F V O E R IE -cm iriviTiTff m v j, )erij ZATEBDAC 25 SEPTEMBER 19 6 1 -j {- - -1,^1 zijde op enkele plaatsen met elkaar verbonden zijn. Tussen deze platen is een dubbelrijige sal worden toegepast. In de praktijk blijkt dat de boer toch liever opklapbare achterwand aangebracht. Deze doet de mest opschuiven als de de gruppen an elkaar leegtrekt zodat hij een beter overzicht heeft over zijn schuif de stal uitgetrokken wordt. Bij het teruggaan wipt de achterwand over werk. Voor het motorvermogen, dikte kabels, etc. verwijzen wij naar hetgeen achtergebleven resten heen. Dit systeem kan zowel op een enkel-rijige als bij de getrokken mestbak werd opgemerkt. 2. sehuifstangsysteem DIJ dit systeem zijn scharnierende meenemers op een U-ijzer ge monteerd". Deze meenemers verplaatsen de mest 1.80 a 2 meter, waarna het U-ijzer terugloopt en de meenemers zo schar nieren dat ze in een bijna even wijdige richting als het U-ijzer terug lopen. Er zijn verschillende mogelijkheden van aandrijven: met omschakelbare mo tor, mechanische of hydraulische aandrij ving en met krukarm waaraan lange aandrijfstang. Het interessante bij dit systeem is dat ook dwarsliggende gruppen op een en hetzelfde aandrijfstation aan gesloten kunnen worden. 3. rondgaand systeem UIERBIJ wordt een eindloze schalm- ketting gebruikt. Op deze ketting zijn interessant. De mest uit beide gruppen wordt naar één-kant haaks ijzeren meenemers geplaatst. Dit gevoerd. Zowel bij dit als 't vorige systeem kan gebruik ge- systeem is vooral in een dubbelrijige stal maakt worden van 'n verdeelbrug of -goot op de mestvaalt. DE KOSTEN De keuze uit de diverse systemen wordt bepaald door de ruimtelijke orde ning van erf, stal en mestvaalt. Door de hoeveelheid stro, de strosoort en de hoeveelheid geproduceerde mest en mede door het ekonomisch of sociaal motief, de krachtbron die beschikbaar is, enz. Soms doen hardnekkige ge ruchten de ronde als zouden in andere delen van ons land tegen veel lagere prijzen deze installaties geleverd worden. Ons is uit verschillende, prijsopgaven gebleken dat dit beslist niet het geval is. De enige reden dat soms iemand van elders toch de voorkeur kan verdienen boven eigen smid is de routing en ervaring die deze mensen reeds hebben opgedaan. Fout is het te denken dat men met de prijs die een bepaalde installa teur voor zijn apparatuur vraagt, klaar is. Hierbij komt al het bijwerk van timmerman, metselwerk en eventueel smidwerk wat de eigen smid kan leveren. We noemen van dit bijwerk enkele zaken: grup doortrekken door muur, opvoergoot, het plaatsen van één of meer palen achter de i° 2° mestvaalt. Afdekking van doorgetrokken goot. Steunen voor aandrijf station. Het aanleggen of doortrekken van elektrische krachtkabel enz. ^LS we dan ook horen dat het elders zo goedkoop kan, dan is dit om: men noemt alleen de materialenprijs van de installatie en verder niets, vaak is het dan een installatie van oude materialen, welke tweedehands werden gekocht. Het zal een ieder duidelijk zijn dat de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst op deze wijze niet kan en mag adviseren. Wij stellen ons op het standpunt: doe zoveel mogelijk zelf. Wilt u dan ook nog goedkoop iets hebben, gaat dan eens op zulke adressen kijken. Wij garanderen dan niet iets goeds, want ondanks vele sterke verhalen blijkt vaak achteraf dat goedkoop duurkoop is geweest. Maar wie geeft dat gaarne spontaan toe? DRS. RIJKENBARG deelt in publikatie no. 7 van het I. L. B. de verschillende totale kosten lier jaar per grootvee-eenheid (G. V. E.) voor diverse uitmestsystemen mee. Wij willen er hier een paar vermelden ter illustratie dat het weinig zin heeft van tweedehands materiaal uit te gaan. De totale kosten zijn een optelling van de kosten van de apparatuur -f arbeidskosten bij een uur loon van 2,50. Systeem Enkelrijige stal Dubbelrijige stal Kruiwagen Getrokken plank Autom. mestschuit 15,43 Autom. mestruimer 33,97 15 G.V.E. 12,54 13,33 30 G.V.E. 11,77 10,19 ƒ11,00 20,25 20 G.V.E. 12,16 13,48 17,09 ƒ31,13 40 G.V.E. 12,16 9,34 ƒ11,76 ƒ18,25 Hieruit blijkt dat bij een groter aantal stuks vee de eenvoudige systemen goed koper worden dan het systeem met de kruiwagen. De geldintensieve systemen komen dichter bij of overtreffen de totale kosten van het kruiwagensysteem. Uit dit alles is duidelijk dat de investering enorm kan variëren en dit zelfs uiteenloopt van 50,— tot 250,— per G. V. E SAMENVATTING 01 I. Tegenover een investering voor mechanisch of automatisch uitmesten staat geen arbeidsbesparing die zo hoog is dat het op dit ogenblik verantwoord is deze investering te doen. 2. Op de bedrijven waar de vrijgekomen arbeid niet nuttig aangewend kan worden zal mechanische mtmesting leiden tot een lager inkomen van de boer, omdat de arbeidsbesparing niet leidt tot een daling van de arbeidskosten. De in de tabel gegeven kostenverschillen zijn dan alleen juist voor de bedrijven waar de vrij gekomen arbeid wel nuttig besteed kan wTorden. 0 3. Er zijn vele en goede systemen voor mechanische en automatische niest af voer, zodat in vrijwel iedere situatie een goed systeem is te adviseren. 4. Gezien de geringe verschillen in jaarkosten tussen het uitmesten met de krui wagen, enz. en de mechanische systemen is het niet verantwoord een installatie te plaatsen van goedkope tweedehands materialen. De investering is dan Wel gering, maar de jaarkosten zullen belangrijk stijgen tengevolge van meer on derhoud en snellere afschrijving. 5. Gezien de snelle wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden kan het zo zijn dat wat vandaag alleen op sociale gronden te verdedigen valt, binnen afzienbare tijd oók ekonomisch is te verdedigen. O 6. Als we dit onderdeel van de arbeid in de stal willen aanpassen aan de ontstane omstandigheden, zal het grootste effekt verkregen worden als we dit doen in kombinatie met het rationaliseren van andere stalwerkzaamheden. R. L. V. D. Goes. W. P. BALKENENDE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 9