RASSENKEUZE WINTERTARWE UITSLAG PRIJSVRAAG ZATERDAG 23 SEPTEMBER 19 6 1 IN afwijking van andere jaren is er voor de oogst 1961 wintertarwe gezaaid over een lange periode, nameiijk van oktober tot half februari. Ondanks dat, is het totale areaal wintertarwe klein ge bleven. Dit werd veroorzaakt door het bijzonder natte weer in herfst en winter. Ook het zaaien van de tarwe op de proefvelden kwam in de knel. In het hele Zuid-Westelijk zeekleigebied is dan ook slechts één proefveld geslaagd, namelijk op de Scheldemonden te Bruinisse. De opbrengstcijfers van deze proef, die 2 december werd ingezaaid, staan in de tabel vermeld. Eén en ander heeft tot gevolg, dat er geen nieuwe gezichtspunten naar voren kunnen worden ge bracht. Daarom moet volstaan worden met het advies van 1960 dit jaar onverkort te handhaven. Op genoemd proefveld kwam in sommige rassen nogal wat bruine roest voor. In de omschrijving is dit zo nodig vermeld. Het belang van goed wintervaste rassen geldt vooral in de gebieden boven de Wesferschelde. De vatbaarheid voor gele roest zal van doorslaggevende betekenis kunnen zijn bij de rassenkeuze; dit gezien de ervaringen die we indertijd met Heine's VII hebben opgedaan. Ook zal de geschiktheid om te maaidorsen zijn invloed op de keuze van het ras doen gelden. Al deze factoren tezamen leiden er toe dat op de grotere bedrijven of op die bedrijven waar veel tarwe verbouwd wordt, mede uit het oogpunt van risico- en arbeidsspreiding, het niet gewenst is alles op één kaart te zetten doch meer dan één ras te verbouwen. 711 DE Rijkslandbouweonsulenten voor het Zuid-Westelijk kleigebied geven in deze publikatiè bijzonderheden over de resultaten van de proefveldgegevens van de winter tarwe. Een verantwoorde rassenkeuze voor het nieuwe oogstjaaar wordt hierdoor ver gemakkelijkt. Samenvattend is de conclusie dat in het huidige sortiment enkele rassen sterk naar voren komen, zoals bijv. Felix, Flamingo en Mado. In de praktijk bestaat reeds veel belang- steling voor het ras Stella. Heeft men niet één of meer bepaalde ras sen goede resultaten bereikt, dan zal men terecht minder gauw geneigd zijn over te schakelen op nieuwe rassen. Dit geldt vooral als het nieuwe ras minder goed in de be drijfsvoering past. Hierbij denken we speciaal aan de meerdere of mindere geschiktheid om te maaidorsen. Opbrengsten wintertarwerassen in kg/are Oogst- Gem. V. d. proefveldën Gemidd. Geschiktheid Rassen jaar '61 in 't Z.W. zeekleigebied 1950-1960 voor Proefveld in de jaren maai Goed wintervast 1957 1958 1959 I960 Felix 53.8 59.8 50.0 56.4 65.7 106 5 Apollo 46.2 53.8 44.7 56.4 61.8 100 6 Carsten's VI 50.9 44.1 51.9 57.2 94 6 Heine VII 44.0 42.4 58.1 90 6 Bonus 55.7 45.6 54.7 61.8 100 6 Dippe's Triumph 54.6 46.7 54.1 60.5 99 6 C.I.V. 309 (Hector) 49.3 49.5 59.2 66.3 107 0 Vrij goed wintervast Flamingo 45.7 56.3 49.4 57.5 •65.0 103 7 Leda 53.2 44.6 57.0 60.5 97 6 Stella 48.8 52.5 58.1 67.6 106 7 Sambo 49.8 51.6 59.8 65.0 105 5 C. B. 7 (Cleo> 47.8 63.2 65.0 103 0 Matig wintervast Mado 53.1 49.2 57.0 62.4 98 7 Staring 52.3 47.5 53.6 59.2 94 7 Weinig wintervast Capelle Desprez 55.6 49.5 55.8 61.8 99 8 Minister 57.8 50.3 57.0 61.8 101 7 Rassen in beproeving Heine C 7,3 53.8 58.7 107 0 C. I. V. 199-2 46.2 63.7 0 G. B. 26 50.3 65.7 104 0 M. G. PI. 652 61.0 67.6 108 0 GÓED WINTERVASTE RASSEN UIT deze groep verdient het ras Felix de meeste belangstelling.. Dit ras heeft in 1960 ook in de praktijk weer zeer goede opbrengsten gegeven. Felix heeft kort en stevig stro. Tot op heden kwam in dit ras zeer weinig gele roest voor. Het gewas is zeer bladrijk, waardoor mede tengevolge hiervan in geile gewassen veel meeldauw kan optreden. Een nadeel is de gevoeligheid voor korreluitval, alhoewel dit ook in 1960 veel is meegevallen, omdat her tijdens de oogst vrij stil weer was. De