UIT EEN geheim Weekboek iïRAMujT de SLIKHOEK. W eekoverzicht Noteringen De marktpositie van contractteeltgewassen Z.A T.E I! I) A 2 3 S-E PTE J1BEK 19 .1 1 VAM GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. De vaste stemming op de graanmarkt blijft zeer goed be waard. In de loop van deze overzichtsperiode werden de importheffingen op harde" rogge en op gerst weer met 1,— per 100 kg verlaagd en natuurlijk is ook de restitutie bij uitvoer met 1,— verlaagd. Hier door werd de positie van het artikel brouwgerst wat onoverzichtelijk. De a.s. week zal wel blijken of er van een wezenlijke verandering iets komt. Voor levering eerste week oktober komt het V. I.B. in de markt voor de aankoop van consumptietarwe op basis van de telersrichtprijs. Houders van tarwe die met deze verkoop wensen mee te doen, gelieven dit tijdig op te geven. Over de te maken prijzen geven wij U gaarne nadere inlichtingen. Wat de peulvruchtenmarkt betreft, de belangstelling van verwerkerszijde voor het goede, ongeschoon- de produkt was wat beter. De exportkwaliteiten bleven echter lusteloos gestemd, vooral voor het artikel schokkers. De eerste partijen bruine bonen kwamen aan de markt en deze primeurs werden voor aan trekkelijke prijzen opgenomen. Naar karwijzaad bleef de vraag goed. Maanzaad moest wederom enige guldens verlies nemen. DE CONSUMPTIE-AARD APPELMARKT. Ook deze week was West-Duitsland weer'de belangrijkste, buitenlandse koper op de Nederlandse aardappel markt. De betaalde prijzen voor Bintjes lagen iets hoger dan de vorige week. Momenteel is de Duitse markt weer kalmer gestemd en het gevolg was: lagere prij zen. Het binnenland toont geen grote kooplust. Gunstige, vooruitzichten voor belangrijke exportmogelijk heden naar omliggende, landen zijn schijnbaar, nog niet aanwezig. DE STROVLASMARKT. Het aantal houders van vlas is reeds klein geworden. Aangezien deze partijen over het algemeen van zeer goede kwaliteit zijn, houdt men de vraagprijzen hoog,zodat deze niet meer cor responderen met de huidige vlaslintprijzen. Dientengevolge komen Iransakties moeilijk tot stand. Hierbij komt, dat alle vlassers zich voldoende bevoorraad hebben. DE RUWVOEDERMARKT. Tegen de weer hoger aangehouden vraagprijzen voor stro bood de han del nogal weerstand, waardoor in de loop van de week op het bestaande prijsniveau het aanbod weer wat toenam. Inmiddels blijken de op de Nederlandse stromarkt te maken prijzen voor het buitenland ook aan trekkelijk. Voor industriële verwerking zou nogal wat naar ons land verkocht zijn. Het slot kwam in een wat rustiger stemming. Hooimarkt onveranderd. OP EN OM DE SLACHTVEEMARKT. De situatie óp de slachtveemarkt kan, het jaargetijde in aan merking genomen, als gunstig worden aangemerkt. Weliswaar lagen de prijzen niet zoveel hoger dan de vorige week, maar de handel verliep gemiddeld toch zeer willig, waarbij vooral de dieren van betere kwaliteiten iets beter in de markt lagen. Ook de markt in guste koeien bestemd voor de mesterij en jong vee vertoonde een vast karakter. Het aanbod van slachtvarkens op de beurs in Utrecht was deze. week opnieuw zeer groot, eigenlijk te groot om te kunnen worden opgenomen. De afzet van hammen en schouders verloopt de laatste tijd vrij moeilijk, hetgeen de verwerkers ertoe noopt de slachtingen enigszins te beperken. De prijzen kwamen dan ook. opnieuw onder druk te staan. De handel verliep zeer slepend tegen prijzen die ongeveer 8 a 10 ct lager waren dan die van de vorige week. De notering voor de slachtvarkens van Tl tot 90 kg bedroeg 2,13 tot 2,15 per kg .geslacht gewicht en varkens van 130 kg levend gewicht, en zwaarder werden ver handeld tegen prijzen van 1,70 tot 1,75 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. De lagere prijzen voor de slachtvarkens hebben intussen ook op de biggenmarkt hun invloed laten gelden. De markt van%magere varkens en biggen was over het algemeen zeer traag gestemd met dalende prijzen. Goedsoortige biggen worden thans verhandeld tussen 55 en 70 per stuk. BREEKPEEN heeft het er deze week ondanks dc iets teruglopende prijzen weer goed afgebracht. Voor het ruime aanbod bestond er een goede belangstelling, die wat het buitenland betreft overwegend van Engeland afkomstig was. België en West-Duitsland waren voor kleinere hoeveelheden geïnteresseerd. In Avenhorn besteedde men in het laatst van de week: B