DRAINAGE VAN KLEIBOUWLAND D 714 KALVERSTERFTE, WORMBESTRIJDING EN VROEGOPS TALLEN De Destructor heeft in de herfstmaanden altijd extra werk VEEHOUDERS DENKT OM UW KALFJES STAL ZE VROEG OP BLADONDERZOEK VAN APPELBOMEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD /"NVERTOLLIG water is schadelijk. Er ontstaat dan een minder goede door- luchting van de grond. Slecht ontwaterd land staat bekend als koud land. In het voorjaar kan men veel later op dergelijke gronden beginnen. Meestal wordt dan toch nog te vroeg begonnen, waardoor er structuurbederf ontstaat. Door de minder gunstige groeivoorwaarden voor de cultuurgewassen op nat land krijgen de onkruiden een goede kans. Een goede perceelsontwatering is alleen mogelijk wanneer de polderaf watering ook in orde is. Het opmaken van een plan dient vooraf te gaan aan de praktische uit voering van het draineren. Meestal wordt contact opgenomen met de cul tuurmaatschappijen. Er worden verschillende gegevens op het terrein ver zameld. Nodig zijn onder andere een waterpassing van het terrein en van de afwateringssloot, onderzoek naar de meest voorkomende winterwaterstand in de afvoersloot en een onderzoek naar de aard en gesteldheid van de boven- en ondergrond, alsmede de doorlatendheid van de grond. Uit deze gegevens kunnen richting, helling, diepte, afstand en lengte van de drainreeksen en het buistype worden bepaald. De drainreeksen moeten het water vlug kunnen afvoeren. Hierdoor wordt voorkomen, dat eventueel ingespoelde gronddeeltjes verstoppingen in de buizen geven. Deze verstoppingen kunnen ook optreden aan de uitmondingen van de reeksen, wanneer het slootwater steeds kans krijgt de reeksen binnen te dringen. De doorlatendheid van de grond speelt een rol bij de diepteligging van de buizen en de afstand van de reeksen. "T\E buizen welke worden gebruikt, dienen aan hoge eisen te voldoen. Naar de vorm kennen we buizen met en zonder kraag. Indien ze goed en op de juiste manier gelegd worden, maakt het weinig verschil welke soort buizen wordt gebruikt. Het goed leggen van buizen zonder kraag vraagt vak kundige arbeiders, vooral voor een goede aansluiting. Bij machinaal draineren worden het meest kraagloze buizen gebruikt. Deze zijn goedkoper dan buizen met kraag. Ofschoon kraagbuizen wel gemakkelijker in elkaar worden ge schoven, is controle op een goede aansluiting niet zo gemakkelijk. Dit kan wel eens een nadeel zijn in verband met dichtslibben. Een veel gebruikt systeem in de kleibouwstreken is de samengestelde drainage. Voor een doelmatige bedrijfsvoering is belangrijk dat er weinig uitmon dingen zijn in sloten. De landwinst door weinig sloten is van betekenis in verband met de toenemende mechanisatie. Bij de samengestelde drainage komen de zuigdrains niet uit in een sloot,' maar monden uit in een hoofddrain. Deze buizen hebben een grotere door snede. Deze is afhankelijk van de hoeveelheid water welke moet worden afgevoerd. Van belang is om bij dit systeem op regelmatige afstanden con troleputjes te hebben om eventueel vuil, zoals klei- en zanddeeltjes, te laten bezinken. Deze zullen jaarlijks nagezien en schoongemaakt moeten worden, Het deksel van de zinkputjes is zodanig aangebracht, dat men er met ploegen en dergelijke overheen kan rijden zonder ze te beschadigen. De laatste jaren heeft de machinale drainage een grote vlucht genomen. Het met de hand draineren beperkt zich tot kleine objecten en het onder houden van niet meer functionerende drainreeksen. Het draineren zal bij voorkeur bij droog weer en in droge grond moeten plaatshebben. Liefst dus draineren in nazomer en herfst, ook al omdat er dan geen oogst verloren gaat. XJTET is van groot belang, dat de aangelegde drainage zo lang mogelijk in goede staat blijft. De drains mogen niet verstopt raken door grond- deeltjes en dergelijke die in de buizen worden afgezet. Om dichtslibben van de drains zoveel mogelijk te voorkomen, wordt turfmolm gebruikt. Het afdekken met turfmolm gebeurt algemeen. Dit materiaal is goed door latend en houdt de gronddeeltjes tegen. Meestal wordt 1 baal per 40 m lengte gebruikt, hetgeen neerkomt op f 