RADIO >,706 De Z. L. M. leerkrachtendag te Kapelle ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingemann. Redactie en EXAMENS BOEKHOUDEN EN BEDRIJFSLEER Zitdagen Boekhoud- bureau MUTATIES R. L. V. D. AXEL RAAD VOOR DE LANDBOUWVOORLICHTING IN ZEELAND DEMONSTRATIE MET SLOOTREIN1GINGSMACHINES Uitbreidingsplannen ZEEUWS LANDBOUWBLAD VOOR de tweede maal waren de leerkrachten van de lagere land- en tuinbouwscholen der Z. L. M. j.l. vrijdag deze keer in Kapelle bijeen. De eerste Dijeenkomst had plaats in I960 te Oudelande, waar c»p dat moment de beste schooloutillage was. Om 11 uur werd het gezelschap, bestaande uit directeuren en leraren der scholen, vertegenwoordi gers van de Z. L. M. en vertegenwoordigers van de pers, welkom geheten door de burgemeester van Kapelle, de edelachtbare heer H. G. van Suylekom, in de exclusieve raadszaal van het gemeentehuis. De burgemeester zei blij te zijn, dat juist Kapelle was uitgekozen voor deze bijeenkomst van de „Zeeuwse Leraren Maatschappij", omdat de aanwezigen dan meteen konden zien, dat Kapelle en omgeving een levend fruitteeltgebied is en niet verouderd, zoals in een pasverschenen rapport was gezegd. Na de vriendelijke woorden van welkom werd een aperitief aangeboden en dankte de voorzitter van de Commissie Landbouwonderwijs der Z. L. M. de edelachtbare heer E. H. G. ter Ilaar Romeney het gemeentebestuur voor de vorstelijke ontvangst en verklaarde dat volgens hem de fruitteelt in Kapelle en omstreken zijns inziens nog een goede toekomst heeft. De boomgaarden mogen dan hier en daar verouderd zijn, de grond blijft. De cude bomen kunnen worden gerooid en moderne beplantingen zullen hun plaats innemen. Hierna vertrok het gezelschap naar de lagere tuinbouwschocl, waar door een zes tal plattelandsvrouwen broodjes en koffie werd rondgedeeld. BEZOEK AAN DE VEILING. '«MIDDAGS werd een bezoek gebracht aan de veiling K. B. O. Hier werden de leer krachten verwelkomd door de vice-voorzitter van deze veiling, de heer J. Burger. Hij gaf een over zicht van het ontstaan en de groei van de veiling. Ook hij wees er op, dat het met de veroudering van het fruitteeltgebied nog wel meeviel. De omzet op de veiling toont sinds de oprichting in 1917 een sterke stijging van ƒ200.000,in 1920 tot ƒ11.4 miljoen in 1958. Men begon op een terrein van 0.13 ha, terwijl dit nu uitgebreid is tot 2,85 ha. De koel- c.apaciteit bedraagt 2090 ton. Op het gebied van de aardbeien is een grote ver betering te constateren. Enkele jaren geleden wer den er wel 20 verschillende soorten aardbeien aan gevoerd, terwijl het nu naar vier hoofdrassen gaat, te weten Regina, Senga Sengana, Talisman en Red Gauntlet. Deze worden ook niet meer aangevoerd in chips,maar in kratten. Als nieuwigheid voor deze streek noemde de heer Burger nog de teelt van augurken, waarvan er on geveer 12 ha waren gecontracteerd. Men had hier niet veel geluk mee gehad, omdat wegens het slech te weer de opbrengst tegenviel. Daar men vastzat aan het contract kon men ook niet profiteren van de betere prijs die op de vrije veiling gemaakt werd. Een Rondleiding door de gebouwen, waarbij de moderne Greefa sorteermachine veel belangstel ling trok, besloot dit leerzame gedeelte. TERUGGEKEERD van een rijtoer door de om geving kon de voorzitter de vergadering offi cieel openen, waarbij hij een speciaal woord van welkom richtte tot de inspecteur van het lager land- en tuinbouwonderwijs Ir. E. C. F. Bollen uit Breda en de directeur van de Volkshogeschool te Bakkeveen Mr. C. Stapel. Ir. Bollen wees op de vele nieuwigheden die het nieuwe leerplan met zich meebrengt. Hiervoor zijn veel voorschriften en reglementen nodig en dat kan een zekere tegenzin bij de leerkrachten opwekken. Daarom is het goed jaarlijks bijeen te komen en de opgedane ervaringen met deze nieuwigheden uit te wissdïen. INLEIDING DOOR Mr. C. STAPEL. Mr. Stapel sprak hierna over het onderwerp: „De taak van de leerkrachten bij de algemene vorming der jongeren". .Waarom algemene vorming? Om deze vraag te beantwoorden, vergeleek Mr. Stapel de ontwikkeling van het platteland met een auto met 3 versnellingen. De ontwikkeling