ƒ15,40 ƒ16,80, C „8 -ƒ11,30 en D ƒ7,80 ƒ8,20, alles per 100 kg. ER zijn van 't najaar verschillende aardappel- rooidemonstraties gegeven door voorlichtings dienst en bedrijfsstudieverenigingen. We geloven dat de boeren een beetje te veel van 't goede heb- ben gekregen, want de belangselling wordt steeds minder. Wanneer gisteren in Sluiskil de grote drie rijer niet had gereden was het bezoek bepaald slecht geweest, want vóór de middag kon je met een kanon geschoten hebben op het demonstratie- veld en niemand hebben geraakt. Toch was er nog te leren voor iedereen en de commissies, die deze demonstraties hebben voorbereid verdienen toch belangstelling voor hun werk. We hebben daar tweerijers zien rijden zonder bediening met mooi resultaat, ook eenrijers bemand niet nog 2 of 3 man ook met goed resultaat. Maar wanneer men de capaciteit per ha van déze twee berekent is er nogal verschil. De grond was van 't voorjaar zeer voorbereid en zeker wel wat dieper dan een staand lucifersdoosje, waarmee we een jaar of wat geleden zijn begonnen. Ze waren zeer goed van opbrengst, alleen het loof dat van het jaar slecht dood wil, stak ook hier tegen. Zoals we reeds zeiden was het 's morgens dun met het bezoek doch na de middag ging het beter, toen de massale drierijige rooimachine (zelfrijdend) zijn kunnen toonde. We moeten zeggen, het werk viel mee; het grondprobleem was een eind opgelost alleen het loof probleem nog niet. Deze machine had een reuze capaciteit; volgens de firma tot 3 ha per dag, wat geen kleinigheid is. Wanneer men nu poot met een drierijer dan past dit natuurlijk precies. Men moet natuurlijk goed ingespannen zijn met de af voer en de opberging van de gerooide aardappel.;. Daarom is zo'n machine niet voor elk bedrijf, zelfs niet als loonwerkmachine, tte gebruiken. Of de loonwerker moet er zelflossende laadwagens bij geven en misschien nog wel eens een extra eleva tor. Want om zo'n 140 ton aardappels op 1 dag te verwerken komt er heel wat kijken. Voor een groothandelaar mét grote koelruimten is dit wel een passend geval. De machine had heel veel be kijks en de een- en tweerijers stonden beduusd op het kopeind werkloos te kijken wat hun grole broer klaarmaakte. Ze hebben voorlopig nog op de gewone bedrijven geen concurrentie hiervan te duchten maar deze tijd kan wel eens komen. En daarom de ontwerpers en uitvoerders van deze mammoet.rooimachine de pluim van de week. Voor hen zeker niet gemakkelijk werk. Want dit eerste tot werkelijkheid geworden stuk fantasie heeft heel wat hoofdbrekens en voeten in de aarde ge-, had AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht 1420 september 1961 verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam: voor Zeeland, Goes, tel. 01100—6451: Nadat dagen achtereen een minimale belangstel ling aan de dag werd gelegd, werden ofPde laatste beursdag (20 sept.) niet minder dan 406 contracten verhandeld, waardoor de weèkomzet kwam op 583 contracten (8745 ton). In vergelijking met het begin dezer week gaven de noteringen prijzen te zien, welke rond 50 cj. hoger lagen. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje 35oktober gaf op de laatste beursdag een transactie van 39 contr. op 11,maart noteer de voor 67 contr. van 13,80 tot 14,30; april opende op 15,10, welk niveau dagen achtereen vrijwel ge handhaafd bleef om op 20 sept. op te lopen van 15,20 tot 15,60 met een weèkomzet van 465 contr. Alpha 40/met 12 contracten op april werden zaken afgesloten op 13,70 tot 13,90. Furore 40/geen omzet POOT-AARDAPPELEN. Bintje A 35/45 voor november kwamen geen trans acties tot stand met ver uiteenlopende bied- en laatprijzen. BEURSBERICHT MARKT GOES. Granen en Peulvruchten. Gerst, basis 17 f 25 29; Tarwe, idem, 28—29,35; Haver 22—23,50; Kleine Groene Erwten ƒ26ƒ30; Schokkers 26 30, alles boerenschoon af boer&erij per 100 kg. Aardappelen.; Bintje, 35 mm; opw., binnenlandse sortering ƒ8—9 per 100 kg levering aan de sorteer- inrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Bintje, -35 mm opw., export sortering ƒ8,509 per 100 kg. Voederaardappelen noteerden 2 per 100 kg. Hooi. Lucernehooi, geperst af bedrijf ƒ100ƒ105; Weidhooi, idem, 75ƒ85; GraszaadhooiVeldbeemd 4547,50; Roodzwenk 30 alles per ton. Stro. Gerstestro 57,50; Tarwestro 57,50; grote "balen f 62,50; Erwtenstro 55; Schokkerstro ƒ52,50, alles per ton af bedrijf. Gerstest^o, tarwestro