D E OLVE H VAN I 8 7 9 Openbare Vergadering Landbouwschap ZAADTEELT MOEILIJKHEDEN? LEVENSVERZEKERING 730 INFORMATIECENTRUM FOKVEE IN ZEELAND ABORTUS BANG RUNDVEE ZEEUWS LANDBOUWBLAD MELK E V ZUi EL Noord-Beveland blijft buiten het regiem HET zou te ver voeren een uitvoerige beschouwing te geven betreffende de verkoop van voile melk op Ncord-Beveland. De vraag was bij het Produktschap voor Zuivel aan de orde, of het geen tijd wordt, nu dit „eiland" door een dam met. de rest van Nederland verbonden is, de Noord- Bevelanders onder het Nederlandse consumptie-melkregiem te brengen. Men houdt op Noord-Beve land circa 250 melkkoeien en er is geen zuivelfabriek, 's Winters komt men wat melk tekort en in een deel van de zomer heeft men wat over. Het P. Z. besloot om dit „eiland", hoewel er administra tief wel wat gerege'd werd. nu geheel buiten het regiem te laten en dus ook de verrekening van Egali satie- en Zuivelfonds maar blauw-blauw te laten. De Bevelanders hebben zodoende wel een voordeel van een paar duizend gulden, maar administratie en controle kostte het P. Z. veel meer dan een paar duizend gulden, zodat het P. Z. er ook nog beter van wordt. De consumentenprijs op Noord-Beveland is thans 43 cent per liter. Wanneer deze door de admini stratieve vereenvoudiging bijv. gelijk zou worden aan die op het eiland Marken, waar de prijs 40 cent is, bedraagt de marge voor de veehouder, uitgaande van een gemiddelde opbrengst van 27 cent. dus 13 cent per lijer. De gewone slijtersmarge is 6 k 7 cent, zodat de Bevelanders de P. Z. besjissing niet onwelkom zal zijn. RUSSISCHE KAAS DEZE zomer kwam voor de eerste keer in Lon den een commerciële zending Russische kaas aan, die door de Sowjet-Unie in het Verenigde Koninkrijk werd ingevoerd. Het waren twee ver schillende soorten, die de namen dragen van: Kostromskoi. rond en plat van vorm met een ge middeld gewicht van 9 kg en een vetgehalte van circa 45 u o in de droge stof. De andere soort luisterde naar de naam van Jaroslaviski; deze heeft een S-vorm en weegt circa 2U kg met hetzelfde vetgehalte als de eerste. De groothan- delsprijs beloopt circa ƒ4,42 per kg. Dit is weer eens wat anders dan de betiteling HET Informatiecentrum Fokvee in- Zeeland is in augustus ji. met haar werkzaamheden be gonnen- Spoedig daarna werden de eerste dieren door bemiddeling van het centrum verhandeld. Steeds komen nog opgaven van te koop aange boden dieren binnen, voornamelijk kalf vaarzen. Aanvragen kregen we reeds voor de export va a vaarzen, welke aan hoge eisen t.a.v. afstamming en produktie moeten voldoen. Ook ontvingen we reeds aanvraag voor een jonge stier naar het buitenland welke van bepaal de afstamming moest zijn. Met medewerking van de inseminatoren was spoedig een tweetal ge vonden en werden de gegevens verzameld en door gestuurd. Ook voor aankoop van jonge koeien 2e tot 4e kalf kregen we reeds aanvragen doch tot ru toe geen opgaven van deze. Heeft U te verkopen of wenst U aan te kopen, wendt U dan tot het Informatiecentrum Pokvee in uw provincie. Kontakten werden reeds gelegd met de Friese Coöperatieve Veeafzet-Organisatie. Wenst U een dier uit Friesland aan te kopen, maak dan uw wens omtrent afstamming kenbaar. Een korte stamboom voor afstamming en produktiegegevens worden toegestuurd. WIJZIGING SLACHTVERGOEDINGEN- BESLUIT LANDBOUWSCHAP. HET bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 20 september een wijzi ging aangebracht in het Slachtvergoedingenbesluit bestrijding abortus Bang. Deze wijziging heeft vooral betrekking op de volgende twee punten. Volgens het nieuwe besluit is het mogelijk in een gebied dat nagenoeg of geheel abortusvrij is een rundveebeslag in zijn geheel te doen afslachten, als zich een onverwachte uitbraak van de ziekte voordoet. In zo'n geval wordt niet alleen het be smette rund opgeruimd, maar kunnen ook de overige dieren met vergeoding worden afgeslacht. De bedoeling hiervan is het gevaar voor besmet ting van de omgeving zo klein mogelijk te maken. Ook maakt het nieuwe besluit het mogelijk het afslachten van runderen op bepaalde bedrijven uit te stellen tot een tijdstip, dat