De 29e Nationale Trekpaardententoonstelling 710 Fraaie Zeeuwse successen Verrassende come-back van Bruno van 'tHof K 2501 als nationaal kampioen 1961 Gambo van de Liter K 2510 promoveert tot nationale reserve ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 |\at de 29e Nationale Trekpaardententoonstelling een sueees zou worden stond wel al bij voorbaat vast. Zij is ieder jaar opnieuw een geslaagd agrarisch evenement van de eerste orde en waarom zou het dus anders worden. Te meer, omdat het aantal inschrijvingen nog weer groter was dan vorig jaar. Het verschuiven van de tentoonstellingsdagen naar don derdag en vrijdag noodzakelijk omdat Den Bosch zijn wekelijkse veemarkt niet wilde verzetten baarde niet geringe zorgen. Zouden de veemarkthallen wel tijdig schoon en bewoonbaar opgeleverd kunnen worden? Hoe zou het publiek reageren op het wegvallen van de traditionele dinsdag en woensdag? Want ondanks alle publicaties stond er dinsdags immers een Limburgse be zoeker voor de gesloten poort en viel er geen kip, laat staan een paard te bespeuren. Het viel alles bijzonder mee. Toen de paarden arriveerden was alles brandschoon en waren de boxen volledig gemeubileerd en gereed om 450 trekpaarden uit «le nationale topklasse te herbergen. Ook het publiek bleek zich wonderwel te hebben aangepast, want het gehele 2-daagse gebeuren speelde zich af voor een totaal uitverkocht huis. En wie de Bosse entourage kent weet, dat het er dan vele duizenden zijn geweest. De Zeeuwse collectie was dit jaar kwantitatief iets minder sterk, dan vorig jaar. Kwalitatief was zij van voorname allure. Be Zeeuwse fokkers waren kennelijk met hoge aspiraties naar Den Bosch gekomen en het eremetaal viel hun rinkelend en in bepaald onbescheiden mate ten deel. Hun cavalcade vormde een elite-kern in het toch al zo excellente milieu. In de meeste rubrieken bezetten zij de kopplaatsen. Individueel veroverden zij 32 eerste-, 17 tweede-, 11 derde- en 4 vierde prijzen. Bij de groepsformaties plukten zij nog eens 7 eerste prijzen van de zo rijk geladen boom. Dat er daarbij geen nationale kampioen kon worden bejubeld, was bepaald een grote verrassing, want voor de Zeeuwse kampioen en nationale reserve van I960: René van Tonenhof scheen dit te zijn weggelegd. Hy werd in feite reeds in zijn rubriek uitgeschakeld en dat was stellig één der grote verrassingen van deze natio nale. Dat Gambo van de Liter het reserve-kampioenschap greep, was even eens min of meer een verrassing, maar in de grootse vorm waarin hij ver keerde, won hij het zo gezegd op een slof en een schoen. Voor aleer het echter zover was, moest er in de diverse keuringsbanen duchtig strijd worden geleverd. Hiervan willen we U in het kort iets vertellen. U zult het ons hierbij niet euvel duiden, dat we niet alle Zeeuwse paarden in extenso kunnen bespreken. Er moet ook iets over blijven voor de topprodukten van anderen en bovendien bedenken, dat de kolommen van Uw lijfblad niet van elastiek zijn. (Waarvan gaarne akte! Red.) DE MERRIERUBRIEKEN. DE strijd in de merrierubrieken verliep aanmer kelijk minder sensationeel. Talrijk en groot waren de klassen, voortreffelijk de kwaliteit. Bij de 2-jarigen verwierven de 3 Zeeuwse 18-maander- kampioenen uit resp. Oostburg, Goes en de nieuwe aankoop van M. L. M. IJsebaertv. d. Linden uit Axel een 1ste prijs: t.w.: Successe van Hersa Stallen Haverbeke te Biervliet), Ella (Pr. Ed, de Backere te St. Kruis) en Gerrie van Ossenbroek ttevens beste 2-jarige der tentoonstelling). Creole van Moerkapelle van Gebr. v. Velde kwam even eens tot een gouden plak. De topplaatsen bij de 3-jarigen waren voor Costa van Wolfsbosch (Kindn M. v. d. Pol te Gemert), Oda van Sluis (A. Wé- maer te Sluis) en Nicoline van Engeland (J. Tj. Alberda te Ee (Fr.). Koplopers dus van de avand garde, doch thans nog