i^0oor de <*Urouw w BOERENJEUGD Kijk, dat doe je zo „WIJ ZIEN AMERIKA, AMERIKA ZIET ONS" 733 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HU1JSMAN—GRIEP ZATERDAG 30 SEPTEMBER 19 0J VOOR ons liggen twee boekjes, die beide reeds de tweede druk hebben beleefd. Zij dragen de- zelfde titel: „Kijk, dat doe je zo", doch er worden verschillende onderwerpen in behandeld. Het eerste is gewijd aan de wasbehandeling, het tweede aan huishoudelijk werk. Zij zijn geschreven door mevrouw A. J. HelbergRoos en uitgegeven bij de N. V. Uitgeversmaatschappij W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Met enige schroom hebben schrijfster en illustratrice de boekjes onder onze aan dacht gebracht. Immers er zijn reeds meerdere werkjes op dit gebied verschenen, die ook bestemd waren voor de leerlingen van huishoudscholen. Toen wij de bovengenoemde boekjes doornamen, kwa men wij tot de overtuiging, dat vooral de vele plaatjes, die tussen de tekst staan, deze laatste zeer ten goede komen en door de leerlingen op zeer plezierige wijze zullen worden opgenomen. JIET alleen voor leerlingen v-an huishoudscholen vinden wij de boekjes zeer geschikt. Er staat zóveel wetenswaardigs in en de tweede druk is zó up-to-date bijgewerkt, dat wij ze graag ten geschenke zouden geven aan meisjes, die geen of onvoldoende huishoudonderwijs hebben genoten en met te weinig praktische kennis het huwelijksbootje instappen. Er worden nog altijd heel wat weefsels door verkeerde wasbehandeling verknoeid, omdat men niet voldoende op de hoogte is van de eisen, die bijv. aan het wassen ^an de vele nieuwe weefsels gesteld worden. Vaak hebben wij ook te maken met vlekken, die onze kleren, tapijten of vloerbedekking ontsieren. Ook hieraan is goede aandacht besteed en als wij weten met welke vlekken wij te maken hebben, kan er heel wat zelf ge reinigd worden, wat ons het geld, dat anders naar de stomerij verdwijnt, bespaart. Zo zagen wij heel goede wenken voor het verwijderen van samengestelde vlekken, zoals chocolademelk, koffie met room, thee met suiker, enz. IN het tweede boekje krijgen wij te maken met het huishoudelijk werk. Ook hieruit valt voor velen het nodige te leren. Want het is precies als met het eerste boekjehet is niet alleen ge schikt voor leerlingen van huishoudscholen, maar het is een goede leidraad voor allen, die een huis houding gaan opzetten. Zelfs ouderen kunnen er hun voordeel mee doen als wij zien. dat er wenken worden gegeven voor karweitjes, die vroeger door een vakman werden gedaan, doch thans door ge brek aan vaklieden of door de hoge lonen, vaak voor rekening van de huisvrouw komen. Ook aan het organiseren van het werk is aandacht besteed, benevens een werkindeling voor een jong echtpaar, die beiden werken. IN beide boekjes zijn de onderwerpen in logische volgorde behandeld en wij twijfelen er niet aan of de tweede druk van deze werkjes, zal zijn weg wel vinden. De tijd, dat wij aan St. Nicolaasgeschenken beginnen te denken, nadert snel. Van harte kunnen wij deze boekjes als geschenk aanbevelen, al zijn ze dan in de eerste plaats als leerboekjes voor de huishoudscholen geschreven. Gemakshalve willen wij de prijs noemen. Deel I, „Wasbehandeling", kost gebonden 3.50, terwijl deel II, „Huishoudelijk werk", gebonden voor 4,te koop is. L J G L Aan de radiorede, op maandag j.l. uitgesproken door onze provinciale voorzittee H. C. v. d. Maas, ontlenen wij het volgende jonge plattelander, die nog niet geheel door beroep of werk gebonden is, droomt zo af en toe niet eens van verre reizen en vreemde volken? Wie rxni niet de kans willen krijgen om een half jaar of langer in een ander land door te brengen zender daarvoor al teveel kosten te moeten maken? Nieuwe, overweldigende indrukken op je af laten komen; het landschap, waarvan de