voor de veehouder gunstiger is. De termijn kan dan op aanvraag van de veehouder verlengd worden van 20 dagen tot 9 maanden. Wel is deze veehouder in dat geval ge bonden aan beperkingen bij het fokken en aan kopen. Hij zal tijdelijk het bedrijf van afmelker moeten voeren. De bedoeling van deze bepaling is de schade voor de veehouder zo veel mogelijk te beperken. De hoofdafdeling Veehouderij van het Land bouwschap bepaalt op aanvraag van de betrokken gezondheidsdiensten voor welke gebieden deze regelingen gelden en wanneer zij ingaan. Ook kun nen daar desgewenst nadere inlichtingen verkre gen worden. In zijn vergadering van 22 september heeft de hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouw schap per 1 oktober a.s. de provincie Zeeland aan gewezen als gebied dat nagenoeg abortusvrij is. van onze Edammers en Goudse. De wereldhandel in zuivelprodukten is door deze twee Russische zuivelsterren weer uitgebreid, waar we ons mo menteel niet zo heel erg druk over behoeven te maken, ware het niet, dat de Russische veestapel een reusachtige uitbreiding ondergaat, waarvan het einde nog niet in zicht is. Gegevens van de F. A. C. en het Amerikaanse ministerie van Land bouw laten zien. dat in de jaren 1955 tot 1961 de rundveestapel ih de U.S.S.R. met bijna 34 0is toegenomen. In aantallen uitgedrukt nam de rundveestapel toe van 56.775.8 miljoen stuks. (De varkensstapel steeg in diezelfde tijd van 30.9 miljoen stuks tot 58.6 miljoen stuks, een toename dus van 90 °/o Tegen deze achtergrond krijgt de eerste zending Russische kaas een andere betekenis dan een curiositeit. Ter vergelijking diéne, dat de rundvee stapel in de E. E. G. totaal ruim 46 miljoen stuks beloopt. De varkensstapel in de E. E. G. omvat ruim 31 miljoen stuks.) UNICEF MELKFONDS GOED GESTART! HET zijn flinke druppels, die de veehouderij in het Unicef Melkfonds heeft laten vallen. De actie, een halve cent per liter in 14 dagen afge leverd aan de fabriek, bracht op het moment dat we dit schrijven van de veehouderij ƒ250.000,in het Melkfondslaadje en het druppelt nog steeds, zodat dit bedrag nog belangrijk zal stijgen. Als de rest van de Nederlandse bevolking evenzo in verhouding in de beurs tast, wordt het bedrag van de veehouderij tot 10 maal verdubbeld. D. II7ANNEER een landbouwer er toe overgaat een contract af te sluiten voor een of ander zaad teeltgewas, is het van l>elang, dat hij zich er goed rekenschap van geeft, waartoe hij zich ver plicht. Hieruit moet niet de gevolgtrekking worden ge maakt. dat het contracteren een riskante zaak is: integendeel. Het bedrijven van zaadteelt op een goed contract kan aantrekkelijk zijn. Om alles evenwel goed te laten verlopen is het noodzakelijk, dat de teler zich .goed realiseert, waartoe hij zich lieeft verbonden. Het verdient aanbeveling alleen contracten af te sluiten, gebaseerd op de A, T. V.: kortweg de Algemene Voorwaarden genoemd. In deze A. T. V. zijn onder meer de rechten en plichten van ieder zo goed mogelijk omschreven en is voorts aange geven aan welke eisen het door teler te leveren zaad moet voldoen. Men moet wel bedenken, dat hei bij de zaadteeït op contract altijd gaat om het leveren van een prima product. Dit zaad moet immers als zaaizaad worden verkocht en zoals ieder weet, worden er aan het zaaizaad hoge kwaliteitseisen gesteld. De landbouwer die aan zaadteelt doet, zal zich moeten inspannen om een prima product te telen. Om dit te verkrijgen, zal hij veel zorg en arbeid aan het gewas moeten besteden. De teler zal dus goed moeten weten aan welke eisen het gewas en het zaad zullen moeten voldoen. En daarnaast nog een goede kennis van de teelt techniek van het door hem verbouwde gewas moe ten bezitten. Er zijn vele telers die door ervaring heel wat kennis in dezen hebben opgedaan en doorgaans goede resultaten verkrijgen. Een grote groep minder ervaren telers en voor al zij, die het ook maar eens proberen, komen nog weieens voor verrassingen te staan. Meermalen worden dan, hoewel geheel te goeder trouw, han delingen verricht, die ?iiet bevorderlijk zijn voor een goede gang van zaken. Hier kan worden ge wezen op het