15,tot f 20, per 100 m drainreeks. Een nieuw preparaat, dat beproefd wordt als omhullings- of afdekmateriaal is glasvlies. Het is een zeer fijn weefsel van glasdeeltjes, dat als een filter werkt. Het wordt geleverd in rollen van 30 cm breed en kost f0,10 pet- meter. Het omhullen kost f 0,20 per meter. Men verwacht voor dit produkt behoorlijke toekomstmogelijkheden. De drainage met plasticbuizen is eveneens in het beproevingsstadium Door de cultuurmaatschappijen wordt er onderzoek verricht naar de toepassings mogelijkheden. De plasticbuis is een vrij stijve buis, gemaakt van polyvenyl- chloride met een wanddikte van 0,8 millimeter. Door de geringe wandruwheid kan volstaan worden met een kleine diameter (4 cm). Een geringere diameter is niet aan te bevelen in verband met het onderhoud. De perforatie bestaat uit zaagsneden van 2,5 cm lang en 0,6 mm breed; in totaal 60 zaagsneden per strekkende meter. De buizen zijn licht van gewicht. Een bundel van 10 buizen a 6 meter, zoals ze van de fabriek komen, weegt slechts 8,' 2 kg. Het transport en de aanvoer van plasticbuizen is dus veel goedkoper dan van gebakken buizen. De machine, waarmee gebakken buizen worden gelegd, kan in korte tijd worden omgebouwd voor het leggen van plasticbuizen. De buizen kunnen op het land met de machine worden meegenomen. Ze zijn gemakkelijk in elkaar te schuiven, waardoor sneller kan worden gewerkt. Storingen bij het leggen worden beperkt. LJET is mogelijk, dat de plasticbuizen niet in turfmolm behoeven te worden gelegd. De perforatie is beproefd en blijkt goed te voldoen. Het water dringt via de zaagsneden binnen. De kosten van plastic-drainage liggen momenteel niet hoger dan van ge bakken buizen, namelijk plm. fl,per strekkende meter. Een plastic buis met een diameter van 4 cm kost plm. f 0,50 per meter franco werk. Dè ge bakken buis kost plm. 35 a 40 cent per meter. Men mag verwachten dat drainage met plasticbuizen goedkoper zal worden. Het is nodig de drains geregeld te controleren of deze niet verzakt, dicht geslibd of overgroeid zijn. Deze controle dient jaarlijks te gebeuren. Met hier en daar een paar buizen op te graven kan men nagaan in hoeverre er in- slibbing heeft plaats gehad. Men zal deze tijdig schoon moeten maken om zware verstoppingen te voorkomen. Vlak na de oogst is dikwijls een gunstige periode. TNE laatste tijd vindt het doorspuiten van drains meer en meer toepassing. Hierbij wordt door een pomp, meestal aangedreven door de aftakas van een trekker, onder een hoge druk het water via een rubberslang in de drain gespoten. Door een speciaal systeem werkt de slang zichzelf steeds verder in de drain. Men kan op deze manier zeer behoorlijk de drains reinigen. Bij een verstopping zal de slang zich niet verder meer inwerken, terwijl de pomp water blijft geven. Reeds na enkele minuten wordt de plaats van verstopping aangegeven, doordat de grond aan de oppervlakte vochtiger wordt. Men zal eerst dit punt moeten opgraven en de fout herstellen, alvorens de drain verder kan worden gereinigd. Deze methode van doorspuiten vindt in de praktijk m^er en meer plaats en wordt uitgevoerd door verschillende drainage-reinigingsbedrijven en tevens door de cultuurmaatschappijen. De kosten van doorspuiten bedragen momen teel. plm. f 0,25 per meter. Deze kosten zijn niet gering, maar men moet in ogenschouw nemen dat de drains die worden behandeld, in de meeste ge vallen voor een groot deel reeds sterk vervuild zijn. Op gronden welke slempig zijn en die vrij vlug gaan dicht zitten, worden de drainsleUven wel eens opgevuld met schelpen of sintels, waardoor een goede doorlatendheid van de grond boven de drain wordt verkregen. In'cfièn men over schelpen, sintels en dergelijke kan beschikken, is deze methodé op genoemde gronden beslist aan te bevelen. Het draineren vraagt vai\„d.e boer een behoorlijke investering. Het rén- dement van een goede ontwatering is moeilijk in cijfers uit te drukken. Wel is algemeen bekend, dat men in water wel kan vissen, maar niet kan boeren. J. M. J. VAN AERTS. II7ANNEER men dieren welke aangetast zijn door een besmetting met ingewandswormen dus