ansichtkaart thuis een verlokkelijk beeld gaf in de allesovertreffende werkelijkheid voor je zien; andere levensomstandig heden Ieren kennen en begrijpen Ieders gedachten nemen wel eens een dergelijke vlucht. Maar de meesten beseffen niet dat deze dro men voor vele plattelandsjongeren te verwezenlijken zijn. U vraagt zich af hoe? Heel eenvoudig door gebruik te maken van de mogelijkheden die uw jongerenorganisatie in de loop der jaren op uitwisse- lingsgebied gecreëerd heeft. Dit natuurlijk in nauwe samenwerking met zusterorganisaties in binnen- en buitenland. TLK jaar gaan Nederlandse boerenjongens en -meisjes naar Canada, de Verenigde Staten van Amerika of een land binnen de Europese grenzen in het kader van een uitwisselingsprogramma. Het meest bekend in dit verband is wel het „Interna tional Farm Youth Exchange Programm", kortweg naar de beginletters van deze vier Engelse woor den) I. F. Y. E.-programma genoemd. I. F. Y. E. werd geboren in 1948 toen een groepje Amerikanen en enige Engelse jongeren tegelijkertijd in tegen gestelde richting de Oceaan overstaken om gedu rende een half jaar in eikaars land te gaan leven en werken. Alles volgens een van tevoren opgesteld programma.«Het voornaamste doel van deze opzet was, dat Internationale Jongeren Uitwisseling ge baseerd moest zijn op de overtuiging dat begrip voor andere mensen en volken het fundament is voor de wereldvrede. Door de plattelandsjeugd de gelegenheid te geven een andere levenswijze te le ren kennen, helpt het programma hun de proble men en de houding van de plattelandsbevolking in andere delen van de wereld te begrijpen. Dat het initiatief van toen succes gehad heeft blijkt wel uit 't feit dat nu al meer dan 2000 jonge ren uit 50 verschillende landen over de hele wereld verspreid een I. F. Y. E.-bezoek gebracht hebben aan de U. S A. En meer dan 1000 Amerikaanse jonge ren hebben een tegenbezoek gebracht. Naast het verrijken van eigen kennis en inzicht wordt er van de I. F. Y. E.'s verwacht dat zij in het andere land een beter begrip proberen te kweken voor de gewoontes, levenswijze en cultuur van hun eigen land. Daarvoor wordt ruimschoots de gele genheid gegeven door de persartikelen, radio- en te levisie-uitzendingen en lezingen die zij moeten ver zorgen. Het is heel gewoon dat een I. F. Y. E. tij dens z'n Amerikaanse verblijf, behalve voor tien tallen radio-, televisie- en kranteninterviews, zo'n 70 tot 100 keer gevraagd wordt een „goodwill-show" te houden in de vorm van een lezing met kleuren dia's. Het wederzijdse begrip voor eikaars land en levenswijze wordt vooral bevorderd doordat de I. F. Y. E.'s in het bezochte land op de boerderijen waar ze tijdelijk wonen, volledig in het gezinsleven worden opgenomen. Ze werken, mèt het gezin en nemen deel aan het maatschappelijk en sociaal leven van familie en gemeenschap. De kosten voor dit unieke 6-maandelijkse verblijf in den vreemde worden voor een groot deel gedekt door subsidies van overheid, particuliere instellingen en eigen or ganisaties; zowel in het land waar men vandaan komt, als waar men naar toe gaat. De Nederlandse I. F. Y. E.'s moeten alléén een gedeelte van hun retourbiljet RotterdamNew York betalen. WAS L AL EENS TE GAST OP MERIDON JN Frankrijk kan de zon in voor- en najaar zo heerlijk koesterend schijnen en in oktober zijn de bloemen er nog zo mooi. Wij houden van Parijs in het voorjaar, maar niet minder in de herfst. Wij kunnen er onze zomer wat verlengen. Dit grote voorrecht hebben de plattelandsvrouwen, voor wie in deze tijd reizen naar het volkshogeschool-cen trum „Méridon" worden georganiseerd. Een ver blijf aldaar biedt niet alleen mogelijkheden Parijs beter te leren kennen, maar ook het platteland in de omgeving met grote sterk gemechaniseerde be drijven. De tuinen in Versailles zijn