Het fruitcorso in Goes tuinbouw [)c Snoei van frambozen 715 DINGEN VAN DE WEEK ZEEUWS LANDBOUWBLAD OET kleinfruitseizoen 1961 behoort praktisch tot het verleden. De bramenkweker plukt elke week nog wat bramen, maar dat wordt toch ook al heel wat minder en zal spoedig ook voorbij zijn. Plaatse lijk worden er nog wat aardbeien geplukt van de volle grond, afkomstig van planten welke voor de tweede keer in dit seizoen een oogst geven, maar ook dat gaat slechts om geringe hoeveelheden. Het plukseizoen is over en andere zaken vragen thans de aandacht van de teler. Er is namelijk nog werk genoeg aan de winkel en in dit verband zouden we deze week de aandacht willen vestigen op de noodzaak om de frambozen onder handen te nemen. .Vrijwel alle frambozenpercelen liggen er nog precies eender bij als toen ongeveer twee maanden ge leden, toen de oogst gereed was. Alleen tiert er thans dikwijls het onkruid in welige mate. Er mankeert nog al wat aan die verzorging van de frambozen. Het behoort zo te zijn dat zo snel mogelijk na de pluk het oude, afgedragen hout moet woi-den verwijderd. Daar komt praktisch nergens wat van. Toch is het aan te bevelen dit werk vóór de winter uit te voeren. Wanneer men wat tijd kan vinden, moet daar aan begonnen worden. Het komt de overblijvende stengels ten goede en daar moet het komende seizoen weer de oogst van komen. Tegelijk met het verwij dei-en van het oude, afgedragen hout worden ook de overtollige jonge scheu ten meegenomen. Daarbij moet er wel voor gezorgd worden dat voldoende scheuten overblijven voor het komende jaar. Enige reserve is dan ook aan te bevelen, want er kan nog veel gebeuren We denken dan aan de winter van 1960'61, toen zovele frambozenpercelen in Zeeland „verdronken" zijn en het gevolg is geweest dat velen een geringe frambozen oogst hebben gehad en de gevolgen ook in 1962 nog merkbaar zullen zijn. Daarom willen we ook nog een keer wijzen op de noodzaak om de ontwatering goed in orde te heb ben. Wanneer daar wat aan mankeert, zal het telen van frambozen nimmer een succes kunnen worden, want deze vrucht kan niet teg ennatte voeten in het najaar en de winter. Ook dat is een karwei dat dus de aandacht vraagt in de komende weken, want voor het echte na jaarsweer komt, moet dit in orde zijn. Verder wijzen we er op, dat het nuttig is om de diaad waaraan de stengels worden vastgebonden, boven de palen te brengen. Op eenvoudige wijze is dat te doen en er wordt door voorkomen dat de stengels de gehele winter door staan te schuren tegen de draad met alle kans op beschadiging die daar bij hoort. De framboos vraagt een goede verzorging. Geef die ook WAT was het warm, vorige week zaterdag in Goes, toen het einde van de fruitweek 1961 werd gevierd. Wat is er gepufd en gezweten door de duizenden toeschouwers die enkele uren. langs de lijn hebben gestaan om het fruitcorso te zien voorbij trekken. Plaatsruimte ontbreekt ons deze week om uit voerig in te gaan op de „waarde" van het fruit corso voor onze tuinbouw. We willen thans vol staan met het weergeven van een algemene indruk van het fruitfeest als zodanig en dan moeten we allereerst vaststellen dat de weersomstandigheden er voor hebben gezorgd dat het voor de organisa toren een groot succes is geworden. Over de stoet van praal wagens wordt verschillend geoordeeld, maar over het algemeen kunnen we toch zeggen dat ze bijzonder fraai waren en goed ver zorgd en dat het een fees telijk en kleurrijk geheel vormde. De deelnemers waren niet groot in getal maar ze hebben kosten nóch moeite gespaard om er wat goeds van te maken en over het algemeen zijn ze daarin wonderwel ge slaagd. Van bijzonder fraaie staaltjes van deco ratieve kunst was er te genieten. Aan de deel nemers mag dan ook zeker hulde worden gebracht voor hun prestatie in dit dure fruitjaar. Over de opbouw van een dergelijke praalwagen moet namelijk niet licht vaardig worden