en erwtenstro voor winter- Ievering 62,50 per ton, geperst af bedrijf. Vlas. Ongerepeld vlas 1724 cent per kg, gere peld vlas 2426 cent per kg. Eieren, 1,401,86 per kg. SEPTEMBER-OVERZICHT DAT de marktontwikkeling van de graszaadteelt op participatieteeltcontractetn tot enige voorzichtig heid maant, leert het standpunt van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Deze is n.l. van mening dat de graszaadteelt in het algemeen voldoende perspectief biedt, mits aange past aan de afzetmogelijkheden en niet door subsidies op enkele soorten kunstmatig moet worden beïn vloed. Er is een aflopende subsidie op de teelt van timothee (waarvan de zaadopbrengst 300500 kg per ha bedraagt en de contractprijs varieert van 275,tot 350,per 100 kg), voor de jaren 1960 tot en met 1962 van resp. 75,50,en 25,per 100 kg. De Nederlandse kwekersbond verzocht om verhoging van deze subsidie, maar de hoofdafdeling voelt daar niet voor en staat ook afwijzend tegenover het voorstel tot het invoeren van een subsidie op de teelt van Engels raaigras, hooitype, ondanks de konkurrentie van Deense rassen. AOK de marktpositie van Westerwoldis raaigras zaad landras, van welke éénjarige teelt het areaal dit jaar weer eens sterk werd uitgebreid, lijkt zeer ongunstig met handelsprijzen van 65,tot 70,op de exportmarkt bij vaste contractprijzen van 75,toj, 80,zodat de exportmarkt 30 per 100 kg te laag is om voor die kweker-handelaren lonend te zijn. Zonder prijsherstel zal de teelt van „Westerwolds" in 1962 weer sterk worden ingekrompen, zoals ook het geval is met roodzwenk wegens de nog voortdurende marktdepressie daarvan, ook al zijn er reeds tekenen van enige verbetering. Uitlopervormehd roedzwenk met participatieprijzen voor oogst I960 beneden ƒ100,en gewoon roodzwenk gemiddeld ƒ40,hoger, maar met wat lagere opbrengst, kun nen voor oogst 1962 toch wel weer in prijs herstellen bij de huidige sterke areaalinkrimping. Het grars- zadenteeltasisortiment is thans wel eenzijdig gericht op veldbeemd. Andere beemdgraszaden en ook beemdlangbloem. werden belangrijk uitgebreid wegens telersprijzen tot boven 200,hoewel de op brengst daarvan nogal tegenvalt. IN verband met kiemkrachtrisico en de mogelijkheden tot vermenging is het voor de contractteïer vooral bij tuinbouwzaden van belarfg, dat de contractfirma van het betreffend ras een niet te klein areaal contracteert. Voorts is belangrijk of dé contractfirma zeer overwegend op export is aan gewezen. In dat geval moeten de kiemkraehtnormen strikt worden gehandhaafd, daar het kiemkracht risico door weigering gauwer ruïneus blijkt. Op grote landbouwbedrijven is de contractteelt van spinaziezaden nog altijd van betekenis, \4fearbij aan de voorvrucht van karwijzaad met een matige opbrengst, dit jaar ook veelvuldig voorkomend door de ongunstige zomer, genoegen wordt genomen. Vanouds wordt daarom dgor de contracttelers de voorkeur gegeven aan de rassen die een goede zaad opbrengst geven, zoals Viroflay spinaziezaad en die rassen die goed in de markt liggen, zoals de nieuwe rassen die resistent zijn tegen „wolf". Wegens de voortdurende veredeling en selectie zijn in de praktijk van de contractzaadteelt, waarbij scherp zaad vaak wat oogstzekerder is dan rond spinaziezaad en vroege rassen vaak meer opbrengen dan later rijpende, deze eigenschappen niet goed bij te houden. VOORAL bij tegenslag komt het daarom vooral aan op de reputatie en de soepelheid van de con- tractfirma en de reputatie van de contractteler uit een oogpunt van cultuurverzorging, vakkennis en ambitie ten aanzien van de teelt van fijne zaden en zaaipeulvruchten, vooral in ons wisselvallig klimaat. Met de normen der teeltvoorwaarden en van de droog- en scharingskosten als contractbasis en het teeltrisico principieel voor de teler, is de marktpositie van de zaadopbrengst ook bij vaste contractprij zen indirect voor de teler van belang voor een soepele afrekening. Voor tuinbouwzaden richten zich de contractprijzen naar vraag en aanbod in verband met exportcontracten voor tuinbouwzaden in het vólgend jaar en de financiële vooruitzichten van konkurrerende land- en tuinbouwgewassen. Anders dan diverse landh^uwzaden worden tuinbouwzaden uitsluitend tegen vaste prijzen gecontracteerd, een typisch verschil in karakter en exportmarktpositie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 15