Provinciale Zeeuwse ploegwedstrijd 717 L J G op zaterdag 30 september 1961 in de Wilhelminapolder bij Goes BOERENJEUGD-MAKERS RADIOTOESPRAAK PROVINCIALE VOORZITTER CURSUSSEN WINTERHALFJAAR 1961-1962 ZATERDAG 2 3 SEPTEMBER 19 6 1 AP zaterdag 30 september a.s. zal om één uur het startsein worden gegeven voor de wedstrijd om het ploegkampioenschap van Zeeland. Zoals U weet heeft deze wedstrijd een bijzondere beteke nis omdat uit deze deelnemers de ploegers voor de landelijke wedstrijden geselecteerd worden en wie wil niet graag de titel ..landskampioen" veroveren? Aan deze ploegwedstrijd zijn in vrijwel alle Zeeuwse gewesten selectiewedstrijden voorafgegaan. De best geplaatste ploegers uit deze voorwedstrijden komen hans in het strijdperk op een prima terrein bij de hofstede „Mosselbank", welwillend beschikbaar gesteld door „De Wilhelminapolder". In totaal zullen 35 ploegers aan deze wedstrijd deelnemen, t.w. 8 paardenploegers, 15 tractorploe gers met rondgaande ploegen en 12 tractorploegers met wentelploegen. Het is een verheugend feit dat in deze tijd van mechanisatie het paard op deze wedstrijd in ruime mate vertegenwoordigd is. Onder de categorie rondgaande ploegen treffen we vele bekende ploegers aan uit alle delen van de provincie, die ook nu weer in een felle strijd voor de nodige spanning zullen zorgen. De categorie wen telploegers, waarmee het vorige jaar voor het eerst werd deelgenomen, verschijnen thans versterkt en met grotere ervaring in het strijdperk. Met grote belangstelling wordt naar aller prestaties uitgezien. De uitslag zal om 4.30 uur bekend worden gemaakï. Tot ziens dus op zaterdag 30 september a.s. des middags één uur op het ploegterrein in de Wilhel minapolder bij Goes. A, dat zijn de leden van de Redaktieraad, zegt U gauw. Ons te voorkomen dat U deze naam echter aan een verkeerde „club" geeft, moeten we eerst wel even duidelijk afspreken dat die „makers" zeker niet de Redaktieleden zijn. „De Boeren jeugd" is nog steeds van en voor de leden, maar daar komen we tezijnertijd nog wel eens op terug. Om echter nog even vaag te blijven zeggen we alleen dat de Redaktieraad niet is ingesteld om te doen wat de leden, netjes gezegd, nalaten. Deze raad is indertijd door het Hoofdbestuur ingesteld om haar onder meer te adviseren ten aanzien van de financiële kant die ook aan deze zaak zit. U weet dat we aan beperkingen gebonden zijn. Dat is merkbaar aan de omvang van onze rubriek, die in de zomermaanden een halve pagina bedraagt. Daarmee komen we vanzelf op de samenstelling van onze pagina, wat een tweede belangrijke taak van de Redaktieraad is. Om daarover te diskussië- ren komt zij ongeveer 10 maal per jaar bijeen. De inhoud van de aanwezige artikelen, en andere mededelingen, wordt dan afgewogen om binnen het raam van dé beschikbare ruimte te blijven. Zoals al gezegd, geeft dit in de zomer nogal moei lijkheden. De afdelingsberichten en de verslagen uit de provincie blijven ook in die periode met een zekere regelmaat binnenkomen en het is dan ook duidelijk dat er dan voor een artikel bijna nooit plaats is. Verder bespreekt de redaktieraad welke onderwerpen aktueel zijn. De leden plegen daar over dan een artikel of nodigen iemand uit om hierover een artikel te schrijven. Uiteraard houdt de raad zich ook bezig met de technische uitvoe ring van onze rubriek. In het kort gezegd probeert de redaktieraad met haar' beperkte middelen U een zo aantrekkelijk mogelijke Boerenjeugd voor te schotelen. Hopelijk heeft de lezer met deze korte uiteen zetting een indruk gekregen van de taak en werk wijze van de Redaktieraad. Op verzoek willen wij tot slot nog graag de samenstelling van de Raad noemen. Voorheen werd deze elke week in de kop vermeldt. Om ruimte te winnen is dit echter al geruime tijd achterwege gelaten. Periodiek zulten wij de samenstelling van de raad afdrukken. De Redaktieraad bestaat nu uit: Mevr. A. Kui perDeist, Zonnemaire; mej. L. Filius, Oude- Jande; mej. J. de Looff, Kortgene; mej. M. Timmer, Cadzand; F. Meulenberg, .Kortgene; M. Minnaard, 's-Heer Abtskerke en L. Wisse, Koudekerke. Onze prov. voorzitter H. C. v. d. Maas zal MAANDAG 25 SEPTEMBER a.s. van 12.20—12.30 uur, voor de A. V. R. O.