gedacht. Lijm en fruit vragen hon derden guldens en dan spi-eken we nog maar niet eens van de enorme hoe veelheid werk die er in zit. Het publiek dat in ge weldige drommen was ge komen, heeft er van ge noten en dat is een ver blijdend teken. Duidelijk was merkbaar de invloed van de vrije zaterdag want we vernamen dat het reeds vanaf de mor genuren bijzonder druk was in Goes. De meeste werknemers hebben vrij. Er is altijd nog een groep, die moeilijk weet wat ze met deze vrije zaterdag moet doen en wanneer er dus een derge lijk gebeuren is dan trekt men er heen, zeker de jongeren. We kunnen hier onmogelijk alle fraaie praal wagens afzonderlijk bespreken. Dat de gebr. Van 't Westeinde met „Assepoester" goed uit de bus zouden komen stond voor ons vast en dat Wes- tenschouwen ook een goede gooi zou doen naar het hoogste aantal punten lag eveneens in de lijn der verwachting. Voorts was ook de wagen van de Zeeuwse Fruitteelt-Maatschappij zódanig, dat het er in zat, dat hiervoor veel punten gegeven zouden worden. In voorgaande jaren kon het wel voorkomen dat een ieder het er over eens was: die wagen heeft de eerste prijs verdiend. Nu zat dat er niet zo direct in. Er waren verschillende wagens die er voor in aanmerking kwamen en dat de jury deze gedachte ook had blijkt wel uit het aantal punten dat de verschillende wagens hadden gekregen. Het was een drukte er. gezelligheid van belang in Goes, en we menen dat de organisatoren te vreden kunnen zijn. Het feest als zodanig is ge slaagd en daar gaat het toch maar om. Of we ook geen bezwaren naar voren kunnen brengen? Vanzelfsprekend wel. Naar onze smaak krijgt het geheel wat erg veel het karakter van een reclamestoet van auo's. Op zichzelf zijn die auto's heel mooi en we kunnen ons voorstellen dat men daar graag m.ar kijkt, maar wanneer men het reclame-element uit het corso haalt dan blijft er weinig over en dat is jammer. Ook zijn we van mening dat er op het punt van de „pubic relations" wel wat verbeterd kan wor den maar dat is een zaak die buiten de beschou wing van dit corso als zodanig valt en we zullen daar nu ook niet verder op ingaan. De deelnemers hadden hun best gedaan. De wagens waren zeer goed verzorgd en dat er niet meer waren valt nu niet meer te veranderen. Goes stond weer een keer in het middelpunt van de belangstelling en velen hebben er een gezellige dag doorgebracht. Tenslotte geven we hier nog de prijzen welke door de jury werden toegekend. DRAALWAGENS: le pr. Gebr. van 't Westein- de, ..Westhof", 's Heer Arendskerke, met „Het glazen muiltje wordt gepast", 448 punten; le pr. Gemeente Westenschouwen met „Egypte", 446 pnt. Deze gemeente ontving evenals het vorig jaar de wisselprijs, bestaande uit de zilveren appel, aangeboden door ir. F. Q. den Hollander, en een bedrag van 1.000 voor de organisatie van een dorpsfeest; le pr. N. V. Zeeuwse Fruitteelt-Maat- Van het grootse fruitcorso oj> zaterdag j.I. In Goes vindt u elders in deze rubriek een kort ver slag. Over de „waarde" van een dergelijk evene ment voor onze fruitteelt hopen we t.z.t. onze me ning te geven. In dit overzicht willen wij onze aandacht bepa len bij een ander gebeuren dat niet groots of in drukwekkcnd was maar toch wel belangrijk. We bedoelen de leerkrachtendag van de Lagere Land- en Tuinbouwscholen van de Z. L. M., die vorige week vrijdag in Kapelle is gehouden. Het onderwijs op onze Land- en Tuinbouwscholen be gint een steeds belangrijker plaats in het agrarisch bestel in te nemen. Zonder dat er een behoorlijke basis is van kennis kan men geen land- en tuin bouwbedrijf naar behoren meer opbouwen. Daarom is het een goede gedachte om één keer in het jaar de leerkrachten van dit onderwijs bij elkaar te roepen. Zij kunnen dan komen tot een gedachtenwisse- liriff aangaande dit onderwijs. Vooral de verschui ving, of meerdere belangstelling, van de landbouw naar de tuinbouw is iets wat bijzonder