niet van belang voor de hoogste titel. Hieraan namen van Zeeuwse zijde deel: Bertha van de Melo K. 49990 (De Backere)1, extra zware fokmerrie met veel diepte, ruim en royaal gebouwd, gespierd, fel gebeend en nog vlot. Fannie K. 49936 van Gebr. Buijsse te Biervliet, Groede en Tollebeek: Iets aan de maat, doch massief gebouwd en sterk gelijnd met spieren eh benen. Costause van Bergerhof K. 54037, van M. L. M. IJsebaert te Axel, Nationale reserve 1960. Quitta K. 49956 van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke. Van voldoende formaat en met veel kwaliteit, typisch, correct en vlot. Betsie van Zee duin K. 54094 van Iz. de Buck te Grijpskerke, char mant en goed geproportionneerd, Coquette van de Melo K. 56292 vamA. J. E. Temmerman te Hoofd plaat, goed in vorm, mooi en sterk gelijnd met voldoende schouder en breed genoeg. Vlot boven dien. Wilma K. 57410 van Stallen De Dobbelaere, groot genoeg doch met beste lijnen, goede diepte, nagenoeg correct en vlot. Jenny van Aardenhof K. 58555 (Temmerman), extra type met goede voet en vlot. Ninetta van de Stendert K. 57426 (Ser- rarens). Ruim en chique gelijnd met voldoende zwaar kwaliteits beenwerk. Zeer vlot. Bea van Gerda K. 53806 (O. A. Blondeel te Aardenburg), royaal gebouwd met opvallende diepte. Tosca van Monnikenhof K. 50793 (Fa. D. A. Timmerman te Kattendijke). Mooi en voornaam, met pracht schou der, opvallende diepte en fel gebroekt, en tenslot te Gerda K. 57961 (IJsebaert), zeer typisch en van uitstekend formaat, opvallend kort gebouwd met veel diepte en fel beenwerk. Voorwaar een sterke ALS altijd was de belangstelling groot voor de 2-jarige hengsten, la gr. m.: Gamin van Melick 214283 d. Gamin de l'Eaugrenée K. 2490 van Gebr. Hendrix te Heel (L.). Best soort met voldoende lang en iets hellend kruis, extra gespierd, goed beenwerk met ruime voet en vlotte bewegingen. Op de 3de plaats en eveneens met 1ste pr.: Elegant van Braamhof 216911 van Al. Serrarens, Ossenisse. Eveneens een jonge Gamin, royaal gebouwd met goede diepte, gespierd en met expressief beenwerk. Voldoend vlotte bewegingen. In de m.m. op kop: Alex van Gerda 216522 d. Successeur K. 2457 van Pr. Ed. de Backere, St. Kruis, A. Termote, IJzendijke en Iz. de Buck te Grijpskerke. Mooi en sterk gelijnd met voldoende lange schouder, voortreffelijk gespierd en goed gebeend. Vlotte en vierkante gangen. In de kl. m. excelleerde: Kobus van 't Hoeveslag 217070 d. Max v. Dijkzicht K. 2521 van W. M. Bens en Zonen te Mill N.-Br.). Extra type, goed gespierd en met correct beenwerk. Ging vierkant en vlot door de piste. 3-jarige hengsten, gr. m.: la. Fifils van Nicoline 211811 van Gebr. Wilting te Wachtum-Dalen (Dr.). Zware en goed gelijnde hengst met veel diepte, best gespierd, voldoende expressief voorbeen en vlotte gangen, lb. Frits van St. Leendert 212073 van Jos. F. de Waal te Hulst. Evenals de voorgaande een zoon van de Belg. kampioen Fiflis du Chateau K. 2444. Goed soort met even gerekte bovenlijn, best gespierd, even recht achterbeen, fors voorbeen, beste voet, vierkante stap en vlotte draf. In de kl. m. op kop: Wallon van St. Kruis 211284 d. Castar de l'Abbaye K. 2461 van Pr. Ed. de Backere, St. Kruis en Ars. BonteBonte te Eiland St. Kruis. Stond er prima voor, heeft gewonnen aan type, is diep en gespierd en gaat bovendien goed. In de kl. m. kwam verrassend goed voor de dag: Baron van Zevenaar 211974 d. Baron de l'Hostée K. 2487 van Willem de Buck en Zn te Meliskerke. Fraai gelijnd, harmonisch en zeer evenredig gebouwd, goed gespierd en met beste gangen. le pr. 45 jarige hengsten gr. m.: Jan van de Zijpersluis K. 2550 d. Carlo v- d- Melo K. 2387 van A. van HorneKuijpers en H. Baetsen te Maxet- Heijthuijsen (L.). In prima vórm. Sterke bovenlijn, goede diepte, voldoende lange schouder en best gespierd. Verbeterd in