balen) 62,50; Erwtenstro 55; Schokkerstro ƒ52,50; alls per ton, af bedrijf. Gerstestro, tarwestro en erwtenstro voor winter- levering 62,50 per ton, geperst af bedrijf. Vlas: Óngerepeld vlas 17—24 cent per kg; gèrepeld vlas 2428 cent per kg. Eieren: 1,30 1,68. RUWVOEDERS OP DE ROTTERDAMSE MAHKT. Graszaadhooi (roodzwenk) ƒ27,50ƒ30, (veld beemd) 40—42,50; Weidehooi ƒ80—ƒ85; Luzerne- hooi ƒ100—ƒ105; Tarwestro (grote pakken) ƒ57,50 —ƒ60, (kleine pakken) 52,50—57,50; Zomergersts- stro 52,50-?-ƒ 55; Erwtenstro 50—55; Schokkerstro. tot ƒ50; Voeraardappelen ƒ2. In vergelijking met vo rige week is de premie voor winterlevering iets klei ner geworden. FRUIT AFZET 20—26 SEPTEMBER 1961 Vrij snel volgden de rassen appels en peren elkander op. Het rijpen ging nog snel. Vooral de Cox's Orange Pippin vertoont vlug veel stip, de houd baarheid hiervan laat veel te wensen over. De vraag, voor export bleef levendig. De kleinere hiaten Cóx's werden ook naar Engeland geëxporteerd. De prijzen bleven hoog, trokken soms zelfs nog aan. Vóór de. exportkwaliteiteri werden de volgende prijzen j besteed: Cox's Orange Pippin met vlug een rijpe kleur en en de hiervoor genoemde gebreken, deed van 64105 cent; Glorie van Holland, in bescheiden mate verhandeld, bracht van 6576 cent op. Allington Pippin, in mooie partijen aahgeboden, deed 60—65 cent. Goudreinette, deze week in hog groene toestand in de grote maten geveild, bracht van 65 -71 cent op. Ellison's Orange, gedeeltelijk in rijpe toestand geveild, deed van 5575 cent per kg. Ingrid Marie, in enkele partijen aangeboden, werd met 6477 cent gewaardeerd. Restanten Bonne Louise d'Avranches brachten van 4470 cent op. Conference daalde met het rijper worden iets, de laatste dagen bracht deze van 53—65 cent op. Legipont werd in grote blokken geveild, de prijzen waren van 4863 cent. Met Doyen ne du Cornice werd begonnen, de exportmaten brach ten van 86111 cent per kg op. Beurré Alexandre Lucas Jiep van 6581 cent. 26 sept U[E zijn begonnen aan het laatste bedrijf oogst 1961de suikerbietenoogst. Vergeleken bij het vorige najaar zijn er wel grote verschillen. Vorig jaar alles doorweekt van het regenwater, tobben van 't begin tot eind; nu is het zó droog, dat we niet met de hand kunnen rooien dan met veel moeite en stukken. Vorig jaar diepe wagen sporen, zelfs van lege wagens, en nu is het wa genspoor niet te zien. Het machinerooien gaat goed. Het gehalte zit rond een half procent hoger dan vorig jaar en de opbrengst is goed, doch geen top als in '60. ja. we schreven hierboven .,het laatste bedrijf '61", doch dit is niet waar; het spel gaat door. We rijden weer al zaailand om straks in Moeder Aarde de tarwe te zaaien. Niet alles op één kaart zetten is de veiligste weg in deze. Te veel rassen is niet goed'maar toch „niet alle eie ren onder één hen" is een waar spreekwoord. Er zijn weer wel wat nieuwlichters gekomen. Het eens een keer proberen is goed doch dan met mate. De oudjes doen het ook nog goed. Er zal nu onder deze gunstige omstandigheden wel veel tar we worden gezaaid. We krijgen zeer zeker hiervan geen overschotten zoals in Amerika, waar men zelfs geprobeerd heeft, door steun uit te keren, grond te laten braak liggen, maar er werd aan het andere land meer zorg besteed en de overschot ten bleven. Overschotten in tegenstelling met nog op vele plaatsen in de wereld hongersnood; of de tegenstelling; armoede en hoogconjunctuur. Grote verschillen die moeilijk weg te werken zijn! Wat zou het mooi zijn, wanneer we deze honge renden konden helpen met onze overvloedHet zal nog jaren duren eer dit plaats kan hebben. Het ontsluiten van de achtergebleven gebieden schept zeer grote problemen, doch we zijn dank baar dat ook ons land hierin voorgaat en finan ciële en administratieve steun hieraan geeft. Wij weten daar nog zo weinig van deze grote ellende der volkeren en wanneer we er over lezen, schrik ken we er wel eens even van, doch gaan toch spoedig weer over tot de orde van de dag onzer eigen besognes. Werkelijk helpen is er niet bij, al hebben we respect voor degene, die daar een moeilijke taak gaan vervullen. Om daar de tijd, die een paar eeuwen achter is, vlugger te doen gaan en de mensen te geven de vruchten dezer samenwerking. Bramen ncftëerden 5570 cent per kg, per doos van 250 gr van 17—30 cent. Aardbeien, vooral in Kapelle in flinke partijen aangeboden (tot 700 krat per dag), werden voor 6085 cent per 250 gr. geveild. De aanvoer van appelen en peren was vrq ruim bij een uitgebreid sortiment. Bij appelen kwamen meer naar voren de rassen Notarisappel, Glorie van Holland, Ellisons en Cox's Orange. Bij peren werd liet merendeel van de aanvoer gevormd door de Légipont en Conference, hetgeen echter niet weg neemt, dat er ook van bijv. Bonne Louise en Beurré Hardy nog een belangrijk aanbod was. De stemming op dit deel van de fruitmarkt was zeer gunstig. De vraag was krachtig en de prijzen lagen op een hoog peil. Enkele rassen boekten opnieuw een prijswinst. Het meest opvallend waren de noteringen voor Jpm'es Grieve in Zwaag afgelopen maandag. Dit ras noteerde bij een aanbod van 15 ton prijzen van 0,80 tot bijna 1,per kg, nagenoeg even hoog als de Cox's Orange elders. West-Duitsland en België wa ren zowel van appels als van peren de belangrijkste buitenlandse afnemers. Verder waren voor peren ook Engeland, Zweden, Denemarken en Ierland ge ïnteresseerd. Uiteraard spraken de binnenlandse markt en de industrie deze week weer een hartig woordje mee bij de prijsvorming. EIERMARKT BARNEVELD. Aanvoer 2.250.000 stuks, handel traag. Prijzen per 100 stuks)eieren van 60 tot 65 gr. 9,3510,75; alg. prijs, 10; kiloprijs 1,61 (basis 62 gr.). Henne- eieren van 42 lot 58 gr. ƒ4,50—ƒ8,50; kiloprijs ƒ1,07 1,47. (Adv.) MET MINDER ZAAD MEER PLANTEN Schimmels bedreigen de opkomst van het zaad. Voor eèn goede opkomst en ontwikkeling moet zaad worden ontsmet. Ontsmetting verbetert de kiemkracht en kiemsnelheider komen meer planten tot ontwikkeling, dus minder zaad is nodi£V /T\ Ceresan nieuw (bayer) Viz Trametari(TMTD) MORKIT beschermt het zaad tegen kraaievraat N V, AGRO CHEMIE Arnhem

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15