rode korrel is groot, góed gevuld en weinig gevoelig voor schot. Felix kan ook op de minder vruchtbare gronden goede opbrengsten geven. Weinig geschikt voor zandgrond. De rassen Apollo en Bonus ontlopen elkaar in opbrengst niet veel, maar blijven duidelijk ten achter bij Felix. Apollo is roodzadig en heeft tamelijk lang middelmatig stevig stro. Rijpt vrij laat. Bleek in 1961 zeer vatbaar te zijn voor bruine roest. Bonus is een witzadig ras met middelmatig lang en matig stevig stro. De afrijping is wei eens minder mooi. Het ras is zeer gevoelig voor schot. Voor de andere rassen in deze groep is de belangstelling gering. Op minder vruchtbare gronden kan de verbouw van Carsten's VI nog overweging ver dienen. VRIJ GOED WINTERVASTE R ASSEN IN deze groep komen zeer produktieve" rassen voor. Alle rassen uit dezó groep zijn echter enigszins vatbaar voor gele roest. Om zijn goede opbrengsten en andere eigenschappen verdient Flamingo de nodige belangstelling. Het stro is lang en vrij stevig. De stikstofgift dient hier bij aangepast te worden. De vatbaarheid voor gele roest beperkt zich tot aan. tasting in het jeugdstadium. In 1961 kwam echter zeer veel bruine roest voor. Flamingo heeft een grote witte korrel van zeer goede kwaliteit. Korrel- uitval komt weinig voor, waardoor dit ras zich goed leent om te maaidorsen. De grote hoeveelheid stro die verwerkt moet worden, zou een bezwaar kun nen zijn. Het nieuwe ras Stella heeft een vlotte, bladrijke beginontwikkeling, groeit gemakkelijk en stelt goed uit. Dit ras is geschikt voor alle grondsoorten. Het stro is kort, fijn en matig stevig, echter wel veerkrachig. Mag niet te dik ge zaaid worden. Rijpt vroeg. In 1959 werd Stella plaatselijk vrij sterk door gele roest aangetast. Ze komt daarom vooral in aanmerking voor verbouw in die gebieden waar weinig gele roest voorkomt. Ook in 1960 was de opbrengst wederom zeer goed. De rode korrel is vrij groot en van matige kwaliteit. Weinig gevoelig voor schot. Dit ras is goed geschikt om te maaidorsen. Verdraagt laat zaaien heel goed. Sambo is een steil groeiend, fijnbladig gewas en is zeer geschikt als dek- vriieht. Het stro is kort, vrij stevig en veerkrachtig. Het ras is evenals Fla mingo in het jeugdstadium vatbaar voor gele roest. Later bleef het gewas gezond. Rijpt vrij laat. Sambo is het meest geschikt voor de vruchtbare klei gronden en kan daar zeer goede opbrengsten geven. De rode korrel is vrij klein. Een groot nadeel is de grote gevoeligheid voor korreluitval. Hierdoor minder geschikt om te maaidorsen. Ook in Sambo kwam in 1961 vrij veel bruine roest voor. Vanwege de grote vatbaarheid voor gele roest is de belangstelling voor Leda zeer gering. Panter zal van de rassenlijst afgevoerd worden. 1 MATIG WINTERVASTE,RASSEN IN deze groep kennen we twee rassen, namelijk Mado en Staring. Opde vruchtbare tarwegronden is er nog wel belangstelling voor de verbouw van Mado. Staring is een oogstzeker ras maar geeft nooit topopbrengsten. Beide rassen zijn goed stevig en geschikt om te maaidorsën. Bij wat uitwintering heeft Mado een beter herstellingsvermogen dan Sta ring. Vooral voor Mado is een flinke stikstofgift gewenst. WEINIG WINTERVASTE RASSEN AOK in deze groep komen maar twee rassen v oor, namelijk Capelte Desprez en Minister. Komt geen uitwintering voor, dan kunnen deze rassen zeer goede opbrengsten geven. Beide rassen hebben vrij kort en stevig stro en kunnen een hoge stikstof- bemesting verdragen. Capelle Desprez komt in aanmerking voor verbouw op vruchtbare gronden, Is weinig gevoelig voor schot. Kan nog vrij laat gezaaid worden (december, januari). Minister kan op alle grondsoorten goede resultaten geven. De witte korrel is minder mooi en zeer gevoelig voor schot. Dit laatste kwam vooral in 1960 weer goed tot uiting. V Zowel Capelle Desprez als Minister lenen zich uitstekend om te ma.aj^ dorsen. - gesloten door Bento van Passluis van de combi natie Kuijpers en Kuijpers uit Nederwetten en St. Oedenrode (N.