de aandacht vraagt in onze provincie. Dit was de reden dat dit jaar de Leerkrachtendag in Kapelle werd ge houden en er werd aan vastgekoppeld een kleine excursie door dit fruitcentrum en een bezoek aan de veiling. Het was daar die dag bijzonder druk want er was ruim 300 ton export fruit aangevoerd, zodat de bezoekers een goede indruk van deze veiling kregen. De in de middagbijccnkomst door mr. C. Stapel, direkteur van de Volkshogeschool te Bakkeveen, gehouden inleiding over het onderwerp „De taak van de leerkracht bij de algemene vorming der jon geren", werd met grote belangstelling gevolgd. Vele problemen zijn er op deze dag aan de orde gekomen, welke de onderwijscommissie genoeg stu diemateriaal heeft bezorgd en stof tot nadenken. Tot de volgende week. SPINT VRAAGT NOG DE AANDACHT TITANNEER we op het ogenblik in bepaalde fruit- gebieden komen, dan zien we daar de be ruchte rode kleur van het blad dat er op duidt dat de bomen onder het fruitspint zitten. Er z«n in Zeeland ook wel fruitgebieden waar men geen spint kan vinden, maar plaatselijk is het ook anders en daarom willen we deze week nog een keer de aandacht vestigen- op de noodzaak van een goede spintbestrijding juist en vooral in het najaar. Er zijn in deze tijd voldoende goede mid delen voor de spintbestrijding beschikbaar, maar dan is het ook nodig dat men deze gebruikt. Een fruitbedrijf behoeft in deze tijd beslist niet meer onder het spint te zitten en wanneer het dat wel doet, dan mankeert er wat, ja dan mankeert er veel aan de bedrijfsvoering. Op een modern fruitbedrijf hoort het rood van de spint niet thuis De bomen die thans reeds dik onder het spint zitten, zullen dit jaar kleine vruchten geven en dus een geringere opbrengst, terwijl ze het blad vroegtijdig laten vallen en de bloemknopvorming voor het volgend jaar wordt er ook nadelig door beïnvloed. Allemaal factoren dus om terdege deze zaak in het oog te hcuden en als u spint hebt op uw bedrijf dan is het raadzaam om dat nog voor de winter op te ruimen. Het middel dat u er voor kunt gebruiken, zult u wel te weten kunnen komen van uw handelaar in bestrijdingsmiddelen. ZURINGBLADWESP EET u dat in sommige jaren de zuringblad- wesp flinke schake kan veroorzaken aan de fruitprodukien, vooral in het najaar De rupsen van de zuringbladwesp leven op het onkruid onder, de bomen en omstreeks deze tijd zoeken ze hun winter schuilplaats op en daarvoor gebruiken ze graag de vruchten die aan de bomen hangen of soms in kisten op de grond staan. Belangrijk is dat men bij aanwezigheid van deze rupsen het onkruid kort houdt. Vooral op wilde wissen leven ze graag. In Zeeland is dat zeker, ook geen onbekend onkruid. Wanneer men schade verwacht of constateert, verdient het aanbeveling de bomen, maar vooral het onkruid onder de bomen te spuiten. DDT is hier voor een geschikt middel, maar omdat het oogst tijd is, zal dit middel meestal niet toegepast kunnen worden. Er zijn echter ook andere middelen, waar bij we denken aan diazinon en Derris. schappij", Kloetinge, met „Repelsteeltje, 416 pnt.; le pr. Afd. Goes Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde met „De Keizer en de nachtegaal", 408 pnt.; le pr. Goesse Middenstands-Vrouwen vereniging met „Oosterse romantiek", 403 pnt.; le pr. R. K. Boerenjongerenorganisaties met Tuin- bouwbond N. C. B„ met „Dooi in Alaska", 400 pnt.; 2e pr. V. V. „Zuid-Beveland", Goes, met „Lohengrin en de Zwaan", 394 pnt.; 2e pr. Ge meente Wolfaartsdijk met „Toekomstige recre atie", 374 pnt.; 2e pr. Gemeente 's Heerenhoek met „Knuppel in de zak", 372 pnt.3e pr. Gemeen te Wissekerke met „Afsluiting Veerse Gat", 346 pnt.; 3e pr. Wagen met fruitfee, 338 pnt.; 3e pr. Youth for Christ, afd. Goes, 308 pnt. Het hoogtepunt van de stoet werd gevormd door de praalwagen, waarop fruitfee Anneke Midavaine en haar hofdames hof hielden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 11