-microfoon een praatje houden over het onderwerp „Wij zien Amerika, Amerika ziet ons". Hierbij zal de voorzitter ver tellen van zijn belevenissen in het I. F. Y. E.- programma en enkele frappante voorbeelden uit het Amerikaanse leven memoreren. HORIGE week namen wij een verslag op van de heer M. P. van Weele uit Waarde, de, over diens reis naar het jcnge-tuinders- congres in Stuttgart. Onderstaand plaatsen wij nog een stukje, waarin de schrijver ver telt over een persoonlijk gesprek met één van de inleiders. IN de pauze, die op de rede van Dr. Korbl volgde, hebben een tuinder uit Leeu warden en ikzelf nog een gesprek met Dr. Korbl gehad. Hij vertelde, dat hij zelf by het sluiten van het Staatsverdrag met de Rus sen onderhandeld heeft. Hij bekritiseerde de Amerikaanse politiek, die zoals hij zei: alle Russen hetzelfde vindt. Er is echter een groot verschil in landsaard. Mikojan (Armenië) noemde hij de grootste econoom ter wereld, hij heeft alle Russische machthebbers sinds 1930 overleefd. Hij heeft reeds vroeg gewezen op het fout gaan van Chroetsjew's landbouwpolitiek, ook het mis lukken van de Chinese communes heeft hij voorspeld. Molotov (de vroegere minister van buiten landse zaken) is een scherpslijper, hij wihle het onderste uit de kan hebben. Mikojan heeft dit verhinderd omdat: „Een koe moet eerst eten eer zy melk kan geven". De Russen wilden Oostenrijk economisch aan zich binden, door hun veel reparatie leveringen te laten verrichten. Dat heeft men echter weten te verhinderen, daarvoor in «ie plaats moet men nu veel olie. leveren. Dit ging gepaard met veel tegenstand van de publieke opinie, die olie »ls levöisader zag. Hij noemde de Suez-affaire "de grootste blunder van de laatste 20 jaar, daardoor kwam de Hongaarse opstand in gedrang. Tevens ïs het fout geweest dat het Westen niet de Ooststaten geholpen heeft. Deze hebben nu het vertrouwen in ons verleren. Gomulka (premier in Polen) is direct daarna afgezwaaid anders had hij een tweede Tito kunnen worden. Hij dacht dat de Russen waarschijnlijk moeilijkheden zullen krijgen met hun Chi nese broeders. China is overbevolkt en grenst aan het onderbevolkte Siberië, het logische gevolg zou dus zijn, dat het teveel aan Chinezen zich in Siberië gaat vestigen, hiernaar zou Maotse Toeng streven, blijkbaar met volle dige instemming van de Russen. NAAR AMERIKA IN 1962! HOOR plattelandsjongeren zijn ook in 1962 kau- sen aanwezig om deel te nemen aan één van de vijf bekende Uitwisselingsprogramma's naar de U.S.A. Zij die hiervan gebruik willen maken kun nen inlichtingen krijgen bij het prov. sekretariaat of bij het Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boeren en Tuinders. (Adres: Oranjebuiten singel 17, Den Haag.) VAN DE COMMISSIE AGRARISCH VAKONDERWIJS IN ZEELAND De Commissie Agrarisch Vakonderwijs, waarin de A.N.A.B., B.O.V.A.L., C.B.T.B., C.J.B.T.B., Z.L.M., L.J.G., N.F.O., N.C.L.B., Z.G.V. samenwerken, wil evenals in de voorgaande jaren weer gaarne haar be middeling verlenen bij de organisatie van de cursussen in het winterhalfjaar 1961/'62. Voor alle cursussen op het gebied van de land- en tuinbouw luiden de voorschriften, dat tenminste 2 weken vóór de eerste cursusavond de subsidie-aanvrage bij de heer Inspecteur van het Landbouw onderwijs moet zijn ingediend. Uiteraard kan de commissie vanuit Goes moeilijk beoordelen waai> voldoende belangstelling voor een bepaalde cursus bestaat en zij rekent dan ook gaarne op de akti'viteit van de plaatselijke afdelingen om leerlingen en