darmbeschadiging sterk eenzijdig gaat voeren, kunnen in sommige gevallen sterfgevallen niet uitblijven. Op een niet gering aantal bedrijven wordt aan het jongvee (runderen) in de herfst een overmatig grote hoeveelheid bieteblad en bietekoppen gevoerd. Aan gezien deze dieren veelal geen ander voedsel tot zich kunnen nemen, wordt alleen hierdoor al het jongvee op de rand van tenminste een flinke inge,- wandstoornis gebracht. Zijn de dieren dan tevens nog lijdende aan een worminfectie, dan kan één en ander teveel worden en treden sterfgevallen op. Aldus schryft ons de direkteur Dr. J. Tesink van de Stichting ..Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" te Goes. Over de wormbestrijding zowel bij RUNDERFIN als SCHAPEN schrijft Dr. Tesink dat deze zowel in de longen als in het maagdarmkanaal en de lever wormen voorkomen en daardoor schade berokkenen.. a. LONGWORMEN IYE in de longen aanwezige wormen produceren eitjes, waarin zich eèn larf je ontwikkelt. De eitjes, waarin de larven zich bevinden, worden opgehoest en doorgeslikt en verlaten vervolgens met de mest het lichaam. De larven verlaten de mestflap en kunnen door het grazende vee met het voedsel worden opge nomen. In het maagdarmkanaal aangekomen boren de larven zich in de darmwand en komen terecht in de bloedbaan. Via de bloedstroom worden ze naar de longen gevoerd, waar ze zich verder ontwikkelen tot volwassen wormen. De dieren gaan hoesten en vermageren, terwijl de kans op een ernstige longontsteking steeds aanwezig is. Het haarkleed wordt veelal dor en ruig. De hoeveelheid vocht die nodig is om de larven In de buitenwereld in leven te houden is gering. Zijn de larven n.l. lange tijd aan droogte onder hevig geweest en het dauwt slechts gering, dan fleuren de larven weer volledig op. Dit is dan ook de reden waarom in droge zomers de longworm- besmetting bij kalveren en schapen in vrijwel ge- 'lijke mate voorkomt als in natte zomers. Dieren welke zichtbaar lijden onder een aan tasting van iongwormen dient men op te stallen en wel tussen de staken en niet los op de mestput, immers, in het laatste geval blijft steeds de moge lijkheid van herinfectie voor 100 aanwezig. Nieuw ontwikkelde geneesmiddelen tegen long wormen blijken zeer waardevol te zijn. b. INGEWANDSWORMEN iE eieren van deze wormen komen eveneens met de mest buiten het dier terecht. De larven van deze wormen zijn zeer resistent tegen uitwen dige invloeden, zoals droogte, vorst e.d. De larven kunnen door het grazende vee worden opgenomen en groeien vervolgens tot volwassen wormen uit. De ingewandswormen verstoren de darmfunktie, terwijl sommige bloed zuigen. Vermagering, diar ree en bloedarmoede zijn e.r het gevolg van. De bloedarmoede kan men duidelijk vaststellen, wan neer men de slijmvliezen van ogen en schede be ziet. Het slijmvlies van de schede kan in vele ge vallen porseleinwit zijn Het haarkleed verliest zijn glans, de haren liggen niet meer glad aaneen gesloten. Ook deze dieren dienen vroeg opgestald te wor den en ter behandeling aan de dierenarts te wor den aangeboden. Deze beschikt over uitstekend werkende middelen. Ï\E tijd voor het nemen van bladmonsters van appelbomen voor onderzoek op de gehalten aan diverse mineralen is weer aangebroken. Bij dit onderzoek worden van een aantal bomen van hetzelfde ras en dezelfde onderstam het 46 blad van de langloten gepulkt. Deze bladeren worden door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek onderzocht op de gehalten aan stikstof, kali, magnesia, kalk en soms ook fosfaat. Uit de verhouding waarin de genoemde elementen voorkomen kan een deskundige van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst reeds een voorspelling doen hoe het met de be waarbaarheid van de vruchten is gesteld welke nu nog aan de bomen hangen. En wel, of ze zo snel mogelijk geconsumeerd moeten worden, of dat ze voor koelhuis of zelfs gas bewaring in aanmerking komen. Een dergelijk bewaaradvies is van grote waarde voor de fruitteler of handelaar, gezien het feit dat hier grote geldelijke belangen op het spel staan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 10