kootstand. Goede gangen. Voldoende rasadel. Nationale Reserve-kampioen 1961 Gambo van de Liter K. 2510. Eig. W. de Buck Zn te Meliskerke. GROTE VERRASSING. HE grote verrassing van de dag was ongetwij- feld de eliminatie van René van Tonenhof K. 2553 van Al. Serrarens te Ossenisse in de m. m. door: Favori van Moerkapelle K. 2569 van Coöp. H.V. „Samen Sterk" te Dinteloord. Beide zijn zo nen van de Belg. kampioen Costaud de Marche en van goede kwaliteit. Verschillend evenwel in genre. René, middelzwaar, goed gelijnd met tikje hals, verder sterk gelijnd, rondom goed gespierd met voldoende ruim uitgebouwd spronggewricht, staalhard beenwerk, goede voeten en extra draf. Was op het beslissende moment even uit balans in stap. Bij Favori is de hals wat zwaarder doch even minder gewelfd. Daarnaast even flauw in de bovenlijn. De borstdiepte is wat groter en de schouderstand iets schuiner. Kweekt iets gemak kelijker kilo's der halve en lijkt dus wat volumineu zer. Goed gespierd en met voldoende zwaar voor been, extra voeten en wat zwakke achterstand, duidelijk zichtbaar in slap. Draaft, zoals de meeste Costauds, best. Beide kregen een 1ste prijs. Het leek de beslissing van 't kampioenschap te zijn, maar ook dat was niet waar. Ook Favori's vorm bleek nog niet toereikend voor het bronzen paard. Het volgend jaar belooft het dus weer een felle strijd te worden tufteen deze beide rivalen. Meerdere gegadigden hadden zich intussen aan gediend. O.m. Herseur van Hersa K. 2580 d. Suc cesseur K. 2457 van J. H. Kruders te Wiene-Ambt- Delden (Over.). Best in vorm, leek beter gespierd dan voorheen, heeft gewonnen aan regelmaat en ging voortreffelijk. Bij de oudere hengsten gr. m. kwam vlot op kop: Bruno van 't Hof K. 2501 d. Nico v. Beek K. 2130 van P. H. SlotsOp Heij te Baexem (L.) en Adr. v. d. Heuvel te Keidonk (N.-Br.). Excellent type en in pracht conditie, wat arm gespierd, voldoende correct en met behoor lijke gangen, le pr. m.m.: Nico van Bommanshof K. 2502 d. Nico van Melo K. 1795 van W. M. Bens en Zonen te Mill (N.-Br.). Extra type met sterke bovenlijn, best gespierd, nagenoeg correct voor been, behoorlijk achterbeen en verdienstelijke gan gen. In de kl. m. zegevierde gemakkelijk: Gambo van de Liter K. 2510 d. Nico v. h. Zwartewater K. 2343 van Willem de Buck en Zn, te Meliskerke. We zagen hem nooit zo goed in vorm. Goed ge lijnd met pracht schouder, opvallende diepte en fel gebroekt. Even kort kruis, vrijwel correct en vlot over de baan. In de finale werd Favori van Moer kapelle 3de op tal, Gambo v. d. Liter reserve-kam pioen en Bruno van 't Hof tenslotte Nationale Kampioen 1961. cavalcade. Zware strijd werd geleverd met o.m. Lizette van Roosendaal (Gebr. v. Velde te Moer kapelle), reeds eerder reserve, goed in vorm bo vendien, middelzwaar genre, even plat van boven, goed gespierd en vlot. Bura van Molenhoek K. 56046 (Wed. G. R. Schelling te Strijen (Z.-H.). Typisch en ruim gebouwd, best gespierd, voldoen de voet, vlot. Annie van Nico K. 56218 (I. A. v. Overbeeke te Marknesse (N.O.P.), bijzonder mooi foktype met even gerekte bovenlijn, gespierd en met kwaliteits-benen, vlotte manieren en niet te vergeten Tosca van Klerkenhof K. 57277 van P. A. v. d. Oord te Ammerzoden (Geld die de beste papieren leek te hebben, want sterk is zij gelijnd met fraai silhouet, vrijwel correct en vlot boven dien. Zij bracht het tot nationale reserve, liet Ninetta van de Stendert als 3de op tal achter zich, doch moest aan Lizette van Roosendaal de hoog ste eer laten. BIJ de stamvaders triomfeerde Nico van het Zwartewater Kindn Simons te Grubben- vorst L.vóór Successeur Gebr. Wouters te Gilze (N.-Br.). 2de pr. voor Costaud van Soester- hof «Van Bommel te Stiphout) en Senateur d'Amice <H. Drent Hzn te Norg (Dr.). De rij werd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 6