juiste tijdstip van oogsten, het zich ten, zelfbinderen, zwadmaaien of combïnen. De manier van dorsen en het tijdstip van aflevering IIET bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van woensdag 2# september j.L onder meer de door de hoofd afdeling Akkerbouw naar voren gebrachte onge rustheid en grote ontevredenheid over het beleid van de overheid ten aanzien van de akkerbouw - produkten uitvoerig besproken. Deze uitspraak heeft onder meer betrekking op de afwijzing van de garantie voor koolzaad en van de subsidie voor het vlas. Het wordt nog benadrukt door de bij zonder ongunstige prijsvorming zowel van de gegarandeerde voergranen als van een aantal be langrijke vrije produkten. Besloten werd deze aan gelegenheid bij de minister bij het prijsoverleg in het najaar ter sprake te brengen. MET de hoofdafdeling Akkerbouw was het be- stuur van het Landbouwschap van mening dat een onderzoek moet worden ingesteld naar de reeds bestaande opslagcapaciteit van granen en de plannen tot uitbreiding van deze capaciteit. In ver band met de snelle invoering van nieuwe oogst- methoden is het noodzakelijk onmiddellijk na de oogst te kunnen beschikken over drooginrichtiu- gen en voldoende opslagruimten. IIET bestuur kon er zich mee verenigen, dat de minimumuitkering voor voergranen wordt verhoogd. Dit minimum was bepaald op 10 are. hetgeen bij een toeslag van 200 overeenkomt met 20. Dit bedrag kan worden verhoogd tot 30. Het instellen van een aantal toeslagklassen om het verstrekken van foutieve inventarisatiege- gevens tegen te gaan is geen verbetering van ie huidige regeling. MET de hoofdafdeling Akkerbouw was het be- stuur van het Landbouwschap van mening dat de aflopende subsidie op de teelt van graszaad van timothee ongewijzigd kan worden gehand haafd en niet behoeft te worden verhoogd. Even eens stond het bestuur afwijzend tegenover een voorstel tot het invoeren van een subsidie voor Engels raaigras hooitype. van het zaad. Doorgaans zal het zaad na het dorsen niet goed houdbaar zijn. Het zal daartoe een te hoog vochtgehalte hebben, waardoor broei kau ontstaan, hetgeen de kiemkracht van het zaad na delig kan beïnvloeden. Aflevering van het zaad direct na het dorsen om dan zo spoedig mogelijk te kunnen worden gedroogd, is hier de aangewezen weg. Dit zal evenwel in overleg met de kweker handelaar moeten gebeuren, omdat de droogcapa- citeit aan grenzen is gebonden en niet alles in eens kan worden gedroogd. Een zekere spreiding in de aanvoer is hier noodzakelijk. Zo zouden meerdere onderdelen kunnen worden genoemd, maar we zullen het hierbij laten. Is het zaad afgeleverd en ontvangt men daarna de afrekening, dan komen er weieens teleurstellin gen. Soms valt het tegen, dat van het afgeleverde zaad zo veel is afgetrokken of dat de kiemkracht niet beter is. In meerdere gevallen wordt de contract-zaad- teelt dan minder vriendelijk beoordeeld. Het is de vraag of dit oordeel wel altijd juist is en of de teler niet onbewust iets heeft gedaan of nagelaten ivat het geleverde zaad nadelig heeft beïnvloed. Om dit na te kunnen gaan, is het onder meer nood zakelijk de analyse van het zaad en de afrekening- te bezitten en deze goed te kunnen beoordelen. Dit is evenwel niet altijd zo gemakkelijk en meer deren schrikken van de soms vele en min of meer ingewikkelde berekeningen op de afrekening. Het iid zijn van de Contract-Zaad telersvereniging Gratamastraat 14 te Groningen, kan hier dan een steun en uitkomst zijn. Deze vereniging controleert de contracten en de afrekeningen. Indien er even tueel iets niet zou kloppen, treedt zij in overleg met de kweker-handelaar om tot een oplossing té komen. AI met ai kan de contract-zaadteelt aantrekkelijk zijn, maar de teler moet zich goed bewust zijn, waartoe hij zich heeft verplicht. Meerdere moeilijk heden of misverstanden komen voort uit onbe kendheid en hiertoe kan genoemde vereniging tot steun zijn. F. MULDER. KORTENAERKADE t 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN; AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN. S"-G R A VE N H AG E GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10