in de eerste versnelling begon in de tachtiger jaren, tij dens de economische crisis, die een gevolg was van de technische ontwikkeling. Na de eerste wereld oorlog begon de tweede versnelling te werken door de verdere opmars van de techniek. En nu staat deze ontwikkeling van het platteland in de derde versnelling. Straks behoort Zeeland tot de Rand stad Holland en is het de stadsrand van Nederland. Met deze snelle ontwikkeling van het platteland moeten de landbouwjongeren gelijke tred kunnen houden. Maar er is meer! Een landbouwer moet boer zijn, burger en mens. Een boer moet ondernemer zijn en dat vereist be weeglijkheid van geest en kostenbesef. Iemand die 500 varkens mest in hokken van een veevoeder fabriek, met kapitaal van die fabriek en met be hulp van voorschriften omtrent de rantsoenen, zo iemand is geen ondernemer, maar varkenshoeder. waarin opgenomen „De Boerenjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010 en 5012 Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuaen. Een landbouwer moet burger zijn. Hij moet mee kunnen deen in de samenleving. Hiervoor is tijd nodig en deze tijd moet dus vrijgemaakt kunnen worden. IIET onderwijs en de opvoeding horen bij elkaar, maar ze zijn hetzelfde. Het onderwijs zorgt voor de instructie, dus voor de zuiver technische kant van het boeren, de opvoeding zorgt voor de bewustmaking: Waarom doe ik het zo? Kan het ook anders! Tradities kunnen waardevol zijn, maar het is gevaarlijk om er al te sterk aan vast te hou den. Dit remt de vooruitgang. Tuinders zijn eerder geneigd nieuwe dingen toe te passen. Zij zeggen niet: „Mijn vader deed het zo, mijn grootvader deed het zo", want in de tijd van hun grootvadre was er praktisch nog geen tuinbouw. Zij - hebben dus geen last van tradities. Een landbouwer moet mens zijn. EI ij moet leren spreken in het openbaar, hij moet hiertoe de vrijmoedigheid verkrijgen, hij moet de gedachte kwijt raken van: „wij zijn maar boeren". Daarom algemene vorming. En deze moet plaats vinden in de lagere land- en tuinbouwschool, maar ook daar buiten. We moeten waken tegen isolatie. De houding van de jongens tegenover de buiten wereld (o.a. tegenover meisjes) is weinig beschaafd. Het samenspel buiten de school zou daarom ge speeld kunnen worden met huishoudscholen (o.a. sport), met jongerenorganisaties, met de agrarisch sociale voorlichting en met de'gezinnen. Hoe dit onderwijs gegeven moet worden is moeilijk te zeg gen. Het moet niet zo zijn, dat er landbouwonder wijs gegeven wordt met een sausje van een uur muziek, enz. daar overheen. Het beroepsonderwijs moet slechts het handvat zijn om later de kost te kunnen verdienen, maar het grootste stuk onder het handvat moet algemene vorming zijn. We moeten de volgorde omdraaien. Een toekom stige landbouwer of tuinder gaat naar de légere tuinbouwschool om later mens te zijn, burger te zijn en boer (of tuinder) te zijn. AP deze sprankelende inleiding volgde een dis- cussie, waarbij Ir. Bollen als gespreksleider optrad. Ook hij onderstreepte nog eens de luiste volgorde: mens-burger-boer. Nadat de inleider de vragen beantwoord had van de heer Eveleens, betreffende de algemene vorming bij. de opleiding van leerkrachten en van de heer Eggermont, betreffende het mindere contact met de gezinnen door de opkomst van de voorlichting, moest deze discussie helaas beëindigd worden. Met een gezellige maaltijd werd deze dag besloten. De Stichting Examens van de georganiseerde landbouw vestigt er de aandacht op. dat in april 1962 weer de jaarlijkse examens zullen worden afgenomen ter verkrijging van het diploma Land- bouwboekhouden en bedrijfsleer. Omtrent de exameneisen en opleidingsmogelijk heden wende men zich tot het Examenbureau van de Stichting, Belgischeplein 6, Scheveningen. De stichting adviseert dringend om nu met de studie voor het diploma 1962 te beginnen. Oost burg: Woensdag 27 sept, in café .,De Windt". Terneuzen: Woensdag 27 sept, in hotel „Des Pays-Bas". Middelburg: Donderdag 28 sept, in hotel „De Eendracht". Zierikzee: Donderdag 28 sept, in hotel „Huis van Nassau". Serooskerke: Vrijdag 29 sept, in café „Huijsse" (van 