in de late herfst zelfs nog prachtig. Er is een bezoek aan het schilderachtige Chartres met één van de mooiste kathedralen van Frankrijk. Op weg daarheen is het de moeite waard in Rambouillet het zomerverblijf van de Franse President van buiten te bekijken, 's Avonds is er een gezellig samenzijn op Méridon, wanneer de heer Gombert vertelt over wat men overdag heeft gezien of wanneer mevrouw Gombert het bezoek aan Chartres voorbereidt. Er blijft ook een avond vrij voor een feestelijk bezoek aan de opera in Parijs. Niet alleen plattelandsvrouwen kunnen aan deze reis deelnemen, maar ook echt paren. Er zijn 10 twee-persoons-kamertjes op Mé ridon. De eerstvolgende reis is van 2128 oktober a.s. De kosten bedragen f 169,per persoon en f 324,voor echtparen. In deze prijs is begrepen: buskosten voor heen- en terugreis, volledig verblijf te Méridon, excursies, entree's, de kaart voor avondvoorstelling in Parijs en een bedrag van f 4,als lidmaatschap van de vereniging van volkshogescholen. Voor opgave en inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van Méridon: Volkshogeschool, Bergen N.-H., tel. 02208-2734. INDRUKKEN EN BELEVENISSEN. HET zou te ver voeren U hier uitgebreid van mijn eigen indrukken en belevenissen te gaan ver halen, maar enige ervan wil ik toch graag vertel len. Om zomaar in een wildvreemd gezin neerge poot te worden, zoals dat elke 3 a 4 weken gebeur de, vraagt over het algemeen nogal wat van het aanpassingsvermogen. Toch viel dit in de Ameri kaanse gezinnen ontzettend mee. Ik werd bij geen enkele familie als speciale gast behandeld. Men beschouwde mijn aanwezigheid als vanzelfspre kend. Iedereen deed van begin af aan gewoon. Deze natuurlijke gastvrijheid maakte dat ik me er snel thuisvoelde. Van de verwachting dat de geaardheid en de levensgewoonten van de Amerikanen veel zouden verschillen van die van ons, bleef na enkele weken al niets meer over. Elke keer opnieuw verbaasde ik me weer over de vele overeenkomsten in het Amerikaanse en Ne derlandse dagelijkse leven: zo bleken de Ameri kaanse plattelandskinderen een vrij serieuze op voeding te krijgen; de meesten van mijn gast-moe- ders waren uitstekende kooksters; terwijl de dag indeling op de farm al niet veel anders bleek te zijn dan op de boerderij thuis. Natuurlijk zijn er belang rijke verschillen in denk- en leefwijze, maar die gaat men na verloop van tijd pas opmerken en be grijpen. Vooral dat begrijpen is zo belangrijk. Als I. F. Y. E. heeft men de kans niet alleen hét hoe, maar ook het waarom van andere levensnormen te bevatten. Nadat de heer Van der Maas gewezen had op de grote verschillen en tegenstellingen in dit enorme land, vertelde hij over een gezamenlijke bijeen komst (100 jongeren uit 40 verschillende landen», die gedurende een week lang in Columbia werd gehouden. Zoals u wel begrijpen zult is deze bonte samen komst van alle rassen en nationaliteiten daar op de universiteit van Missouri één van mijn dierbaarste I. F. Y.E.-herinneringen. Maar niet alleen dat, ook dat kleine Amerikaanse broertje, die me nog steeds in hanepoterige brieven vraagt wanneer ik nu ein delijk terugkom; ook die man die in de zomer niet meer wist waar hij na de vorige oogst z'n combine gelaten had, maar die toch op zijn manier een goede boer was, en ook die vrouw die er een traditie van gemaakt had om maar eens per jaar de ramen te wassen omdat ze van des morgens vroeg tot des avonds laat een kantoorbaan had, maar daarbij een onvoorstelbaar zorgzame en geliefde moeder voor haar kinderen was. Tot slot sprak de heer Van der Maas de wens uit, dat het I. F. Y. E.-programma eens te meer een stimulans zal zijn voor het organiseren van en deel nemen aan jongerenuitwisselingen, zowel binnen als buiten de grenzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13