-Br.). Bij de Stammoeders zegevierde Bertha van de Melo van De Backere te St. Kruis. Bij de«Fok- groepen was Stallen De Dobbelaere niet te klop pen. Ook niet bij de 4-spannen, doch dit laatste ging minder eenvoudig. De fraaie formatie van A. J. E. Temmerman uit Hoofdplaat gaf zich niet zonder slag of stoot gewonnen. Arbitrage werd noodzakelijk, doch het span van De Dobbelaere kan niet zó maar geklopt worden en 't gebeurde ook nu niet. Kwestie van appreciatie, nauwelijks van kwaliteitsverschil, want dat is voor geen ge woon sterveling uit te maken. Schitterende com binaties ook bij de 4-spannen van 2 eigenaren (De Backere/Wemaer Blondeel/IJsebaerl en Stal len Brooijmans/fa. Geluk). Waar Jos. Brooijmans er zo vlug nog 4 andere bruinen vandaan getoverd had, is ons nog steeds een raadsel, doch ze waren er. Als 8 gelijke loten van één stam. Een ovatio neel applaus was hun loon tijdens de grote namid dag-demonstraties. Deze begonnen in bepaald lan delijke sfeer. De grasmat was. omgetoverd in een perceel hooiland en een gemaaide korenakker. Met de hiervoor geëigende werktuigen en met paarden- tractie werd er naar hartelust en in record-tempo geoogst. Het massale défilé van alle bekroonde dieren was groots, het optreden van de Jonge Boe ren en Boerinnen fleurig en sportief. Van een zekere allure was het optreden van de hors concours ingezonden hengsten van Belgische origine tijdens het défilé der oud-kampioenen. Voornaam was de verschijning van Barnum Del- motte („Venray") en een uitstekende indruk maakten ook Carlo de Neufmaison (Kind Simons te Grubbenvorst), Gaillard de Bievene (De Dobbe laere en Catseman) en Flic de Rosenes (J. C. Roodzant en B. de Graaff). Het „Prijsvraag-veulen" ging naar P. Meeuwis- sen uit Bugten (Limb.), het Haflinger-hengstveu len (2de prijs) was voor de Wed. W. v. d. Broek uit Rosmalen (N.-Br.). Als de 2 enige goede op lossingen uit een lawine van 1516.D00 stuks. De Tiroolse Haf linger paardjes toonden hun grote veelzijdigheid als 2-span voor de concours- wagen, als één-span voor beladen oogstwagens en individueel zowel als in groepsverband ge reden onder de man (met respect overigens voor een amazone en een peuter van pak weg 4 jaar oud). Hongaarse Post-formaties uit de Noordoost polder weefden een adembenemend en spectacu lair nummer op het grastapijt, waarbij de heer A. Roose uit Ens zich een moedig en bekwaam koetsier toonde, zijn zusje Joke in moed en be hendigheid niet voor haar grote broer onder deed en de heer Vermunt een vindingrijk in structeur bleek te zijn. Eén en ander op de hem bekende wijze toegelicht door microfonist Mr. G. A. Bax en muzikaal omlijst door de Kon. Harmonie ,,'s-Hertogenboscli" en de Kring Fan fare van L.J.B.T.B. Nee, niemand had tevoren kunnen voorspel len, dat de 29e „Nationale" zo'n daverend suc ces zou worden. P. J. LAKO. le prijs: Het stamboek-merrieveulen Bet van de Watermolen 224091: P. Meuwissen, Dorpsstraat 72,' Buchten (Bom). 2e prijs: Het Haf linger hengstveulen Am bassadeur, aangeboden door de Stichting „Haflinger-club" Wed. W. v. d. Broek, Kruisstraat 51, Rosmalen. 3e prijs: Grote „Esta" diepvrieskist (350 liter inhoud) G. v. d. Rijt, Bergweg 7, Uden. 4e prijs: Een schotel-kunstmeststrooier. met geëmaill. schotels, (strooi- breedte 2.20 rif). Fabr. Land- bouwmachinefabriek J. Zwee^ gers Zonen te Geldrop: L. A. Goedegebuure, Ring 12, St. Annaland. Verder viel in Zeeland nog de volgende prijs: 15e prijs: Vijfentwintig balen (1000 kg) droge pulp, aangeboden door de Vereniging de Coöperatieve Sui kerfabriek (V.C.S.) te Dintel- oord: A. Wattel, „Altijd Zorg", Oost- kapelle.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 7