9.001.00 uur). Tholen: Zaterdag 30 sept, in hotel „Hof van Holland". Maandag 25 september, Hilversum I van 12.20 12.30 uur De heer H. C. van der Maas te Kats (Zld.) over het onderwerp: Wij zien Amerika Amerika ziet ons. Dinsdag 26 september, Hilversum I. 12.2012.30 uur Met ir. A. Schrooder, rijkszuivelconsulent voor het zuivelvakondenvijs, een vraaggesprek over cursussen in hand- en machinaalmelken. Donderdag 28 september, Hilversum I van 12.33 12.43 uur De heer mr. O. F. Ebbens te Zwolle over het onderwerp: Oostelijk Felovland, Neder lands grootste landbouwbedrijf. Vrijdag 29 september, Hilversum I, van 12.20 12.30 uur Ir. P. Kleyburg van het Bedrijfs- laboratoria voor Grond- en Gewasonderzoek over de bestrijding van aaltjes. Voorts het maandelijks landbouwkundig weer- overzicht door de heer M. Scharringa van het K. N. M. I. DE heer P. G. W. van Huisseling te Axel, heeft wegens het aanvaarden van een betrekking elders per 1 oktober a.s. ontslag gevraag uit zjgn functie van hoofd technisch onderzoek bij het cqn- sulentschap. Hij wordt per 1 oktober a.s. opgevolgd door de heer R. F. van Waterschoot, thans rayonassistent te Aardenburg (Peurssensstraat 52, telefoon 01177 —236). De heer Van Waterschoot blijft voorlopig te Aardenburg wonen. De heer Van Waterschoot wordt als rayonassis tent opgevolgd door de heer F. W. Buijze, die bereikbaar is op het adres van de heer Van Water schoot. DE Raad voor de Landbouwvoorlichting, die op 13 september j.l. vergaderde, besprak onder meer wederom de onbevredigende situatie die is ontstaan met betrekking tot de pluimveeteeltvoor lichting in Zeeland, doordat tengevolge van per- soneelsbeperking deze voorlichting thans voor de gehele provincie door één man dient te worden verzorgd. Mede gezien tegen de achtergrond van de geografische gesteldheid van Zeeland meende de Raad dat op deze wijze een juiste behartiging van deze voorlichting onmogelijk is. De Raad be sloot de direkteur van het Lamlbouwonderwijs te verzoeken een vakleerkracht voor de pluimveeteelt in Zeeuws-Vlaanderen tewerk te stellen. Onver minderd zal de Rijkslandbouwkonsulent in dit gé- bied in overleg met de Rijkspluimveeteeltkonsu- lent de inschakeling van een funktionaris van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst of van de streek- verbetering Koewacht e.o. bij de pluimveeteelt voorlichting bevorderen. De Raad nam met levendige belangstelling ken nis van de inhoud van de diskussienota „Landbouw politiek op langere termijn" van het sekretariaat van het Landbouwschap, in het bijzonder passages waarin de voorlichting ter sprake wordt gebracht. In het stadium van diskussienota werd het trek ken van konklusies voorbarig geacht. Wel zijn enkele suggesties aan de sekretaris van de Ge westelijke Raad van het Landbouwschap in Zee land gedaan. OP vrijdag 20 oktober 1961 zal in de omgeving van Yerseke een demonstratie met sloot- reinigingsmachines worden gehouden. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting, het Waterschap Brede Watering van Zuid-Beveland, de Unie van Waterschapsbonden, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationali satie, het Rijkslandbouwconsulentschap voor Land bouwwerktuigen en Arbeidsmethoden en het Landbouwschap. De demonstratie heeft plaats van 10.30 uur— 12.30 uur en van 13.30 uur—16.00 uur. In de loop van de namiddag zal omstreeks 14.30 uur door een medewerker van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst een uiteenzetting over de ge demonstreerde werktuigen worden gegeven. Er zullen onder andere aanwezig zijn maai-- en baggerboten, taludmaaiers en -harken, bagger- slepen, kantensnijders enz. De route naar de demonstratie zal met behulp van pijlen worden aangegeven. Westkapelle. Vanaf 6 september 1961, gedurende 14 dagen, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het bij raadsbesluit vastgestelde plan van uitbreiding „Jacob Brasserstraat", in een uitvoerige kaart uitgewerkt, met bijbehorende bebouwihgsvoor- schriften. Gedurende zes weken na afloop van ge noemde termijn kunnen belanghebbenden die zich rriet bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 2