leerkrachten voor de cursussen te vinden. Naast de in afgelopen jaren gebleken grote belangstelling voor de cursussen op het gebied van de mechanisatie, blijkt ook in de fruitteeltsector veel interesse voor korte cursussen aanwezig te zijn, met name voor de cursussen klein fruit, ziektenbestrij ding, enz. In onderstaande opsomming, die de afde lingsbesturen mogelijk tot hulp kan dienen, is aan dit soort cursussen ruime aandacht besteed. Ten aanzien van het schoolgeld per leerling gelieve men tijdig overleg te plegen met het Secre tariaat der Commissie, Landbouwhuis, Goes (telefoon 01100501Ö). In het algemeen kan voor cursussen, die niet langer dan 40 uren duren, gerekend worden op f 10,per leerling. Boven de 40 uren wordt dit bedrag f 17,50 per leerling en per winterhalfjaar. a. Cursus maaidorscn. De duur van deze cursus is 90 uren, zonodig ver deeld over 2 winterhalfjaren. Na afloop van de cursus bestaat gelegenheid examen te doen voor de Stichting Examens van de Georganiseerde Landbouw. Het examengeld bedraagt f 30 De kosten bedragen 2 x f 15, b. Cursus trekkerbestuurder le klas. De duur van deze cursus is circa 180 uren, ver deeld over 2 winterhalfjaren. De stof is dezelfde als voor de onder a. genoemde cursus, doch veel uitgebreider. Aan het einde van het eerste jaar bestaat gelegenheid tentamen te doen, terwijl na afloop der gehele cursus schriftelijk en monde ling examen kan worden gedaan, eveneens ter verkrijging van het Diploma van de Stichting Examens v. d. Georganiseerde Landbouw. Het verdient, aanbeveling vóór het examen enige tijd praktisch te werken op een Praktijkschool voor Landbouwmechanisatie (bijv. te Schoondijke). Inlichtingen hierover bij de heer Ir. J. Roest, Dir. R.M.L.S. te Schoondijke. c. Cursus landbouwmechanisatie. Het diploma voor deze cursus bestaat uit 2 delen: 1. Motor- en trekkerkennis en 2. Landbouw werktuigenkennis. De cursus duurt circa 80 uren, terwijl het examen schriftelijk is. Het examengeld bedraagt f 30, d. Cursus vakbekwaamheid spuiten in de landbouw of tuinbouw. Deze cursussen, die in de afgelopen jaren reeds met veel succes op verschillende plaatsen in onze provincie zijn gehouden, duren 90 uren, waarbij les wordt gegeven in de vakken: plan tenziekten, de bevrijding daarvan en de tech niek. Wat het examen aangaat waarvoor een apart examengeld moet worden betaald, geldt hetzelfde als onder a. en b. e. Cursus paardengebruik. Voor deze cursussen blijkt têlkenjare hier en daar belangstelling te bestaan. De duur van deze cursus is 30 uren. f. Cursus veevoeding. De duur van dit soort cursussen is 24 uren, ver deeld over 12 lessen. Hetzelfde geldt voor cur sussen in rundveekennis. g. Cursus fruitteelt. Cursussen fruitteelt trekken ook elk jaar be langstelling. Deze cursus duurt eveneens 24 uren. h. Cursus plantenziektenbestrijding. 24 uren i. Cursus groenteteelt. 24 uren j. Cursus gladiolenteelt. 30 uren of meer k. Cursus land- en tuinbouwbedrijfsleer. De duur van deze cursus is circa 144 uren, zo nodig verdeeld over 2 winterhalfjaren. Wat het examen aangaat, geldt hetzelfde als onder a. en b. 1. Cursus handvaardigheid (houtbewerking) 60100 uren. m. Cursus cultuurtechniek en drainage. Ook op dit terrein zijn in de afgelopen jaren cursussen gegeven, durende 24 uren. Met bovenstaande lijst zijn de mogelijkheden na tuurlijk nog niet uitgeput, daar cursussen kun nen worden gevolgd in machinaal melken, plan tenziekten, melkmachinekennis, fruitverpakken, enz. enz. Het bovenstaande is slechts een globaal overzicht van de bestaande mogelijkheden. Wat de cursussen loonspuiten en maaidorsen be treft, kan worden aangenomen, dat deze waar schijnlijk doorgang zullen kunnen vinden te Zie- rikzee, Tholén, Goes, Middelburg, Schoondijke en Axel. Aanmeldingen kunnen geschieden bij een der genoemde organisaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 13